Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στις ΗΠΑ - Αναλυτικες πληροφοριες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση στις ΗΠΑ - Αναλυτικες πληροφοριες

    Βρηκα αυτα τα χρησιμα λινκ με αναλυτικες πληροφοριες για τους τροπους μεταναστευσης στις ΗΠΑ και ειπα να τα ποσταρω μηπως ενδιαφερουν κι'αλλους.

    1o Μέρος
    HTML Code:
    http://irakliotis.gr/blog/?p=3014
    2o Μέρος
    HTML Code:
    http://irakliotis.gr/blog/?p=3020
    3o Μέρος
    HTML Code:
    http://irakliotis.gr/blog/?p=3049
    instagram.com/anelixis_net/
    youtube.com/user/AlexGraphicd1

    #2
    Καλησπερα!
    Παρουσιαστηκε μια "ευκαιρια" για Φιλαδελφεια."Ευκαιρια" για εργασια αλλα...οταν συναντηθηκα με τον "μεσολαβητη" δεν γνωριζε να με ενημερωσει για πληροφοριες και σε ερωτησεις μου για το ποιες,ποσες και τι ειδους επιχειρησεις εχει ο Ελληνας επιχειρηματιας που ενδιαφερεται για Ελληνα να εργαστει στην επιχειρηση του,η απαντηση του ηταν "δεν γνωριζω περισσοτερα και δεν εχω το δικαιωμα να μου πει παραπανω "πληροφοριες" γιατι υπαρχει μια πιθανοτητα να ερθει ο επιχειρηματιας ελλαδα ωστε να δει τους υποψηφιους και να κρινει αυτος....".
    στην τελευταια μου προσπαθεια ρωτωντας για τις επιχειρησεις στην αμερικη μου ειπε οτι εχει νεα υορκη,μα'ι'αμι,νιου τζερσε'ι' και τον ελληνα που χρειαζεται τωρα τον θελει για φιλαδελφεια.
    μου τονιζε οτι εχει παρα πολλα λεφτα και πολλα ακινητα και επισης πως ειναι πολυ καλος ανθρωπος και πληρωνει καλα...αρκει να εχω ορεξη για δουλεια.

    οταν τον ρωτουσα για διαμονη και φαγητο μου απαντησε οτι τα εχει κανονισμενα ολα ο επιχειρηματιας και απο την στιγμη που θα παω <αν θα με επιλεξει> να μην φοβαμαι τιποτα.

    αν με επιλεξει θα μου βγαλει μια βιζα για δυο μηνες.θα παω εκει με ολα τα εξοδα πληρωμενα.θα με δοκιμασει και αν ειμαι και ειναι ευχαριστημενος θα κανουμε "μια συμφωνια για δυο χρονια" και θα μου βγαλει βιζα-πρασινη καρτ? για αυτο το χρονικο διαστημα ΑΜΕΣΑ και για μετα "βλεπουμε".

    Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με την ζωη εκει και αν οι Ελληνες ειναι "ενταξει" απεναντι σε αλλους μεταναστες Ελληνες ή συμπεριφερονται οπως διαβαζω ασχημα και εκμεταλευονται τοσο στην Ελλαδα αλλα και σε αλλες χωρες της Ε.Ε.
    Θα εκτιμουσα και την γνωμη σας σχετικα μ'αυτη τη συναντηση που ειχα με τον μεσολαβητη εδω στην Ελλαδα.

