Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση με σκύλο!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ξέχασα να σου πώ οτι η καραντίνα εχει καταργηθεί και το εισητήριο κόστισε 80 ευρώ.Χρειάστηκε διαβατήριο με πλήρη ιατρικό έλεγχο και εμβόλιο για την λύσα και τσιπάκι.Η τσάντα που παίρνεις επάνω μαζί σου εχει συγκεκριμένες διαστάσεις και την εχεις κάτω στα πόδια σου την ωρα της προσγείωσης και της απογείωσης.Στην γαλλία πριν μπούμε στο τούνελ γίνεται κάποιος έλεχγος σε όλα αυτά καθώς κσι στο τσιπάκι.

    Comment


      #17
      Originally posted by sakismit View Post
      Καλημέρα.Δεν ξέρω τι ράτσα ειναι ο σκυλάκος σου πάντως εμένα είναι shih-tzu και ανήκει στα βραχυκεφαλικά σκυλιά.Η British Airways είναι η μοναδική εταιρία που μπορείς να ταξιδέψεις απευθείας για Αγγλία αφού προηγουμένος σου στείλουν το σχετικό αρχείο με τις προδιαγραφές του κουτιού που πρέπει να συνοδεύει το σκύλο σου.Στέλνουν ολο το αρχείο του σκύλου με εμαιλ στην Αγγλια και περίπου αυτό κάνει ενα μήνα για να μάθεις αν σε δέχονται στην χώρα.Η πτήσεις είναι μόνο απ αθήνα και το εισητήριο είναι πάνω απ 1200 ευρώ.Με την Αegean που ταξίδεψα εγώ απ Θεσσαλονίκη αφού είχα μιλήσει σχεδόν με όλες τις αεροπορικές, μου ελεγαν οτι δεν μπορώ να ταξιδέψω αγγλία απευθείας.Οτι η χώρα δεν δέχεται μέσω καμμίας αεροπορικής πέραν την British ζώα στην χώρα.Οι ιδιοι μάλισταν μου πρότειναν στο τηλ μία και μοναδική λύση.Να ταξιδέψω μεχρι το παρίσι και απ εκεί να περάσω το eurotunnel με επιβατικό αμάξι έτσι όπως και έκανα.Στο σκυλάκι μου είχε δωθεί απ την κτηνίατρο ελαφρό ανχωλυτικό και ήταν σχετικά πολύ ήσυχο.Οτι αλλη απορία εχεις μπορείς να με ρωτήσεις.
      Sakismit καλησπέρα! Είμαι Λονδίνο και θέλω να φέρω το σκυλάκι μου απο Ελλάδα. Μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου λύσεις μερικές απορίες? Κατ'αρχήν όπως είδα όταν το έψαξα στο site της Aegean, έχει μια απαγορευτική λίστα για βραχυκεφαλικά ζώα, στην οποία συμπεριλαμβάνεται και το δικό μου (Μπόξερ) αλλά και το δικό σου! Πώς επέτρεψαν στο σκυλάκι σου να ταξιδέψει? Το πήρες καμπίνα ή κάργκο? Έχω ακούσει οτι εαν έρθει κατ'ευθείαν Λονδίνο ένα ζώο, σου ζητάνε περίπου 1.000 λίρες για να του επιτραπεί η είσοδος. Απο Παρίσι για Λονδίνο σου ζήτησαν χρήματα για να μπει στην χώρα? Και τέλος είχες κάποιο δικό σου αυτοκίνητο στο Παρίσι, ή χρησιμοποίησες κάποιο άλλο μέσο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κι εγώ?
      Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!

      Comment


        #18
        pos mporo na paro to skilaki mou sto londino?

        Originally posted by Christina8 View Post
        Sakismit καλησπέρα! Είμαι Λονδίνο και θέλω να φέρω το σκυλάκι μου απο Ελλάδα. Μήπως θα μπορούσες σε παρακαλώ να μου λύσεις μερικές απορίες? Κατ'αρχήν όπως είδα όταν το έψαξα στο site της Aegean, έχει μια απαγορευτική λίστα για βραχυκεφαλικά ζώα, στην οποία συμπεριλαμβάνεται και το δικό μου (Μπόξερ) αλλά και το δικό σου! Πώς επέτρεψαν στο σκυλάκι σου να ταξιδέψει? Το πήρες καμπίνα ή κάργκο? Έχω ακούσει οτι εαν έρθει κατ'ευθείαν Λονδίνο ένα ζώο, σου ζητάνε περίπου 1.000 λίρες για να του επιτραπεί η είσοδος. Απο Παρίσι για Λονδίνο σου ζήτησαν χρήματα για να μπει στην χώρα? Και τέλος είχες κάποιο δικό σου αυτοκίνητο στο Παρίσι, ή χρησιμοποίησες κάποιο άλλο μέσο που θα μπορούσα να χρησιμοποιήσω κι εγώ?
        Συγγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις!
        pos mporo na paro to skilaki mou sto londino?

