Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανέκδοτα

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Περί του Γάμου - Marriage Theme

    Περί του Γάμου



    Πάνω στον καβγά...

    Ο σύζυγος και η σύζυγος είχαν έναν καβγά στην ημέρα της 40κοστήςεπετείου γάμου τους!

    Ο σύζυγος ουρλιάζει, 'όταν θα πεθάνεις, θα σου βάλω μία ταφόπλακα
    που θα γράφει:


    'εδώ κείτεται η σύζυγός μου - Κρύα όπως πάντα!'

    'Α, ναι;' απαντά αυτή. 'Όταν πεθάνεις εσύ, θα σου βάλω μία ταφόπλακα
    που θα γράφει:



    'Εδώ κείτεται ο σύζυγός μου, σκληρός επιτέλους!'



    Comment


      #17
      Περί του Γάμου - Marriage Theme

      Περί του Γάμου



      Να με δεύτερη γνώμη...

      Ο σύζυγος (γιατρός) και η σύζυγος μαλώνουν την ώρα του πρωϊνού...
      Ο σύζυγος σηκώνεται έξαλλος και λέει, 'Και δεν είσαι και καλή στο κρεβάτι' και φεύγει από το σπίτι...

      Λίγο αργότερα, συνειδητοποιεί πως δεν φέρθηκε σωστά και αποφασίζει
      να τα ξαναβρούν, και της τηλεφωνεί. Αυτή απαντά στο τηλέφωνο μετά
      από πολύ ώρα, και ο εκνευρισμένος σύζυγος την ρωτά: 'Μα γιατί
      άργησες τόσο να απαντήσεις;'

      Αυτή λέει: 'Ήμουν στο κρεβάτι'.

      'Τέτοια ώρα στο κρεβάτι; Και τι έκανες;' την ρωτάει ο σύζυγος..

      'Έπαιρνα μία δεύτερη γνώμη¨.



      Comment


        #18
        .
        Ηταν ενας Ελληνας με ενα Αιγυπτιο και συζηταγανε για το ποιος απο τους 2 προγονικους λαους τους, διεθετε τον πιο εξελιγμενο πολιτισμο.

        Λεει ο Αιγυπτιος
        -Εμεις οταν σκαψαμε τα θεμελα των πυραμιδων μας, βρηκαμε τηλεφωνικα καλωδια. Αυτο σημαινει πως οι αρχαιοι προγονοι μας διεθεταν τηλεφωνια απο τοτε.

        Αυτο δεν ειναι τιποτα,απανταει ο Ελληνας
        -Εμεις οταν σκαψαμε στα θεμελα του παρθενωνα, δεν βρηκαμε τιποτα.

        Ε και τι σημαινει αυτο, ρωταει μπερδεμενος ο Αιγυπτιος;

        -Σημαινει, του λεει με στομφο ο Ελληνας, οτι οι δικοι μας προγονοι διεθεταν κινητη τηλεφωνια απο τοτε.

        Comment


          #19

          Πάει ένας σε ένα σουβλατζή:

          - Θέλω να μου κάνεις 4 πίτες, αλλά τις θέλω ειδική παραγγελία. Θέλω 2 πίτες σουβλάκια και 2 σεφταλιές.
          Στο πρώτο σουβλάκι θέλω το κρέας να είναι καμένο από την μία, ωμό από την άλλη, και την πίτα ωμή .
          Στο δεύτερο σουβλάκι θέλω να είναι πολύ ξερό το κρέας και η πίτα μαύρη.
          Στην μία σεφταλιά τα θέλω όλα ωμά, με το αίμα τους, και μόνο με αγγούρι .
          Στην άλλη θέλω το κρέας κάρβουνο, την πίτα μαυρισμένη από την μία, ωμή από την άλλη και μόνο με κρεμμύδι".
          - " Μα είναι πολύ δύσκολη η παραγγελία σου, δεν νομίζω να τα καταφέρω" του λέει ο σουβλατζής.
          Και ο τύπος απαντά:
          - Προχτές που μου τα έφτιαξες έτσι ακριβώς , χωρίς να στο ζητήσω, δεν ήταν δύσκολη;;;

