Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση με σκύλο!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση με σκύλο!

    Έχω διαβάσει σε αρκετά σημεία στο forum για ανθρώπους που ήταν αποφασισμένοι να μεταναστεύσουν με το κατοικίδιό τους, Δυστυχώς δεν έχω δει πώς τελικα εξελίχθηκε η προσπάθειά τους. Φαντάζομαι πόσο τρέξιμο θα είχαν οι άνθρωποι κατά την προσαρμογή τους στη νέα τους ζωή.

    Έχω προβληματιστεί με δύο κυρίως ζητήματα:
    1. Οι αεροπορικές εταιρίες. Έχω συμπεράνει ότι η καλύτερη επιλογή για μεταφορά σκύλου στην Αγγλία είναι η Aegean, επειδή είναι εκείνη που δίνει περισσότερο περιθώριο στο βάρος του σκύλου για να ταξιδέψει στην καμπίνα (δίνει 8 Kg). Με λίγη τύχη ο δικός μου δεν θα τα ξεπεράσει με το κλουβί. Έχει ταξιδέψει κάποιος με Aegean; Μηπως έχει κάποιος να μου προτείνει άλλη εταιρία; Θέλω να κάνω ότι μπορώ για να ταξιδέψει στην καμπίνα κι όχι στο cargo. Το κολυβί είναι απαραίτητα πλαστικό ή δέχονται και υφασμάτινο; Θα επικοινωνήσω και με τις εταιρίες αλλά θέλω να έχω και μια εικόνα από ταξιδιώτες γιατί κάποιες φορές στις εταιρίες άλλα σου λένε κι άλλα ισχύουν στο τέλος.

    2. Φυσικά η ενοικίαση σπιτιού. Είμαι προετοιμασμένη να βρω περιορισμούς. Αλλοίμονο, 9 χρόνια στην Ελλάδα έχω ζήσει από πρώτο χέρι πόσο κάφροι είναι κάποιοι ιδιοκτήτες σπιτιών στην Ελλάδα. Είναι το ίδιο στην Αγγλία; Όταν ζούσα εκεί δεν είχα κατοικίδιο άρα δεν έχω ιδέα. Τί συμβουλές μπορεί να μου δώσει κάποιος που έχει μεταναστεύσει στην Αγγλία; Όχι στο Λονδίνο, αλλά σε επαρχιακή πόλη.

    Οποιαδήποτε συμβουλή θα με βοηθήσει πολύ!

    #2
    Eγώ έχω γάτα κι όχι σκύλο οπότε τα πράμματα ειναι διαφορετικά. Αυτο που ξέρω ειναι οτι μέσα στη καμπίνα δεχονται αν το κατοικιδιο ειναι 8 κιλα μαζί με το κλουβί. Πρόσεξε ομως γιατι υπάρχουν και εταιριες που λένε 6! Επίσης σχετικά με το κλουβι ο κτηνίατρος μου μου είπε οτι οι αεροπορικές δέχονται το πάνινο κλουβι για να μπορέσει το ζωο να στριμωχτεί/συμπιεστεί κάτω από το δικό σου κάθισμα (το οποιο έχει και το life jacket) τουλάχιστον για τη φαση της προσγείωσης απογείωσης. Δε ξέρω κατα πόσο ο σκύλος σου ειναι τόσο ευλυγιστος. Κι εγώ σε αυτη τη σκέψη αρχιζω και το σκεφτομαι κατα ποσο θα την βαλω στη καμπινα ή θα τη στείλω με το κάργκο.
    Οσο για τα σπιτια, δε ξέρω τι παιζει με τους Αγγλους. Συνηθως στα ενοικιαστήρια λένε για το αν δεχονται σκύλους και γατες. Πρεπει να ρωτησεις.

    Comment


      #3
      Ο σκύλος είναι κάπου 7,5 kg - είναι μικρόσωμος αλλά οπτικά σε ξεγελάει με το μαλλί. Πιστεύω ότι αν τον έχω φρεσκοκουρεμένο θα γλιτώσω τουλάχιστον 200 gr. Έχει πάνινο κλουβί μεταφοράς (που είναι ελαφρύ) και είναι μέσα στις διαστάσεις που δίνει η Aegean, άρα το συγκεκριμένο το έχει συνηθίσει κι έχει πολύ χώρο να στροφογυρίζει άμα θέλει (που συνήθως κάθεται και κοιμάται). Λες να είμαστε τυχεροί και να το δεχθούν; Η Agean στο site δεν προσδιορίζει τί είδους κλουβί δέχεται, ενώ σε άλλες εταιρίες έχω διαβάσει ότι θέλουν απαραίτητα πλαστικό που να διπλώνει.

