Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗ ΣΚΩΤΙΑ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΒΟΗΘΕΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΣΗ ΣΤΗ ΣΚΩΤΙΑ

    Καλησπέρα και απο μένα.Σκεφτόμαστε πολύ σοβαρά με τον σύζηγό μου να πάμε για δουλειά στη Σκωτία.Εχω πελαγώσει με τα ψαξίματα με την μετανάστευση!Είμαστε 26 και 31 ετών αντίστοιχα.Εγώ έχω πτυχείο κομμωτικής και ο σύζυγός μου είναι υδραυλικός με προυπηρεσία.Λέμε να πάμε το καλοκαίρι Εδινβούργο για να ψάξουμε δουλειά.Στην άρχή ότι βρούμε.Αν υπάρχει και κάποιος άλλος που ενδιαφέρεται για Σκωτία ας με ενημερώσει για να ανταλάξουμε απόψεις.Να προσθέσω επίσης οτι τα αγγλικά μου είναι επιπέδου Proficiency αλλα στην ομιλία είμαι αρκετά σκουριασμένη και κάνω μαθήματα.Του συζήγου είναι κάτω απο ικανοποιητικά.Επίσης πήρα τηλέφωνο στη πρεσβεία της Ελλάδας στην Αγγλία και μου είπαν οτι χρειάζεται μόνο διαβατήριο και χρήματα για αρχή.Τίποτα άλλο απο έγγραφα.Το μειλ μου είναι ankaapink@hotmail.com. Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας!

    #2
    Παιδιά να ρωτήσω και κάτι άλλο άν γνωρίζετε.Το καινουργιο δίπλωμα οδήγησης(η κάρτα) νομίζω έχει και λατινικούς χαρακτήρες.Ισχύει στη Σκοτία?Η θα πρέπει να βγάλω άλλο εκέι?

    Comment


      #3
      to diplwma isxuei ...
      pantws epeidh ki emeis epixeirhsame me Edinburgh ... ektos tou oti o kairos einai polu xalia.. mas epiase mia kata8lipsh ekei ... fovero kruo ...
      to edimbourgo einai mia mikrh akadhmaiki poli .. kanei gia ka8hghtes k tetoia
      den exei ergatia ... den exei erostasia ... einai nekra .....
      8a se sumboulea na koitakseis notia ... se megales poleis ... pou exei ergatokosmo..
      i an 8elete swnei k kala ekei ... pate toulaxiston dipla Glaskwvh p exei pio polles
      eukairies mia k einai pio megalh polh..
      emeis etsi apogohteuthkame ap t edimvourgo k hr8ame germania!
      sthn apelpisia tou o an8rwpos ... trevietai ...
      edw toulaxiston den niw8oume ksenoi... einai pantou ellhnes ..
      omws nomizw einai kaluterh agglia ap pleuras apokatastashs..
      an exeis lefta vriskeis spiti k meta exeis t xrono n vreis douleia ...
      germania an den exeis gnwsto na se filoksenhsei sthn arxh ... kalutera na mhn er8ei kaneis .... ektos an exei arketa lefta gia na faei merikous mhnes .......
      autaaaa......

      Comment


        #4
        Να ρωτήσω κάτι Dark Moon? Γιατί ντε και καλά ψάχνεις Σκωτία και όχι Αγγλία;
        Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

        Comment


          #5
          Originally posted by αντρικος View Post
          Να ρωτήσω κάτι Dark Moon? Γιατί ντε και καλά ψάχνεις Σκωτία και όχι Αγγλία;
          Απο αυτά που έχουμε ακούσει οτι η Σκοτία έχει μικρό ποσοστό ανεργίας και είναι πιό φθηνή η ζωή απο Αγγλία.Βέβαια δεν άκουσα και απο την άλλη πλευρά κάτι.Εσύ που είσαι Λονδίνο απο ότι βλέπω πως είναι εκεί τα πράγματα?

