Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση στις ΗΠΑ - Αναλυτικες πληροφοριες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    σ'ευχαριστω πολυ...απ'οτι φαινεται θα πρεπει να ερωτευτω αμερικανιδα δλδ....κατι σαν το "ελα να αγαπηθουμε darling...!"
    καλες γιορτες με υγεια

    Comment


      #62
      Originally posted by alefas View Post
      σ'ευχαριστω πολυ...απ'οτι φαινεται θα πρεπει να ερωτευτω αμερικανιδα δλδ....κατι σαν το "ελα να αγαπηθουμε darling...!"
      καλες γιορτες με υγεια
      Ναι, αλλά αυτό δεν θα το χάψει ευκολα το Homeland Security. Επίσης υπάρχουν και άλλες επιπλοκές, δεν είναι μόνον η πράσινη κάρτα. Ένα πράγμα που πρέπει να γνωρίζετε επίσης είναι ότι στο θέμα του γάμου με Αμερικανό, η πράσινη κάρτα δίνεται υπό όρους. Δηλαδή μπορούν να στην αφαιρέσουν αργότερα και επίσης να μην δεχτούν να σε κάνουν Αμερικανό.

      Comment


        #63
        Originally posted by alefas View Post
        καλησπερα σε ολη το φορουμ και θερμα συγχαρητηρια για την πρωτοβουλια συγκεντρωσης τοσο πολυτιμων πληροφοριων.θα ηθελα την βοηθεια σας στην περιπτωση μου επειδη χρειαζομαι αμεση ενημερωση ωστε να προχωρησω 'η οχι τη διαδικασια.ειμαι ελληνας πολιτης εργαζομενος ως restaurant manager.προ 10ημερου βρηκα καποιον ελληνοαμερικανο ιδιοκτητη εστιατοριων στις ΗΠΑ o οποιος ηθελε να με προσλαβει.μου ειπε οτι ρωτησε το δικηγορο του και πως δε γινεται.υπαρχει περιπτωση ο δικηγορος του να μη γνωριζε καποιες διαδικασιες σχετιακ με την εργασιακξ βιζα?μπορω να τον κατευθυνω ωστε να μου γινει νομιμη προσκληση και να μεταναστευσω 'η αδικα ασχολουμαι?σας ευχαριστω πολυ και συγγνωμη εαν σας κουρασα.
        Απαντώ και αυτό μπαγιάτικα, διότι το παραπάνω είναι μια κατηγορία βίζας. Για να πας να δουλέψεις σε εστιατόριο είναι από δύσκολο έως αδύνατο. Θα πρέπει να αποδείξει ο ιδιοκτήτης ότι επειδή είναι π.χ. ελληνικό το εστιατόριο, μόνον Έλληνας μπορεί να κάνει τη δουλειά. Αυτό είναι πολύ δύσκολο και είναι πιο εύκολο να το πάρει κάποιος που είναι σεφ.

        Μετά τον Μπους ο νόμος για τη μετανάστευση άλλαξε και τώρα ευνοεί τις εξειδικευμένες σπουδές και τους αντίστοιχους τομείς. Παλιά μπορούσε κανείς να πάρει βίζα για business χωρίς πολλά-πολλά, όπως έκανε π.χ. μια φίλη μου το 1985. Από το 2002 όμως τα πράγματα γίνανε πολύ δύσκολα. Επίσης κάθε φορά που λένε οι Δημοκρατικοί να ξαναλλάξουν το νόμο, τσινάνε οι Ρεπουμπλικάνοι και γίνεται μύλος. Όπως δείχνουν επίσης οι τωρινές εκλογές, είναι πολύ δύσκολα τα πράγματα και το μεταναστευτικό ακανθώδες θέμα.

        Comment


          #64
          Originally posted by stefanosss View Post
          Ο μονος τροπος που ξερω για να παρεις πρασινο φως και γρηγορα και να εισαι νομιμος ειναι μονο ο γαμος με αμερικανιδα πολιτη η αμερικανο πολιτη.Καμια χωρα στον κοσμο δεν μπορει να απαγορευσει την αγαπη και τον ερωτα.
          Ναι, υπάρχει τέτοια χώρα και λέγεται ΗΠΑ.