      Αν έχεις γάτα κλείσε καμπίνα μην το σκέφτεσαι καν. Φαντάζεσαι πόση τρομάρα θα πάρει στο κάργκο; Άσε που δεν θα έχεις το άγχος να την αναζητήσεις μετά την προσγείωση.

      Comment


        #4
        Aυτο που με αγχωνει με το να την πάρω μαζί μου, περα του ότι ισως να μιαουριζει, είναι οτι στον ελεγχο αποσκευων θα πρεπει να τη βγάλω απο το κλουβι για να περάσει το κλουβι απο τις ακτίνες χωρίς τη γάτα. Αμα τη βγαλω περα οτι μπορει να μου φυγει απο τα χερια με την αγριαδα της, αντε να τη ξαναβάλω. Στο μονο που μπορω να βασιστω ειναι μπας και απο τη τρομαρα της λουφάξει και αντι να το σκάσει θελει να ξαναμπει στο κλουβι να κρυφτει. Μονο σε αυτο ποντάρω.

        Comment


          #5
          Έτσι όπως το βλέπω την ταλαιπωρία της θα την περάσει η γατούλα. Άρα αυτό που θα σου έλεγα για να τη πάρεις στην καμπίνα θα ήταν να της φορέσεις ένα λουρί-σαμαράκι με οδηγό σαν αυτά που έχουν οι σκύλοι κι έτσι δεν θα μπορέσει να το σκάσει όταν θα βγει από το κλουβί στον έλεγχο. Ναι, δεν θα της αρέσει γιατί είναι γάτα, και μπορεί να σου θυμώσει, αλλά θα είναι ασφαλής. Όσο για το αν θα ακούγεται στο αεροπλάνο, έχει 50-50 πιθανότητες να κοιμάται. Με τον θόρυβο που κάνουν οι κινητήρες και τα βουλωμένα αυτιά νομίζω ότι δεν θα την αντιληφθεί κανένας. Πολλές φορές υπάρχουν μωράκια που κλαίνε και δεν τα ακούμε καλά-καλά. Άσε που μπορείς και να πάρεις το κλουβί αγκαλιά στη διάρκεια της πτήσης και να την αρχίσεις στα χάδια ώσπου να ηρεμήσει.

          Comment


            #6
            καλησπερα...
            Νομιζω οτι πρεπει να το ψαξετε καλα αν ειναι να μεταφερετε κατοικιδιο στο Ηνωμενο Βασιλειο, γιατι οι Εγγλεζοι ειναι πολυ αυστηροι σαυτα....
            Καθε κατοικιδιο που εισερχεται στην χωρα τους περνα πρωτα απο καραντινα....
            Δεν γνωριζω βεβαια επ'ακριβως αν η καραντινα ισχυει μονο για χωρες εκτος Ε.Ε.....Γιαυτο καλο θα ειναι να επικοινωνησετε με Βρετανικο Προξενειο ή Πρεσβεια για τις απαραιτητες πληροφοριες...και αμα εχετε διαθεση ενα καλο γκουγκλαρισμα επ'αυτου...

            Comment


              #7
              Η καραντινα απο οσο ξερω εχει καταργηθει πια. Αντιλυσσικό εμβόλιο θελει (τουλάχιστον 20 μέρες πριν το ταξιδι), τσιπ, αποπαρασιτωση εσωτερικη και διαβατηριο. Α σημαντικο, πρωτα να μπει το τσιπ και μετα να γίνει το εμβολιο γιατι αλλιως θα σε βαλουν να το ξανακανεις το εμβολιο (λογικο φαίνεται).

              Comment


                #8
                Προσωπικά οι προφυλάξεις που ζητούν για τα κατοικίδια μου φαίνονται πολύ λογικές. Θεωρώ αυτονόητο ότι ο σκύλος θα είναι τσιπαρισμένος και με πλήρη ιατρική φροντίδα. Μακάρι κι εδώ να ήταν αυστηρά τα πράγματα και να μην έχουμε τόσα ζώα αδέσποτα να κινδυνεύουν από τον κάθε ανωμάλο που θέλει να τα πιάσει και τον κάθε ανεύθυνο που τα πετάει όταν τα βαριέται.

