Announcement

Collapse
No announcement yet.

Αγγλια ή Σκωτια;;;

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Αγγλια ή Σκωτια;;;

    Καλησπερα και απο μενα..Νεος στο φορουμ,καθως η ιδεα της μεταναστευσης εχει αρχισει να μεγαλωνει..29 ετων παντρεμενος με ενα κοριτσακι 16 μηνων κ περιμενουμε με την γυναικα μου το 2 παιδακι μας..!Δουλευουμε και οι δυο..Σπιτι δικο μας αλλα εμενα η κατασταση στη χωρα μας δεν με ικανοποιει..Η συζηγος για Αυστραλια δεν θελει να ακουσει(πολυ μακρια)οποτε η ιδεα της Αγγλιας ή Σκωτιας επεσε στο τραπεζι..Εχω πτυχιο Bachelor in bussines administration με emphasis στο hr και η συζηγος δυο πτυχια απο ιεκ(Νοσηλευτικης και βρεφονηπιοκομιας)"παιζει" κατι γυρω απο αυτο που σπουδασαμε στις χωρες αυτες η τα ιδια με εδω;;

    #2
    Επισης μια ερωτηση ακομα..Κυριως για την Σκωτια..Ισχυει οτι τα Ελληνικα σχολεια πανε για κλεισιμο;;Αν διαβαζει καποιος απο Σκωτια και γνωριζει ας απαντηση παρακαλω..Καθε πληροφορια ειναι πολυτιμη!

    Comment


      #3
      Απο που διαβασες κάτι τέτοιο;

      Comment


        #4
        Originally posted by random View Post
        Απο που διαβασες κάτι τέτοιο;
        Αμα σου πω πως δεν θυμαμαι...!Ισως και εδω.Με τοσο ψαξιμο κ διαβασμα...

        Comment


          #5
          Α,και παλι αν γνωριζει κατι κανεις οσον αφορα το πτυχιο μου για την Σκωτια η και την Αγγλια ακομη παρακαλω να απαντησει...Ευχαριστω εκ των προτερων!

          Comment


            #6
            Για να γράφεις "bachelor", υποθέτω το έχεις ολοκληρώσει στην αγγλία. Ανεξάρτητα από που το πήρες, τα πτυχία αναγνωρίζονται μέσα (στις περισσότερες χώρες) στην ευρωπαική ένωση. Γιατί δεν επικοινωνείς με το career service του πανεπιστημίου που πήγαινες;

            Comment


              #7
              Το πτυχιο μου ειναι απο deree..Ημουν και σε καποιο τει αλλα λογω καποιον καταστασεων το σταματησα..Αυτο με το career service δν το ειχα σκεφτει
              να σου πω την αληθεια.Σημερα μου εδωσαν και ενα τηλ απο ενα πρακτορειο ευρεσης εργασιας στο εξωτερικο.Λεω να τους παρω τηλ απο βδομαδα..

              Comment


                #8
                Το πτυχίο βοηθάει να περνάς τα pre-screening από τα recruiting agencies (τα οποία δεν τα πληρώνεις). Έπειτα στο/στα interview/-s σε ρωτάνε της παναγιας τα μάτια. Και τα δύο topics (recruiters, interviewing) σηκώνουν πάρα πολύ ανάλυση. Θετικό το ότι δουλεύεις, άρα έχεις πρόσφατο experience, απλά θα πρέπει να ανοίξεις το google να εμβαθύνεις τα δυο παραπάνω topics συν ό,τι άλλο χρειάζεται. Υπάρχουν πάρα πολλές πληροφορίες για καλύτερη προετοιμασία. Αν κάνεις online applications, η ελληνική διεύθυνση στο cv δεν θα βοηθήσει για να προχωρήσεις στο interview. Επίσης, μπορείς να δοκιμάσεις το linkedin


                Υπόψιν ότι η βρετανία εξακολουθεί να βρίσκεται σε ύφεση και υπάρχει ανταγωνισμός στις θέσεις. Θα χρειαστεί να (απο)δείξεις ότι είσαι ο καταλληλότερος για τη θέση ώστε να φτάνεις στα final stages των interviews. Χρειάζεται προσπάθεια και προσαρμογή.

                Comment


                  #9
                  Φιλε μου δυστυχώς βρισκομαι στην Ελλαδα μας οποτε αυτα με τα οποια εχω ασχοληθει δεν εχουν σχεση με αυτο που εχω σπουδασει..Δεν ειμαι απο τους τυχερους...!!

                  Comment

                  Working...
                  X