          Comment


            #65
            Originally posted by Lara View Post
            Ναι, αλλά αυτό δεν θα το χάψει ευκολα το Homeland Security. Επίσης υπάρχουν και άλλες επιπλοκές, δεν είναι μόνον η πράσινη κάρτα. Ένα πράγμα που πρέπει να γνωρίζετε επίσης είναι ότι στο θέμα του γάμου με Αμερικανό, η πράσινη κάρτα δίνεται υπό όρους. Δηλαδή μπορούν να στην αφαιρέσουν αργότερα και επίσης να μην δεχτούν να σε κάνουν Αμερικανό.
            Ποσο δικιο εχεις!ειναι ετσι το συστημα δομημενο που θα στηριξει τον αμερικανο πολιτη και καλα κανει.Ποσους ψευτικους γαμους καθε χρονο βρισκουν?παρα πολλους.Επισης θελω να πω οτι αυτοι που εχουν προβληματα με τα χαρτια τους(πρασινη καρτα,διαβατηριο)ενω ειναι παντρεμενοι με αμερικανο/αμερικανη πολιτη,εχουν δημιουργησει προβληματα στην αμερικη,να λεμε και την αληθεια.Υπο νορμαλ συνθηκες,φυσιολογικο γαμο,δεν ενοχλεις,εισαι σωστος απεναντι στο κρατος,ειναι θεμα χρονου να παρεις την πρασινη καρτα και μετα απο 4-5 χρονια δεν ειμαι σιγουρος, διαβατηριο.

            Comment


              #66
              Originally posted by AlexGraphicD View Post
              Γεια σου Γιωτα. Τωρα ειδα το ποστ σου. Τι εγινε τελικα με τη λοταρια, Σε επιλεξανε; Εγω εβγαλα βιζα και φευγω το Νοεμβρη.

              - Υπαρχει συγκεκριμενος χρονος που πρεπει να ολοκληρωσεις τη διαδικασια και δεν μπορεις να την καθυστερησεις. Μολις ομως σου εγκρινουν τη βιζα, μπορεις να ανεβεις αμερικη να παραλαβεις την πρασινη καρτα και να ξαναγυρισεις Ελλαδα για εξι μηνες.

              - Οπου θες εσυ πηγαινεις.

              - Ναι αν δεν κανω λαθος αν βρεις αμεσως εργοδοτη εκτος αν χρειαζεται καποιου ειδους αναγνωριση το επαγγελμα σου.
              Για ένα χρόνο μπορείς να ξαναγυρίσεις.

              Comment


                #67
                Να ρωτήσω ρε παιδιά.

                Έστω ότι με καλεί κάποιος εργοδότης.
                Από την στιγμή που θα ξεκινήσω να εργάζομαι πόσο καιρό θα χρειαστεί για να βγάλω Πράσινη κάρτα;

                Comment


                  #68
                  Χαίρεται....ο αρραβωνιαστικός μου είναι Έλληνας Αμερικανός υπήκοος και σκεφτόμαστε να πάμε να ζήσουμε στην Αμερική και να παντρευτούμε .΄Εχω δύο παιδιά ενήλικα από τον προηγούμενο γάμο 19 και 21 ετών τα οποία συμφωνούν και αυτά να φύγουμε Αμερική για ένα καλύτερο μέλλον. Το ερώτημα μου είναι το εξής: έχοντας εγώ την πράσινη κάρτα αφού θα έχω κάνει εκεί τον γάμο θα μπορώ να κάνω πρόσκληση στα παιδιά μου να έρθουν ή θα πρέπει να γίνω και εγώ Αμερικανός υπήκοος και μετά να έχω το δικαίωμα να τους κάνω πρόσκληση? Με προβληματίζει αυτό γιατί κάτι τέτοιο θα πάρει πάρα πολύ χρόνο αφού εγώ θα πάρω την υπηκοότητα μετά από μια πενταετία υποθέτω.Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί είναι μεγάλη απόφαση και τα παιδιά μου τα θέλω κοντά μου!!!