          Comment


            #20
            ΑΝΕΚΔΟΤΑ

            Η εκδικηση της ξανθιας

            Τα δυο αυτοκίνητα είχαν μιαν άσχημη σύγκρουση και στραπατσαρίστηκαν και τα δυο άσχημα. Ευτυχώς όμως, οι οδηγοί τους, μια εντυπωσιακή ξανθιά γυναίκα στο πρώτο, ένας άντρας οδηγός στο δεύτερο δεν έπαθαν σχεδόν τίποτα. Σύρθηκαν έξω από τα αμάξια τους και καθώς βρέθηκαν αντιμέτωποι, πριν ο άντρας
            αρχίσει να βρίζει, η ξανθιά παίρνοντας το πιο ευγενικό της ύφος είπε:
            "Πω, πω. Κοίτα σύμπτωση. Είσαι ένας άντρας. Αυτό είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον. Εγώ είμαι μια γυναίκα. Κοίτα τα αμάξια μας πώς έγιναν: Ένας σωρός άχρηστες λαμαρίνες, αλλά εμείς σωθήκαμε ως εκ θαύματος. Αυτό δεν μπορεί παρά να είναι ένα σημάδι ότι πρέπει να γνωριστούμε καλύτερα. Ίσως ο Θεός θέλει να μας πει με τον τρόπο του ότι πρέπει να γίνουμε φίλοι, ίσως ότι πρέπει να ενώσουμε τις ψυχές μας και να ζήσουμε μαζί.
            Ο άντρας το σκέφτεται λίγο και λέει:
            "Ίσως πράγματι να είναι σημάδι. Είναι θαύμα που δεν πάθαμε τίποτα!"
            "Και κοίτα δω!." συνέχισε η ξανθιά, "Κι άλλο θαύμα. Το αμάξι καταστράφηκε εντελώς, αλλά αυτό το μπουκάλι από αγνό μαλτ ουίσκυ έμεινε ανέπαφο! Σίγουρα ο Θεός θέλει να πιούμε και να γιορτάσουμε την καλή μας τύχη!"
            Προτείνει τo μπουκάλι στον άντρα, εκεινος το παίρνει γνέφοντας ότι συμφωνεί και κατεβάζει μιαγερή γουλιά. Το δίνει πίσω στη γυναίκα, εκείνη τοπαίρνει, βάζει το καπάκι του και το ξαναδίνει στονάντρα.
            Ο άντρας ρωτάει απορημένος:
            "Εσύ δεν θα πιεις;"
            Η ξανθιά λέει:
            "Όχι! Θα περιμένω πρώτα να έρθει η Τροχαία!"

            Comment


              #21
              Ο ΚΟΥΡΕΑΣ

              ΣΤΑΜΑΤΑΕΙ ΕΝΑΣ ΤΥΠΟΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΕΝΑ ΚΟΥΡΕΙΟ, ΒΑΖΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑΕΙ ΤΟΝ ΚΟΥΡΕΑ:

              «ΠΕΡΙΠΟΥ, ΣΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΚΟΥΡΕΨΕΙΣ?»

              Ο ΚΟΥΡΕΑΣ ΚΟΙΤΑΕΙ ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑ..
              «ΠΕΡΙΠΟΥ, ΣΕ ΔΥΟ ΩΡΕΣ»

              Ο ΤΥΠΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ...

              ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ, Ο ΙΔΙΟΣ ΤΥΠΟΣ ΞΑΝΑΒΑΖΕΙ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΚΑΙ ΡΩΤΑΕΙ ΤΟΝ ΚΟΥΡΕΑ:

              «ΠΕΡΙΠΟΥ, ΣΕ ΠΟΣΗ ΩΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΕ ΚΟΥΡΕΨΕΙΣ?»

              Ο ΚΟΥΡΕΑΣ ΚΟΙΤΑ, ΞΑΝΑ, ΤΗΝ ΠΕΛΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΑΠΑΝΤΑ..

              «ΣΕ ΤΡΕΙΣ, ΠΕΡΙΠΟΥ, ΩΡΕΣ»

              Ο ΤΥΠΟΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΕΙ ΚΑΙ ΦΕΥΓΕΙ..

