Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ποια ειναι η ιδανικη χωρα για μεταναστευση τελικα;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ποια ειναι η ιδανικη χωρα για μεταναστευση τελικα;;;

    Φανταζομαι πως το συγκεκριμενο θεμα,δηλαδη ποια χωρα να διαλεξουμε,απασχολει ολουσ τους νεους της χωρας μας αυτη τη στιγμη..Διαβαζω συνεχεια αλλα οι γνωμες ειναι πολλες και οι επιλογες ακομη περισσοτερες..Γιάυτο ανοιγω αυτο το θεμα ,ετσι ωστε να ακουστουν οσο περισσοτερες αποψεις γινεται,και ή να βοηθηθουμε ή να μπερδευτουμε κι αλλο..

    #2
    δεν γίνεται να κάνουμε τέτοια συζήτηση χωρίς να θέσεις μια βάση...όλες οι χώρες καλές είναι...
    πρέπει να θέσεις μια βάση, όπως προσόντα υπηκοότητα κτλ κτλ..
    άμα έχει υπηκοότητα από Αυστραλία η Καναδά ή συγγένεια α βαθμού ή ένα τοίχο πτυχία που τους χρειάζονται, πας εκεί είναι η καλύτερες χώρες...
    άμα είσαι ψυχολόγος ή μηχανικός πλοίων πάρε αύριο το αεροπλάνο να πας Νορβηγία έχει δουλειά με το που πατήσεις το πόδι σου εκεί...
    άμα είσαι γιατρός ξεκίνα τώρα να πας γερμανία...
    δεν μπορεί κανείς να πει ποια χώρα είναι καλύτερη...σου αρέσει το κρύο;; πας Σουηδία, ξέρεις Γερμανικά και έχεις κανα διδακτορικό στην ιατρική έρευνα, αύριο κιόλας πας Ελβετία είναι σίγουρα η καλύτερη χώρα...
    η ιδανική χώρα γίνεται με κριτήρια, τι σπουδές σου, τις αντοχές σου (κρύο-ζέστη) , τις απαιτήσεις σου...
    δεν μπορείς να πεις ότι η σουηδία έχει καλύτερο κράτος πρόνοιας από την Νορβηγία και τούμπαλιν το αντίθετο, οι διαφορές είναι αμιδρες ώστε να κρίνουμαι μόνο από τέτοια...
    τι λεφτά υπάρχουν για αρχή;; και να θέλεις να πας π.χ. στην Γενευη με 1000 ευρώ δεν πας! ενώ ξέρω άτομο που ξεκίνησε για Γερμανία με 1300 και βρήκε δουλειά σε 1 ημέρα (είχε διδακτορικό τρελό ) τελικά τον κέρδισε η Αμερική..

    άμα μιλάμε για ανειδίκευτους, ποια γλώσσα φαίνεται πιο εύκολη είναι καθαρά υποκειμενικό...
    γερμανία έχει φαινομενικά πιο πολύ δουλειά...

    θέσε μια βάση δηλαδη, σπουδών , χρημάτων, επιθυμιών κτλ κτλ

    Comment


      #3



      δες και εδώ ......είναι πολύ καλό αυτό που έχει γράψει η ευανθία

      Comment


        #4
        Ο sakistha και η Ευανθια τα λενε πολυ σωστά. Η απόφαση ειναι καθαρα δική σου. Όταν διαλέξεις πια τη χώρα κατσε και σκέψου τον εαυτό σου νοερά οτι ζει σ' αυτη τη χώρα. Πως τον φαντάζεσαι; Πρωτίστως θα εχεις αξιολογίσει τα θετικά και τα αρνητικά αυτης της χωρας και θα εχεις μαθει ορισμενα πάματα για τον τροποζωης της και την κουλτουρα της. Θα σου αρέσει να ζεις σ' αυτη τη χωρα; Ο τροπος ζωής της συμβαδίζει με τον δικό σου; Γιατί μη ξεχνάς ότι περα απο τη δουλεια θα ζεις για παντα σε αυτη τη χώρα. Εαν δεν σου αρεσει ο τροπος ζωης της θα γίνει αγγαρεία και στο τελος τα θετικά της για σενα θα γίνουν αρνητικά.

