Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Alice

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Ανταπόκριση - Alice

    Γεννήθηκα από οικογένεια μεταναστών στην Γερμανία που με τον πόνο της πατρίδας γύρισαν πίσω και έτσι μεγάλωσα στην Ελλάδα .... την αγαπώ την χώρα μου την πονάω αλλά δεν με αγάπησε και δεν με πόνεσε αυτή....
    Έτσι μετά από τόσα χρόνια δουλειάς και κόπων κι ενώ είχα δική μου δουλειά και δικό μου σπίτι όλα σε μία νύχτα έγιναν καπνός γιατί ......μην ρωτάτε προσωπικά ζητήματα συζήτηση πονεμένη..... βγήκα λοιπόν να βρω δουλειά και βρήκα... δούλεψα για 1.5 χρόνο σε έναν πολύ καλό άνθρωπο που είχε μία εταιρεία με προϊόντα κομμωτηρίου και ως κομμώτρια για 22 χρόνια ήξερα να τα πουλάω πάρα πολύ καλά.....αλλά η κρίση έκανε αυτόν τον άνθρωπο να θέλει να βρει την τύχη του σε μία άλλη χώρα μαζί με την οικογένεια του και να μην μπορεί να κρατήσει αυτήν την δουλειά που φυσικά λόγο κρίσης δεν πήγαινε και καλά ....

    Κι έτσι πήρα κι εγώ την απόφαση να πάρω τους δρόμους όσο πιο μακρυά μπορώ από την Ελλάδα από την Ευρώπη από τον κόσμο που ζούσα μέχρι τώρα αφήνοντας πίσω δύο παιδιά μόνα τους που περιμένουν από μένα να ανοίξω τον δρόμο για ένα καλύτερο μέλλον!!!!

    Ήρθα Αυστραλία γιατί ξέρω την γλώσσα και σαν χώρα την θεωρώ πιο ήσυχη και πιο εύκολη από την Αμερική ....ονειρεύομαι να έχω ένα σπίτι κάποια στιγμή να μένω και λίγα χρήματα για να ζω ..... δεν με νοιάζει να κάνω λεφτά η να έχω πράγματα δικά μου να ζω μόνο χωρίς να σκέφτομαι πως θα πληρώσω το ρεύμα πως θα ζεσταθώ πως θα φάω κι αν θα έχω μέρος για να κοιμηθώ!!!! Στην Ελλάδα κινδύνευαν όλα αυτά για μένα το τελευταίο χειμώνα δεν είχα ούτε θέρμανση ούτε ζεστό νερό.....

    Ελπίζω να μπορέσω να σταθώ στα πόδια μου να βρω μία οποιαδήποτε δουλειά να κάνω οτιδήποτε ..... αλλά αυτό που μπορώ να κάνω σίγουρα είναι να είμαι κομμώτρια και ήδη προσπαθώ να βρω κόσμο και να πηγαίνω στα σπίτια τους να κάνω αυτές τις εργασίες!!!
    κούρεμα βαφές χτενίσματα ότι χρειάζονται δηλαδή ......

    έχω φοιτητική βίζα άρα μπορώ να εργαστώ νόμιμα για 20 ώρες την εβδομάδα και να μπορώ να ζήσω σαν άνθρωπος!!!!

    θα χαρώ αν τα καταφέρω γιατί για μένα είναι πιο δύσκολο από οποιονδήποτε άλλον , δεν είμαι Αυστραλέζα πολίτης και δεν είμαι παντρεμένη με Αυστραλό οπότε πρέπει να τα καταφέρω μόνη μου!!!!

    Αν κάποιος μένει Αδελαϊδα και ακούσει να υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω ας μου στείλει πμ και θα είμαι στην διάθεσή του!!!
    Αυτή είναι η μεγάλη μικρή μου ιστορία ..... ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ και εύχομαι σε όλους όσους πήραν την απόφαση να κάνουν αυτό το βήμα να πάνε καλά και να βρουν μία καλύτερη ζωή εδώ .....

    Την αγάπη μου και την ευχή να τα καταφέρω γιατί για μένα δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής!!!!