          Comment


            #6
            pantws genika einai polu akriba sthn agglia ta super opws ellada ...
            k ta enoikia akriba ....
            lave upopshn sou osa sou eipa gia edimvourgo
            ...apo kei k pera o ka8enas apofasizei monos tou fusika
            k sas euxomai kalh tuxh !

            nai mikro pososto anergias alla kai perioriemenes douleies
            oso pio megalh polh toso pio kala (den ennow londino... )

            Comment


              #7
              Originally posted by Dark Moon View Post
              Απο αυτά που έχουμε ακούσει οτι η Σκοτία έχει μικρό ποσοστό ανεργίας και είναι πιό φθηνή η ζωή απο Αγγλία.Βέβαια δεν άκουσα και απο την άλλη πλευρά κάτι.Εσύ που είσαι Λονδίνο απο ότι βλέπω πως είναι εκεί τα πράγματα?

              Βασικά θα σου πω ένα....με το επάγγελμα που κάνεις όπου και να πας μη φοβάσαι τίποτα! Ο δε υδραυλικός αντρας σου θα αισθανθεί κάτι σαν τον Ρουβά αν καταφέρει και σταθεί εδώ πάνω!!!!!! Αλί σ αυτούς με τα μάστερ και τα ντιγκριι!! Τουλάχιστο στη περιοχή που μένω τα μαγαζιά που βλέπω πάντα αν όχι γεμάτα, έστω με παλάτες, είναι τα κομωτήρια και τα σχετικά με την αισθητική! Η δε περιποίηση ονύχων σκίζει!! Ναι τα ενοίκια είναι τσουχτερά εώς θανατηφόρα, αλλά και τα μεροκάματα αρκετά καλά γι αυτούς που θα σκίψουν κεφάλι - αν με αντιλαμβάνεσε! Τα καθημερινά τώρα σούπερ μάρκετ κλπ, ίσως βρείς και φθηνότερα κάποια πράγματα εδώ - σε γενικές γραμμές τα ίδια με την Ελλάδα, για ένα κούρεμα αντρικό υπάρχουν τιμές από 5 λίρες μέχρι και 30, ξέρεις εσύ! Για τις μετακινήσεις σου μέσα στο Λονδίνο με λεωφορείο 75 λιρες μηνιάτικη κάρτα απεριορίστων. Είδη ένδυσης- υπόδησης το αυτό με την Ελλάς.
              Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

              Comment


                #8
                παιδια ψαχνω φιλοξενεια στη βρετανια για 1 βδομαδα... εχει κανεις δωματιο ?

                Comment


                  #9
                  Originally posted by gabriel View Post
                  παιδια ψαχνω φιλοξενεια στη βρετανια για 1 βδομαδα... εχει κανεις δωματιο ?
                  Και οταν τελειωσει η 1 εβδομαδα και δεν εχεις καταφερει αυτο που ηθελες τι θα κανεις; Δεν ειναι πολυ σοβαρο το αιτημα σου για να ασχοληθει εξισου σοβαρα καποιος...

                  Comment


                    #10
                    msks, μην ασχοληθεις, δεν σε παρακαλεσαμε κ ολας !

                    Comment


                      #11
                      εγω εχω παει Εδιμβούργο δυο φορες σε εναν χρόνο.. αλλα ειναι δύσκολο να βρεις δουλειά.. προτιμάνε τους ντόπιους η ατομα που ζουν καιρο εκει...
                      θα ηθελα να ξανα προσπαθήσω να πάω αν ενδιαφέρεται κανεις ας επικοινωνήσει μαζι μου!!

                      Comment


                        #12
                        Εμείς πάμε Αμπερντήν τελικά.Πετάμε την Κυριακή.
                        Μας έχουν πεί οτι είναι καλά τα πράγματα εκεί.Βεβαια θα πάμε κι ο θεός βοηθός

                        Comment


                          #13
                          Καλη τυχη να εχετε!Σας ευχομαι γρηγορη και προσοδοφορα επαγγελματικη αποκατασταση!!!!Αντε να παιρνουμε κι εμεις σειρα!!!!

                          Comment


                            #14
                            Kαλη τυχη παιδια, μακαρι να πανε ολα καλα

                            Comment


                              #15
                              Ευχαριστούμε κι εσείς μακάρι να σας έρθουν τα πράγματα όπως τα σχεδιάσατε!

                              Comment

                              Working...
                              X