Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μηχανικοί Μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μηχανικοί Μετανάστευση

    Θα ήταν χρήσιμο να δημιουργηθει ενα θεμα για μηχανικούς που ψαχνουν δουλεία στο εξωτερίκο ...περιμενω εγκριση απο τους διαχειριστες.Οι ποιο εμπειροι που βρισκεστε ηδη εξω θα ηταν καλο να μας δωσετε πληροφοριες για εταιριες και σελιδες/χωρες που ζητουν ατομα .Ειμαι σχετικα προσφατος μηχανικος δουλευω 4 χρονια εδω στην Ελλαδα ψαχνω δουλεια στο εξωτερικο και δεν μπορω να βρω πουθενα.Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας.

    #2
    Γεια σου Γιώργο!
    Για ποια χώρα ενδιαφέρεσαι?

    Comment


      #3
      Γεια σου Pelope-v! Ψάχνω στην Ευρώπη τους τελευταίους 3 μηνες, συγκεκριμένα στην Αγγλία και την Γερμάνια. Στέλνω χωρίς καθόλου ενθαρρυντικά αποτέλεσμα .Τις τελευταία 2 εβδομαδες άρχισα να στέλνω Ντουμπάι. Με ενδιαφέρουν κυρίως αγγλόφωνες εταιρίες δεν με απασχολεί που αρκεί να υπάρχουν "ανθρώπινες" συνθήκες εργασίας και μια "ανεκτική" ζωή είμαι γενικά ευπροσάρμοστος μιλώ αγγλικά σε προχωρημένο επίπεδο και έχω προϋπηρεσία 4 χρονών . ευχαριστώ

      Comment


        #4
        Δυστυχώς δεν γνωρίζω να σου απαντήσω για αλλες χώρες αλλά για Γερμανία αν δεν έχεις γερμανική διεύθυνση και τηλ δύσκολα θα σου απαντήσουν.

        Comment


          #5
          Για να καταλάβεις τι εννοώ έστελνα βιογραφικά για τον συζυγο μου-με γερμανική διεύθυνση αλλά χωρίς τηλ επειδη ήταν ακόμα ελλάδα -κάποιοι επικοινώνησαν με e-mail ζητώντας τηλεφωνο αλλά δεν του έκλειναν ραντεβου πριν να είναι σίγουροι πως είναι ήδη Γερμανια

          Comment


            #6
            Δίαβαζα το θεμα σου με ενδιαφέρον πριν απο λίγο.Το θέμα ειναι οτι ακούμε οτι έξω υπάρχει ζήτηση και ζήτηση δεν βλέπουμε. Καθημερινα εδω και 3 μηνες στελνω συνεχως βιογραφικα συστηματικα αλλα δεν εχω δει ακομα φως.Το θεωρω απιθανο να παω καπου και να χαλασω χρηματα ψαχνωντας για εργασια στα τυφλα πολυ απλα γιατι εδω ειμαι "τσιμα-τσιμα" και δεν μου περισευουν.

