Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στις ΗΠΑ - Αναλυτικες πληροφοριες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by usimmigration.gr View Post
    To Federal Register έχει δημοσιεύσει την λίστα χωρών που δικαιούνται Η-2Β βίζα. Η λίστα δεν περιλαμβάνει την ελλάδα και είναι διαθέσιμη στο http://www.gpo.gov/fdsys/pkg/FR-2013...2013-00908.pdf.
    Το κόστος του δικηγόρου το αναλαμβάνει γενικά ο εργοδότης. Δεν έχω υπόψιν μου περίπτωση εταιρίας που ετοίμασε το labor condition application και το petition for nonimmigrant worker χωρίς δικηγόρο, μια και δεν πρόκειται για τόσο απλή διαδικασία, αλλά φαντάζομαι αν ο εργοδότης είναι τσακάλι, γίνεται.

    Good luck.
    και στο σαιτ αυτο: http://www.uscis.gov/portal/site/usc...004718190aRCRD
    λεει το εξης:
    national from a country that is not on the list may be the beneficiary of an approved H-2A and H-2B petition if the Secretary of Homeland Security determines, in her sole and unreviewable discretion, that it is in the U.S. interest for the alien to be a beneficiary of the petition

    αυτοι εχουνε δικο τους HRτμημα και παιρνουνε καμια διακοσαρια ατομα το χρονο,οποτε λογικα για να καλουνε εμενα,παει να πει οτι δεν τους φτασανε οι αμερικανοι πο δηλωσαν.οσο για το ποιος τα φτιαχνει τα χαρτια δεν ξερω,,,αν μου απαντησουνε θα μαθω.
    το θεμα ητανε να μαθαινα απο πριν για να μην εχω το αγχος αν μπορω να παω ή οχι

    Comment


      #17
      Originally posted by cryo View Post
      και στο σαιτ αυτο: USCIS - New Countries Eligible to Participate in H-2A and H-2B Programs
      λεει το εξης:
      national from a country that is not on the list may be the beneficiary of an approved H-2A and H-2B petition if the Secretary of Homeland Security determines, in her sole and unreviewable discretion, that it is in the U.S. interest for the alien to be a beneficiary of the petition

      αυτοι εχουνε δικο τους HRτμημα και παιρνουνε καμια διακοσαρια ατομα το χρονο,οποτε λογικα για να καλουνε εμενα,παει να πει οτι δεν τους φτασανε οι αμερικανοι πο δηλωσαν.οσο για το ποιος τα φτιαχνει τα χαρτια δεν ξερω,,,αν μου απαντησουνε θα μαθω.
      το θεμα ητανε να μαθαινα απο πριν για να μην εχω το αγχος αν μπορω να παω ή οχι
      Πολύ σωστά. Θα χρειαστεί δηλαδή μια επιπλέον διαδικασία για να μπορέσει ένας έλληνας να πάρει Η2Β βίζα. Που σημαίνει ότι το κόστος και η περιπλοκότητα της υπόθεσης θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο.

      Comment


        #18
        Originally posted by usimmigration.gr View Post
        Πολύ σωστά. Θα χρειαστεί δηλαδή μια επιπλέον διαδικασία για να μπορέσει ένας έλληνας να πάρει Η2Β βίζα. Που σημαίνει ότι το κόστος και η περιπλοκότητα της υπόθεσης θα αυξηθεί ακόμα περισσότερο.
        σε ευχαριστω που με ενθαρυνεις και μου διωχνεις το αγχος.

        τελος παντων,εμενα η ερωτηση μου ητανε αν καποιος εχει προσωρινη αδεια εργασιας στις ΗΠΑ για να μου δωσει πληροφοριες.

        Comment


          #20
          Χμμ... Το Πρώτο Θέμα. Η ίδια εφημερίδα που πριν δυο χρόνια μίλαγε για κύμα 70,000 ελλήνων μεταναστών στις ΗΠΑ, όταν τα επίσημα στοιχεία ήταν γύρω στα 1000 άτομα/χρόνο.
          Έχω πάψει να διαβάζω εφημερίδες με μηδενική αξιοπιστία όπως το Πρώτο Θέμα. Όχι ότι το συγκεκριμένο άρθρο δεν είναι ακριβές, αλλά προτιμώ να ενημερωθώ από κάποια εφημερίδα με κάποιο ελάχιστο επίπεδο ποιότητας.

