Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΡΜΑΝΙΑ SOS

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by DiD666 View Post
    Για ποια πολη σε ποια χωρα ενδιαφερεσαι; Ενδιαφερεσαι να εργαστεις σε καθαρισμο κτιριων, οχηματων ή κουζινα; Εταιριες καθαρισμου υπαρχουν πολλων ειδων.
    Γεια σας κ από εμένα. Ψάχνω να φύγω γερμανία, είμαι 28 χρονών και έχω απολυτήριο απο επαλ (μηχανοτεχνίτης). Δεν με νοιάζει αν η δουλειά θα είναι πάνω στο αντικείμενο μου. Παλευω ενα χρονο περιπου να βρω κατι αλλά δεν εχω κανεναν γνωστό κ δεν γνωριζω κ γερμανικα (θα κανω μαθηματα οταν παω γερμανια). Ψάχνω να βρω το οτιδήποτε ακόμα κ σε εταιρία καθαρισμού. Μήπως θα μπορούσε να βοηθήσει κανείς;

    Comment


      #17
      Εργασία στη Γερμανία.

      Καλησπέρες σας.
      είμαι καινούργιος στο patriotaki, Με λένε Αλέξανδρο και έχω διαβάσει σαν επισκέπτης την σελίδα σας κ από ότι βλέπω έχει βοηθήσει κόσμο. Μπράβο σας.

      Ο λόγος που σας Γράφω είναι τα πράγματα είναι δύσκολα για όλους μας, έχω σπουδάσει ΤΕΙ Γραφιστικής Αθήνας, κοντεύω να τελειώσω τις σπουδές μου στο Ιόνιο Πανεπιστήμιο τμήμα εικόνα και ήχος.

      Δεν ψάχνω κάτι το ιδαίτερο, ούτε θα είναι εύκολη η ζωή στο εξωτερικό, είμαι Άνεργος εδώ κ 5 χρόνια ,έχω γνώσεις Μηχανικής ,τπτ ιδιαίτερο, ξέρω να συναρμολογώ και αποσυναρμολόγηση τμημάτων αυτοκινήτου, μου αρέσουν τα Αυτοκίνητα πολύ ,είναι το πάθος μου, τα σχεδιάζω κάθε μέρα, και ελπίζω να ακολουθήσω μεταπτυχιακό στον σχεδιασμό αυτοκινήτων στη Γερμανία το οποίο έχω το ταλέντο, αν υπάρχει κάποια σχολή εκεί.,και ψάχνω μία δουλειά που να μπορώ να εργαστώ εκεί που είναι οι γνώσεις μου ,πχ εταιρία ενοικιαζόμενων αυτοκίνητων, να τα περιποιούμαι,να τα παραδίδω στους πελάτες κτλ, ή σε εργοστάσιο συναρμολόγησης διάφορων τμημάτων αυτοκινήτων,πχ καθίσματα,καθρέφτες,πόρτες,πάνελς κτλ,ή στο αντικείμενο των σπουδών μου ή ότι άλλο υπάρχει διαθέσιμο αν υπάρχει φυσικά τρόπος εισαγωγής ή άτομο να βοηθήσει στην εύρεση εργασίας,εργοδότη διαθέσιμο με κατανόηση.

      Επίσης να σας αναφέρω, ότι έχω πρόβλημα Ακοής στα δύο αυτιά.

