Announcement

Collapse
No announcement yet.

εκπαιδευτικό σύστημα και καθηγητές

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    εκπαιδευτικό σύστημα και καθηγητές

    δεδομένου ότι πλεον ως καθηγητές ( αποφοιτοι κυριως θεωρητικών επιστημών διοτι οι θετικοί μπορούν να ανταπεξέλθουν και σε συναφή αντικείμενα ) ειμαστε ο νο1 κλάδος που ειναι ανεργος στη χώρα μας, και που αγαπάμε το αντικείμενο μας, υπάρχει τρόπος να εργαστούμε/ ενταχθούμε στο εκπαιδευτικο σύστημα της Γερμανιας ως φιλολογοι,κοινωνιολογοι κτλ κτλ ?τι πρέπει να κάνουμε για αυτο και ποσο καιρο θα μας πάρει?θα αξιζε ν κανουμε κατι τετοιο εαν γίνεται ή να στραφούμε σε καποιον άλλο κλάδο με σπουδες 3 ετών ??..και επίσης γνωρίζω οτι οι καθηγητές κάνουν συνήθως 2 μαθηματα εγω ως φιλολογος τι θα μπορούσα να διδαξω ας πουμε πέρα απο το αντικειμενο μου-Ιστορία-?..φυσικά δεν αναφέρομαι καν στο μισθο ειναι κάτι που δε με απασχολεί προς το παρον ούτε καν εδω στην Ελλάδα...αλλα εδώ και για να δουλέψεις έστω και εθελοντικά ούτε καν στο επιτρέπουν..και άκομη και στην εθελοντικη εργασία υπάρχει εκμεταλευση σε βαθμό αηδίας πια..ΠΟΣΟ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΑΗΔΙΑΣΕΙ ΟΛΟΙ??αυτο το σύστημα πελατειακών σχέσεων και οικογενειοκρατίας παντου!!!ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΝΑ ΜΕ ΣΥΝΤΗΡΟΥΝ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΜΟΥ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 30...

    #2
    Αγαπητή κουράγιο !
    Θα σου πω έναν κλάδο που γνωρίζει άνθιση και θα γνωρίζει !
    Μαθήματα ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ σε συνταξιούχους Γερμανούς πολίτες !
    Πρέπει να μάθεις Γερμανικά (C1) και το πτυχίο Ελληνικής φιλολογίας είναι υπέραρκετό !
    Το ωρομίσθιο είναι 20-30 € αναλόγως !
    Ψάξε και δεν θα χάσεις

    Comment


      #3
      Originally posted by Dimpas View Post
      Αγαπητή κουράγιο !
      Θα σου πω έναν κλάδο που γνωρίζει άνθιση και θα γνωρίζει !
      Μαθήματα ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ σε συνταξιούχους Γερμανούς πολίτες !
      Πρέπει να μάθεις Γερμανικά (C1) και το πτυχίο Ελληνικής φιλολογίας είναι υπέραρκετό !
      Το ωρομίσθιο είναι 20-30 € αναλόγως !
      Ψάξε και δεν θα χάσεις

      αυτό ειναι γνωστο για εδώ ..υπαρχει και στη Λεσβο σχολειο ελληνικης που δουλεύει κάθε χρόνο με αρκετους γερμανους...πραγματικά θα μου άρεσε πολύ..οτιδήποτε τέτοιο..γενικα εκανα αυτη την ερώτηση γιατι πολλούς τους ενδιαφέρει..εκτος απο φιλολογους..

      Comment


        #4
        Καλησπέρα.
        Ενδιαφέρομαι και εγώ να διδάξω στη Γερμανία.Ξεκινώ σιγά σιγά να ενημερώνομαι για το τι ισχύει και στα άμεσα σχέδιά μου είναι μία επίσκεψη στη γερμανική Πρεσβεία για περαιτέρω πληροφορίες.Μέχρι στιγμής,γνωρίζω ότι υπάρχει μεγάλη ζήτηση σε παιδαγωγούς/δασκάλους/καθηγητές και ότι δεν πρέπει να είσαι Fachidiot,δηλαδή γνώστης μόνο ενός τομέα.Πρακτικά,να διδάσκεις μία σειρά από μαθήματα,υποθέτω συναφή.Προσωπικά,το αντικείμενό μου είναι τα γαλλικά,τα οποία ξέρω ότι διδάσκονται στα γερμανικά σχολεία.Επίσης μετράνε πολύ την προυπηρεσία,που δυστυχώς δεν έχω και σε κάθε περιοχή της Γερμανίας ισχύει κάτι διαφορετικό για τα κριτήρια της πρόσληψης,την ίδια την πρόσληψη και τη μισθοδοσία.
        Παρακαλώ,όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας με διαφωτίσει

        Comment

        Working...
        X