Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ασφάλεια - Δήλωση στοιχείων στον Γερμανικό συνταξιοδοτικό φορέα DRV (φόρμα V100)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ασφάλεια - Δήλωση στοιχείων στον Γερμανικό συνταξιοδοτικό φορέα DRV (φόρμα V100)

    Επειδή έλαβα ένα email και το βρήκα πολύ ενδιαφέρον και σαν σημείο που θα το χρειαστούν και άλλα πατριωτάκια θα αναφερθώ στην φόρμα v100 του Γερμανικού συνταξιοδοτικού φορέα (DRV-Deutsche Rentenversicherung). Αυτός είναι ένας ενιαίος οργανισμός που παίρνουν όλοι οι Γερμανοί σύνταξη.

    Αρχικά το σύστημα της Γερμανίας σε πολύ γενικές γραμμές είναι διαφορετικό απο αυτό της Ελλάδας. Όλοι όσοι ζούν και εργάζονται στην Γερμανία θα πρέπει να είναι ασφαλισμένοι σε ένα ασφαλιστικό φορέα υγείας. Αυτός μπορέι να είναι δημόσιος ή ιδιωτικός (το 80% είναι στο δημόσιο). Αυτή η ασφάλεια ονομάζεται Krankenverschicherung. Για να κάνεις αυτή την ασφάλεια ερχόμενος απο την Ελλάδα θα χρειαστείς το έγγραφο Ε104 (http://www.patriotaki.net/μετανάστευ...ευση-2955/). Το έγγραφο αυτό απαιτείται είτε έχεις εργαστεί είτε όχι και το εκδίδει ο ασφαλιστικός φορέας απο την Ελλάδα. Με αυτό το έγγραφο μεταφέρονται όσα χρόνια εργασίας είχες στην Ελλάδα (ακόμα και το τίποτα) στην Γερμνανία (ή σε όποια άλλη χώρα ΕΕ).

    Όσοι εργάζονται ήδη στην Γερμανία θα έχουν δεί στο εκκαθαριστικό της μισθοδοσίας ότι πληρώνουν ένα ποσοστό για Krankenverschicherung (14,6% + 0,9%), ένα άλλο για Rentenversicherung (18.9%), Arbeitslosenversicherung (3%) + ότι φόρο ειναι να πληρώσεις. Αυτά κρατιούνται κάθε μήνα απο αυτό που λέγεται Brutto Gehalt (μικτό μισθό) και στον εργαζόμενο αποδίδεται ο καθαρός μισμός (Netto Gehalt - αυτό που μπαίνει στον λογαριασμό της τράπεζας ). Μπορείται να κάνεται τους δικούς σας υπολογισμούς εδώ Gehaltsrechner und Brutto Netto Rechner Gehalt bei nettolohn.de! .

    Ξαναγυρνάω λοιπών στον συνταξιοδοτικό οργανισμό (DRV) και στην φόρμα V100. Αυτή η φόρμα θα έρθει ταχυδρομικός μετά την εγγραφή σας σε κάποιο ασφαλιστικό φορέα, θα την συμπηρώσεται και θα την επιστέψετε. Αρχικά θα σας έρθει με ταχυδρομίο ο αριθμός ασφάλισης σας (verschicherungnummer) και μάλιστα θα έχει και πληροφορίες στα Ελληνικά.

    Antrag auf Kontenklärung - V100

    Η φόρμα V100 συμπληρώνεται για να έχει μια πλήρη εικόνα ο συνταξιοδοτικός λογαριασμός σας. Δεν είναι για την μεταφορά του χρόνου εργασίας απο την Ελλάδα κτλ. Αυτό είπαμε γίνεται με κοινοτικά έγγραφα (Ε104).