      Την έχασα από μικρό παιδί όταν έπαθα ανεμοβλογιά, δεν έχω ιστορικό κληρονομικών ασθενειών στην οικογένεια μου, έχω μικρό ποσοστό απώλειας στο αριστερό αυτί 27% στο δεξί 42% , ακούω με κοχλιακό εμφύτευμα 100% , ακούω κ άκουγα πάντα τον κινητήρα του αυτοκίνητου να γουργουρίζει,να κουμπώνει η ταχύτητα,τα λάστιχα να στριγκλίζουν, Μιλάω καθαρά και καταλαβαίνω τα πάντα όπως ένας άνθρωπος Φυσιολογικός, άρα τι λείπει ώστε να μην μπορώ να εργάζομαι? δεν μου αρέσει να κάθομαι στην τεμπελιά, στην αχρηστία, θέλω να είμαι χρήσιμος κάπου και να προσφέρω. όπου πήγαινα για δουλειά μου έλεγαν "τι να σε κάνουμε εμείς? αφού μπορούμε να βάλουμε άλλον χωρίς πρόβλημα ακοής στην ίδια δουλειά που θα κάνεις" στην περίπτωσή μου είναι δύσκολο να βρω εργασία ή δεν ενδιαφέρονται και δεν ασχολούνται καθόλου ορισμένοι άνθρωποι λόγω έλλειψης παιδείας, ίσως στο εξωτερικό να είναι πιο ανοιχτόμυαλοι, δεν θα μάθω αν δεν δοκιμάσω αλλά δεν ξέρω κανέναν εκεί και να προσπαθήσω να εργαστώ όπως ένα φυσιολογικό άτομο, ξέρω λίγα Γερμανικά (μάθαινα πολύ γρήγορα κ μου άρεσε η γλώσσα ,και άριστα,αλλά διακόπηκαν τα μαθήματα λόγω σπουδών) και αγγλικά σε επίπεδο κατανοητής συνεννόησης, Σκέφτομαι για να τα βελτιώσω τις γνώσεις Γλώσσας σε κάποιο φροντιστήριο της Γερμανίας που υπάρχουν προγράμματα εκμάθησης.Ελπίζω να βρεθεί κάτι για όλα αυτά.

      Σας ευχαριστώ.
      Αλέξανδρος.

      Comment


        #18
        Εργασία στη Γερμανία

        Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεος εδω οπως και νεαρος στην ηλικια. Ειμαι αρκετα μικρος, απλα σε 1 χρόνο δινω πανελλήνιες, βλεπω πολυ ασχημα πραγματα στην χωρα μας. Μετα το λυκειο λοιπον σκεφτομαι να προχωρησω τα γερμανικα μου και να παρω πτυχιο γερμανικων. Αν πανε ολα καλα και περασω στη σχολη που θελω, σιγουρα θα αργησει κι αλλο μια ενδεχομενη (;) μεταναστευση. Εχω συγγενεις στη Γερμανια ,αλλα δεν θα ηθελαι ουτε στην πολη που ζουν να παω ουτε να τους επιβαρύνω γι αυτο δεν προκειται να το αναφερω, ουτως η αλλως ειναι κατι δικο μου και δεν τους αφορά. Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε, απλα και μονο να εχω μια ιδεα καθως με ενδιαφερει, επαρχιες της Γερμανιες (επειδη ειναι φθηνες) με ελληνικα εστιατορια. Καλως ή κακως μια πρωτη απόπειρα εργασιας ειναι τα ελληνικα μαγαζια. Επισης, γενικοτερα, αν ζητησει ελληνας δουλεια εκει σε ελληνες, θα τον δεχτουν ή θα θελουν ολοκληρο βιογραφικο κλπ κλπ κλπ; Θελω να πω, ειναι δυσκολο ακομη κ σε ελληνικα μαγαζια να πιασεις δουλεια πλεον εκει; Εδω ειναι τοσο ασχημα για εμας τους νεους τα πραγματα που μεχρι και σε εμας που σε λιγους μηνες θα ειμαστε 18 κ θα ψαχνουμε εργασια, μας φαινεται σαν ενα ΜΕΓΑΛΟ βουνο. Απο τις δικες σας εμπειριες λοιπον, κατα ποση ηταν η δυσκολια σε ελληνικο μαγαζι για να σας παρουν; Ξερω πως εκμεταλλευονται τους ελληνες οσο δεν παει, αλλα τι να κανουμε... Ετσι ειναι αυτα και εχουμε την αναγκη τους.. Λογικα βοηθαει κ το νεαρο της ηλικιας μου για να σε δεχτουνε (;;).. Συγγνωμη γιατι το κειμενο μου ειναι καπως αγχωτικό και περιεργο, αλλα ειναι φυσικο νομιζω ετσι οπως τα εχουν κανει εδω..

        Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!!! καλη συνεχεια σε ολους!! Να εχετε ενα ομορφο καλοκαιρι.