              ΤΟ ΙΔΙΟ ΓΙΝΟΤΑΝ, ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ, Ο ΤΥΠΟΣ ΡΩΤΑΓΕ ΤΟΝ ΚΟYΡΕΑ, Ο ΚΟΥΡΕΑΣ, ΜΕ ΓΕΜΑΤΟ, ΠΑΝΤΑ, ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ, ΑΠΑΝΤΟΥΣΕ ΚΑΙ Ο ΤΥΠΟΣ ΕΦΕΥΓΕ, ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΜΕΡΑ..

              ΜΙΑ ΜΕΡΑ, ΚΑΙ ΕΝΩ Ο ΤΥΠΟΣ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ, Ο ΚΟΥΡΕΑΣ, ΓΕΜΑΤΟΣ ΑΠΟΡΙΑ ΛΕΕΙ ΣΤΟΝ ΒΟΗΘΟ ΤΟΥ..

              «ΡΕ ΒΑΣΙΛΗ, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟΝ.. ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ, ΕΧΩ ΑΠΟΡΙΑ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ..»

              ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΗ ΩΡΑ, Ο ΒΟΗΘΟΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΟ ΚΟΥΡΕΙΟ, ΔΑΚΡΥΣΜΕΝΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΓΕΛΙΑ..

              «ΕΜΑΘΕΣ, ΤΕΛΙΚΑ ,ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΥΤΟΣ Ο ΤΥΠΟΣ?» ΡΩΤΑΕΙ Ο ΚΟΥΡΕΑΣ..

              ΚΑΙ, ΤΟΤΕ, Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΟΥ ΑΠΑΝΤΑ:

              «ΣΠΙΤΙ ΣΟΥ!!!..»

              Comment


                #22
                Ο ΓΑΜΠΡΟΣ

                Μια γυναίκα περνώντας έξω από το δωμάτιο της κόρης της ακούει από μέσα ένα ηλεκτρονικό βουητο.Ανοιγει τη πορτα μπαινει μεσα...Η κορη της παιζει με εναν δονητη...
                "Τι κανεις εκει κοριτσι μου;"ρωταει σοκαρισμενη.
                "Μαμα σε παρακαλω" απαντα εκεινη, "ειμαι 35 χρονων ανυπαντρη γυναικα και αυτο εδω το πραγματακι ειναι ο συζυγος που δεν ειχα ποτε.Σε παρακαλω βγες εξω"!

                Την επομενη μερα καθως μπαινει στο σπιτι ο πατερας ακουει τον ιδιο θορυβο απο το δωματιο της κορης του.
                Χωρις να ξερει, μπαινει κι αυτος μεσα στο δωματιο και τσακωνει τη κορη του να βγαζει γουστα με τον δονητη...
                Σοκαρισμενος κι αυτος ρωταει τι κανει εκει περα..
                "Μπαμπα σε παρακαλω" απαντα εκεινη, "ειμαι 35 χρονων ανυπαντρη γυναικα και αυτο εδω το πραγματακι ειναι ο συζυγος που δεν ειχα ποτε.Σε παρακαλω βγες εξω"!

                Μερικες μερες αργοτερα η γυναικα επιστρεφει απο τα ψωνια.
                Καθως μπαινει μεσα στο σπιτι ακουει το ιδιο ηλεκτρικο βουητο, πιο δυνατο απο ποτε, να ερχεται απο το καθιστικο.
                Τρεχει στο καθιστικο και βλεπει τον αντρα της να καθεται μπροστα στη τηλεοραση με τη μπυρα στο χερι και διπλα στον καναπε ο δονητης να παλλεται περα-δωθε σα τρελλος...

                "Τι κανεις εκει ρε καραγκιοζη";;;ρωταει

                "Τι θες μωρε;"απαντα ο συζυγος. "Βλεπω Τσαμπιονς Λιγκ με το γαμπρο μου"!

                Comment


                  #23
                  τοτός....

                  Λέει η μάνα του Τοτού :
                  - Τοτέ άμα κοπείς στα μαθήματα της εξεταστικής ξέχνα ότι είσαι παιδί μου..
                  Μετά από μερικές ώρες τον ξαναρωτάει :
                  - Πως τα πήγες;
                  Και απαντάει ο Τοτός :
                  - Γνωριζόμαστε κυρία μου;
                  Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                  Comment


                    #24
                    Ό έλληνας...

