Announcement

Collapse
No announcement yet.

"Χαράτσι" σε όλους τους κατοίκους του εξωτερικού

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Δεν γράφω τίποτα για σχολεία, αλλά για σχόλια...Τεσπά, μπορεί να φαίνομαι παλιό μέλος, αλλά έχω μόλις 5-6 σχόλια στο "Πατριωτάκι". Και εν πάσει περιπτώσει, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, έχεις δίκιο, δεν είσαι στην Ελλάδα πια.

    Comment


      #17
      Originally posted by Artanis71 View Post
      Δεν γράφω τίποτα για σχολεία, αλλά για σχόλια...Τεσπά, μπορεί να φαίνομαι παλιό μέλος, αλλά έχω μόλις 5-6 σχόλια στο "Πατριωτάκι". Και εν πάσει περιπτώσει, ευχαριστώ για τη διευκρίνηση, έχεις δίκιο, δεν είσαι στην Ελλάδα πια.
      Συγγνώμη...!!! Έχεις δίκιο για τα σχόλια. Δικό μου λάθος λόγο ύπνου χα χα χα

      Είδες τι παθαίνει ο άνθρωπος από το πολύ τρέξιμο...???
      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

      Comment


        #18
        Εκτός από υπηκοότητα ιθαγένεια μπορούμε να αλλάξουμε? :p
        Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

        Comment


          #19
          Ακόμη δεν είδαμε τίποτα μπροστά σε αυτά που θα 'ρθουν...

          Comment


            #20
            Originally posted by FarfyFfs View Post
            Εκτός από υπηκοότητα ιθαγένεια μπορούμε να αλλάξουμε? :p
            Δες εδώ Κεφάλαιο Β' μετά το μέσο της σελίδας.
            A journey of a thousand miles begins with a single step.

            Comment


              #21
              Γεια σας,

              Από φέτος (οικ έτος 2013) είναι υποχρεωτική η αναγραφή τόκων στη δήλωση. Έτσι ένας ΜΚΕ όπως εγώ που δεν έχω πραγματικά εισοδήματα στην Ελλάδα αλλά ούτε και τεκμαρτά από περιουσιακά στοιχεία, υποχρεώνομαι να κάνω δήλωση.
              Από τη στιγμή που κάνω δήλωση και δηλώσω πχ 10 ευρό τόκους, αυτόματα τα τεκμήρια ενεργοποιούνται και έχω 3,000 ευρώ τεκμήριο διαβίωσης. Αυτό με τη σειρά του σημαίνει ότι θα πληρώσω φόρο 3,000-10 = 2990 χ 10% = 299 ευρώ + 50% προκαταβολή του επόμενου χρόνου.
              Όχι μόνο αυτό αλλά σαν πραγματικό εισόδημα των τόκων θα πρέπει να φέρνω και χαρτί κάθε χρόνο για να δικαιολογώ το ΜΚΕ. Συνεπώς είναι καλύτερα ο κάθε ΜΚΕ να έχει τα λεφτά του στο εξωτερικό παρά στην Ελλάδα που μόνο προβλήματα δημιουργεί με τους εκάστοτε νόμους.

              Εάν δεν διευκρινιστεί από το υπουργείο το παραπάνω και σύντομα, προβλέπω να έρθουν εκκαθαριστικά με φόρους στους ΜΚΕ και το υπουργείο να βγάζει διευκρινιστικές κατόπιν εορτής και αφού μας βάλει να πληρώσουμε πρώτα.

              Γνωρίζει μήπως κάποιος κάτι για τα παραπάνω?

              Ευχαριστώ

              Comment


                #22
                Originally posted by tomcat View Post
                Γεια σας,

                Από φέτος (οικ έτος 2013) είναι υποχρεωτική η αναγραφή τόκων στη δήλωση. Έτσι ένας ΜΚΕ όπως εγώ που δεν έχω .......

                .................................................. ............................................

                Εάν δεν διευκρινιστεί από το υπουργείο το παραπάνω και σύντομα, προβλέπω να έρθουν εκκαθαριστικά με φόρους στους ΜΚΕ και το υπουργείο να βγάζει διευκρινιστικές κατόπιν εορτής και αφού μας βάλει να πληρώσουμε πρώτα.

                Γνωρίζει μήπως κάποιος κάτι για τα παραπάνω?

                Ευχαριστώ
                Οι τόκοι όμως από καταθέσεις στην Ελλάδα, είτε είσαι ΜΚΕ είτε όχι έχουν φορολογηθεί ήδη με συντελεστή 15%. Ως εκ τούτου γιατί να τους δηλώσεις στο εκκαθαριστικό σου; Προφανώς στο εκκαθαριστικό θα πρέπει να δηλώσεις τους τόκους από τις καταθέσεις σου στο εξωτερικό. Φυσικά και δεν θα το κάνεις αυτό...

                Comment


                  #23
                  Originally posted by pan_k7 View Post
                  Οι τόκοι όμως από καταθέσεις στην Ελλάδα, είτε είσαι ΜΚΕ είτε όχι έχουν φορολογηθεί ήδη με συντελεστή 15%. Ως εκ τούτου γιατί να τους δηλώσεις στο εκκαθαριστικό σου; Προφανώς στο εκκαθαριστικό θα πρέπει να δηλώσεις τους τόκους από τις καταθέσεις σου στο εξωτερικό. Φυσικά και δεν θα το κάνεις αυτό...
                  από φέτος δυστυχώς άλλαξε αυτό και υποχρεούνται όλοι πλέον να δηλώσουν τα εισοδήματα που φορολογούνται στην πηγή τους, όπως οι τόκοι.
                  αυτό γίνεται όχι για να φορολογήσουν το εισόδημα ξανά, αλλά για να υπολογίσουν το επίδομα αλληλεγγύης στο συνολικό εισόδημα.

                  Comment

                  Working...
                  X