            Comment


              #7
              Γιώργο κι εμείς έτσι ακούγαμε -και με πολλές υποσχέσεις από δικό μας άνθρωπο το αποτολμήσαμε.Φαντάσου δε ότι είμαστε τετραμελης οικογένεια που πλέον εδώ και καιρό δεν τα βγάζει περα ούτε "τσιμα-τσίμα"(βλέπεις και οι δύο απασχολούμασταν σε τομείς της οικοδομης).
              Εγώ ακόμα δεν έχω πάει Γερμανία αλλά έχω αναλάβει το μέρος της ευρεσης αγγελιών και αποστολής βιογραφικών.Θα σου πω λοιπόν τι έχω παρατηρήσει.
              Αν ρίξεις μια ματιά στη σελίδα του αντιστοιχου γερμανικού οαεδ θα δεις ότι οι περισσότερες θέσεις είναι από γραφεία ευρέσεως εργασίας-πράγμα αρνητικό γιατι σου κρατούν ένα ποσοστό απ το μισθό σου.Θεωρώ όμως πως αν δείξεις τι αξίζεις θα καταφέρεις να βρεις κάτι καλο.
              Εμείς δεν έχουμε την πολυτέλεια οπότε κι εγώ ν ανέβω θα κάνω ότι δουλειά βρω μέχρι να καταφέρω να μάθω τα γερμανικά σε τέτοιο σημείο που να μου επιτρέπουν να δουλεψω σαν μηχανικός.
              Για να σου απαντήσει κάποιος όταν βλέπει διεύθυνση Ελλάδας και καθόλου γνώση Γερμανικών θα πρέπει να έχεις κάτι πολύ εξιδεικευμένο στο βιογραφικό σου που δεν θα το βρίσκει εκει(πολλοί δεν τα διαβάζουν καν απ'ότι κατάλαβα αν δουν διεύθυνση μεγαλύτερη απ την ακτίνα που ορίζουν).
              Πάντως ο άντρας μου που ρώτησε για μηχανικούς του είπαν ότι υπάρχει ζήτηση αλλά για μη γερμανόφωνους μόνο σε πολύ μεγάλες εταιρείες.Και πραγματικά αν δεις τις αγγελίες υπάρχει μεγάλη ζήτηση-περισσότερο για μηχανολόγους βέβαια.
              Πάντως έχεις δίκιο ότι είναι μεγάλο ρίσκο να πας χωρίς να έχεις κάτι βέβαιο.Κι εμείς είμαστε στο μεταίχμιο αν πήραμε την σωστή απόφαση να το τολμήσουμε.Θα ξέρουμε σε λίγο καιρο...

              Comment


                #8
                Χαίρετε.

                Να καταθέσω κι εγώ την προσωπική μου εμπειρία.

                Όταν λέγεται ότι υπάρχει ζήτηση,αυτό δεν είναι ψευδές.Υπάρχει ζήτηση και μάλιστα ικανοποιητική,αλλά δεν υπάρχει ζήτηση άνευ όρων και προϋποθέσεων.
                Με λίγα λόγια, δεν ισχύει ότι θα πάει κάποιος Γερμανία - Ολλανδία κι αμέσως θα βρει δουλειά δείχνοντας και μόνο το πτυχίο του συν μια προϋπηρεσία.
                Τώρα πια, ζητείται να έχεις γνώση της γλώσσας ή ενδεχομένως και να έχεις ξαναδουλέψει στο εξωτερικό.
                Όσον αφορά τα γραφεία ευρέσεως εργασίας ( agencies ) που λειτουργούν,θα έλεγα πως η πλειονότητα των προσλήψεων γίνεται μέσω αυτών και είναι μια συνήθης πρακτική των μεγάλων εταιρειών για να προσλαμβάνουν προσωπικό.
                Κλείνοντας θα προσθέσω κι εγώ το ίδιο, πως το να πας σε μια χώρα με την προοπτική να βρεις εκεί μια δουλειά ενέχει ρίσκο.

                Καλή επιτυχία σε όλους.
                Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by Kleanthis View Post

                  Όταν λέγεται ότι υπάρχει ζήτηση,αυτό δεν είναι ψευδές.Υπάρχει ζήτηση και μάλιστα ικανοποιητική,αλλά δεν υπάρχει ζήτηση άνευ όρων και προϋποθέσεων.
                  Με λίγα λόγια, δεν ισχύει ότι θα πάει κάποιος Γερμανία - Ολλανδία κι αμέσως θα βρει δουλειά δείχνοντας και μόνο το πτυχίο του συν μια προϋπηρεσία.
                  Τώρα πια, ζητείται να έχεις γνώση της γλώσσας ή ενδεχομένως και να έχεις ξαναδουλέψει στο εξωτερικό.
                  Όσον αφορά τα γραφεία ευρέσεως εργασίας ( agencies ) που λειτουργούν,θα έλεγα πως η πλειονότητα των προσλήψεων
                  Αυτό ακριβώς Κλεάνθη είναι το κλειδι.Κι εδώ που τα λέμε είναι και αυτονόητο.Ποιος δεν θα επέλεγε κάποιον που μιλάει την γλώσσα και μπορεί να συννενοηθεί?