                    31-12-2000 στις 11 το βράδυ ήρθε ένα πνεύμα στη γη...
                    Πάει σε έναν γερμανό κ του λέει...
                    Πές μου μια επιθυμία σου... κ θα στην πραγματοποιήσω...
                    αλλά στον γείτονά σου... θα κάνω την ίδια δύο φορές...
                    Του λέει ο γερμανός: θέλω ένα αμάξι...
                    κ του λέει το πνεύμα να κοιτάξει στο γκαράζ του...
                    Πάει έξω κ το βλέπει...
                    Κοιτάει απέναντι κ ο γείτονάς του να έχει δύο αμάξια...
                    Αφού το πνεύμα πήγε σε έναν από κάθε χώρα...
                    στο τέλος 11:30 ώρα έφτασε στον Ελληνα κ τον ρώτησε το ίδιο...
                    αλλά μέχρι τις 11:58 δεν είχε βρει κάτι καλό που να του αρέσει...
                    Ξαφνικά το πνεύμα λέει στον Ελληνα με νεύρα...
                    Αν δεν μου πεις τώρα τι θέλεις να σου κάνω... Φεύγω...
                    Τότε του λέει κ ο Ελληνας... ΤΟ ΒΡΗΚΑ......
                    [πνεύμα] τι είναι αυτό... που ήθελες μισή ώρα για να το βρεις...
                    κ όλοι οι άλλοι΄πριν από εσένα το έλεγαν σε μισό λεπτό...;;;
                    Πές το... τι θέλεις να σου κάνω...;;;
                    Κ του απαντάει ο Ελληνας....:
                    ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ....
                    ..........................
                    Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                    Comment


                      #25
                      Ετσι έγιναν οι έλληνες δυστυχώς....

                      31-12-2000 στις 11 το βράδυ ήρθε ένα πνεύμα στη γη...
                      Πάει σε έναν γερμανό κ του λέει...
                      Πές μου μια επιθυμία σου... κ θα στην πραγματοποιήσω...
                      αλλά στον γείτονά σου... θα κάνω την ίδια δύο φορές...
                      Του λέει ο γερμανός: θέλω ένα αμάξι...
                      κ του λέει το πνεύμα να κοιτάξει στο γκαράζ του...
                      Πάει έξω κ το βλέπει...
                      Κοιτάει απέναντι κ ο γείτονάς του να έχει δύο αμάξια...
                      Αφού το πνεύμα πήγε σε έναν από κάθε χώρα...
                      στο τέλος 11:30 ώρα έφτασε στον Ελληνα κ τον ρώτησε το ίδιο...
                      αλλά μέχρι τις 11:58 δεν είχε βρει κάτι καλό που να του αρέσει...
                      Ξαφνικά το πνεύμα λέει στον Ελληνα με νεύρα...
                      Αν δεν μου πεις τώρα τι θέλεις να σου κάνω... Φεύγω...
                      Τότε του λέει κ ο Ελληνας... ΤΟ ΒΡΗΚΑ......
                      [πνεύμα] τι είναι αυτό... που ήθελες μισή ώρα για να το βρεις...
                      κ όλοι οι άλλοι πριν από εσένα το έλεγαν σε μισό λεπτό...;;;
                      Πές το... τι θέλεις να σου κάνω...;;;
                      Κ του απαντάει ο Ελληνας....: ΝΑ ΜΟΥ ΒΓΑΛΕΙΣ ΤΟ ΕΝΑ ΜΑΤΙ....



                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #26
                        Ένας τύπος σε ένα ταξί θέλει να πει κάτι στον ταξιτζή. Όπως είναι από πίσω του λοιπόν, κάνει λίγο μπροστά και τον χτυπάει ευγενικά στον ώμο με τα δάχτυλα. Ο ταξιτζής τρελαίνεται! Χάνει τον έλεγχο του αμαξιού, πέφτει πάνω σε ένα σκουπιδοτενεκέ, ανεβαίνει το πεζοδρόμιο, περνάει ξυστά από μία γριούλα και σταματάει λίγα εκατοστά μπροστά από μια βιτρίνα σε ένα μαγαζί. Γυρίζει στον πελάτη έξαλλος και του λέει:
                        - Είσαι τρελός; Κόντεψα να τα κακαρώσω!
                        - Μα κύριε, απλά σας ακούμπησα λίγο στον ώμο για να σας μιλήσω.
                        - Ναι ξέρετε, δίκιο έχετε, αλλά είναι πρώτη μέρα που δουλεύω ταξιτζής. Τα τελευταία είκοσι πέντε χρόνια οδηγούσα νεκροφόρα!

