Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σπουδές στον Καναδά aka Student Visa

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σπουδές στον Καναδά aka Student Visa

    γεια σας,

    θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει σπουδάσει πρόσφατα ή έκανε αίτηση πρόσφατα για να σπουδάσει στον καναδά, για προπτυχιακό. συγκεκριμένα ενδιαφέρομαι να μάθω κατά πόσο ήταν εύκολο ή δύσκολο να πάρει κανείς τη study visa. ο αιτών είναι πάνω από 35 και κάνει αίτηση σε college (έχει πιο φθηνά δίδακτρα) και όχι σε university, βέβαια στο τομέα του (computers). επίσης δεν δίνει ielts, αλλά το τεστ που έχει το ίδιο το πανεπιστήμιο.

    διάβασα όμως σε άλλα forum για απορρίψεις σε ηλικίες πάνω από 30 ετών, ότι οι visa officers δεν θεωρούσαν ότι είχαν αρκετά χρήματα (οι οδηγίες στο site είναι σαφείς τα δίδακτρα του πρώτου έτους + $10000 και ενώ τα δίδακτρα ήταν $25000 ο υποψήφιος είχε $39000!) και επίσης δεν ήταν ικανοποιημένοι ότι μετά το πέρας των σπουδών οι συγκεκριμένοι θα γυρνούσαν πίσω στη χώρα τους. βέβαια, οι χώρες προέλευσης ήταν μπαγκλαντές, πακιστάν, ινδία, αφγανιστάν, ιράν και άλλες ανατολικές χώρες. δεν έχω διαβάσει να έχει απορρηφθεί κάποιος ευρωπαίος (εε ακόμα είμαστε ευρωπαίοι, έστω κι αν είμαστε φτωχοί συγγενείς).

    αν κάποιος έχει εμπειρία ας το μοιραστεί, γιατί από τη στιγμή που διάβασα για τις απορρήψεις κοντεύω να τρελαθώ!
    The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

    #2
    http://www.epixeiro.gr/%CE%8C%CE%BB%CE%B5%CF%82-%CE%BF%CE%B9-%CE%95%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%A0%CE%B1%CE%B9%CE%B4%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%9D%CE%B5%CE%BF%CE%BB%CE%B1%CE%AF%CE%B1/9853-%CE%94%CF%89%CF%81%CE%B5%CE%AC-$1,1-%CE%B5%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%BF%CE%BC%CE%BC%CF%85%C F%81%CE%AF%CF%89%CE%BD-%CE%B1%CF%80%CF%8C-%CF%84%CE%BF-%CE%8A%CE%B4%CF%81%CF%85%CE%BC%CE%B1-%C2%AB%CE%A3%CF%84%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF%CF%82-%CE%9D%CE%B9%CE%AC%CF%81%CF%87%CE%BF%CF%82%C2%BB-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1%CF%80%CF%84%CF%85%CF%87%C E%B9%CE%B1%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CF%83%CF%80%CE%BF%CF%85%CE%B4%CE%AD%CF%82-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%AE%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84%CE%B7%CF%84%CF%8E%CE%BD-%CF%83%CF%84%CE%BF-%CE%A0%CE%B1%CE%BD%CE%B5%CF%80%CE%B9%CF%83%CF%84%C E%AE%CE%BC%CE%B9%CE%BF-McGill

    Comment


      #3
      trellara έχεις απαντήσει κάτι αλλά δεν μπορώ να δω τι. αν μπορείς κάνε ξανά ποστ. ευχαριστώ
      The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

      Comment


        #4
        Originally posted by canadiara View Post
        trellara έχεις απαντήσει κάτι αλλά δεν μπορώ να δω τι. αν μπορείς κάνε ξανά ποστ. ευχαριστώ
        Ο τιτλος του link ειναι στα ελληνικα γι'αυτο δεν τον "διαβαζει" το patriotaki. Σε αυτην την αναζητηση του Google ειναι το δευτερο αποτελεσμα.
        “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

        Comment


          #5
          ευχαριστω πολυ θα κοιταξω να δω τι ειναι
          The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