    Συμπλρώστε την φόρμα V100 ηλεκτονικά http://vdk.de/cms/mime/1121D1183979196.pdf

    Βίντεο για την συμπλήρωση της φόρμας (στα Γερμανικά)

    Σελίδα1



    Για τις υπόλοιπες σελίδες εδώ Dirk R. Schuchardt - YouTube


    Βοηθητικό έγγραφο V110 http://www.daube.de/fileadmin/pdf/V110.pdf

    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    #2
    ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ KOSOFOS ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΩΤΑΚΙΑ.
    ΔΟΥΛΕΥΩ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΕΣΤΙΑΤΟΡΙΟ 14 ΜΗΝΕΣ ,ΕΙΜΑΙ ΔΗΛΩΜΕΝΟΣ 1350 ΕΥΡΟ ,ΠΕΡΝΩ ΣΤΟ ΧΕΡΙ 1000.ΠΛΗΡΩΝΩ ΚΑΝΟΝΙΚΑ Krankenverschicherung .
    ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΡΘΕΙ ΑΚΟΜΑ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΤΥΠΟ ( Δήλωση στοιχείων στον Γερμανικό συνταξιοδοτικό φορέα DRV (φόρμα V100)
    ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ??
    ΕΙΜΑΙ ΑΣΦΑΛΙΣΜΕΝΟΣ ΣΤΗΝ ΒΚΚ.

    Comment


      #3
      Originally posted by CHRISTOS76DRAMA View Post
      ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ??
      An to xreiastoun tha sto steiloun autoi. Esy den xreiazete na kaneis kati.
      It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

      Comment


        #4
        Καλημερα παιδια.Kosofos εκανες την αναρτηση αυτή την πιο καταληλη στιγμη.
        Αυτό τον καιρο κανω και εγω αυτην την διαδικασια μεταφορας των ενσημων.
        Ειχα παει στο DVR και με βοηθησε μια υπαλληλος και το συμπληρωσα το V100 η οποια μου εδωσε ένα χαρτι που λεει ότι της χρειαζεται να παω το Beschaftigungsfragebogen (αν καταλαβα καλα αυτο πρεπει να ειναι απο τον στρατο) και το Versicherungbuch Griechenland (αυτο πρεπει να ειναι το ελληνικο βιβλιαριο υγειας) και μια φορμα που πρεπει να συμπληρωσω (γραμμενη και στα ελληνικα και στα γερμανικα ) με τους προηγουμενους εργοδοτες μου.Το Ε104 δεν ηξερε τι είναι.
        Τωρα εμενα μου ειχαν στειλει και τα ενσημα από την Ελλαδα μηχανογραφημενα από το 2002 μεχρι το 2011 που ηρθα, τα οποια η κυρια αυτή τα εκανε μια φωτοτυπια και τα κρατησε .
        Το προβλημα μου είναι ότι ειχα και ενσημα από το 1995-2002 (με το παλιο συστημα με τις καρτελες)και θελω να τα καταθεσω και αυτά και δεν ξερω την διαδικασια.
        Ο αντιστοιχος ελληνας υπαλληλος στο ΙΚΑ που πηρα τηλεφωνο μου ειπε ότι μπορει να μου κανει καταμετρηση και να μου δωσει Ε104 (αυτος πιστευει ότι αυτό το χαρτι θελουνε) αλλα δεν ξερει σε ποιον φορεα να απευθυνει το χαρτι αυτό .
        Εχει κανεις καποια ιδεα πώς να το χειριστω το συγκεκριμενο θεμα?
        Ευχαριστω εκ των προτερων για οποιαδιποτε συμβουλη.

