Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Αααα οκ ευχαριστω πολύ να σαι καλα ^^ θα το χω στα υποψιν γιατι οσονούπω θα χρειαστω και εγώ.
    Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

    Comment


      #17
      ναι κύριε West μη τεμπελιάζουμε...τρέχουμε τώρα!!!
      πέσταααααααααα
      Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

      Comment


        #18
        Μετά απο ενδελεχη έρευνα, κατέληξα στη Skyway air cargo. Έστειλα δύο χαρτοκιβώτια με ρουχισμό, απο 20 κιλά το καθε ένα (σύνολο 40 κιλά). Απο Ελ. Βενιζέλος μέχρι αεροδρόμιο Σίδνευ μου στοίχησαν κάτι λιγότερο απο 180 ευρώ.
        Εκτελωνισμό δεν πλήρωσα τίποτα, αφου ήταν μόνο ρούχα και βιβλία. Πλήρωσα στην quantas (που παρείχε την αποθήκη) 99 δολάρια, για τη "χαρτούρα" που δεν κατάλαβα καλά καλά γιατί τα πλήρωνα, αλλά έπρεπε.
        Οι προσφορές που είχα πάρει απο άλλες cargo, με παραλαβή στα εμπορεύματα του αεροδρομίου, ξεκινούσαν απο 310 ευρώ μεχρι 180. Η μεταφορά έγινε με την etihad και τα πράγματα έφτασαν μέσα σε 2.5 μέρες. Έφυγαν Παρασκευή και Κυριακή απογευμα ήταν στο αεροδρόμιο.

        Comment


          #19
          Ερώτηση για τους πιο έμπειρους:
          Οταν με την μεταφορική βάζουμε ένα value of goods, αυτό καθορίζει και το ποσόν του εκτελώνισμού στην προορισμό? δηλαδή αν εγώ βάλω την αξία των πραγμάτων στα $5,000 θα πληρώσω χ τελωνείο, ενώ αν βάλω την αξία των πραγμάτων $20,000 θα πληρώσω πχ 3χ? ή έχει σχέση με την φύση των πραγμάτων που μεταφέρω?

          Comment


            #20
            Originally posted by panultimate View Post
            Ερώτηση για τους πιο έμπειρους:
            Οταν με την μεταφορική βάζουμε ένα value of goods, αυτό καθορίζει και το ποσόν του εκτελώνισμού στην προορισμό? δηλαδή αν εγώ βάλω την αξία των πραγμάτων στα $5,000 θα πληρώσω χ τελωνείο, ενώ αν βάλω την αξία των πραγμάτων $20,000 θα πληρώσω πχ 3χ? ή έχει σχέση με την φύση των πραγμάτων που μεταφέρω?
            Παμαγιώτη αναφέρω τι έγραφε το συμβόλαιο μας.

            "Price excludes: Customs duty, taxes and other government charges payable
            on the consignment if any, second delivery point or bad access, quarantine
            20ft container inspection fee (A$370.00 payable at destination), terminal and
            port storage charges at destination port (A$550-650 payable at destination),
            insurance.
            "

            Τα ποσά που πληρώνεις έχουν να κάνουν με τον όγκο που μεταφέρεις. Αυτό που λες αφορά μόνο το πόσο ασφάλιστρο θα πληρώσεις συνήθως 1.5% της αξίας.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #21
              Κρυφα κοστολογια μεταφορας οικοσκευης

              Καλημερα-καλησπερα κι απο μενα, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την μεταφορα πραγματων απο Πειραια προς Μελβουρνη, και επειδη δεν βρηκα απαντηση σε προηγουμενα ποστ οποιος εχει ομοια εμπειρια παρακαλω ας μου απαντησει.
              ΕΡ: Εχω προσφορα 150€ το κυβικο για παραλαβη απο το σπιτι μου και αποστολη στην Μελβουρνη, μονον, για περιπου 4 κυβικα ( κυριως ρουχισμος, εργαλεια, υπολογιστες, βιβλια, κλπ). Οποιος το εκανε ετσι, μηπως γνωριζει να μου πει με απλα Ελληνικα τι κανω εγω για να παραλαβω τα πραγματα μου, καθως και τι κοστος περιπου μπορει να ειναι αυτο? Δηλαδη πρεπει εγω να βρω εκτελωνιστη, ο οποιος θα αναλαβει να τα εκτελωνισει και να κανει ολες τις απαιτουμενες διαδικασιες, ή μπορω και μονος μου να το κανω?
              Επισης υπαρχει ακομη μια προσφορα απο αλλη εταιρια οπου επιμεριζοντας το τελικο ποσον ανερχεται στα 300€ περιπου το κυβικο. Υπαρχουν βεβαια και 2 επιπλεον χρεωσεις που αφορουν το τελωνειο στην Μελβουρνη συνολου περιπου 950 AUD$. Επισυναπτω και τμημα της προσφορας. Αυτο το ποσον των 950 δολλαριων το πληρωνω ετσι κι αλλιως ειτε εκτελωνισουν αυτοι με τους εκει συνεργατες τους ειτε εγω με δικο μου εκτελωνιστη, υποθετω. Το ερωτημα μου ειναι οικονομικης φυσεως και εχει ως εξης, πληρωνω 300€/μ3 και εκτελωνιζουν αυτοι? ή 150€/μ3 και αναλαμβανω εγω ολη αυτη τη διαδικασια? Μηπως δεν αξιζει οικονομικα η ολη ταλαιπωρια που μπορει να εχω, λογω αγνοιας, επιλεγοντας την 2η λυση? Οποιος το εχει το αντικειμενο απο πρωτο χερι παρακαλειται θερμα να με διαφωτισει.
              Attached Files

