Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μεταφορά πραγμάτων στην Αυστραλία.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Απ οτι ξερω η ασφαλιση των πραγματων σε περιπτωση που τα εχεις πακεταρει εσυ, αφορα αποζημιωση μονο οταν υπαρξει ολικη καταστροφη των πραγματων σου. Εαν δηλαδη τα ασφαλισεις και σου σπασει η τηλεοραση μονον, δεν αποζημιωνεσαι. Εαν τα εχουν πακεταρει οι εταιριες που τα στελνουν τοτε αποζημιωνεσαι και ανα ζημια. Ρωτησε τους ορους ασφαλισης με την εταιρια που θα αποφασισεις, αλλα νομιζω ισχυει οτι σου ειπα.

    Comment


      #32
      Σ'ευχαριστώ tasosn! Στην πρώτη προσφορά που έχει και ασφάλιση θα μου τα πακετάρουν εκείνοι. Θα ρωτήσω αυτό που μου λες για περαιτέρω διευκρινήσεις.

      Comment


        #33
        Originally posted by sweetelenitsa View Post
        Γεια σας και πάλι! Θα ήθελα τη γνώμη σας. Θέλουμε να μεταφέρουμε όλη μας την οικοσυσκευή στην Αυστραλία. Πήρα 2 προσφορές. Η μια από τη Safeway transport (επειδή έχω διαβάσει τα καλύτερα από εσάς) και η άλλη από τη GOT που έχει αναφερθεί από πολλούς. Αφορούν και οι 2 container. Η πρώτη είναι 5200€+ασφάλεια (όσο την υπολογίσουμε). Η δεύτερη 1800€ ΜΟΝΟ ναύλο και χωρίς ασφάλεια. Είναι λέει μεταχειρισμένα και δεν έχουμε τιμολόγια. Να τα συσκευάσουμε καλά και δεν παθαίνουν τίποτα λέει... Τα υπολόγισα στο περίπου και η δεύτερη είναι πιο οικονομική αλλά φοβάμαι χωρίς ασφάλεια. Εσείς τι θα κάνατε; Θα το διακινδυνεύατε;
        Καλημέρα.
        εγω ο,τι μετέφερα ήταν χωρίς ασφάλεια στήν 2η μεταφορική που αναφέρεις
        δεν μου έσπασε πιατελάκι
        τώρα η απόφαση δική σου
        δεν μπορεί κανείς να σου εξασφαλίσει τι θα γίνει
        πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις στόν κανόνα !!!
        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          #34
          Σ'ευχαριστώ Aussie! Από σένα είχα διαβάσει για αυτή την εταιρία! Δε νομίζω τελικά να το διακινδυνέψω. Είναι πολλά τα πράγματα και φοβάμαι...

          Comment


            #35
            Originally posted by sweetelenitsa View Post
            Σ'ευχαριστώ Aussie! Από σένα είχα διαβάσει για αυτή την εταιρία! Δε νομίζω τελικά να το διακινδυνέψω. Είναι πολλά τα πράγματα και φοβάμαι...
            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

            Comment


              #36
              Καλησπέρα και πάλι! Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς μετέφερε χαλιά στην Αυστραλία και αν ναι, αν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα.

              Comment


                #37
                Καλησπέρα σε όλους
                Εκτός όλων των άλλων ερωτήσεων και αποριων που είχα και μου απαντήσατε θα ήθελα να κανω μια ακόμη σοβαρή ερώτηση .
                Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω τραχανά στην αυστραλια?
                Μου έχουν πει οτι ειναι πολυ δύσκολο αλλά η κόρη μου το μόνο πραβλημα που έχει ειναι οτι δεν θα μπορεί να φάει τον τραχανά της γιαγιάς της

                Comment


                  #38
                  Originally posted by mariasiran View Post
                  Καλησπέρα σε όλους
                  Εκτός όλων των άλλων ερωτήσεων και αποριων που είχα και μου απαντήσατε θα ήθελα να κανω μια ακόμη σοβαρή ερώτηση .
                  Υπάρχει τρόπος να μεταφέρω τραχανά στην αυστραλια?
                  Μου έχουν πει οτι ειναι πολυ δύσκολο αλλά η κόρη μου το μόνο πραβλημα που έχει ειναι οτι δεν θα μπορεί να φάει τον τραχανά της γιαγιάς της

                  θα βρειτε και εδω τραχανα δεν νομιζω οτι επιτρεπετε η μεταφορα τροφιμων θα σας τα κατασχεσουν
                  Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by Aussie View Post
                    θα βρειτε και εδω τραχανα δεν νομιζω οτι επιτρεπετε η μεταφορα τροφιμων θα σας τα κατασχεσουν
                    Σ´ευχαριστω πολυ Aussie

                    Comment


                      #40
                      Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι και πάλι τη βοήθειά σας, ειδικά όσων χρησιμοποίησαν την εταιρεία G.O.T. για την μεταφορά πραγμάτων από Ελλάδα στην Αυστραλία.
                      Μου έχουν δώσει από αυτή την εταιρεία τιμή ανά κυβικό 150 ευρώ. Ζήτησα περαιτέρω πληροφορίες και μου είπαν ότι είναι η μόνο η μεταφορά από το πρακτορείο τους στο λιμάνι του Σίδνεϋ. Γνωρίζετε να μου πείτε τι δεν περιλαμβάνει η τιμή αυτή; Σίγουρα δεν περιλαμβάνει ασφάλεια, quarantine inspection fees, terminal handling charges and port charges at destination. Πληρώνω κάτι άλλο; Export and import customs formalities είναι μέσα στη τιμή??? Έχω διαβάσει πολλές φορές τα προηγούμενα post αλλά δεν έβγαλα άκρη... Please βοηηηηθειαααα!