        Comment


          #5
          se efxaristo milu.To xarti apo ton strato xerei kaneis apo mporoume na to paroume;

          Comment


            #6
            Originally posted by zita38 View Post
            To xarti apo ton strato xerei kaneis apo mporoume na to paroume;
            Τι ακριβώς ερωτηματολόγιο (fragebogen) έχεις να συμπληρώσεις? Δεν έχω καταλάβει που μπαίνει ο στρατός? Αν θές ένα χαρτί για την στρατολογική σου κατάσταση ακολούθα το λινκ του milu.
            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

            Comment


              #7
              Καλημερα.Κοσοφος πιστευω (με επιφυλαξη) οτι ο στρατος ανακατευεται σε αυτο που λεμε πλασματικα χρονια για συνταξιοδοτηση οπως και ο χρονος των σπουδων,δηλαδη μετρανε αυτα τα χρονια σαν συνταξημα .Τωρα για τα προηγουμενα ενσημα που εχω (τα μη μηχανογραφημενα) θα φερω τα προτοτυπα εδω και απο εδω ο DRV θα στειλει αιτηση στο ΙΚΑ και το ΙΚΑ θα τους στειλει το Ε104 υπηρεσιακα. δηλαδη αυτο το Ε104 δεν το παιρνω καθολου στα χερια μου.
              Τωρα για το χαρτι απο τον στρατο μπηκα στην σελιδα Στρατολογία | Αρχική Σελίδα alla δεν καταφερα να βρω ακρη (ΙΣΩς επειδη εχω αλλαξει ταυτοτητα ,αυτο το λεω με καποια επιφυλαξη)θα μπω στη σελιδα που λεει και ο μιλου μηπως βρω ακρη απο εκει.
              Τωρα απο χαρτια συμπληρωσα το V100 V410 R990 R995 KAI exo να συμπληρωσω ενα ερωτηματολογιο σχετικα με την απασχοληση μου στην Ελλαδα (αυτο το ερωτηματολογιο ειναι και στα ελληνικα και στα γερμανικα μου το εδωσε η γερμανιδα υπαλληλος του DRV.sas efxaristo kai tous 2 gia to αμεσο της απαντησης σας.

              Comment


                #8
                Φιλε kosofos γραφεις οτι το Ε104 μεταφερει ακομη και μηδενικους χρονους ασφαλισης. Το ΙΚΑ αρνηθηκε να εκδοσει Ε104 για μια φιλη που θελει να εργαστει στη Γερμανια, διοτι μεχρι στιγμης δεν εχει κολησει δικα της ενσημα, αλλα ηταν φοιτητρια και ηταν ασφαλισμενη μεσω του πατερα της στο ΙΚΑ. Το επιχειρημα του ΙΚΑ ειναι, οτι το Ε104 βεβαιωνει μονο πραγματικους χρονους ασφαλισης με ενσημα. Μηπως ξερεις, τι θα πρεπει να συμπληρωσει το ΙΚΑ στο Ε104, για να βεβαιωθει εστω ο μηδενικος χρονος ασφαλισης και οτι ηταν ασφαλισμενη στον ΙΚΑ; Χωρις Ε104 το τοπικο ΑΟΚ αρνειται να την ασφαλισει στη Γερμανια.

                Originally posted by kosofos View Post
                Για να κάνεις αυτή την ασφάλεια ερχόμενος απο την Ελλάδα θα χρειαστείς το έγγραφο Ε104 (http://www.patriotaki.net/μετανάστευ...ευση-2955/). Το έγγραφο αυτό απαιτείται είτε έχεις εργαστεί είτε όχι και το εκδίδει ο ασφαλιστικός φορέας απο την Ελλάδα. Με αυτό το έγγραφο μεταφέρονται όσα χρόνια εργασίας είχες στην Ελλάδα (ακόμα και το τίποτα) στην Γερμνανία (ή σε όποια άλλη χώρα ΕΕ).

                Comment


                  #9
                  'Εχω αναγνωρίσει στο ΙΚΑ 3 χρονια πλασματικά. τα εχω πληρώσει κ εγω και ο εργοδοτης που ηταν το δημοσιο,και μου εχουν δωσει ενα χαρτι απο το ΙΚΑ-Αποφαση που το λέει αυτο. Πως μπορώ να τ α μεταφέρω αυτα στη γερμανία? υπάρχει πεδιο στο v100 γι αυτό? γ'ινεται? επειδη δεν μπορώ να δωσω να καταλαβουν οι γερμανοι τι ειναι τα πλασματικα ετη.
                  Επισεισ το V100 υπάρχει στα ελληνικά η στα αγγλικά ?