              Comment


                #22
                Originally posted by tasosn View Post
                Καλημερα-καλησπερα κι απο μενα, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση σχετικα με την μεταφορα πραγματων απο Πειραια προς Μελβουρνη, και επειδη δεν βρηκα απαντηση σε προηγουμενα ποστ οποιος εχει ομοια εμπειρια παρακαλω ας μου απαντησει.
                ΕΡ: Εχω προσφορα 150€ το κυβικο για παραλαβη απο το σπιτι μου και αποστολη στην Μελβουρνη, μονον, για περιπου 4 κυβικα ( κυριως ρουχισμος, εργαλεια, υπολογιστες, βιβλια, κλπ). Οποιος το εκανε ετσι, μηπως γνωριζει να μου πει με απλα Ελληνικα τι κανω εγω για να παραλαβω τα πραγματα μου, καθως και τι κοστος περιπου μπορει να ειναι αυτο? Δηλαδη πρεπει εγω να βρω εκτελωνιστη, ο οποιος θα αναλαβει να τα εκτελωνισει και να κανει ολες τις απαιτουμενες διαδικασιες, ή μπορω και μονος μου να το κανω?
                Επισης υπαρχει ακομη μια προσφορα απο αλλη εταιρια οπου επιμεριζοντας το τελικο ποσον ανερχεται στα 300€ περιπου το κυβικο. Υπαρχουν βεβαια και 2 επιπλεον χρεωσεις που αφορουν το τελωνειο στην Μελβουρνη συνολου περιπου 950 AUD$. Επισυναπτω και τμημα της προσφορας. Αυτο το ποσον των 950 δολλαριων το πληρωνω ετσι κι αλλιως ειτε εκτελωνισουν αυτοι με τους εκει συνεργατες τους ειτε εγω με δικο μου εκτελωνιστη, υποθετω. Το ερωτημα μου ειναι οικονομικης φυσεως και εχει ως εξης, πληρωνω 300€/μ3 και εκτελωνιζουν αυτοι? ή 150€/μ3 και αναλαμβανω εγω ολη αυτη τη διαδικασια? Μηπως δεν αξιζει οικονομικα η ολη ταλαιπωρια που μπορει να εχω, λογω αγνοιας, επιλεγοντας την 2η λυση? Οποιος το εχει το αντικειμενο απο πρωτο χερι παρακαλειται θερμα να με διαφωτισει.

                Καλημέρα
                κατα'ρχάς θεωρώ ο,τι η προσφορά που σου δόθηκε με τα 150e είναι πάρα πολύ καλή και να τα παραλάβουν και απο το σπίτι σου.
                Επειδή και γω περίπου τόσα κυβικά κατέβασα πρίν ενα χρόνο περίπου
                να σου πω τι μου στοίχισε απο δω η παραλαβή


                Πληρωμή στήν Ελλάδα 380 € εστειλα 48 κιβωτια 3,15 κυβικα

                Πληρωμή στην Αυστραλία:620 $ +120 $ η μεταφορά τους στο σπίτι


                Όσον αφορά για την μεταφορά στο σπίτι εγω πλήρωσα αυτούς και μου τα μετέφεραν
                εσυ αν έχεις άλλη λύση να τα μεταφέρεις μόνος σου δεν έχουν θέμα αυτοί
                όπως θες τα παραλαμβάνεις.