          Comment


            #6
            Εκδοση Study Permit

            Καλησπέρα σας,
            Ενδιαφέρομαι να βγάλω μια study permit μεσω της Ιταλίας και η αλήθεια είναι οτι έχω πελαγώσει λίγο με την διαδικασία.
            Καταρχάς χρείαζομαι την άδεια για 10 μήνες ως επισκέπτης στο πανεπιστήμιο του Τορόντο και έχω εκδόσει εισητήρια για τις 18 Σεπτεμβρίου διότι τοτε πρέπει να βρίσκομαι εκεί. Το πανεπιστήμιο με έχει δεχθεί και η αίτηση είναι πλήρης εκτός απο την απόδειξη οτι έχω πληρώσει το fee. Γενικα έχω τα εξής προβλήματα:

            1) Για την πληρωμή του fee των 90 ευρώ έχω την απορία πως να την πληρώσω ( προσπάθησα να την πληρώσω με έμβασμα στον λογαριασμό που μας δίνουν αλλα δεν γνωρίζω τι ποσό θα παρακρατησει η Ιταλική τράπεζα επομένως δεν μπορώ να καταθέσω ακριβώς 90 ευρώ αλλα μονο να βάλω κατι παραπάνω ωστε να είμαι σίγουρος οτι καλύπτω και την παρακράτηση, Υπαρχει πρόβλημα με αυτό?).

            2) Η αίτηση μου είναι εκτός proccessing time και αναρωτιόμουν αμα υπάρχει δυνατότητα να επιταχύνω την διαδικασία , η πχ να πάω στην Ρώμη αυτοπροσώπος και να την καταθέσω ωστε να είναι έτοιμη πριν τις 18 Σεπτεμβρίου.

            Γενικά δεν βρίσκω καποια άκρη και δεν μπορώ να βρώ κανεναν τηλεφωνικός , ιταλικά η ελληνικα προξενεία του Καναδά επομένως οποιαδήποτε βοήθεια θα με σώσει.
            Ευχαριστώ Πολύ προκαταβολικά

            Comment


              #7
              Για το εμβασμα μην ανησυχεις, πας σε μια ελληνικη τραπεζα και τους λες οτι θελω να στειλω 90 ευρω, οτι κρατησεις υπαρχουν θα σου τις χρεωσουν απο Ελλαδα. Για την υπολοιπη διαδικασια μπορεις να παρεις τηλεφωνο στην ελληνικη πρεσβεια Αθηνα ή προξενειο Θεσσαλονικη και να ρωτησεις οτι θελεις, δε γινεται να μη βρεις κανεναν. Αλλα ακομα καλυτερα δοκιμασε να επικοινωνησεις με το πανεπιστημιο να σου πουν αυτοι τι πρεπει να κανεις. Αν εισαι Ιταλια μπορεις να πας Ρωμη να δεις απο κοντα αν γινεται να επιταχυνεις την διαδικασια αλλα πιστευω πως δεν εχει μεγαλη σημασια. Η βλακεια ειναι οτι υπαρχει και μια απεργια των υπαλληλων εδω στον Καναδα τωρα και μπορει να σε καθυστερησουν αν και δεν ειναι σιγουρο, πιστευω οτι student visa και τουριστικη βγαινουν πολυ πιο ευκολα κ γρηγορα.

              Comment


                #8
                Originally posted by nor-gr View Post
                Για το εμβασμα μην ανησυχεις, πας σε μια ελληνικη τραπεζα και τους λες οτι θελω να στειλω 90 ευρω, οτι κρατησεις υπαρχουν θα σου τις χρεωσουν απο Ελλαδα. Για την υπολοιπη διαδικασια μπορεις να παρεις τηλεφωνο στην ελληνικη πρεσβεια Αθηνα ή προξενειο Θεσσαλονικη και να ρωτησεις οτι θελεις, δε γινεται να μη βρεις κανεναν. Αλλα ακομα καλυτερα δοκιμασε να επικοινωνησεις με το πανεπιστημιο να σου πουν αυτοι τι πρεπει να κανεις. Αν εισαι Ιταλια μπορεις να πας Ρωμη να δεις απο κοντα αν γινεται να επιταχυνεις την διαδικασια αλλα πιστευω πως δεν εχει μεγαλη σημασια. Η βλακεια ειναι οτι υπαρχει και μια απεργια των υπαλληλων εδω στον Καναδα τωρα και μπορει να σε καθυστερησουν αν και δεν ειναι σιγουρο, πιστευω οτι student visa και τουριστικη βγαινουν πολυ πιο ευκολα κ γρηγορα.