        Comment


          #19
          Originally posted by xristosgoudinakos View Post
          pos mporo na paro to skilaki mou sto londino?
          Bringing pets into Great Britain: pet passports, Great Britain pet health certificates, microchipping, rabies vaccinations, travelling with assistance dogs.

          Comment


            #20
            Καλησπέρα sakismit. Θα μετακομισω κι εγω το καλοκαιρι στην αγγλια και το θεμα της μεταφοράς του σκυλου με εχει αγχωσει πολυ, γιατι δεν βρισκω αλλη λυση περα απο cargo που δεν θελω καθόλου. Εσυ περασες το eurotunnel με δικο σου επιβατικο; πως μπορείς να περασεις αν δεν εχεις μεταφορικο μεσο; Οι πληροφοριες σου θα με βοηθησουν πολυ.

            Comment


              #21
              τα πραγματα ειναι απλα..αν το σκυλακι ειναι μεχρι 8 κιλα μπορεις να το παρεις στην καμπινα με aegean....πετας για παρισι και μετα βρισκεις τροπο να μπεις αγγλια..ειτε με Ferry ειτε eurotunnel...

              Οτι να ναι διαβασα παλι

              Comment


                #22
                Mecheng79,Οκ.. αυτο το καταλαβα. Απλα, οσα ferry εψαξα δεν δεχονται foot passengers με σκυλο. Ζητουν να παραμεινει στο αυτοκινητο. Τι γινεται ομως αν δεν εχεις μεταφορικο μεσο; το eurotunnel δεχεται foot passengers με κατοικιδιο; συγγνωμη για τις αποριες,αλλα μονη μου δεν βγαζω ακρη..

                Comment


                  #23
                  Originally posted by Γεωργια Λινα View Post
                  Mecheng79,Οκ.. αυτο το καταλαβα. Απλα, οσα ferry εψαξα δεν δεχονται foot passengers με σκυλο. Ζητουν να παραμεινει στο αυτοκινητο. Τι γινεται ομως αν δεν εχεις μεταφορικο μεσο; το eurotunnel δεχεται foot passengers με κατοικιδιο; συγγνωμη για τις αποριες,αλλα μονη μου δεν βγαζω ακρη..
                  Θα σου πω τι κανω εγω για τον γατο μου

                  Πτηση αθηνα-παρισι...μετα τρενο απο paris για dieppe..
                  https://uk.voyages-sncf.com/en/#/

                  Mετα φερυ απο dieppe για newhaven
                  Ferry to France | Ferries to Calais, Dunkirk & Dieppe France | DFDS

                  Στην επιλογη του εισητηριου δηλωνεις οτι εισαι footpassenger Και οτι μεταφερεις Pet...

                  Πρεπει να του εχεις βγαλει διαβατηριο..ο γατος μου εχει κανει εμβολιο για λυσσα και ειναι τσιπαρισμενος...φδεν ξεερω αν ισχυουν τα ιδια για σκυλακια...ο κτηνιατρος σου ξερει...

                  Αυτη την διαδικασια ακολουθω εγω και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα...Με eurotunnel πρεπει να εχεις αυτοκινητο και να ειναι καθολη την διαρκεια μεσα το φιλαρακι σου...Το ειχα ψαξει κ αυτο να περναω με ταξι απεναντι αγγλια αλλα ηταν ακριβο...

                  Επισης διευκρινησε με aegean μεχρι ποσα κιλα δεχονται σκυλακια στην καμπινα...νομιζω ειναι μεχρι 8 συμπεριλαμβανομενου του βαρους τους κουτιου, και το κλουβακι πρεπει να εχει συγκεκριμενες διαστασεις...Στο αεροδρομιο πριν αναχωρησεις θα πληρωσεις fee γι αυτο...ειναι 40 ευρω...

                  Σε ενα σημειο στο site τους αναφερουν:
                  **Reservations for foot passengers travelling with dogs are only available by calling our customer contact centre​
                  Find our contact details here and contact DFDS customer service with any queries or concerns and we'll be happy to help.