                  Comment


                    #69
                    Originally posted by efitheo View Post
                    Χαίρεται....ο αρραβωνιαστικός μου είναι Έλληνας Αμερικανός υπήκοος και σκεφτόμαστε να πάμε να ζήσουμε στην Αμερική και να παντρευτούμε .΄Εχω δύο παιδιά ενήλικα από τον προηγούμενο γάμο 19 και 21 ετών τα οποία συμφωνούν και αυτά να φύγουμε Αμερική για ένα καλύτερο μέλλον. Το ερώτημα μου είναι το εξής: έχοντας εγώ την πράσινη κάρτα αφού θα έχω κάνει εκεί τον γάμο θα μπορώ να κάνω πρόσκληση στα παιδιά μου να έρθουν ή θα πρέπει να γίνω και εγώ Αμερικανός υπήκοος και μετά να έχω το δικαίωμα να τους κάνω πρόσκληση? Με προβληματίζει αυτό γιατί κάτι τέτοιο θα πάρει πάρα πολύ χρόνο αφού εγώ θα πάρω την υπηκοότητα μετά από μια πενταετία υποθέτω.Αν γνωρίζει κάποιος ας μου απαντήσει γιατί είναι μεγάλη απόφαση και τα παιδιά μου τα θέλω κοντά μου!!!
                    Σου απάντησα σε άλλο νήμα.

                    Comment


                      #70
                      Η άδεια εργασίας κάνει μέχρι 90 μερες.

                      Comment


                        #71
                        Καλησπέρα! Με λένε Θοδωρή και είμαι φιλόλογος με ειδίκευση στην κλασική φιλολογία ενώ σπουδάζω στο ΠΜΣ "Συνεχιζόμενη Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση" του Ανοικτού Πανεπιστημίου Κύπρου. Επίσης, είμαι πιστοποιημένος εκπαιδευτής ενηλίκων και εγγεγραμμένο στο μητρώο του ΕΟΠΠΕΠ. Δυστυχώς, δεν μπόρεσα να εργαστώ στο αντικείμενο σπουδών μου λόγω κρίσης αλλά εργάστηκα ως αρθρογράφος σε τοπική εφημερίδα και υπάλληλος γραφείου. Επειδή η κατάσταση στην Ελλάδα χειροτερεύει σκέφτομαι να μεταναστεύσω στις ΗΠΑ. Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:

                        1. Υπάρχουν θέσεις εργασίας για αποφοίτους των ανθρωπιστικών επιστημών;

                        2. Υπάρχουν θέσεις εργασίας για κάποιον που θέλει να εργαστεί ως εκπαιδευτής ενηλίκων, σχεδιαστής ή/και συντονιστής προγραμμάτων συνεχιζόμενης εκπαίδευσης, ερευνητής και να απασχοληθεί με την δια βίου μάθηση εν γένει;

                        Φυσικά, θα ήθελα να εργαστώ και εκτός εκπαίδευσης, σε κάτι συναφές με τα προσόντα μου όπως υπάλληλος γραφείου, κειμενογράφος, γραμματέας κ.α. αρκεί να υπάρχουν θέσεις εργασίας και να με προσλάβουν.

                        Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων,

                        Θοδωρής

                        Comment


                          #72
                          Καλημέρα,
                          Θέσεις υπάρχουν το θέμα είναι όμως είναι με ποιον τρόπο μπορείς να πας εκεί νόμιμα.

                          Αν δεν έχεις τις προϋποθέσεις που εξηγούνται σε αλλά θέματα είναι πολύ δύσκολο να εργάστεις στις ΗΠΑ.

                          Θα πρέπει να βρεις εργοδότη που θέλει να κάνει τα χαρτιά σου για visa. Αλλά οι visas αυτού του τύπου είναι λίγες και εξαντλούνται σε λίγες μέρες.

                          Από ότι είδα από τα άρθρα που έχεις δημοσιεύσει δεν έχεις καταλήξει σε πια χώρα θέλεις να πας. Ψάξτε λίγο παραπάνω και ίσος να βρεις την λύση σου.

                          Comment

                          Working...
                          X