    Alice

    #2
    Sou euxomai na sou er8oune ola opws ta skeftesai kai ta oneireuesai Alice. Kane kouragio kai upomoni k siga siga vhma vhma ola 8a pragmatopoih8oun ^^
    Go to work, send your kids to school, follow fashion, act normal, walk on the pavement, watch t.v., save for your old age, obey the law, repeat after me: "I am free".

    Comment


      #3
      Originally posted by Alice View Post
      Γεννήθηκα από οικογένεια μεταναστών στην Γερμανία που με τον πόνο της πατρίδας γύρισαν πίσω και έτσι μεγάλωσα στην Ελλάδα .... την αγαπώ την χώρα μου την πονάω αλλά δεν με αγάπησε και δεν με πόνεσε αυτή....
      Έτσι μετά από τόσα χρόνια δουλειάς και κόπων κι ενώ είχα δική μου δουλειά και δικό μου σπίτι όλα σε μία νύχτα έγιναν καπνός γιατί ......μην ρωτάτε προσωπικά ζητήματα συζήτηση πονεμένη..... βγήκα λοιπόν να βρω δουλειά και βρήκα... δούλεψα για 1.5 χρόνο σε έναν πολύ καλό άνθρωπο που είχε μία εταιρεία με προϊόντα κομμωτηρίου και ως κομμώτρια για 22 χρόνια ήξερα να τα πουλάω πάρα πολύ καλά.....αλλά η κρίση έκανε αυτόν τον άνθρωπο να θέλει να βρει την τύχη του σε μία άλλη χώρα μαζί με την οικογένεια του και να μην μπορεί να κρατήσει αυτήν την δουλειά που φυσικά λόγο κρίσης δεν πήγαινε και καλά ....

      Κι έτσι πήρα κι εγώ την απόφαση να πάρω τους δρόμους όσο πιο μακρυά μπορώ από την Ελλάδα από την Ευρώπη από τον κόσμο που ζούσα μέχρι τώρα αφήνοντας πίσω δύο παιδιά μόνα τους που περιμένουν από μένα να ανοίξω τον δρόμο για ένα καλύτερο μέλλον!!!!

      Ήρθα Αυστραλία γιατί ξέρω την γλώσσα και σαν χώρα την θεωρώ πιο ήσυχη και πιο εύκολη από την Αμερική ....ονειρεύομαι να έχω ένα σπίτι κάποια στιγμή να μένω και λίγα χρήματα για να ζω ..... δεν με νοιάζει να κάνω λεφτά η να έχω πράγματα δικά μου να ζω μόνο χωρίς να σκέφτομαι πως θα πληρώσω το ρεύμα πως θα ζεσταθώ πως θα φάω κι αν θα έχω μέρος για να κοιμηθώ!!!! Στην Ελλάδα κινδύνευαν όλα αυτά για μένα το τελευταίο χειμώνα δεν είχα ούτε θέρμανση ούτε ζεστό νερό.....

      Ελπίζω να μπορέσω να σταθώ στα πόδια μου να βρω μία οποιαδήποτε δουλειά να κάνω οτιδήποτε ..... αλλά αυτό που μπορώ να κάνω σίγουρα είναι να είμαι κομμώτρια και ήδη προσπαθώ να βρω κόσμο και να πηγαίνω στα σπίτια τους να κάνω αυτές τις εργασίες!!!
      κούρεμα βαφές χτενίσματα ότι χρειάζονται δηλαδή ......

      έχω φοιτητική βίζα άρα μπορώ να εργαστώ νόμιμα για 20 ώρες την εβδομάδα και να μπορώ να ζήσω σαν άνθρωπος!!!!

      θα χαρώ αν τα καταφέρω γιατί για μένα είναι πιο δύσκολο από οποιονδήποτε άλλον , δεν είμαι Αυστραλέζα πολίτης και δεν είμαι παντρεμένη με Αυστραλό οπότε πρέπει να τα καταφέρω μόνη μου!!!!

      Αν κάποιος μένει Αδελαϊδα και ακούσει να υπάρχει κάτι που θα μπορούσα να κάνω ας μου στείλει πμ και θα είμαι στην διάθεσή του!!!
      Αυτή είναι η μεγάλη μικρή μου ιστορία ..... ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ και εύχομαι σε όλους όσους πήραν την απόφαση να κάνουν αυτό το βήμα να πάνε καλά και να βρουν μία καλύτερη ζωή εδώ .....