                  Δεν νομιζω να εχεις προβλημα

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by mecheng79 View Post
                    Θα σου πω τι κανω εγω για τον γατο μου

                    Πτηση αθηνα-παρισι...μετα τρενο απο paris για dieppe..
                    https://uk.voyages-sncf.com/en/#/

                    Mετα φερυ απο dieppe για newhaven
                    Ferry to France | Ferries to Calais, Dunkirk & Dieppe France | DFDS

                    Στην επιλογη του εισητηριου δηλωνεις οτι εισαι footpassenger Και οτι μεταφερεις Pet...

                    Πρεπει να του εχεις βγαλει διαβατηριο..ο γατος μου εχει κανει εμβολιο για λυσσα και ειναι τσιπαρισμενος...φδεν ξεερω αν ισχυουν τα ιδια για σκυλακια...ο κτηνιατρος σου ξερει...

                    Αυτη την διαδικασια ακολουθω εγω και δεν ειχα κανενα απολυτως προβλημα...Με eurotunnel πρεπει να εχεις αυτοκινητο και να ειναι καθολη την διαρκεια μεσα το φιλαρακι σου...Το ειχα ψαξει κ αυτο να περναω με ταξι απεναντι αγγλια αλλα ηταν ακριβο...

                    Επισης διευκρινησε με aegean μεχρι ποσα κιλα δεχονται σκυλακια στην καμπινα...νομιζω ειναι μεχρι 8 συμπεριλαμβανομενου του βαρους τους κουτιου, και το κλουβακι πρεπει να εχει συγκεκριμενες διαστασεις...Στο αεροδρομιο πριν αναχωρησεις θα πληρωσεις fee γι αυτο...ειναι 40 ευρω...

                    Σε ενα σημειο στο site τους αναφερουν:
                    **Reservations for foot passengers travelling with dogs are only available by calling our customer contact centre​
                    Contact Us | Customer Service | DFDS

                    Δεν νομιζω να εχεις προβλημα
                    Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και τις πληροφοριες.. εχω τσιπαρει ηδη τον σκυλο μου και θα του κανω το επαναληπτικο για τη λύσσα ενα μηνα πριν φυγουμε για να ειναι καλυμμένος. Ο σκυλος μου ζυγιζει απο μονος του 8 κιλα και με το κουτι μεταφορας φτανει τα 10.. θα ρωτησω στην Aegean αν δεχονται πανινα κλουβια κ ισως σταθει λιγο τυχερος. Τι αγχος και αυτο.. ο γατος σου ειναι πολυ τυχερος που τον εχεις επανω μαζι σου.. ευχαριστω και παλι!

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by Γεωργια Λινα View Post
                      Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και τις πληροφοριες.. εχω τσιπαρει ηδη τον σκυλο μου και θα του κανω το επαναληπτικο για τη λύσσα ενα μηνα πριν φυγουμε για να ειναι καλυμμένος. Ο σκυλος μου ζυγιζει απο μονος του 8 κιλα και με το κουτι μεταφορας φτανει τα 10.. θα ρωτησω στην Aegean αν δεχονται πανινα κλουβια κ ισως σταθει λιγο τυχερος. Τι αγχος και αυτο.. ο γατος σου ειναι πολυ τυχερος που τον εχεις επανω μαζι σου.. ευχαριστω και παλι!
                      καλο σας ταξιδι

                      Comment


                        #26
                        Ευχαριστουμε!! Ελπιζω να ειμαστε τυχεροι..

                        Comment


                          #27
                          Originally posted by Γεωργια Λινα View Post
                          Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση και τις πληροφοριες.. εχω τσιπαρει ηδη τον σκυλο μου και θα του κανω το επαναληπτικο για τη λύσσα ενα μηνα πριν φυγουμε για να ειναι καλυμμένος. Ο σκυλος μου ζυγιζει απο μονος του 8 κιλα και με το κουτι μεταφορας φτανει τα 10.. θα ρωτησω στην Aegean αν δεχονται πανινα κλουβια κ ισως σταθει λιγο τυχερος. Τι αγχος και αυτο.. ο γατος σου ειναι πολυ τυχερος που τον εχεις επανω μαζι σου.. ευχαριστω και παλι!
                          Στον ειδικο χώρο του cargo compartment ,οπου μεταφερονται κατοικιδια...πανινο κλουβι ,οπως το αποκαλεις ,δεν επιτρεπεται ...Μόνο κλουβι απο ανθεκτικο πλαστικο ,που πρεπει να πληροι τις προδιαγραφες για εναερια μεταφορα,συμφωνα με τους κανονες σχετικα με Live Animal Regulations της ΙΑΤΑ ( INTERNATIONAL AIR TRANSPORT ASSOCIATION)

                          Το παραθετω στα Ελληνικα ,απ το site της εταιρειας που ανεφερες

                          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                          Comment

                          Working...
                          X