                Και εγώ έτσι πίστευα για το έμβασα αλλα ειχα πάει χθές στην τράπεζα και μου είπαν οτι δεν επιτρέπετε πια απο τον νόμο να αναλάβει όλα τα κόμηστρα η τράπεζα που κάνει την αποστολή του εμβάσματος , αλλα μοιράζονται.
                Τώρα οσον αφορά την έκδοση του study permit σαν proccessing time η Ιταλια έχει 5 βδομάδες και είμαι ήδη εκτός χρονικής προθεσμίας ( μεχρι τις 18 του αλλου μήνα το θέλω).
                Γενικά υπάρχει δυνατότητα να πάω μήπως ως τουρίστας και όταν εκδοθεί το study permit να μου το στείλουναπο Ελλάδα και να τους το δείξω? Θα ξαναδοκιμάσω με τα τηλεφωνα των προξενείων μπας και.

                Comment


                  #9
                  Calgary- Σπουδές-Δύσκολη Απόφαση

                  Καλησπέρα!
                  Θα ήθελα μια γνώμη για το θέμα μου. Είμαι 18 χρονών φοιτητής στην πληροφορική του ΤΕΙ Θεσ/νικης και μου δίνεται η δυνατότητα να μεταναστεύσω στο Κάλγκαρι του Καναδά για προπτυχιακές σπουδές στο πανεπιστήμιο του Κάλγκαρι, έχω καναδική υπηκοότητα και έχω τον πατέρα μου και πολλούς συγγενείς εκεί για να με βοηθήσουν στην αρχή. Αλλά είναι δύσκολη απόφαση για μένα να αφήσω πίσω αδέρφια, φίλους κλπ. και να φύγω. Επίσης υπάρχει κανείς που να γνωρίζει τίποτα για αυτήν την πόλη και το πανεπιστήμιο π.χ. ζωή, άνθρωποι, είναι καλό πανεπιστήμιο και ότι άλλο πιστεύετε πώς θα βοηθήσει.. Τι θα κάνατε στη θέση μου;

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by mapleleaf View Post
                    Καλησπέρα!
                    Θα ήθελα μια γνώμη για το θέμα μου. Είμαι 18 χρονών φοιτητής στην πληροφορική του ΤΕΙ Θεσ/νικης και μου δίνεται η δυνατότητα να μεταναστεύσω στο Κάλγκαρι του Καναδά για προπτυχιακές σπουδές στο πανεπιστήμιο του Κάλγκαρι, έχω καναδική υπηκοότητα και έχω τον πατέρα μου και πολλούς συγγενείς εκεί για να με βοηθήσουν στην αρχή. Αλλά είναι δύσκολη απόφαση για μένα να αφήσω πίσω αδέρφια, φίλους κλπ. και να φύγω. Επίσης υπάρχει κανείς που να γνωρίζει τίποτα για αυτήν την πόλη και το πανεπιστήμιο π.χ. ζωή, άνθρωποι, είναι καλό πανεπιστήμιο και ότι άλλο πιστεύετε πώς θα βοηθήσει.. Τι θα κάνατε στη θέση μου;

                    ΕΦΥΓΕΣ ΧΤΕΣ

                    ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ?

                    ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΚΑΝΑΔΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ, αλλιως θα εισηγηθω να σε πανε σηκωτο στο αεροδρομιο.