          Comment


            #21
            Originally posted by cryo View Post
            στο σαιτ της ελληνικης πρεσβειας: Temporary Work Visas (H) | Embassy of the United States Athens, Greece
            ανα γραφει για την Η-2Β: H-2B visa (skilled and unskilled worker) is required for an employee who is coming to the United States to perform a job which is temporary or seasonal in nature and for which there is a shortage of U.S. workers. Before filing the petition form I-129H, with the USCIS Service Center, the employer is required to obtain from the Department of Labor, a labor certification confirming that there are no qualified U.S. workers eligible for the employment on which the petition is based.,,,συνεπως δεν αναγραφει πουθενα οτι δεν δινουνε.
            οσο για μεταναστευτικους δικηγορους,αφου απο τη δουλεια δεν μου ζητησανε,δεν καταλαβαινω για ποιο λογο να παω να παρω μονη μου (εκτος του οτι οι γονεις μου μου δανιζουνε μονο για εισητηρια και κοστος βιζας και οχι για agent ή δηκηγορο).
            και τελος το fee το δειχνει στη σελιδα: Visa Fees | Embassy of the United States , δλδ:
            Petition Based Applicants (H, L, O, P, Q, R) - $190:00.
            Συνεπως: αμα με θελουνε στη δουλεια, ας με βοηθησουνε να παω,αμα δεν μπορουνε ή δεν ασχοληθουνε ας βρουνε αλλον
            Σημείωση ότι μετά από πρόσφατη δικαστική απόφαση, δεν εκδίδονται πλέον προσωρινά βίζες Η-2Β. Δες USCIS - Update on Suspension of Adjudication of Most H-2B Petitions Following Court Order

            Comment


              #22
              Originally posted by usimmigration.gr View Post
              Σημείωση ότι μετά από πρόσφατη δικαστική απόφαση, δεν εκδίδονται πλέον προσωρινά βίζες Η-2Β. Δες USCIS - Update on Suspension of Adjudication of Most H-2B Petitions Following Court Order
              στην ιδια σελιδα κατω κατω λεει: Finally, USCIS may adjudicate an H-2B petition if it can be resolved on issues unrelated to the OES four-tier prevailing wage determination.
              τελος παντων,επαναλαμβανω οτι ψαχνω εναν που να το εχει κανει ηδη να μου δωσει πληροφοριες.Τα σάιτ ξερω να τα διαβαζω

              Comment


                #23
                Για λογους εξοικονομησης χρονου προς υποψηφιους μεταναστες προς τις Η.Π.Α., αναφερω εδω μερικες πληροφοριες για την J-1
                Exchange Visitor (J) non-immigrant visa ,μπας και καποιος ενημερωθει εγκαιρα οταν βρει καποια θεση και δεν χασει τις προθεσμιες για να προλαβει να παει, οπως τις εχασα εγω.
                Η J-1 βιζα δινεται μονο σε φοιτητες με την ευρεια εννοια, φοιτητες οποιασδηποτε χωρας,οχι αμερικανους αναγκαστικα, οι οποιοι θελουνε να κανουνε καποιο προσωρινο εκπαιδευτικο προγραμμα-εργασια και απο οτι γνωριζω ισχυει και για Post-Doc.
                Οι κατηγοριες υποψηφιων βρισκονται εδω: Programs | J-1 Visa
                Το πρωτο βημα αφου διαλεξετε και σας δεχτουνε σε μια δουλεια,ειναι να παραλαβετε το εγγραφο DS-2019 απο εναν σπονσορα (προσοχη,σπονσορας δεν ειναι ο εργοδοτης παντα). Η λιστα με τος σπονσορες ειναι εδω:
                Designated Sponsor List | Participants | J-1 Visa
                Υπαρχουνε και αλλοι φυσικα, αλλα προσοχη: ενδεχεται ο εργοδοτης να ειναι ασχετος (οπως στη δικη μου περιπτωση) και να μην ξερει καν ποιος ειναι ο σπονσορας. ΟΦΕΙΛΕΙ να μαθει να του πειτε,ετσι λεει η πρεσβεια,να μαθει και να σας πει ο εργοδοτης ή απευθειας ο σπονσορας τι χαρτια πρεπει να τους στειλετε.
                Σημαντικο: ολα αυτα γινονται για να σας στειλουνε την DS-2019 φορμα, η οποια αποστελεται ταχυδρομικα γιατι πρεπει μετα εσεις να εχετε το πρωτοτυπο οταν θα πατε στην πρεσβεια για τη βιζα. Η παραλαβη του χαρτιου μπορει να παρει 3 εβδομαδες απο οταν ολα τα χαρτια σας ειναι ετοιμα * και τους τα'χετε στειλει, μή συμπεριλαμβανομενων των ημερων που θα κανει να στειλει ο εργοδοτης στον σπονσορα την προσληψή σας.
                Σημαντικο 2: ο σπονσορας πληρωνεται περιπου 500 δολαρια. Δεν τα βαζει στην τσεπη του,πληρωνει κατι ασφαλειες εκ μερους σας, την εγγραφή σας στο SEVIS για να βγει η φορμα DS-2019 κλπ. Σπονσορας δεν γινεται οποιοσδηποτε,πρεπει να εχει εγκριση και λογαριασμο στο SEVIS,οποτε καθε ασχετος που λεει οτι μπορει να γινει σπονσορας για να σας παρει τα λεφτα μην τον πιστεψετε,απλα μπειτε στο σαιτ του SEVIS και βρειτε τον (Student and Exchange Visitor Program ή οποιο σάιτ προτιματε).
                Βημα 2: αφου παραλαβετε με το ταχυδρομειο την φορμα DS-2019 συμπληρωνετε on-line την φορμα DS-160 πληρωνετε το κσοστος της βιζας (190δολαρια) και κλεινετε ραντεβου στην πρεσβεια για τη συνεντευξη, οπου φυσικα εννοειται οτι πρεπει ναχετε μαζι σας ολες τις αιτησεις συμπληρωμενες,διαβατηρια, φωτογραφιες κλπ.
                Βημα 3: σας στελνουνε με κουριερ τη βιζα ή πατε απο την πρεσβεια και την παιρνετε. Συμφωνα με την κίνηση και την αναμονη που υπαρχει αυτο τον καιρο στην πρεσβεια, υπολογιστε μια εβδομαδα με 10 μερες απο οταν συμπληρωσετε την DS-160 φορμα και κλεισετε το ραντεβου, μεχρι να παρετε τη βιζα στα χερια σας.