    Comment


      #3
      Originally posted by kostasmaroutsos View Post
      Καλησπερα!
      Παρουσιαστηκε μια "ευκαιρια" για Φιλαδελφεια."Ευκαιρια" για εργασια αλλα...οταν συναντηθηκα με τον "μεσολαβητη" δεν γνωριζε να με ενημερωσει για πληροφοριες και σε ερωτησεις μου για το ποιες,ποσες και τι ειδους επιχειρησεις εχει ο Ελληνας επιχειρηματιας που ενδιαφερεται για Ελληνα να εργαστει στην επιχειρηση του,η απαντηση του ηταν "δεν γνωριζω περισσοτερα και δεν εχω το δικαιωμα να μου πει παραπανω "πληροφοριες" γιατι υπαρχει μια πιθανοτητα να ερθει ο επιχειρηματιας ελλαδα ωστε να δει τους υποψηφιους και να κρινει αυτος....".
      στην τελευταια μου προσπαθεια ρωτωντας για τις επιχειρησεις στην αμερικη μου ειπε οτι εχει νεα υορκη,μα'ι'αμι,νιου τζερσε'ι' και τον ελληνα που χρειαζεται τωρα τον θελει για φιλαδελφεια.
      μου τονιζε οτι εχει παρα πολλα λεφτα και πολλα ακινητα και επισης πως ειναι πολυ καλος ανθρωπος και πληρωνει καλα...αρκει να εχω ορεξη για δουλεια.

      οταν τον ρωτουσα για διαμονη και φαγητο μου απαντησε οτι τα εχει κανονισμενα ολα ο επιχειρηματιας και απο την στιγμη που θα παω <αν θα με επιλεξει> να μην φοβαμαι τιποτα.

      αν με επιλεξει θα μου βγαλει μια βιζα για δυο μηνες.θα παω εκει με ολα τα εξοδα πληρωμενα.θα με δοκιμασει και αν ειμαι και ειναι ευχαριστημενος θα κανουμε "μια συμφωνια για δυο χρονια" και θα μου βγαλει βιζα-πρασινη καρτ? για αυτο το χρονικο διαστημα ΑΜΕΣΑ και για μετα "βλεπουμε".

      Θα ηθελα καποιες πληροφοριες σχετικα με την ζωη εκει και αν οι Ελληνες ειναι "ενταξει" απεναντι σε αλλους μεταναστες Ελληνες ή συμπεριφερονται οπως διαβαζω ασχημα και εκμεταλευονται τοσο στην Ελλαδα αλλα και σε αλλες χωρες της Ε.Ε.
      Θα εκτιμουσα και την γνωμη σας σχετικα μ'αυτη τη συναντηση που ειχα με τον μεσολαβητη εδω στην Ελλαδα.
      προσεξε μην ειναι καμια απατη,διοτι και εγω βρηκα κατι αντιστοιχο και οταν μου εστειλε job offer +contract agreement διαπιστωσα κατι περιεργο,στο τελος του offer ελεγε κατι για relocation expenses, οτι συνεργαζονται με ενα agency ,τους πληρωνεις εσυ και στα δινουν οταν πας εκει με τις αποδειξεις, επισης, με αδεια εργασιας τα πραγματα δεν ειναι απλα,ζητησε οσο περισσοτερες πληροφοριες, αλλα να τις εχεις γραπτα, διευθυνση του 'Ελληνα',ονομα, εταιρια για να μπορεις να το ελενξεις. Πως? μεσω της US Embassy στην Ελλαδα.

      Comment


        #4
        Originally posted by Marios12 View Post
        προσεξε μην ειναι καμια απατη,διοτι και εγω βρηκα κατι αντιστοιχο και οταν μου εστειλε job offer +contract agreement διαπιστωσα κατι περιεργο,στο τελος του offer ελεγε κατι για relocation expenses, οτι συνεργαζονται με ενα agency ,τους πληρωνεις εσυ και στα δινουν οταν πας εκει με τις αποδειξεις, επισης, με αδεια εργασιας τα πραγματα δεν ειναι απλα,ζητησε οσο περισσοτερες πληροφοριες, αλλα να τις εχεις γραπτα, διευθυνση του 'Ελληνα',ονομα, εταιρια για να μπορεις να το ελενξεις. Πως? μεσω της US Embassy στην Ελλαδα.
        Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και την απαντηση.Ναι θα ειμαι πολυ προσεκτικος γιατι διαβαζω μεσα απο το site αλλα και ακουω πως κυκλοφορουν πολλοι μεσολαβητες-απατεωνες που εχουν οφελος τα χρηματα.Αλλα εχει εξαφανιστει.Δεν με εχει καλεσει και οι δικες μου προσπαθειες να επικοινωνησω μαζι του ειναι ακαρπες.Οποτε καταλαβαινω πως ειναι απατη.

