Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στις ΗΠΑ - Αναλυτικες πληροφοριες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by jack83
    Στην Αμερικη αν δεν κανω λαθος, θες 500.000$ για να ανοιξεις εταιρεια που θα φερει δουλειες και να παρεις την υπηκοοτητα!

    Μια ερωτηση, η γυναικα μου εχει αμερικανικο διαβατηριο απο την μανα της και μονο αυτο. Εζησε μονο για ενα χρονο καποτε εκει. Τι μπορει να μου περασει εμενα και βασικα πως? θεωρειται citizen ή οχι?
    Εάν το Αμερικάνικο διαβατήριο είναι σε ισχύ , δεν υπάρχει πρόβλημα. Για την όλη διαδικασία επικοινωνήστε με την Αμερικάνικη πρεσβεία (προξενείο ) στην Αθήνα) . My best wishes!

    Comment


      #32
      Σ ευχαριστω panvdlp, εχω εναν πολη φιλο στη Φλοριντα που εχει δηκεs του μπιζνες, θα του πω να ρωτισει εναν σχετικο δηκηγορο,εχω και πολους φιλους στη Νεα Υορκη αλλα οπως ειπες δεν εχουν ολοι τη διαθεση να βοηθησουν

      Comment


        #33
        Καλησπέρα σε όλους!!!
        Γνωρίζει κανείς αν χρειάζετε ( & τι) για δίπλωμα οδήγησης στην Αμερική?
        Ισχύει το Ελληνικό, θέλει αλλαγή σε Ιντερνασιονάλ? (τη διαδικασία την γνωρίζω, απλά μια πληροφορία για επιβεβαίωση ότι χρειάζεται το διεθνές - φαντάζομαι με το Ελληνικό δεν μπορείς να όδηγήσεις εκεί!!!! )

        Ευχαριστώ πολύ!!!
        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

        Comment


          #34
          Originally posted by billy View Post
          Καλησπέρα σε όλους!!!
          Γνωρίζει κανείς αν χρειάζετε ( & τι) για δίπλωμα οδήγησης στην Αμερική?
          Ισχύει το Ελληνικό, θέλει αλλαγή σε Ιντερνασιονάλ? (τη διαδικασία την γνωρίζω, απλά μια πληροφορία για επιβεβαίωση ότι χρειάζεται το διεθνές - φαντάζομαι με το Ελληνικό δεν μπορείς να όδηγήσεις εκεί!!!! )

          Ευχαριστώ πολύ!!!
          Γεια σου.
          Μπορεις να βγαλεις Ιντερνατιοναλ διπλωμα το οποιο ομως εχει περιορισμενη ισχυ. Αν θες να οδηγεις εκει μονιμα πρεπει να δωσεις εξετασεις (γραπτες και οδηγησης οπως εδω) και να βγαλεις διπλωμα Αμερικανικο.

          Comment


            #35
            Originally posted by xenias View Post
            Γεια σου.
            Μπορεις να βγαλεις Ιντερνατιοναλ διπλωμα το οποιο ομως εχει περιορισμενη ισχυ. Αν θες να οδηγεις εκει μονιμα πρεπει να δωσεις εξετασεις (γραπτες και οδηγησης οπως εδω) και να βγαλεις διπλωμα Αμερικανικο.
            Σ'ευχαριστώ πολύ για την άμμεση απάντηση!!!!
            Θα το χρειαστεί ο κουμπάρος μου καθώς θα πάει για περίπου 3 μήνες,οπότε φαντάζομαι το διεθνές τον καλύπτει για αυτό το διάστημα...
            & πάλι ευχαριστώ!! Καλή τύχη σε ότι κάνεις!!!
            Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

            Comment


              #36
              Originally posted by billy View Post
              & πάλι ευχαριστώ!! Καλή τύχη σε ότι κάνεις!!!
              Ευχαριστω. Επισης

              Comment


                #37
                Για να βγαλει καποιος διπλωμα οδηγισης, θα πρεπει να εχει τωρα και πρασηνη καρτα, αν δεν ειναι ετσι παρακαλω διωρθοστεμε

                Comment


                  #38
                  Originally posted by nakos View Post
                  Για να βγαλει καποιος διπλωμα οδηγισης, θα πρεπει να εχει τωρα και πρασηνη καρτα, αν δεν ειναι ετσι παρακαλω διωρθοστεμε
                  Γεια. ‘Όχι. Από όσο γνωρίζω , το δίπλωμα οδήγησης δικαιούνται να το βγάζουν και οι απλοί επισκέπτες (μετανάστες κλπ) . Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.

                  Comment


                    #39
                    Τα πάντα για την μετανάστευση στην Αμερική !
                    Βήμα-βήμα οδηγίες και υποδείξεις, θα σας οδηγήσει ξεκάθαρα μέσα από αυτή την διαδικασία τι χρειάζεται για να μεταναστεύσεις στην Αμερική.
                    Απαντήσεις σε όλες της απορίες σας για όλων των ειδών βίζας !


                    Πάτα εδώ!U.S. Immigration Direct !
                    Δεν είναι κρατικό λίνκ.
                    Είναι ιδιωτικό αμερικάνικο λίνκ πληροφόρησης με πάρα πολλές πολύτιμες πληροφορίες !
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #40
                      Πολύτιμες πληροφορίες στο..... immigrationdirect.com? ROFL
                      Ψάξε λίγο τις λεξεις "ripoff immigrationdirect.com" στο google και δες τι βλέπεις.