                Σημειωση,περισσοτερες πληροφοριες μή με ρωτατε γιατι οτι ήξερα το εγραψα. Υπολογιστε παντως παραπανω απο 2 μηνες χρονικο περιθωριο για να βγει η J-1 βίζα (δεν συμπεριλαμβανω ελληνικες απεργιες,καθυστερησεις απο το μεταφραστικο κλπ). Υπολογιστε επισης οτι ο εργοδοτης σας μπορει να ειναι ασχετος,οπως ητανε ο δικος μου και να σας παρει στο λαιμο του και τελος υπολογιστε ενα χιλιαρικο τα διαφορα εξοδα για τη βιζα και ενα χιλιαρικο εισητηρια μετ'επιστροφης για Αμερικη.

                * τα χαρτια περιλαμβανουν μεταξυ αλλων πιθανοτατα ποινικο μητρωο βγαλμενο εντος 6 μηνων και αναλυτικη βαθμολογια απο το πανεπιστημιο,εννοειται μεταφρασμενα (δεν τα γνωριζω ολα τα χαρτια ακριβως διοτι γενικα διαφερουνε ανα κατηγορια εργασιας και επιπλεον δεν εφτασα ποτε στο σημειο να βρεθει εγκαιρα ο σπονσορας για να μου πει τί να του στειλω)

                Comment


                  #24
                  New wave of Greeks flocking to Astoria - NY Daily News

                  Comment


                    #25
                    Νέο κύμα μετανάστευσης στην Αστόρια! | USA.GreekReporter.grUSA.GreekReporter.gr

                    Comment


                      #27
                      Originally posted by AlexGraphicD View Post
                      Βρηκα αυτα τα χρησιμα λινκ με αναλυτικες πληροφοριες για τους τροπους μεταναστευσης στις ΗΠΑ και ειπα να τα ποσταρω μηπως ενδιαφερουν κι'αλλους.

                      1o Μέρος
                      HTML Code:
                      http://irakliotis.gr/blog/?p=3014
                      2o Μέρος
                      HTML Code:
                      http://irakliotis.gr/blog/?p=3020
                      3o Μέρος
                      HTML Code:
                      http://irakliotis.gr/blog/?p=3049
                      Καλησπέρα,
                      Διάβασα αυτά τα λίνκ για τη μεταναστευση στις ΗΠΑ,

                      Έχω όμως μια απορία, αν κάποιος έχει χρήματα στην άκρη δε μπορεί να μεταναστεύσει εκεί?
                      μόνο με visa εργασιας/α' συγγενή/κλήρωση/σπουδες γίνεται?
                      Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει!
                      Την έχω και για άλλες χώρες αυτή την απορία, γιατί είχα δει πως στη Σουηδία γίνεται αυτό δλδ αν εχεις χρήματα στην ακρη (το ποσό που απαιτείται δλδ) τότε μπορείς να μεταναστεύσεις.
                      Στη Αμερικη γίνεται?

                      Comment


                        #28
                        ειμουν στην Αμερικη πριν 22 χρονια και τωρα με την ανεργια θελω να ξανα παω, εβγαλα και βυζα, μου ειπαν ομως πως τωρα δεν μπωρεις να βγαλεις δηπλομα οδηγισης χωρις πρασινη καρτα, ουτε το παιδι να παει σχολειο, η προσορινη πρασηνη καρτα που ειχα και το δηπλωμα βεβεα λιξανε, μονο το σοσιαλ σεκιουριτι υσχηει για παντα, ξερει καποιος κανεναν τροπο να δουλεψω εκει νομημα? δουλεια βρισκω εκει.