        Comment


          #5
          παιδια,μηπως εχει παρει καποιος ηδη αδεια εργασιας στις ΗΠΑ και ξερει ποσο χρονο κανει να βγει και τι αλλα χαρτια χρειαζονται?

          Comment


            #6
            γεια και παλι,,,χρειαζομαι πληροφοριες για μια δουλεια στην αμερικη που δεν τις γραφει στο σαιτ της πρεσβειας και δεν τις ξερουνε οι εργοδοτες,,,υπαρχει κανεις να με βοηθησει?

            Comment


              #7
              Originally posted by cryo View Post
              γεια και παλι,,,χρειαζομαι πληροφοριες για μια δουλεια στην αμερικη που δεν τις γραφει στο σαιτ της πρεσβειας και δεν τις ξερουνε οι εργοδοτες,,,υπαρχει κανεις να με βοηθησει?
              Συνήθως οι εργοδότες έχουν έναν μεταναστευτικό δικηγόρο με τον οποίο συνεργάζονται και με τον οποίο επικοινωνείς για να λύσεις τις απορίες σου.

              Comment


                #8
                Originally posted by usimmigration.gr View Post
                Συνήθως οι εργοδότες έχουν έναν μεταναστευτικό δικηγόρο με τον οποίο συνεργάζονται και με τον οποίο επικοινωνείς για να λύσεις τις απορίες σου.
                αυτοι δεν εχουν και προς το παρον δεν εχουνε απαντησει καν στο μηνυμα που ρωταγα ποια βιζα πρεπει να παρω και αν μπορουν να ετοιμασουν κατι αιτησεις που πρεπει να γινουν πριν δηλωσω. ξερω ηδη βεβαια οτι δεν ξερουν γιατι ειχα ρωτησει απο την αρχη.
                εκτος αυτου μαλλον και να μπορουνε,δεν βγαζουνε αλλες τετοιες βιζες,,ή τελος παντων εγω ακρη δεν βγαζω,ειδικα ετσι οπως τα γραφει μεσα στο σαιτ της πρεσβειας

                Comment


                  #9
                  Originally posted by cryo View Post
                  αυτοι δεν εχουν και προς το παρον δεν εχουνε απαντησει καν στο μηνυμα που ρωταγα ποια βιζα πρεπει να παρω και αν μπορουν να ετοιμασουν κατι αιτησεις που πρεπει να γινουν πριν δηλωσω. ξερω ηδη βεβαια οτι δεν ξερουν γιατι ειχα ρωτησει απο την αρχη.
                  εκτος αυτου μαλλον και να μπορουνε,δεν βγαζουνε αλλες τετοιες βιζες,,ή τελος παντων εγω ακρη δεν βγαζω,ειδικα ετσι οπως τα γραφει μεσα στο σαιτ της πρεσβειας
                  Αν αυτοί δεν έχουν μεταναστευτικό δικηγόρο και δεν γνωρίζουν πόσο περίπλοκη και δαπανηρή είναι η διαδικασία, είναι απίθανο να βγει κάτι από αυτούς. Καλύτερα να συνεχίσεις να ψάχνεις για δουλειά αλλού.
                  Η πρεσβεία δεν είναι γραφείο πληροφοριών και δεν έχει υποχρέωση να παρέχει πληροφορίες σε περίπλοκα θέματα.