      Την αγάπη μου και την ευχή να τα καταφέρω γιατί για μένα δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής!!!!

      Alice
      εύχομαι και ελπίζω να σου πάνε ολα βολικά.....και να ανταμώσεις γρήγορα με τα αγαπημένα σου πρόσωπα
      ΤΗΙΝΚ....It's not illegal ....YET!!!

      Comment


        #4
        καλή τύχη Alice
        εύχομαι η ζωή αυτή την φορά να στα φέρει όλα δεξιά



        Με κόπο αποκτά κανείς τις γνώσεις !!!

        Comment


          #5
          Σας ευχαριστώ όλους για τις ευχές σας και την στήριξη σας ....

          Comment


            #6
            καλή τύχη.... μέσα από την καρδιά μου σου εύχομαι τα καλύτερα!!

            Comment


              #7
              Alice καλως ήρθες στην παρέα μας και στην Αυστραλία.

              Είναι πολλοί με πάνω κάτω την ίδια ιστορία.
              Κουράγιο, πίστη στον εαυτό σου και πείσμα.
              Ολα θα πάνε καλύτερα.
              Υπομονή και επιμονή patriotes.

              Comment


                #8
                Ευχαριστώ όλους για την στήριξή σας είναι παρήγορο να έχεις ανθρώπους που έχουν περάσει τα ίδια με σένα!!!!

                Comment


                  #9
                  Αναγνώριση πτυχίων

                  Skills Recognition Services
                  Ground floor, 55 Currie Street
                  Adelaide SA 5000
                  Postal Address:
                  GPO Box 320
                  Adelaide SA 5001
                  Telephone: 1800 658 887
                  Fax: 08 8226 5350
                  Email: srs@saugov.sa.gov.au

                  Για όσους είναι στην Αδελαϊδα αυτό είναι το γραφείο που αναγνωρίζει τα πτυχία και τα διπλώματα από άλλες χώρες!!!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by Alice View Post
                    Κι έτσι πήρα κι εγώ την απόφαση να πάρω τους δρόμους όσο πιο μακρυά μπορώ από την Ελλάδα από την Ευρώπη από τον κόσμο που ζούσα μέχρι τώρα αφήνοντας πίσω δύο παιδιά μόνα τους που περιμένουν από μένα να ανοίξω τον δρόμο για ένα καλύτερο μέλλον!!!!


                    Την αγάπη μου και την ευχή να τα καταφέρω γιατί για μένα δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής!!!!

                    Alice
                    Σου ευχομαι να τα καταφερεις Alice και να πραγματοποιηθουν όλα οσα ονειρευεσαι!

                    Το να παρεις την αποφαση να φυγεις ,ηταν ήδη μια μεγαλη αποφαση...κι οι ανθρωποι που τολμουν και παιρνουν μεγαλες αποφασεις ,ειναι ικανοι να καταφερουν και μεγάλα πραγματα.

                    Καθε αρχη και δυσκολη και ειδικα για σενα που κατεβηκες με φοιτητικη ,αλλά με πεισμα,υπομονη και επιμονη , πιστευω οτι θα τα καταφερεις!Και σου το ευχομαι ολοψυχα!
                    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

                    Comment


                      #11
                      Alice καλως ηρθες στην παρεα μας.Εγω δεν μπορω να σε βοηθησω πρακτικα γιατι βρισκομαι ακομα στη θεσσαλονικη αλλα σου ευχομαι καλη αρχη και επιτυχια στους στοχους σου.Και μην ξεχνας πως ο τολμων νικα!Α!και αμα καταφερω να κατεβω κι εγω Αδελαιδα εχω σιγουρα την κομμωτρια μου!!!

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by karmen1314 View Post
                        Alice καλως ηρθες στην παρεα μας.Εγω δεν μπορω να σε βοηθησω πρακτικα γιατι βρισκομαι ακομα στη θεσσαλονικη αλλα σου ευχομαι καλη αρχη και επιτυχια στους στοχους σου.Και μην ξεχνας πως ο τολμων νικα!Α!και αμα καταφερω να κατεβω κι εγω Αδελαιδα εχω σιγουρα την κομμωτρια μου!!!