        Comment


          #19
          Γεια σου Ανδρέα,

          Αν τελικά αποφασίσεις στο μέλλον να μεταναστεύσεις στη Γερμανία για ένα καλύτερο μέλλον ίσως να ήταν καλή ιδέα να αποφύγεις τα Ελληνικά εστιατόρια για τους γνωστούς λόγους που έχεις διαβάσει και εσύ.

          Βασικά προσωπικά θα ήθελα να σου γράψω ότι θα σε βοηθούσε πάρα πολύ αν έκανες μια ausbildung (εκπαίδευση) δηλαδή εδώ στη Γερμανία. Κάθε χρόνο υπάρχουν πάρα πολλές θέσεις σε ότι κλάδο μπορείς να φανταστείς. Πιστεύω πως όλο και κάτι θα σου αρέσει. Το καλό είναι πως είσαι νέος ηλικιακά και πιστεύω αυτό είναι ένα μεγάλο συν για να σε πάρουν. Εννοείται πως τα πράγματα θα γίνουν ακόμα πιο εύκολα αν έχεις ήδη Γερμανικά πτυχία γλώσσας από Ελλάδα έτσι θα σου πάρει μόνο κάποιους μήνες να μάθεις την προφορά τους εκεί που θα πας.

          Ausbildung finden – Tausende freie Lehrstellen auf Ausbildung.de

          Σε αυτό το site βρίσκεις θέσεις εργασίας για ausbildung, τι μισθό θα έχεις περίπου ανα χρόνο, πόσο διαρκεί η εκπαίδευση και άλλες πολλές χρήσιμες πληροφορίες

          Comment


            #20
            Ευχαριστώ πάρα πολύ για την ανταπόκριση @geoman. Τι ακριβώς είναι το Ausbildung; Σε τι ακριβώς δηλαδή σε εκπαιδεύει; Ευχαριστώ και πάλι.

            Comment


              #21
              Η ausbildung είναι εκπαίδευση για έναν κλάδο εργασίας που θες να ασχοληθείς στο μέλλον. Δηλαδή έστω πως σε ενδιαφέρει να εργαστείς σε ξενοδοχεία. Κάνεις αιτήσεις για να σε προσλάβουν ως μαθητευόμενο από 1 εώς 3 χρόνια ( εξαρτάται αυτό από το τι θες να ακολουθήσεις μελλοντικά. Ας πούμε αν θες να γίνεις Restaurantfachman δηλαδή να ξεκινήσεις απο σερβιτόρος και αν είσαι καλός να γίνεις υπεύθυνος εστιατορίου τότε θα κάνεις ένα χρόνο εκπαίδευση. Αν θες να πας ρεσεψιόν κτλ 3 χρόνια εκπαίδευση για να περάσεις μέσα σε αυτά τα 3 χρόνια από όλα τα τμήματα του ξενοδοχείου) δουλεύεις και πας παράλληλα μια φορά την εβδομάδα σχολείο και έτσι μαθαίνεις την δουλειά κάθε μέρα στον χώρο εργασίας σου και κάποια θεωριτικά πράγματα στα μαθαίνουν στο σχολείο.

              Ausbildung μπορείς να κάνεις σε ότι κλάδο σε ενδιαφέρει. Βασική προυπόθεση η γνώση γερμανικών Όχι να τα μιλάς τέλεια αλλά να τους καταλαβαίνεις όταν θα σου ζητάνε/εξηγούνε κάτι. Φυσικά βοηθάει να είσαι και νέος γιατί οι νέοι τις περισσότερες φορές μαθαίνουν γρήγορα είναι υπάκουοι και έχουν όρεξη για δουλειά στις ερισσότερες περιπτώσεις

              Comment


                #22
                Ευχαριστώ πάρα πολύ @geoman!! Εσύ αν επιτρέπεται δυσκολεύτηκες στη Ausbildung; ή δεν έχεις κάνει; Επίσης, στη Γερμανία που μπορείς να απευθυνθείς για να μάθεις καλύτερα την γλώσσα; Εννοώ σε κρατικό φορέα. Ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις και το ενδιαφέρον ! Πολυ καλό αυτό, να βρίσκεις βοήθεια για οτιδήποτε!