                  Comment


                    #10
                    Καλημέρα σε όλους,
                    επειδή μου αναφέρθηκε κι εμένα το θέμα με το E104 και συγκεκριμένα για το ότι υπάρχει γενικώς καθυστέρηση και "δυσκολία" αποστολής του από το ΙΚΑ, θα μπορούσε κάποιος να μου πει πόσο χρόνο έκανε τελικά στις δικές σας περιπτώσεις να στείλει το ΙΚΑ αυτό το χαρτί στην AOK? Υπάρχει περίπτωση να μην το στέλνει ή να καθυστερεί πάρα πολύ με κίνδυνο να μην μπορώ να ασφαλιστώ? (και γενικά, δεν κατάλαβα, γιατί το ΙΚΑ "αρνείται" να στείλει το χαρτί όπως διαβάζω σε διάφορες περιπτώσεις?)
                    Εγώ είχα εργασία και ένσημα μέχρι το 2ο του 2013. Αλλά του 2013 ήταν μόνο 6 μέρες οπότε δεν είχα δικαίωμα σε περίθαλψη κλπ. ως τώρα και δεν έχω καμία ασφάλεια στην Ελλάδα.
                    Εχω δει το σύστημα atlas όπου online εκδίδεται άμεσα το λεγόμενο ασφαλιστικό βιβλιάριο από τον κάθε ενδιαφερόμενο. Εχει ενοποιημένα όλα τα στοιχεία ασφαλιστικών εισφορών απ' το 1993 κι έπειτα. Αυτό είναι πρόσφατο σύστημα. Μήπως τώρα τα πράγματα διευκολύνονται με αυτό? Είναι δυνατόν αυτό το χαρτί να χρησιμοποιηθεί για τον ίδιο σκοπό? Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση!!

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by fdjackie View Post
                      Καλημέρα σε όλους,
                      επειδή μου αναφέρθηκε κι εμένα το θέμα με το E104 και συγκεκριμένα για το ότι υπάρχει γενικώς καθυστέρηση και "δυσκολία" αποστολής του από το ΙΚΑ, θα μπορούσε κάποιος να μου πει πόσο χρόνο έκανε τελικά στις δικές σας περιπτώσεις να στείλει το ΙΚΑ αυτό το χαρτί στην AOK? Υπάρχει περίπτωση να μην το στέλνει ή να καθυστερεί πάρα πολύ με κίνδυνο να μην μπορώ να ασφαλιστώ? (και γενικά, δεν κατάλαβα, γιατί το ΙΚΑ "αρνείται" να στείλει το χαρτί όπως διαβάζω σε διάφορες περιπτώσεις?)
                      Εγώ είχα εργασία και ένσημα μέχρι το 2ο του 2013. Αλλά του 2013 ήταν μόνο 6 μέρες οπότε δεν είχα δικαίωμα σε περίθαλψη κλπ. ως τώρα και δεν έχω καμία ασφάλεια στην Ελλάδα.
                      Εχω δει το σύστημα atlas όπου online εκδίδεται άμεσα το λεγόμενο ασφαλιστικό βιβλιάριο από τον κάθε ενδιαφερόμενο. Εχει ενοποιημένα όλα τα στοιχεία ασφαλιστικών εισφορών απ' το 1993 κι έπειτα. Αυτό είναι πρόσφατο σύστημα. Μήπως τώρα τα πράγματα διευκολύνονται με αυτό? Είναι δυνατόν αυτό το χαρτί να χρησιμοποιηθεί για τον ίδιο σκοπό? Ευχαριστώ πολύ για κάθε απάντηση!!
                      Καλησπέρα, σου εστειλε τελικά το ΙΚΑ το E104 και αν ναι σε ποσο χρόνο; ευχαριστώ!

                      Comment

                      Working...
                      X