                Αυτό που με έχει μπερδεψει αφάνταστα είναι οι προϋποθέσεις για το αεροπορικό ταξίδι. Παιδιά ο κάθε ένας μου λέει κάτι διαφορετικό. Έχω ακούσει από το οτι θα μου κόστιζε 1000 λίρες η μεταφορά, ως ότι το εισητήριο είναι περίπου στα 100 ευρώ. Άλλοι λένε ότι μπαίνει σε καμπίνα κι άλλοι ότι πετάει μόνο με ΒΑ και μόνο σε cargo. Αλλά όλοι όσοι τα λένε μεταφέρουν συνήθως πράγματα που διάβασαν ή άκουσαν.

                Σας παρακαλώ πάρα πολύ αν κάποιος έχει όντως πετάξει με αεροπλάνο και μετέφερε τον σκύλο του, τί ισχύει; Φυσικά και το γκουγκλάρω σαν τρελλή και θα επικοινωνήσω με τις εταιρίες. Αλλά θα ηταν φοβερά χρήσιμο να μάθω τι έγινε με κάποιον που μετέφερε το κατοικίδιό του.

                Comment


                  #9
                  afrodite κι εγώ έχω την εντύπωση ότι η καταντίνα καταργήθηκε και γι'αυτό το λόγο έφτιαξαν το pet travel scheme και ζητούν το ευρωπαϊκό διαβατήριο για το ζωάκι.

                  Comment


                    #10
                    Μπες σε καποιο φορουμ σχετικα με σκυλους και ρωτα εκει. Σιγουρα θα ξερουν πιο πολλα σχετικα με τις πτησεις προς αγγλια με κατοικιδιο. Εγω μπορω να σου δωσω λινκ για γατισιο φορουμ... αν θες στο δινω

                    Comment


                      #11
                      Ναι αν έχεις λινκ θα με βοηθήσει Σκύλος-γάτα κοντά είναι αυτά τα δύο.

                      Comment


                        #12
                        σου τα στελνω με πμ

                        Comment


                          #13
                          Eπειδή βλέπω οτι εχει περάσει αρκετός καιρός απ το τελευταίο σου μήνυμα δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει ακόμη κάποια απάντηση.Εγώ ταξίδεψα τον Νοέμβριο με τον σκύλο μου για Αγγλία.Αν θέλεις μπορω να σου πώ λεπτομέριες για την aegean και όλα τα συναφή.

                          Comment


                            #14
                            sakismit δεν έχω φύγει ακόμα. Αν τελικά φύγω με αεροπλάνο κι όχι οδικώς, το πιο πιθανό είναι να ταξιδέψω με Aegean άρα οτιδήποτε μου πεις θα με βοηθήσει! Δεν έχω πετάξει ποτέ μαζί με το σκύλο μου.

                            Comment


                              #15
                              Καλημέρα.Δεν ξέρω τι ράτσα ειναι ο σκυλάκος σου πάντως εμένα είναι shih-tzu και ανήκει στα βραχυκεφαλικά σκυλιά.Η British Airways είναι η μοναδική εταιρία που μπορείς να ταξιδέψεις απευθείας για Αγγλία αφού προηγουμένος σου στείλουν το σχετικό αρχείο με τις προδιαγραφές του κουτιού που πρέπει να συνοδεύει το σκύλο σου.Στέλνουν ολο το αρχείο του σκύλου με εμαιλ στην Αγγλια και περίπου αυτό κάνει ενα μήνα για να μάθεις αν σε δέχονται στην χώρα.Η πτήσεις είναι μόνο απ αθήνα και το εισητήριο είναι πάνω απ 1200 ευρώ.Με την Αegean που ταξίδεψα εγώ απ Θεσσαλονίκη αφού είχα μιλήσει σχεδόν με όλες τις αεροπορικές, μου ελεγαν οτι δεν μπορώ να ταξιδέψω αγγλία απευθείας.Οτι η χώρα δεν δέχεται μέσω καμμίας αεροπορικής πέραν την British ζώα στην χώρα.Οι ιδιοι μάλισταν μου πρότειναν στο τηλ μία και μοναδική λύση.Να ταξιδέψω μεχρι το παρίσι και απ εκεί να περάσω το eurotunnel με επιβατικό αμάξι έτσι όπως και έκανα.Στο σκυλάκι μου είχε δωθεί απ την κτηνίατρο ελαφρό ανχωλυτικό και ήταν σχετικά πολύ ήσυχο.Οτι αλλη απορία εχεις μπορείς να με ρωτήσεις.

                              Comment

                              Working...
                              X