                        Comment


                          #27

                          Comment


                            #28
                            Ο ΑΘΑΝΑΤΟΣ ΕΛΛΗΝΑΣ!!

                            Το γεγονός είναι πραγματικό….


                            Ένας Έλληνας µπαίνει σε µια τράπεζα της Νέας Υόρκης και ζητάει πληροφορίες για ένα δάνειο. Λέει στον υπάλληλο των δανείων ότι θέλει να ταξιδέψει στην Ελλάδα λόγω των εορτών των Χριστουγέννων για 2 εßδοµάδες και χρειάζεται να πάρει οπωσδήποτε ένα δάνειο των 5000$.

                            Ο υπάλληλος του εξηγεί ότι η τράπεζα θα χρειασθεί ένα είδος εξασφάλισης για να του χορηγήσει το δάνειο, έτσι ο Έλληνας ßγάζει από την τσέπη του και αφήνει πάνω στο γραφείο τα κλειδιά από µια ολοκαίνουρια Ferrari, που είναι παρκαρισµένη στην είσοδο της τράπεζας. Αφού πραγµατοποιείται ο έλεγχος από την τράπεζα ότι το αυτοκίνητο είναι όντως στο όνοµα του, µέσα σε 20 λεπτά εγκρίνεται το δάνειο, και ο Έλληνας παίρνει τα χρήµατα και φεύγει. Μόλις φεύγει, ο διευθυντής της τράπεζας και οι υπάλληλοι του ξεκαρδίζονται στα γέλια που ο Έλληνας έßαλε υποθήκη µια Ferrari των $200.000 για να πάρει δάνειο $5.000! Ένας υπάλληλος παίρνει το αυτοκίνητο και το αφήνει στο υπόγειο γκαράζ της τράπεζας. Δυο εßδοµάδες αργότερα ο Έλληνας επιστρέφει, πληρώνει $5.000 και τον τόκο που ανέρχεται στα $15.41.


                            Ο υπάλληλος του λέει;


                            Κύριε είµαστε ευτυχείς που συνεργαστήκατε µε την τράπεζα µας, όλα έγιναν σωστά µόνο που έχουµε µια απορία. Όσο εσείς λείπατε, ελέγξαµε στον υπολογιστή και ßρήκαµε ότι είσαστε δισεκατοµµυριούχος! Το περίεργο είναι ποιος ήταν ο λόγος που πήρατε το δάνειο!


                            Και ο Έλληνας απαντά:


                            Πες µου ένα άλλο σηµείο στη Νέα Υόρκη που θα µπορούσε να αφήσει κανείς µια Ferrari µε ασφάλεια για δυο εßδοµάδες πληρώνοντας για παρκινγκ µόνο $15.41!!!


                            Κόκκαλο ο υπάλληλος…..

                            Comment


                              #29
                              Καλύτερα μιας ώρας σκλαβιά και φυλακή,
                              παρά σαράντα χρόνια σκλαβιά και φυλακή

                              Comment


                                #30
                                Ηταν ενας ελληνας και ενας αυστραλος υπουργος.Ο αυστραλος λεει στον ελληνα να παει στην αυστραλια να του δειξει την κατασκευη μιας γεφυρας.Φτανει λοιπον ο ελληνας στην αυστραλια πηγαινει στο σπιτι του αυστραλου και μενει εκπληκτος απο την πολυτελεια ,τοτε ρωταει τον αυστραλο που τα βρηκε τοσα χρηματα και ο αυστραλος τον απανταει :την βλεπεις εκεινη την γεφυρα ε λοιπον το 20% το εβαλα στην τσεπη μου.Φευγει λοιπον ο ελληνας υπουργος και καλει τον αυστραλο στην ελλαδα,φτανει ο αυστραλος στο σπιτι του ελληνα και βλεπει ενα ανακτορο,τοτε ρωταει τον ελληνα που τα βρηκε τοσα χρηματα και ο ελληνας του απανταει: βλεπεις εκεινη την γεφυρα και ο αυστραλος λεει οχι δεν βλεπω καμια γεφυρα και ο ελληνας λεει 100% τα χρηματα στην τσεπη.

                                Comment

                                Working...
                                X