                    Εχεις χρυσο στα χερια σου, κακομοιρη μου μη κλωτσησεις την ευκαιρια, σε εφαγα ζωντανο...
                    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by mapleleaf View Post
                      Τι θα κάνατε στη θέση μου;
                      Θα είχα φύγει με 1.000


                      Originally posted by patousis View Post
                      ΕΦΥΓΕΣ ΧΤΕΣ

                      ΑΚΟΜΑ ΕΔΩ ΕΙΣΑΙ?

                      ΣΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΕΙΣΗΤΗΡΙΟ ΓΙΑ ΚΑΝΑΔΑ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΣΟΥ, αλλιως θα εισηγηθω να σε πανε σηκωτο στο αεροδρομιο.

                      Εχεις χρυσο στα χερια σου, κακομοιρη μου μη κλωτσησεις την ευκαιρια, σε εφαγα ζωντανο..
                      Συμφωνώ απόλυτα κ με τον jack83 κ με τον patousis κ το ίδιο θα σου πουν όλοι όσους κ αν ρωτήσεις για την περίπτωσή σου...!!!

                      Αν δεν πας απλά θα χτυπάς το κεφάλι σου στον τοίχο σε μερικά χρόνια...!!!




                      Προσοχή...!!!

                      Το έχουμε πει πολλές φορές ότι το 99,9 % από τα γραφεία ευρέσεως εργασίας στο εξωτερικό κ πολλοί δικηγόροι που τάζουν λαγούς με πετραχίλια (βίζες για Αμερική - Καναδά - Αυστραλία κ άλλες χώρες) είναι "Απατεώνες"...!!!


                      Εξαθρώθηκε σπείρα από την αστυνομία οι οποίοι έταζαν δουλειά στο εξωτερικό και εξαπατούσαν τα θύματά τους παίρνοντας χρηματικά ποσά από 100 - 150 - 300 €.
                      Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                      Comment


                        #12
                        Το θέλω πολύ να πάω και νομίζω πώς αυτό χρειαζόμουν, μια ώθηση! Δύσκολη απόφαση αλλά δεν νομίζω ότι θα μετανιώσω για αυτήν. Για το πανεπιστήμιο γνωρίζεται τίποτα; Δεν έφυγα ακόμα αλλά θα το κάνω σύντομα εντός του μήνα θέλω να ελπίζω! Επίσης, γνωρίζει κανείς πόσοι Έλληνες υπάρχουν στο Κάλγκαρι;

                        Comment


                          #13
                          Καλή τύχη.

                          Ψάξε κ διάβασε όλες τις σελίδες που αναφέρονται στον Καναδά κ θα βρεις πολλές πληροφορίες.
                          Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by mapleleaf View Post
                            Το θέλω πολύ να πάω και νομίζω πώς αυτό χρειαζόμουν, μια ώθηση! Δύσκολη απόφαση αλλά δεν νομίζω ότι θα μετανιώσω για αυτήν. Για το πανεπιστήμιο γνωρίζεται τίποτα; Δεν έφυγα ακόμα αλλά θα το κάνω σύντομα εντός του μήνα θέλω να ελπίζω! Επίσης, γνωρίζει κανείς πόσοι Έλληνες υπάρχουν στο Κάλγκαρι;
                            βασει αυτου εδω: Greek community flooded with pleas from friends, family - Calgary - CBC News

                            περιπου 7000 ατομα Ελληνικης Καταγωγης στο Calgary

                            Comment


                              #15
                              mapleleaf πραγματικά έχεις το τζακ-ποτ! Εγώ είμαι 20χρ. σπουδάζω νοσηλευτική και περιμένω πως και πως να τελειώσω την σχολή για να φύγω. Θέλω πολύ να έρθω Καναδά και ειδικά Καλγραρι! Συγχαρητήρια! Μόλις πας να μας ενημερώσεις και αν μπορείς να ήθελα να μου όταν μάθεις τι γίνεται με το νοσηλευτικό τομέα και έχει ζήτηση!! Καλη τυχη!
                              Μην αφήσεις τα μικρά μυαλά να σε πείσουν ότι τα όνειρα σου έιναι άπιαστα..!

                              Comment

                              Working...
                              X