                  Comment


                    #10
                    το θεμα ειναι απλουστατο και καθολου δαπανηρο,η βιζα εινα ιπαμφθηνη και τα εισητηρια επισης,γιαυτο και δηλωσα αυτη τη δουλεια παρολο που δεν θα βγαλω φραγκο γιατι ειναι για μικρο χρονικο διαστημα.
                    ον-λάιν γινονται αυτες οι αιτησεις και παιρνουνε εγκριση απο το USCIS.θεμα ωρων δλδ
                    .
                    και επιπλεον η δουλεια της πρεσβειας ειναι και να βγαζει βιζες,συνεπως οταν το σαιτ δεν αναγραφει αναλυτικες και απολυτα ακριβεις πληροφοριες οπως πχ να εχει ενα wizzard να πατας να σου βγαζει ποια πρεπει να παρεις,ή να λεει ποιες εχουνε διακοπει και ανακληθει και για ποσο,δεν εχει νοημα να υπαρχει.

                    την προηγουμενη φορα που ειχα παει αμερικη,πηρα βιζα για 10 χρονια και εκανα ενα τεταρτο βολτα απο κει και την πηρα,,,τωρα ουτε στο τηλεφωνο δεν απανταγε η αλλη,βρες τη μονη σου απο το σαιτ μου ειπε 3 φορες.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by cryo View Post
                      το θεμα ειναι απλουστατο και καθολου δαπανηρο,η βιζα εινα ιπαμφθηνη και τα εισητηρια επισης,γιαυτο και δηλωσα αυτη τη δουλεια παρολο που δεν θα βγαλω φραγκο γιατι ειναι για μικρο χρονικο διαστημα.
                      ον-λάιν γινονται αυτες οι αιτησεις και παιρνουνε εγκριση απο το USCIS.θεμα ωρων δλδ
                      Πάμφθηνη? Συνήθως η αμοιβή του μεταναστευτικού δικηγόρου και τα έξοδα που ζητάει το αμερικανικό δημόσιο ανέρχονται σε χιλιάδες δολάρια, ανάλογα με τον τύπο της βίζας τον οποίο δεν διευκρίνησες. Ανάλογα με την οικονομική κατάσταση του καθενός, το ποσό μπορεί να είναι είτε πολύ είτε λίγο. Σχετικά με το αν το θέμα είναι απλό ή δύσκολο, η αμερικανική μεταναστευτική νομοθεσία, μαζί με τα φορολογικά, αποτελεί το πιο περίπλοκο κομμάτι όλου του US Code.

                      Γράφεις ότι οι αιτήσεις γίνονται online στο USCIS και όλη η υπόθεση είναι θέμα ωρών. Μακάρι να ήταν έτσι. Ελάχιστες αιτήσεις του USCIS γίνονται online αυτή τη στιγμή. Προσωπικά, μόνο όταν πρόκειται για EB1/EB2-NIW προτιμώ την online αίτηση.