        Comment


          #5
          Αν σ' αρέσει ο σοσιαλισμός, ο φεμινισμός, η οικολογία, τα έλατα και να φτυαρίζεις χιόνια, αν χαίρεσαι σε ένα κλίμα όπου ομοφυλόφιλοι παντρεύονται και υιοθετούν παιδάκια και στον επισκοπικό θρόνο της πρωτευούσης κάθεται μία λεσβία, έλα Σουηδία.
          "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

          Comment


            #6
            Σας ευχαριστω ολους..Οντωσ το αρθρο της ευανθιας ειναι παρα πολυ χρησιμο..Απλα εγω επειδη ακομη ειμαι στη σκεψη για να φυγω,ανοιξα αυτο το θεμα για να πει ο καθενασ την δικια του ιδανικη χωρα,οπως το βλεπει αυτος,κ αφου φυσικα μασ τεκμηριωσει την απαντηση του..Αρα αναμενω τις απαντησεισ σας στην ομολογουμενως δυσκολη και τοσο γενικη ερωτηση μου.....

            Comment


              #7
              sophiez εσύ πρέπει να σκεφτείς πώς το βλέπεις το θέμα , εσένα που και πώς σου αρέσει να ζείς !! Είναι τελείως υποκειμενική η ερώτησή σου !!!! Και βέβαια εξαρτάται απο τι εφόδια έχεις προσωπικά εσύ την οικογενειακή σου κατάσταση κλπ.
              sophiez πρέπει να καθήσεις μόνη σου να ψάξεις και να σκεφτείς τι ακριβώς θέλεις και μπορείς να κάνεις !!! Μπορώ εγώ να σου γράψω ολόκληρο κατεβατό γιατί διάλεξα την Σουηδία ! Αυτό όμως αφορά μόνο εμένα και τα δικά μου γούστα. Πως είναι δυνατόν να αποφασίσεις έτσι για το που θα πάς να ζήσεις ....
              Η μετανάστευση είναι πάρα πολύ σοβαρή υπόθεση , και θέλει σκέψη και προσωπικό ψάξιμο για να έχεις καλά αποτελέσματα !!

              Μπορώ να σου πώ ότι η Αυστραλία είναι η ιδανική χώρα , όμως πρέπει να πληροίς προυποθέσεις για να μπορέσεις να μεταναστεύσεις εκεί ....Εσύ τις έχεις ??
              Σουηδία έχει χιόνια και κρύο , το αντέχεις το κρύο ?
              Νορβηγία το ίδιο ...
              Η Νορβηγία είναι μια χώρα που μοιάζει σε πάρα πολλά με την Σουηδία ! Δεν επέλεξα όμως νορβηγία γιατί είναι πολύ ακριβή χώρα και θα ήταν πολύ δύσκολο οικονομικά στην αρχή μέχρι να βρώ δουλειά ....Βλέπεις παίζει ρόλο και το πόσα λεφτά θα έχεις για την αρχή , τα οποία είναι άκρως απαραίτητα ! Οσο περισσότερα χρήματα τόσο το καλύτερο !
              Φιλανδία έχω ακούσει ότι είναι πολύ δύσκολη η γλώσσα .
              Γερμανία δεν ξέρω πολλά πράγματα , το μόνο που ξέρω είναι ότι έχει έντονη νυχτερινή ζωή , σε αντίθεση με την Σουηδία που είναι πιο ήσυχα ! Εγώ είμαι πιο πολύ σπιτόγατος , έχω οικογένεια και δεν ήταν σαν πρώτο κριτήριο επιλογής μου η νυχτερινή ζωή μιας χώρας !
              Πρόσφατα μιλούσα με έναν Πολωνό και μου έλεγε ότι μισεί τους σουηδούς και ότι του αρέσει περισσότερο στην Ολλανδία γιατί λέει ότι εκεί είναι ποιό φιλικοί οι άνθρωποι. Εγώ τους λατρεύω τους σουηδούς και δεν τους αλλάζω με τίποτα ...έχω την ίδια νοοτροπία με αυτούς λές και γεννήθηκα σουηδία ...για εμένα είναι έτσι , για άλλους δεν είναι ...
              Εσύ έχεις οικογένεια ? Πώς σου αρέσει να περνάς τον ελεύθερο χρόνο σου ?
              Βλέπεις όλες είναι προσωπικές ερωτήσεις !

              Εγώ για να σε βοηθήσω θα σου πώ μόνο ένα ..Παντού είναι καλύτερα απο την ελλάδα ....!!!!!!! Θα στενοχωρηθείς όταν διαπιστώσεις πόσα πολλά μας στερήσανε στην ελλάδα και πόσο τριτοκοσμική χώρα είναι η πατρίδα .....δυστυχώς
              Ψάξε μόνη σου για όλες τις χώρες , δές που θα σου άρεσε να ζήσεις , κοίτα ποιά γλώσσα θα σου είναι ποιό εύκολη για να μάθεις. Δες τις προυποθέσεις που πρέπει να έχεις για να μεταναστεύσεις σε κάποια χώρα . Εσύ μόνη σου θα βοηθηθείς , εσύ γνωρίζεις καλύτερα από όλους εμάς!!!!
              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

              Comment


                #8
                Originally posted by ευανθια View Post
                Εγώ τους λατρεύω τους σουηδούς και δεν τους αλλάζω με τίποτα ...έχω την ίδια νοοτροπία με αυτούς λές και γεννήθηκα σουηδία ...
                Κι εγώ! Αυτό ακριβώς. Βέβαια αγαπάω την Ελλάδα και τους Έλληνες μανιωδώς, αλλά για κάποιο λόγο γεννήθηκα με σουηδική νοοτροπία. Δεν το έκανα επίτηδες.
                "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                Comment


                  #9
                  Ευανθία και kelaino μπορείτε να μας πείτε εν ολίγοις ποιά είναι η νοοτροπία των σουηδών (στη πλειοψηφία τους, γιατί δε μπορεί να υπάρχει παντού η ίδια νοοτροπία..)?.. Και εγώ από όσα έχω διαβάσει και δει για τη Σουηδία, νομίζω οτι θα μου αρέσει και θα μου ταιριάζει, αλλά δεν ξέρω και σίγουρα αν θα γίνει αυτό.. Η δασκάλα στα σουηδικά (η οποία είναι σουηδέζα που ζει πολλά χρόνια στην Ελλάδα) μας έλεγε οτι αν είσαι γενικά εξωστρεφης τύπος, θα ταιριάξεις καλύτερα με την σουηδική κοινωνία. Εγώ βέβαια δεν είμαι και πολύ εξωστρεφής για να πω την αλήθεια, χαχα. Ισχύει αυτό?.. Πείτε μας τι νομίζετε...
                  To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                  Comment


                    #10
                    Γεωργία το να είσαι εξωστρεφής τύπος είναι πολύ θετικό και χρήσιμο για την ζωή κάποιου ανθρώπου σε όποια χώρα και να βρίσκεται . Οσο για τους σουηδούς που ρωτάς , έχεις δίπλα σου την σουηδέζα δασκάλα σου . Από εκείνη θα μάθεις πολλά απο πρώτο χέρι !!!!!
                    Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                    Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                    Comment


                      #11
                      Δεν είναι εύκολο να περιγράψεις μια νοοτροπία... απλά όταν βρέθηκα εδώ το '97 και είδα ανακύκλωση, βιολογικά στα σούπερ μάρκετ, χαλαρό κόσμο να μη κορνάρει, να περιμένει στις ουρές, όλοι με το χαμόγελο από την ταμία μέχρι τον αστυνομικό, δύο αγόρια να φιλιούνται καταμεσίς στο Σέριελς Τόρι, είπα ''εδώ είμαστε''.
                      Κι εγώ εσωστρεφής είμαι, πάντως. Αλλά συζούσα με Σουηδό και έκανα παρέα μόνο με Σουηδούς. Βασικά σε χωριό έμενα, μόνο Σουηδούς είχε, δεν το έκανα από σνομπαρία
                      "Isn't it enough to see that a garden is beautiful without having to believe that there are fairies at the bottom of it too?" — Douglas Adams