                Comment


                  #23
                  Καλησπέρα Ανδρέα!

                  Ελπίζω να σε βοήθησαν οι πληροφορίες.

                  Προσωπικά έκανα πολλές αιτήσεις για ausbildung. Σχεδόν πάντα με καλούσαν για Vorstellungsgespräch (Δηλαδή συνέντευξη) αλλά το θέμα κολλούσε στο ότι τα Γερμανικά μου δεν είναι επαρκής για μια ausbildung. Τελικώς μετά από πολλές ακόμα αιτήσεις και συνεντεύξεις μου προσέφεραν μια θέση για ausbildung σε εστιατόριο αλλά έκατσα μόνο έναν μήνα. Προσωπικά δεν ήμουν καλός και δεν μου άρεσε αυτό που έκανα. Τώρα θα μου πεις γιατί πήγα και δέχθηκα τη θέση λοιπόν? Απλά χάρηκα τόσο που κάποιος ήθελε να με προσλάβει για ausbildung που δεν κάθισα να σκεφτώ λογικά ότι κυρίως η δουλεία σε εστιατόριο δεν μου αρέσει καθόλου και αυτό είναι είναι κακό φυσικά διότι αν δεν σου αρέσει αυτό που κάνεις δεν το κάνεις με όρεξη.

                  Απο τότε δουλεύω σε διάφορα mini-jobs αλλά δεν θα στο πρότεινα να το κάνεις και εσύ αυτό γιατί είναι κάτι που δεν σου εξασφαλίζει ένα καλύτερο μέλλον φυσικά αλλά τό μόνο που σου εξασφαλίζει είναι κάποια λεφτά max. 450€ το μήνα για να ζείς οικονομικά και χωρίς ανέσεις.

                  Φυσικά και μπορείς να μάθεις Γερμανικά όσο μένεις εδώ αλλά επειδή το έχω ψάξει και εγώ θα σου έλεγα να μάθεις όσα πιο πολλά μπορείς από Ελλάδα γιατί οι τιμές εδώ στα ιδιωτικά σχολεία για να μάθεις Γερμανικά τουλάχιστον κοστίζουν ακριβά. Ας πούμε ένα ιδαίτερο μάθημα εδώ κοστίζει 25 ευρώ την ώρα. Και η ώρα δεν είναι 60 λεπτά για αυτούς αλλά 45.
                  Στην Ελλάδα θυμάμαι πριν φύγω που είχα ρωτήσει είχα βρεί με 12-13 ευρώ την ώρα αλλά πιστεύα λανθασμένα πως θα βρω πιο φθηνά στην Γερμανία.

                  Για τον φορέα που ρώτησες το Volksschule είναι η απάντηση. Έχουν γραφτεί αρκετά για αυτό στο forum. Γράψε το στην αναζήτηση και θα σου βγάλει άπειρα θέματα να διαβάσεις

                  Comment


                    #24
                    Αρα το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να μαθω σε καλο επιπεδο τα γερμανικα εδω ως ότου να μην εχω προβλημα. Εδω ειναι αρκετα φθηνα τα μαθηματα ξενων γλωσσων , πραγματι. Γενικότερα , ποια πόλη ή επαρχία είναι φθηνή; Φθηνη με την εννοια σπιτιου κυριως με ελληνικα εστιατορια για αρχή; Συγγνωμη αν κουραζω με τις ερωτησεις μου! Ειναι κατι πρωτόγνωρο απλώς.. Ευχαριστω πολυ για τις άμεσες απαντησεις πραγματικα! Με βοηθουν ήδη οι πληροφοριες σου πολυ! Ολοι οσοι μενετε εξωτερικο, κατι παραπανω γνωριζετε. Μη πω πολλα παραπανω!

                    Comment


                      #25
                      Ακριβώς. Το καλύτερο για εσένα θα ήταν να μάθεις όσο καλύτερα μπορείς την Γερμανική γλώσσα από Ελλάδα. Ψάξε για ιδιωτικά μαθήματα. Όπως σου είπα εγω είχα βρει με 12-13 την ώρα και οι τιμές μπορούσαν να πέσουν κατόπιν συζήτησης.