                Τώρα ο εκτελονισμός έγινε απο το γραφείο που τα παρέλαβε
                εμείς δεν κάναμε τίποτα
                τα παρέλαβαν, μας ειδοποίησαν και πήγαμε και αναφέραμε τι υπήρχαν μέσα στα τα κιβώτια στο περίπου.

                Είχαμε κρατήσει απο Ελλάδα μια φόρμα που είχαμε φτιάξει εμείς αριθμημένη 'Οπως ήταν και τα κιβώτια
                πχ στο νο1 κιβώτιο βρίσκονται ρούχα κτλ....και βέβαια το είχαμε αναγράψει και έξω απο τα κιβώτια
                Οπότε έτσι ήταν εύκολο.
                Πληρώσαμε και σε 2 μέρες τα είχαμε σπίτι.

                Περίπου 32 μέρες ήταν η μεταφορά τους απο Ελλάδα-Μελβούρνη
                Να σου επισημάνω μόνο επειδή ανέφερες ο,τι θα μεταφέρεις εργαλεία να κοιτάξεις να είναι καθαρά κατά την μεταφορά τους δλδ να μην έχουν επάνω σκόνη καθώς και τα παπούτσια να είναι απο κάτω καθαρά
                να μην περάσουν καραντίνα.

                Εγω είχα ενα κιβώτιο με παπούτσια στο οποίο απ΄έξω έγραφα shoes all clean τα είδαν και επειδή ήταν καθαρά
                δεν ειχα θέμα


                και επειδή ρώτησες αν συμφέρει να μεταφέρεις πράγματα
                σε κάθε περίπτωση ΝΑΙ !! γιατί ολα τα ψιλικοκό εδω έχουν
                ενα κάποιο κόστος αναφέρομαι για λευκά είδη, είδη οικιακής
                χρήσεως, ρουχισμό και κτλ.......

                Για παράδειγμα εγω με τα 380e και τα 620$ που χάλασα να τα παραλάβω
                εδω δεν θα αγόραζα ολα αυτά που έφερα.

                Μέχρι και καταψύκτη έφερα τον οποίο χρησιμοποίησα
                ώς μπαούλο αρα συνεπώς είχα άλλο μισό κυβ. κέρδος σε πράγματα



                πιστεύω να βοήθησα


                Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                Comment


                  #23
                  Aussie κατ αρχας να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου.
                  Εχω μια ερωτηση σχετικα με αυτα που μου γραφεις: γραφειο εκτελωνισμου εκει, σου ειχαν δωσει? ή βρηκες μονος σου απο κει περα?

                  Σχετικα με την καθαριοτητα καποιων πραγματων μου το επεσημαναν και απο το πρακτορειο.

                  Δεν ρωτησα αν συμφερει να φερω τα πραγματα μου, γιατι ετσι κι αλλιως ειναι προσωπικα αντικειμενα που και να ηθελα δεν θα μπορουσα να τα αντικαταστησω, απλα η ερωτηση ηταν αν συμφερει η διαδικασια να οργανωσω εγω τα του εκτελωνισμου ή να τα συμφωνησω και να τα πληρωσω απο εδω με συνεργατες του πρακτορειου εκει.

                  Comment


                    #24
                    Originally posted by tasosn View Post
                    Aussie κατ αρχας να σε ευχαριστησω για την απαντηση σου.
                    Εχω μια ερωτηση σχετικα με αυτα που μου γραφεις: γραφειο εκτελωνισμου εκει, σου ειχαν δωσει? ή βρηκες μονος σου απο κει περα?

                    Σχετικα με την καθαριοτητα καποιων πραγματων μου το επεσημαναν και απο το πρακτορειο.

                    Δεν ρωτησα αν συμφερει να φερω τα πραγματα μου, γιατι ετσι κι αλλιως ειναι προσωπικα αντικειμενα που και να ηθελα δεν θα μπορουσα να τα αντικαταστησω, απλα η ερωτηση ηταν αν συμφερει η διαδικασια να οργανωσω εγω τα του εκτελωνισμου ή να τα συμφωνησω και να τα πληρωσω απο εδω με συνεργατες του πρακτορειου εκει.
                    καλησπέρα
                    εμείς παραδώσαμε τα πράγματα στήν μεταφορική εταιρεία
                    πληρώσαμε και αυτό ήταν.
                    Οταν ήρθαν τα πράγματα στήν Μελβούρνη μας ειδοποίησαν μόνοι τους
                    στα στοιχεία που είχαμε ήδη δώσει στήν μεταφορική απο Ελλάδα
                    δλδ ενα τηλ και μια διεύθυνση για το που θα μένουμε
                    (είχαμε βέβαια χρησιμοποιήσει τα τηλ και την διεύθυνση
                    των παιδιών που μας φιλοξένησαν γιατι εμείς δεν είχαμε τέτοια στοιχεία για αρχή )
                    μας ταχυδρόμησαν λοιπόν μια επιστολή ο,τι τα πράγματα ήρθαν.
                    Που θα τα βρούμε,
                    και πόσο στοιχίζουν.
                    Απο ο,τι εχω ακούσει απο πολλά άτομα εδω που ήρθαμε οι περισσότεροι έχουν παραλάβει
                    απο το ίδιο γραφείο που παρέλαβα και γω.