                      Comment


                        #12
                        Αυτο που καταλαβαινω απο τις απαντησεις ειναι οτι οπουδηποτε καλυτερα απο την Ελλαδα..Ειμαστε δυστυχως πολυ πισω σε παρα πολλα πραγματα..Μετα απο αυτα που διαβασα για την Σουηδια σε διαφορα sites και απο οτι ακουω και απο εσας , νομιζω οτι εχετε κανει πολη καλη επιλογη..Αλλα δυστυχως εγω δεν εχω καποιο σημαντικο χρηματικο ποσο στην ακρη,και οπως καταλαβα θελει λεφτα για τα αρχικα εξοδα..Αυτο που ψαχνω δηλαδη,για να γινω λιγο πιο συγκεκριμενη ειναι μια χωρα που δεν θα θελει πολλα αρχικα εξοδα..Ξεροντας αγγλικα και γαλλικα και εχοντασ σημαντικη προυπηρεσια στην γραμματειακη υποστηριξη πιστευετε οτι μπορω να εχω μελλον σε καποια χωρα,..Να προσθεσω οτι ο συντροφος μου ειναι πολιτικος μηχανικος και σκεφτομαστε να φυγουμε μαζι..Ξερετε ποια χωρα ειναι πιο κοντα σε αυτο που ψαχνουμε;;;

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by ευανθια View Post
                          Γεωργία το να είσαι εξωστρεφής τύπος είναι πολύ θετικό και χρήσιμο για την ζωή κάποιου ανθρώπου σε όποια χώρα και να βρίσκεται . Οσο για τους σουηδούς που ρωτάς , έχεις δίπλα σου την σουηδέζα δασκάλα σου . Από εκείνη θα μάθεις πολλά απο πρώτο χέρι !!!!!
                          Συζητάμε και με τη δασκάλα, αλλά δεν υπάρχει και πάντα χρόνος γι' αυτό.. Προχθές πχ. μας έλεγε οτι οι σουηδοί συνηθίζουν να ρωτάνε για το σόι σου, πώς λένε την οικογένειά σου, πόσα αδέρφια έχεις κλπ.. (είχαμε μαθημα για τις ονομασίες της οικογένειας, mormor, morfar, farmor, farfar, svarfar, κλπ.. ).
                          To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by kelaino View Post
                            Δεν είναι εύκολο να περιγράψεις μια νοοτροπία... απλά όταν βρέθηκα εδώ το '97 και είδα ανακύκλωση, βιολογικά στα σούπερ μάρκετ, χαλαρό κόσμο να μη κορνάρει, να περιμένει στις ουρές, όλοι με το χαμόγελο από την ταμία μέχρι τον αστυνομικό, δύο αγόρια να φιλιούνται καταμεσίς στο Σέριελς Τόρι, είπα ''εδώ είμαστε''.
                            Κι εγώ εσωστρεφής είμαι, πάντως. Αλλά συζούσα με Σουηδό και έκανα παρέα μόνο με Σουηδούς. Βασικά σε χωριό έμενα, μόνο Σουηδούς είχε, δεν το έκανα από σνομπαρία
                            ναι όντως δεν είναι εύκολο. Πάντως, αυτά που περιγράφεις μ΄αρέσουν..! Από κει κ' πέρα θα δείξει.
                            To accomplish great things, you must not only act, but also dream, not only plan, but also believe. ANATOLE FRANCE.

                            Comment


                              #15
                              Γεωργία ησύχασε το κεφάλι μου από τις φωνές τα νεύρα τις βρισιές και τα σπρωξίματα .....
                              Τίποτα πολυτιμότερο απο την ηρεμία !!
                              Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
                              Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

                              Comment

                              Working...
                              X