                      Γενικά οι επαρχίες της Γερμανίας είναι φθήνες. Εννοώ φθηνές από άποψη ενοικίασης σπιτιού κτλ. Ας πούμε η περιοχή NRW είναι αρκετά φθηνή. NRW= Bochum, Herne, Witten Dortmund, Gelsenkirchen, Essen, Duisburg ίσως και Düsseldorf αλλά είναι κάπως ακριβή πόλη. Βασικά από ότι έχω καταλάβει προσωπικά όσο πιο μεγάλη είναι η πόλη που μένεις στη Γερμανία τόσο πιο ακριβό είναι το κόστος της ζωής. Στο NRW υπάρχουν αρκετοί αλλοδαποί για αυτό ακριβώς τον λόγο. Επειδή είναι πιο φθηνά από αλλού.

                      Βασικά τα Ελληνικά εστιατόρια αν μπορείς μην τα προτιμάς. Ειλικρινά είναι κρίμα διότι δείχνεις καλό παιδί και θα σε πατήσουν. Κρίμα είναι.

                      Ότι θες να ρωτάς. Όσοι ξέρουμε απαντάμε. Και εγώ όταν έχω ένα πρόβλημα και δεν ξέρω τι να κάω γράφω εδώ και όλο και κάποιος απαντάει δόξα τω θεώ.

                      Βασικά αν μου επιτρέπεις θα ήθελα να σου πω να σκεφτείς και την στρατιωτική σου θητεία πριν φύγεις αν φύγεις τελικά. Καλό θα ήταν να πας να τελειώνεις η να πάρεις αναβολή αν δεν θες να πας για να μην το έχεις πάνω από το κεφάλι σου.

                      Comment


                        #26
                        Ευχαριστω πολύ πραγματικά! Ναι, τα στρατιωτικά καθήκοντα θα πραγματοποιηθούν όσο πιο γρήγορα γίνεται. Είναι μια πίεση κ ο στρατός κ πρέπει να τελειώνεις. Με βοήθησαν οι απαντήσεις πολύ, θα με καθοδηγήσουν! Εχω ακόμη καιρό μπροστά μου για να πάρουν όλα τον δρομο τους! Ευχαριστώ κ πάλι!

                        Comment


                          #27
                          Να είσαι καλά φίλε μου!

                          Γράψε ξανά αν προκύψει κάτι. Όσοι γνωρίζουμε θα απαντήσουμε άμεσα!

                          Comment


                            #28
                            @geoman Vielen dank!!!!

                            Comment


                              #29
                              Εύρεση εργασίας

                              Καλησπερα σε ολους
                              Ειμαι 21 ετων. Τα πραγματα στην Ελλαδα ειναι παρα πολυ ασχημα.. Πραγματικα πλεον σκεφτομαι σοβαρα να φυγω για Γερμανια. Εχω συγγενεις εκει, αλλα δεν θελω να παω στην πολη που μενουν. Σκεφτηκα να παω ενα ταξιδι λιγων ημερων Στουτγκαρδη ωστε να ψαξω για δουλεια. Για αρχη-παρα τα οσα εχω ακουσει-σε ελληνικο εστιατοριο. Δεν ξερω αν θα ειναι ευκολο να με παρουν στη δουλεια εκει οι ελληνες βεβαια, αλλα θα δοκιμασω. Γνωριζω πολυ καλα γερμανικα παντως. Αν βρω κατι, θα γυρισω για να φτιαξω τα χαρτια μου.
                              Βρίσκετε ορθή την σκεψη μου, ή θα κανω μια τρυπα στο νερο;;
                              Ευχαριστω..

                              Comment


                                #30
                                καλημέρα,
                                Εφόσος ξέρεις πολυ καλά γερμανικά γιατι θες να πάς σε εστιατόριο?
                                Δεν μας λές που είναι οι συγγενέις σου, μπορείς να μείνεις μαζί τους και να χρησιμοποιείς την περιοχή σαν ορμητήριο για ευρεση εργασία κάπου αλλού.
                                Εχεις σπουδάσει κάτι? Αν όχι σκέφτηκες να κάνεις στην γερμανία κάτι (πχ abitur)

                                Comment

                                Working...
                                X