                    Δεν μας έδωσε λοιπόν κανείς τίποτα στοιχεία απο Ελλάδα
                    Ούτε επίσης μας ρώτησαν αν έχουμε πράκτορα εδω κτλ σε ο,τι
                    ρωτάς.


                    Πιθανά η κάθε εταιρεία που στέλνει εδω απο Ελλάδα να έχει τα δικά της
                    γραφεία που συνεργάζετε εδω.


                    υγ.ναι το ξανά είδα δίκαιο έχεις εγω διάβασα λάθος απο κεκτημένη ταχύτητα


                    Δέν έχω ακούσει κάποιος να εκτελώνησε μόνος του για να μπορώ να σου πω την διαφορά και αν αξίζει
                    φαντάζομαι περισσότερο ζαλάδα θα είναι όμως



                    Με αυτήν έστειλα: .: General Overseas Traffic :.

                    Eδώ παρέλαβα : ATLANTIS BAGGAGE COMPANY PTY LTD

                    Αμα θέλεις μπορείς να τους καλέσεις και να ρωτήσεις ο,τι άλλη απορία έχεις
                    είναι Ελληνες αυτοί που την έχουν.


                    Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                    Comment


                      #25
                      Aussie σε ευχαριστω πολυ, ησουν πολυ κατατοπιστικη, και εγω αποφασισα με αυτους να τα στειλω, ετσι κι αλλιως η προσφορα των 150 € ειναι δικη τους.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by tasosn View Post
                        Aussie σε ευχαριστω πολυ, ησουν πολυ κατατοπιστικη, και εγω αποφασισα με αυτους να τα στειλω, ετσι κι αλλιως η προσφορα των 150 € ειναι δικη τους.
                        Παρακαλώ

                        οπότε λογικά αφου θα τα στείλεις με την G.O.T Θα παραλάβεις απο εκεί
                        που παραλάβαμε και μείς
                        θα σου στείλω πμ


                        άντε με το καλό να έρθετε
                        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                        Comment


                          #27
                          καλημερα θελω να παρω τα παιδικα κρεβατια και τα γραφεια τους μπορω?

                          Comment


                            #28
                            Originally posted by ΗΛΙΑΣ ΝΙΚΟΛΑΙΔΗΣ View Post
                            καλημερα θελω να παρω τα παιδικα κρεβατια και τα γραφεια τους μπορω?
                            Ολη την οικοσκευη σου μπορείς να μεταφέρεις
                            ακατεργαστο ξύλο μόνο να μην υπάρχει


                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by Aussie View Post
                              Παρακαλώ

                              οπότε λογικά αφου θα τα στείλεις με την G.O.T Θα παραλάβεις απο εκεί
                              που παραλάβαμε και μείς
                              θα σου στείλω πμ


                              άντε με το καλό να έρθετε
                              Ευχαριστω για την βοηθεια σου, ελαβα το πμ και σου απαντησα. Νασαι καλα και καλως να σας βρουμε.

                              Comment


                                #30
                                Γεια σας και πάλι! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Θέλουμε να μεταφέρουμε όλη μας την οικοσυσκευή στην Αυστραλία. Πήρα 2 προσφορές. Η μια από τη Safeway transport (επειδή έχω διαβάσει τα καλύτερα από εσάς) και η άλλη από τη GOT που έχει αναφερθεί από πολλούς. Αφορούν και οι 2 container. Η πρώτη είναι 5200€+ασφάλεια (όσο την υπολογίσουμε). Η δεύτερη 1800€ ΜΟΝΟ ναύλο και χωρίς ασφάλεια. Είναι λέει μεταχειρισμένα και δεν έχουμε τιμολόγια. Να τα συσκευάσουμε καλά και δεν παθαίνουν τίποτα λέει... Τα υπολόγισα στο περίπου και η δεύτερη είναι πιο οικονομική αλλά φοβάμαι χωρίς ασφάλεια. Εσείς τι θα κάνατε; Θα το διακινδυνεύατε;

                                Comment

                                Working...
                                X