                        Comment


                          #29
                          Γεια σου Νάκο.
                          Κρίμα γαμώτο. Η κάρτα κοινωνικής ασφάλισης και το προσωρινό δίπλωμα οδήγησης σου έδιναν το δικαίωμα να ανοίξεις έναν τραπεζικό λογαριασμό στις ΗΠΑ όπου αυτό ήταν ένα καλό ‘’παράθυρο’’ που οδηγούσε μετά από 5 έτη στην πράσινη κάρτα. Όμως από την στιγμή που έχεις την social security card σε ισχύ , πιστεύω ότι έχεις δικαίωμα να βγάλεις ένα προσωρινό δίπλωμα οδήγησης και να ανοίξεις έναν τραπεζικό λογαριασμό. (Φυσικά πρέπει να δηλώσεις και κάποια διεύθυνση εκεί. Όχι Hotel κλπ). Θα σου πρότεινα να ρωτήσεις κάποιον που μένει στην πολιτεία που ενδιαφέρεσαι να πας και φυσικά να έχει διάθεση να βοηθήσει. (Τσεκαρισέ το ‘’εις διπλούν’’ ) Και μην ξεχνάς! Τα ‘’παραθυράκια ‘’ είναι άγραφτος νόμος και αποτελεσματικά όσο και η ίδια η νομοθεσία Όσο για το σχολείο των παιδιών , από ότι θυμάμαι , το Truman College για παράδειγμα στο Chicago ILL έχει τμήματα μόνο για αλλοδαπούς ενήλικους και μη , και το ποσό είναι καθαρά συμβολικό.(50ή 60 $ τον μήνα). Το μόνο που χρειάζεσαι για εγγραφή είναι η κάρτα κοινωνικής ασφάλισης. Τέλος θα σου πρότεινα να ρωτήσεις πάνω από δυο τρία άτομα για να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις τις σωστές απαντήσεις. Δυστυχώς στις ΗΠΑ οι περισσότεροι ομογενείς συγγενείς ή μη είναι γουρούνια. Πάρε τον ένα και βάρα τον άλλο. You know….. !!!

                          Comment


                            #30
                            Originally posted by freeaway View Post
                            Καλησπέρα,
                            Διάβασα αυτά τα λίνκ για τη μεταναστευση στις ΗΠΑ,

                            Έχω όμως μια απορία, αν κάποιος έχει χρήματα στην άκρη δε μπορεί να μεταναστεύσει εκεί?
                            μόνο με visa εργασιας/α' συγγενή/κλήρωση/σπουδες γίνεται?
                            Αν ξέρει κάποιος ας μου απαντήσει!
                            Την έχω και για άλλες χώρες αυτή την απορία, γιατί είχα δει πως στη Σουηδία γίνεται αυτό δλδ αν εχεις χρήματα στην ακρη (το ποσό που απαιτείται δλδ) τότε μπορείς να μεταναστεύσεις.
                            Στη Αμερικη γίνεται?
                            O Καναδάς φίλε μου για παράδειγμα απαιτεί 10,000 δολάρια και γνώση Αγγλικών. (ΙΕLTS). Οι ΗΠΑ είναι πιο ‘’ζόρικη’’ περίπτωση. Εάν αναφέρεσαι σtο πρόγραμμα Diversity Visa που γίνεται κάθε έτος ξέχασέ το. Από την Ελλάδα κληρώνονται κάθε χρόνο το πολύ 55 με 60 άτομα (τόσες θέσης αναλογούν στην Ελλάδα) ενώ οι αιτήσεις κυμαίνονται στις 70,000 ετησίως. Ο άλλος τρόπος για μετανάστευση στις ΗΠΑ είναι η συγγένεια Α βαθμού , σπουδές , επιχειρηματικότητα, ή ακόμη και εάν έχεις κάποιον γνωστό ή φίλο που μπορεί και έχει την διάθεση να σε βοηθήσει ουσιαστικά. (Θα σου πρότεινα να κάνεις μια μικρή έρευνα σχετικά με τη νέα νομοθεσία περί μετανάστευσης στις ΗΠΑ). Μαζί με την νομιμοποίηση των 11,000,000 λαθρομεταναστών , εισάγεται νέο νομοσχέδιο με πρωτοβουλία Έλληνα γερουσιαστή η οποία σχετίζεται με την ‘’ελαστικοποίηση ‘’ των νόμων περί μετανάστευσης των Ελλήνων λόγο κρίσης) .
                            Good luck friend !

                            Comment

                            Working...
                            X