                      Comment


                        #12
                        η βιζα που πρεπει να παρω ειναι μαλλον η Η-2Β και κοστιζει 190 ευρω.
                        περιμενω μηπως απαντησουνε απο τη δουλεια να προτεινουνε κατι ,αν οντως ειναι αυτη και αν μπορουνε να στειλουνε την αιτηση I-129 για να δηλωσω εγω μετα την I-129Β.
                        αν ναι εχει καλως μετα απλα ελπιζω να βγαζουνε ακομα τετοιες και να βγαινουνε εντος 20 ημερων.
                        αν οχι εγκαταλειπω την προσπαθεια γιατι αρκετα εχω βασανιστει κιεγω τοσα χρονια να ψαχνω και να τα τρωω ολα στη μαπα.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by cryo View Post
                          η βιζα που πρεπει να παρω ειναι μαλλον η Η-2Β και κοστιζει 190 ευρω.
                          περιμενω μηπως απαντησουνε απο τη δουλεια να προτεινουνε κατι ,αν οντως ειναι αυτη και αν μπορουνε να στειλουνε την αιτηση I-129 για να δηλωσω εγω μετα την I-129Β.
                          αν ναι εχει καλως μετα απλα ελπιζω να βγαζουνε ακομα τετοιες και να βγαινουνε εντος 20 ημερων.
                          αν οχι εγκαταλειπω την προσπαθεια γιατι αρκετα εχω βασανιστει κιεγω τοσα χρονια να ψαχνω και να τα τρωω ολα στη μαπα.
                          * Η Η-2Β γενικά δεν αφορά έλληνες πολίτες.
                          * Το κόστος για τις αιτήσεις στο USCIS/DOL και η αμοιβή του μεταναστευτικού δικηγόρου ανέρχεται σε χιλιάδες δολάρια, και γενικά το κόστος το αναλαμβάνει ο εργοδότης.
                          * Η πρεσβεία καλά κάνει και δεν παρέχει πληροφορίες. Η αμερικανική νομοθεσία είναι εξαιρετικά περίπλοκη, και δεν μπορεί η πρεσβεία να αναλάβει την ευθύνη παροχής σωστών και έγκυρων πληροφοριών - γι αυτό άλλωστε υπάρχουν εξειδικευμένοι δικηγόροι.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by usimmigration.gr View Post
                            * Η Η-2Β γενικά δεν αφορά έλληνες πολίτες.
                            * Το κόστος για τις αιτήσεις στο USCIS και στο DOL και η αμοιβή του μεταναστευτικού δικηγόρου ανέρχεται σε χιλιάδες δολάρια, και γενικά το κόστος το αναλαμβάνει ο εργοδότης.
                            * Η πρεσβεία καλά κάνει και δεν παρέχει πληροφορίες. Η αμερικανική νομοθεσία είναι εξαιρετικά περίπλοκη, και δεν μπορεί η πρεσβεία να αναλάβει την ευθύνη παροχής σωστών και έγκυρων πληροφοριών - γι αυτό άλλωστε υπάρχουν εξειδικευμένοι δικηγόροι.
                            στο σαιτ της ελληνικης πρεσβειας: Temporary Work Visas (H) | Embassy of the United States Athens, Greece
                            ανα γραφει για την Η-2Β: H-2B visa (skilled and unskilled worker) is required for an employee who is coming to the United States to perform a job which is temporary or seasonal in nature and for which there is a shortage of U.S. workers. Before filing the petition form I-129H, with the USCIS Service Center, the employer is required to obtain from the Department of Labor, a labor certification confirming that there are no qualified U.S. workers eligible for the employment on which the petition is based.,,,συνεπως δεν αναγραφει πουθενα οτι δεν δινουνε.
                            οσο για μεταναστευτικους δικηγορους,αφου απο τη δουλεια δεν μου ζητησανε,δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να παω να παρω μονη μου (εκτος του οτι οι γονεις μου μου δανιζουνε μονο για εισητηρια και κοστος βιζας και οχι για agent ή δηκηγορο).
                            και τελος το fee το δειχνει στη σελιδα: Visa Fees | Embassy of the United States , δλδ:
                            Petition Based Applicants (H, L, O, P, Q, R) - $190:00.
                            Συνεπως: αμα με θελουνε στη δουλεια, ας με βοηθησουνε να παω,αμα δεν μπορουνε ή δεν ασχοληθουνε ας βρουνε αλλον

                            Comment


                              #15
                              To Federal Register έχει δημοσιεύσει την λίστα χωρών που δικαιούνται Η-2Β βίζα. Η λίστα δεν περιλαμβάνει την ελλάδα και είναι διαθέσιμη στο http://www.gpo.gov/fdsys/pkg/FR-2013...2013-00908.pdf.
                              Το κόστος του δικηγόρου το αναλαμβάνει γενικά ο εργοδότης. Δεν έχω υπόψιν μου περίπτωση εταιρίας που ετοίμασε το labor condition application και το petition for nonimmigrant worker χωρίς δικηγόρο, μια και δεν πρόκειται για τόσο απλή διαδικασία, αλλά φαντάζομαι αν ο εργοδότης είναι τσακάλι, γίνεται.

                              Good luck.

                              Comment

                              Working...
                              X