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by sweetelenitsa View Post
                        Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι και πάλι τη βοήθειά σας, ειδικά όσων χρησιμοποίησαν την εταιρεία G.O.T. για την μεταφορά πραγμάτων από Ελλάδα στην Αυστραλία.
                        Μου έχουν δώσει από αυτή την εταιρεία τιμή ανά κυβικό 150 ευρώ. Ζήτησα περαιτέρω πληροφορίες και μου είπαν ότι είναι η μόνο η μεταφορά από το πρακτορείο τους στο λιμάνι του Σίδνεϋ. Γνωρίζετε να μου πείτε τι δεν περιλαμβάνει η τιμή αυτή; Σίγουρα δεν περιλαμβάνει ασφάλεια, quarantine inspection fees, terminal handling charges and port charges at destination. Πληρώνω κάτι άλλο; Export and import customs formalities είναι μέσα στη τιμή??? Έχω διαβάσει πολλές φορές τα προηγούμενα post αλλά δεν έβγαλα άκρη... Please βοηηηηθειαααα!
                        καλησπέρα ο,τι ακριβώς σου είπαν
                        ότι είναι η μόνο η μεταφορά από το πρακτορείο τους στο λιμάνι του Σίδνεϋ.
                        Οταν με το καλό ερθετε εδω θα σας ειδοποιησουν πότε φτάνουν τα πραγματά σας και πόσο ακριβώς
                        είναι ο εκετελωνισμος αυτών και πόσα θα πάρει η εταιρεία που θα τα παραλάβει στίς αποθήκες της για να σας τα παραδώσει. Πιθανά να υπάρξει και καραντίνα αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα
                        και ολα αυτά θα υπολογιστούν βάση των κυβικών που στέλνετε .
                        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                        Comment


                          #42
                          Originally posted by Aussie View Post
                          καλησπέρα ο,τι ακριβώς σου είπαν
                          Οταν με το καλό ερθετε εδω θα σας ειδοποιησουν πότε φτάνουν τα πραγματά σας και πόσο ακριβώς
                          είναι ο εκετελωνισμος αυτών και πόσα θα πάρει η εταιρεία που θα τα παραλάβει στίς αποθήκες της για να σας τα παραδώσει. Πιθανά να υπάρξει και καραντίνα αλλά αυτό δεν συμβαίνει πάντα
                          και ολα αυτά θα υπολογιστούν βάση των κυβικών που στέλνετε .
                          Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!
                          Προσπαθώ να καταλάβω ουσιαστικά τι έξοδα περιλαμβάνει ο εκτελωνισμός μήπως αποφασίσουμε πια αν θα πάρουμε τα έπιπλά μας ή όχι... Ελπίζω να καταλήξουμε σύντομα γιατί με έχει κουράσει πολύ αυτό το θέμα. Σ'ευχαριστώ και πάλι!

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by sweetelenitsa View Post
                            Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!
                            Προσπαθώ να καταλάβω ουσιαστικά τι έξοδα περιλαμβάνει ο εκτελωνισμός μήπως αποφασίσουμε πια αν θα πάρουμε τα έπιπλά μας ή όχι... Ελπίζω να καταλήξουμε σύντομα γιατί με έχει κουράσει πολύ αυτό το θέμα. Σ'ευχαριστώ και πάλι!

                            τα έξοδα εδω υπολογίζονται πάντα βάση των κυβικών που κουβαλάτε
                            πάντως ένα είναι το σίγουρο στο 95% συμφέρει να φέρεις τα πραγματά σου
                            Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by sweetelenitsa View Post
                              Καλησπέρα σε όλους. Χρειάζομαι και πάλι τη βοήθειά σας, ειδικά όσων χρησιμοποίησαν την εταιρεία G.O.T. για την μεταφορά πραγμάτων από Ελλάδα στην Αυστραλία.
                              Μου έχουν δώσει από αυτή την εταιρεία τιμή ανά κυβικό 150 ευρώ. Ζήτησα περαιτέρω πληροφορίες και μου είπαν ότι είναι η μόνο η μεταφορά από το πρακτορείο τους στο λιμάνι του Σίδνεϋ. Γνωρίζετε να μου πείτε τι δεν περιλαμβάνει η τιμή αυτή; Σίγουρα δεν περιλαμβάνει ασφάλεια, quarantine inspection fees, terminal handling charges and port charges at destination. Πληρώνω κάτι άλλο; Export and import customs formalities είναι μέσα στη τιμή??? Έχω διαβάσει πολλές φορές τα προηγούμενα post αλλά δεν έβγαλα άκρη... Please βοηηηηθειαααα!


                              ασφαλεια συνηθως παει στο 2% της αξιας των αντικειμενων που θα δηλωσεις,990$ πληρωσα για εκτελωνισμο και και ολα τα επιπλεων εξοδα για 20 κοντεινερ πριν 2,5 χρονια
                              ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by Aussie View Post

                                τα έξοδα εδω υπολογίζονται πάντα βάση των κυβικών που κουβαλάτε
                                πάντως ένα είναι το σίγουρο στο 95% συμφέρει να φέρεις τα πραγματά σου
                                Από αυτά που έχω διαβάσει έχω καταλάβει ότι δεν πάει αναλογικά με τα κυβικά. Με 4 κυβικά μπορεί να πληρώσει κάποιος 600 δολλάρια και με κοντέινερ 30 κυβικών 900.
                                Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα πάρουμε ρούχα, λευκά είδη, κουζινικά. Για τα έπιπλα προβληματίζομαι ακόμα... Όλοι μας λένε να μην τα πάρουμε, ότι είναι πολλά τα έξοδα αλλα τα έχουμε λίγα χρόνια και τα ακριβοπληρώσαμε... Θα δείξει...

                                Comment

                                Working...
                                X