                  Comment


                    #10
                    Γιωργο θα συμφωνησω με την Πηνελοπη.Δυστηχως απο Ελλαδα οι πιθανοτητες να κανεις κατι μονος σου ειναι πολυ λιγες.Ιδιαιτερα για την Γερμανια αν δεν ξερεις κ καθολου Γερμανικα.γενικα εδω (Γερμανια) εχουν ελλειψη απο μηχανικους αλλα ζητανε επιπεδο στην γλωσσα τουλαχιστον Β2.Δοκιμασε μεσω καποιου γραφειου ευρεσως απο την Ελλαδα.υπαρχουν μερικα που ειναι καλα κ δεν ειναι απατεωνες.Οσον αφορα το Ντουμπαι τον τελευταιο καιρο αν προσεξεις στις αγγελιες θα δεις οτι ζητανε ατομα που βρισκονται ηδη στην περιοχη.Οσον αφορα τα αγγλικα σου πρεπει να ειναι σε τελειο επιπεδο κ τεχνικα γιατι εχεις να αντιμετωπισεις τεραστιο ανταγωνισμο απο αγγλοφωνες χωρες.επισης οι 3μηνες που προσπαθεις δεν ειναι τιποτα.εκανα 1,5 χρονο να κανω την 1η μου συνεντευξη!!!ελπιζω να μην σε απογοητευω με αυτα που σου γραφω,συνεχισε την προσπαθεια σου κ ξεκινα γερμανικα.

                    Comment


                      #11
                      Κλεανθη συμφωνω μαζι σου.Χωρις την γλωσσα της χωρας κ μονος στο ξεκαρφωτω να στελνεις βιογραφικα ειναι αρκετα δυσκολο.

                      Comment


                        #12
                        Προσωπική μου εκτίμηση, η γνώση της γλώσσας δε δηλώνει μόνο δυνατότητα να συννενοηθείς με κάποιον, δηλώνει και προσαρμογή - σεβασμός στην κουλτούρα και τα ήθη μιας χώρας.Ειδικά για κάποια επαγγέλματα μηχανικών ( ΙΤ,Software engineering...) θεωρώ πως δεν είναι απαραίτητο να ξέρεις γερμανικά - ολλανδικά.
                        Απλά κάπως πρέπει αυτές οι χώρες να ανακόψουν το κύμα της μετανάστευσης κι επιβάλουν και αυτό το κριτήριο.Επίσης, καλώς ή κακώς, κάνουν και μια επίδειξη «δύναμης»...
                        Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                        Comment


                          #13
                          Αν έχεις περιθώρια μπορείς να ξεκινήσεις μαθήματα γερμανικών στην Ελλάδα και να κάνεις την προσπάθεια σου όταν είσαι έτοιμος.Για να μην το ρισκάρεις τελείως θα μπορούσες να κάνεις κάτι αντιστοιχο μ'εμάς-να στείλεις τα βιογραφικά με την διεύθυνση κάποιου γνωστου(όλο και κάποιος γνωστος του γνωστού θα υπάρχει) στη Γερμανία και ανάλογα με την ανταπόκριση βλέπεις και κάνεις.Ούτως ή άλλως η γλώσσα είναι εφόδιο κι αν δεν σου κάτσει η Γερμανία ,μπορείς ανετα να δοκιμάσεις την τύχη σου Αυστρία ή Ελβετία.
                          Αν πάλι κάποιος καίγεται να φύγει,παίρνει την μεγάλη απόφαση-κάνει ότι βρεθεί μπροστά του για αρχή-μαθαίνωντας παράλληλα την γλώσσα και προσπαθώντας να βρει την ιδανική δουλειά στην πορεία.

                          Comment


                            #14
                            Πολυ συμαντικα οσα γραφετε!Σας ευχαριστω.Αγγλικα ειμαι σε προχωρημενο επιπεδο συνεχιζω τα μαθηματα κλπ.Αυστρια και Ελβετια τι προυποθεσεις εχει εκει;

                            Comment


                              #15
                              Δεν το έχω ψάξει πολύ -αλλά απ'όσα είχα δει Αυστρία μόνο αναγνώριση πτυχίου ,Ελβετία χρειάζεται και αδεια εργασίας.Αν βρω κάτι θα το ποστάρω εδω.

                              Comment

                              Working...
                              X