                      Παραθετω μερικα από τα links:
                      58 Complaints and Reviews about Immigrationdirect.com
                      Ripoff Report | ImmigrationDirect Complaint Review Internet: 581487

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by Panvdlp View Post
                        Γεια. ‘Όχι. Από όσο γνωρίζω , το δίπλωμα οδήγησης δικαιούνται να το βγάζουν και οι απλοί επισκέπτες (μετανάστες κλπ) . Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι.
                        Με τουριστική βίζα/visa waiver δεν μπορείς να βγάλεις αμερικανικο δίπλωμα οδήγησης στην συντριπτική πλειοψηφία των αμερικανικών πολιτειών.

                        Comment


                          #42
                          Καλησπέρα και από εμένα και καλός σας βρήκα!!!
                          Όσο σπούδαζα στις US (Pasadena, CA) οδηγούσα με το Ελληνική άδεια, μέχρι που πήρα κλήση (Highway Patrol) και έμαθα ότι χρειάζεται international!!!

                          Έχω αρκετές ερωτήσεις όπου δεν έχω βρει συγκεκριμένες απαντήσεις. Όπως...
                          1. Πως μπορείς να πάρεις visa ως φοιτητής? Εφόσον η φοιτητική visa ισχύει όσο τα χρόνια σπουδών και μετά πίσω στην χώρα σου.
                          2. Υπάρχουν δικηγόροι όπου αναλαμβάνουν έκδοση US visa με ισχύει 6 χρόνων. Ξέρει κανείς τι παίζει με αυτό?
                          3. Και τώρα έρχεται η ζαλάζα...
                          i) Εγώ που δεν έχω συγγενείς Α' βαθμού
                          ii) και ίσως να μην κληρωθώ πότε στο DV Lottery
                          iii) και χωρίς να γίνει πρόσκληση από εργοδότη (H1B)
                          iv) και να μην παντρευτώ γυναίκα με Αμερικανική Υπηκοότητα

                          Υπάρχει άλλος τρόπος να πάρω Αμερικανική Βίζα?

                          Thanks!!!

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by t_drm View Post
                            Καλησπέρα και από εμένα και καλός σας βρήκα!!!
                            Όσο σπούδαζα στις US (Pasadena, CA) οδηγούσα με το Ελληνική άδεια, μέχρι που πήρα κλήση (Highway Patrol) και έμαθα ότι χρειάζεται international!!!
                            Το ότι σου έδωσε κλήση το highway patrol δεν σημαίνει ότι χρειάζεται IDP. Το ελληνικό δίπλωμα αρκεί εφόσον είσαι κάτοικος ελλάδας, αν και καλό είναι να υπάρχει μετάφραση ή και η μετάφραση της ΕΛΠΑ. (Το "διεθνές δίπλωμα" στην πραγματικότητα δεν είναι δίπλωμα παρά μόνο μετάφραση του ελληνικού διπλώματος.)

                            Έχω δει κλήσεις για άτομα που οδηγούν με ξένα διπλώματα πάρα πολλές φορές, ανεξάρτητα του τι εγγράφων έχουν, αλλά στο 99% των περιπτώσεων η κλήση διαγράφεται στο δικαστήριο. Αυτό οφείλεται στο ότι οι μπάτσοι στην αμερική έχουν άγνοια σχετικά με διεθνή διπλώματα.

                            Comment


                              #44
                              Σε ευχαριστώ για την απάντηση!

                              Η κλήση που πήρα ήταν 420$ το 2011 (εάν θυμάμαι καλά) και δεν πρόλαβα να την πληρώσω διότι έφυγα από US.
                              Και όταν ήρθα Ελλάδα ούτε πάλι την πλήρωσα την είχα ξεχάσει τελείως. Την θυμήθηκα όταν έγραφα στο thread.

                              Τι γίνεται? Τοκίζεται? Πρέπει να πάω στην πρεσβεία να την εξοφλήσω?
                              Πάντως δεν μου έχει έρθει κανένα χαρτί στο σπίτι.

                              Comment


                                #45
                                t_drm, θα σου συνιστουσα να τακτοποιησεις το θεμα της κλησης. Να μην εχουν το δικαιωμα να σου προσαψουν τιποτα σε περιπτωση που θελησεις να ξαναμπεις στη χωρα. Ξερεις οτι ψαχνουν και το παραμικρο.

                                Σε οτι αφορα τον καινουριο νομο για προσωρινη εργασια για Ελληνες, μηπως εχει μαθει καποιος κατι νεοτερο? Επικεφαλης αυτης της πρωτοβουλιας διαβασα πως ειναι ο Κος Ted Spyropoulos, διευθυντης της ατυπης οργανωσης T.E.G.A. (Temporary Employment for Greeks) και πρωην διευθυντης του S.A.E.(Συμβουλιο Αποδημου Ελληνισμου).

                                Απαξ και ψηφιστει αυτος ο νομος, πως θα βρισκουμε τις Ελληνο-Αμερικανικες επιχειρησεις που θα προσλαμβανουν? Θα ειναι αξιοπιστες?

                                Comment

                                Working...
                                X