                        Από Θεσσαλονίκη είμαι κι εγώ πατριωτάκι χαχαχχα από ποια περιοχή είσαι????

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by Alice View Post
                          Κι έτσι πήρα κι εγώ την απόφαση να πάρω τους δρόμους όσο πιο μακρυά μπορώ από την Ελλάδα από την Ευρώπη από τον κόσμο που ζούσα μέχρι τώρα αφήνοντας πίσω δύο παιδιά μόνα τους που περιμένουν από μένα να ανοίξω τον δρόμο για ένα καλύτερο μέλλον!!!!

                          ....ονειρεύομαι να έχω ένα σπίτι κάποια στιγμή να μένω και λίγα χρήματα για να ζω ..... δεν με νοιάζει να κάνω λεφτά η να έχω πράγματα δικά μου να ζω μόνο χωρίς να σκέφτομαι πως θα πληρώσω το ρεύμα πως θα ζεσταθώ πως θα φάω κι αν θα έχω μέρος για να κοιμηθώ!!!! Στην Ελλάδα κινδύνευαν όλα αυτά για μένα το τελευταίο χειμώνα δεν είχα ούτε θέρμανση ούτε ζεστό νερό.....



                          Την αγάπη μου και την ευχή να τα καταφέρω γιατί για μένα δεν υπάρχει δρόμος επιστροφής!!!!

                          Alice
                          Πιο αμεσα και κατανοητα δεν γινεται.........
                          Alice μπραβο σου για την ειλικρινεια αλλα και για την αποφασιστικοτητα που δειχνεις !!!
                          Με συγκινησες και στελνω τις καλυτερες ευχες για επιτυχια,ευτυχια και συντομα να εχεις τα παιδια κοντα σου για μια Νεα Αληθινη Ζωη !!!!
                          http://www.surfingreece.piczo.com/
                          http://bboardingreece.wordpress.com/author/bodyboardingreece/

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by yiannis rasta View Post
                            Πιο αμεσα και κατανοητα δεν γινεται.........
                            Alice μπραβο σου για την ειλικρινεια αλλα και για την αποφασιστικοτητα που δειχνεις !!!
                            Με συγκινησες και στελνω τις καλυτερες ευχες για επιτυχια,ευτυχια και συντομα να εχεις τα παιδια κοντα σου για μια Νεα Αληθινη Ζωη !!!!
                            Να σαι καλά αυτά είναι resume όπως το λένε εδώ της ιστορίας μου μερικές φορές νιώθω πως έκανα μία βουτιά στο κενό.......αλλά φυσικά σε ένα κενό ζούσα ούτως ή άλλος
                            Μακάρι να πάνε όλα καλά ... βλέπω όλους που μπαίνουν σε μία σειρά κι ελπίζω πως την επόμενη φορά θα είναι η δική μου σειρά να πω τα κατάφερα!!!!

                            Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για το κουράγιο που μου δίνεται!!!!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by Alice View Post
                              Να σαι καλά αυτά είναι resume όπως το λένε εδώ της ιστορίας μου μερικές φορές νιώθω πως έκανα μία βουτιά στο κενό.......αλλά φυσικά σε ένα κενό ζούσα ούτως ή άλλος
                              Μακάρι να πάνε όλα καλά ... βλέπω όλους που μπαίνουν σε μία σειρά κι ελπίζω πως την επόμενη φορά θα είναι η δική μου σειρά να πω τα κατάφερα!!!!

                              Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για το κουράγιο που μου δίνεται!!!!
                              Υπομονη κ επιμονη!!<<στα λογια ειναι τοσο ευκολα αλλα μονο αν συνεχισεις να προσπαθεις θα τα καταφερεις!!Απλα τωρα εκφραζεις την αγανακτηση σου για αυτο που σου εκαναν κ μας εκαναν...φορτισε τις "μπαταριες" σου!!!Μονο καλα μας περιμενουν πλεον!
                              Και εγω απο Θεσσαλονικη...αλλα ειμαι ακομα Θεσσαλονικη "καθε αρχη και δυσκολη"."τα καλυτερα επονται"
                              “Nothing is forever”

                              Comment

                              Working...
                              X