Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 72 από 72
    Junior Member
    Περιοχή
    Karditsa

Προεπιλογή

Καλησπέρα! Με λένε Θοδωρή και είμαι φιλόλογος με ειδίκευση στην κλασική φιλολογία ενώ σπουδάζω στο ΠΜΣ "Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση" του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου. Επίσης, είμαι πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων και εγγεγραμμένο στο μητρώο του ΕΟΠΠΕΠ. Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να εργαστώ στο αντικείμενο σπουδών μου λόγω κρίσης αλλά εργάστηκα ως αρθρογράφος σε τοπική εφημερίδα και υπάλληλος γραφείου. Επειδή η κατάσταση στην Ελλάδα χειροτερεύει σκέφτομαι να μεταναστεύσω στις ΗΠΑ. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

1. Υπάρχουν θέσεις εργασίας για αποφοίτους των ανθρωπιστικών επιστημών;

2. Υπάρχουν θέσεις εργασίας για κάποιον που θέλει να εργαστεί ως εκπαιδευτής ενηλίκων, σχεδιαστής ή/και συντονιστής προγραμμάτων συνεχιζόμενης εκπαίδευσης, ερευνητής και να απασχοληθεί με την δια βίου μάθηση εν γένει;

Φυσικά, θα ήθελα να εργαστώ και εκτός εκπαίδευσης, σε κάτι συναφές με τα προσόντα μου όπως υπάλληλος γραφείου, κειμενογράφος, γραμματέας κ.α. αρκεί να υπάρχουν θέσεις εργασίας και να με προσλάβουν.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

Θοδωρής

Junior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki

Προεπιλογή

Καλημέρα,
    Θέσεις υπάρχουν το θέμα είναι όμως είναι με ποιον τρόπο μπορείς να πας εκεί νόμιμα.

Αν δεν έχεις τις προϋποθέσεις που εξηγούνται σε αλλά θέματα είναι πολύ δύσκολο να εργάστεις στις ΗΠΑ.

Θα πρέπει να βρεις εργοδότη που θέλει να κάνει τα χαρτιά σου για visa. Αλλά οι visas αυτού του τύπου είναι λίγες και εξαντλούνται σε λίγες μέρες.

Από ότι είδα από τα άρθρα που έχεις δημοσιεύσει δεν έχεις καταλήξει σε πια χώρα θέλεις να πας. Ψάξτε λίγο παραπάνω και ίσος να βρεις την λύση σου.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Παρόμοια Θέματα

1. Απαντήσεις: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-06-2016, 20:38
  2. πληροφοριες για μεταναστευση στην σκωτια
    Από antoniss in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-06-2014, 21:55
  3. Πληροφορίες για μετανάστευση στην αγγλία.
    Από vagosx in forum Μετανάστευση στη Μεγάλη Βρετανία
    Απαντήσεις: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-2013, 08:14
  4. πληροφοριες για μεταναστευση και γραφειο προετοιμασιας
    Από fish in forum Γνωριμία μελών - Χαιρετίσματα
    Απαντήσεις: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-10-2010, 13:32

Ετικέτες γι αυτό το Θέμα (tags)

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα