Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μηχανικοί Μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ελβετια και Αυστρια δεν νομιζω να "χαλασει" κανεναν να βρίσκεται εκει.Εχω ακουσει οτι ακομα υπαρχουν αρκετα καλες2 συνθηκες εργασιας

    Comment


      #17
      παιδιά να προσθέσω δύο εμπειριες, η δικιά μου είναι που ήρθα στο ξεκάρφωτο και βρήκα γρήγορα δουλια. η εταιρία στο αντικείμενο μου αλλα ακόμα η θέση μου είναι να μαθαίνω τα πάντα. και φίλος μου που βρήκε δουλειά πρώτα απο την ελλάδα και μετα ήρθε γερμανια, ήξερε όμως γερμανικα ενω εγώ όχι. το κλειδί είναι η γλώσσα. αν ο φίλος που κοιταει για ντουμπαι είναι του construction δεν είναι και πολύ ανθρωπινες οι συνθηκες όπως και σε όλα τα construction site.

      Comment


        #18
        Φυσικά και προϋποθέτουν τη γνώση Γερμανικών. Σκεφτείτε, πόσοι αλλοδαποί δουλεύουν στην Ελλάδα χωρίς να μιλάνε ελληνικά; και οι υπόλοιπες χώρες σαν την Ελλάδα είναι, δεν είναι από άλλο πλανήτη. Στην Ελλάδα μάλιστα, πολλές αγγελίες δεν γράφουν ότι απαιτείται γνώση Ελληνικών(Θεωρείται αυτονόητο)! Ίσα ίσα στο εξωτερικό υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες να βρεις μία δουλειά όπου όλοι στο εργασιακό περιβάλλον θα μιλάνε Αγγλικά. Προσωπική μου άποψη είναι να μη σπαταλάτε χρόνο εάν δεν γνωρίζετε τη γλώσσα. Είναι προτιμότερο να γράψετε ψέμματα ό,τι έχετε μερική γνώση της γλώσσας. Ευκαιρίες να ξέρετε υπάρχουν για όλους όπου και να πάτε, αρκεί να είστε ψαγμένοι, να κάνετε βήματα λογικής. Οι μηχανικοί για παράδειγμα που είναι πρώτοι σε ζήτηση δεν χρειάζεται να γνωρίζουν τη νομοθεσία της χώρας για να εργαστούν; Πολλοί Έλληνες μηχανικοί δεν γνωρίζουν ούτε την Ελληνική νομοθεσία. Για να τη μάθεις ζητάς να κάνεις πρακτική ένα εξάμηνο με χαμηλό μισθό. Κανείς δεν θα σου αρνηθεί. Να είστε πάντα ένα βήμα μπροστά στις επιλογές σας και να υπάρχει πλάνο. Εάν σκέφτεστε λογικά, σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να επενδύσει πάνω σας. Καλή συνέχεια..

        Comment


          #19
          Να "αναστήσω" λίγο το θέμα, μιας και είναι πολύ κοντά και στις δικές μου ανησυχίες..

          Ψάχνω εργασία ως Μηχανολόγος Μηχανικός στη βιομηχανία, στοχεύοντας στις αγορές Ολλανδίας και Γερμανίας κυρίως (καταλήγω στη 2η μάλλον). Αν και σχετικά πρόσφατος απόφοιτος (2.5 χρόνια) έχω πάνω από 4 χρόνια εμπειρία σε εταιρία που ανήκει σε πολυεθνική με έδρα τη Γερμανία εδώ στην Ελλάδα. Από ξένες γλώσσες γνωρίζω λειτουργικά μόνο άπταιστα Αγγλικά.

          Η κύρια προϋπηρεσία μου είναι ως Quality Inspector, ενώ έχω και αποδεδειγμένη συμμετοχή σε R&D Task Force και θέματα σχετικά με Process Engineering.

          Τα στατιστικά μου έως τώρα (κατά προσέγγιση): κοντά 200 αιτήσεις, καμιά 10αριά συνεντεύξεις (personal-telephone-skype), χωρίς θετική απάντηση.

          Καθώς τα παραπάνω νούμερα δε με ικανοποιούν και η ανάγκη να ξαναγίνω παραγωγικός μεγαλώνει, προσπαθώ να εντοπίσω τυχόν εμπόδια και να τα υπερπηδήσω.
          Μέχρι στιγμής τα έχω χωρίσει στις εξής κατηγορίες: 1. Γλώσσα (προσπαθώ αλλά με λίγα μέσα, σε πολλές αιτήσεις μου δεν απαιτούνταν θεωρητικά) / 2. Απόσταση (και κατα συνέπεια relocation) / 3. Προϋπηρεσία (είναι πιο συνδεδεμένη με την εργασία η εκπαίδευση έξω, δύσκολα ανταγωνίζεσαι κάποιον που έχει κάνει 2-3 internships-praktikant πριν αποφοιτήσει) / 4. Προσωπικοί παράγοντες (άγχος που μπορεί να οδηγεί σε "λάθη" κατά τη διάρκεια των συνεντεύξεων).

          Προσωπικά σκοπεύω να προσπαθήσω να μετεγκατασταθώ, βρίσκοντας μια προσωρινή δουλειά, εξαλείφοντας το (2) και σταδιακά το (1).

          Υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία / Έχει τολμήσει κανείς συνάδελφος μηχανικός κάτι ανάλογο; Εαν δεν υπάρχει δρόμος, πρέπει να τον φτιάξουμε, γιατί με τα κλισέ περί "ρετιρέ", τη φοβερή τροχιά ανάπτυξης κλπ, οι κλάδοι μας εδώ έχουν πλέον εξαθλιωθεί/εκφυλιστεί.

          Επίσης, αν είναι κανείς που έχει εμπειρία από τα αντίστοιχα εργασιακά ήθη/απαιτήσεις για τις ειδικότητες μας, θα ήταν πραγματικά πολύ βοηθητικό και διαφωτιστικό να συζητήσουμε τα αντίστοιχα θέματα.

          Comment


            #20
            Η Γλωσσα ειναι και ιεραρχικα το κυριοτερο.Σαν μηχανολογος θα εργαζεσαι σε ομαδα και θα εχεις καθημερινη επαφη μαζι τους.Φανταζεσαι να καθεστε γυρω απο ενα τραπεζι και να προτεινετε λυσεις και να μην μπορεις να συννενοηθεις μαζι τους, η να πρεπει να επικοινωνησεις με πελατη και να μην μπορεις? Απλα θα επιλεξουν αλλον .Αυτο θα εχει αντικτυπο σε σενα τοσο μισθολογικα οσο και εξελιξης .Κακα τα ψεματα τα αγγλικα δεν τα γνωριζουν ολοι καλα και δεν ειναι τοσο διαδεδομενα στις μικροτερες επιχειρησεις.Προσπαθησε να αποκτησεις επιπεδο το ελαχιστο Β2 για να εχεις καποιες ελπιδες για περισσοτερες συνεντευξεις.Απο κει και περα τοσο το anschreiben οσο και το lebenslauf πρεπει να ειναι οσο γινεται επαγγελματικα.Σε αυτο μπορω να σε βοηθησω , κοιτα τα pm σου. Πρεπει επισης να τα "πειραζεις" λιγο καθε φορα και να δινεις εμφαση σε αυτα που ζηταει ο εργοδοτης στην αγγελια.Οποτε να διαβαζεις πολυ προσεκτικα τι επιθυμει για την θεση .

            Comment


              #21
              Ευχαριστω πολυ για την απαντηση, η αληθεια ειναι πως μονο σε μεγαλες εταιριες ειχα απαντησεις-κλησεις για συνεντευξη, κατι που το βρισκω και λογικο. Δυσκολα να μπορει να μπει σε ενα εργοστασιο ενας μηχανικος να δουλεψει χωρις να εχει ανεση να επικοινωνησει με ολα τα επιπεδα της εταιριας. Αυτο που εντοπιζω στις μεγαλες εταιριες ειναι πως ισως και λογω φημης ο ανταγωνισμος ειναι εξαιρετικα μεγαλος απο απευθειας αιτησεις, αλλα και απο αιτησεις μεσω εταιριων headhunters.

              Τα εξατομικευμενα εγγραφα (κυριως τα cover letter, οπου το ακολουθω ευλαβικα) τα εχω κανει πραξη ηδη, αν και με καποια συνεση σε εταιριες που ειναι πολυ μεγαλες και (θα) διεκδικω διαφορες θεσεις εκει.

              Προσωπικα προσανατολιζομαι σε μετεγκατασταση ωστε να ψαχνω απο εκει και να τριφτω σκληρα με τη γλωσσα, καθως και να βρω και οποιαδηποτε εργασια θα μπορει να μου εξασφαλιζει εισοδημα, κατι που πλεον εδω δεν εχω.

              Αν εχει κανεις εμπειρια, μπορω να του στειλω τα αντιστοιχα εγγραφα μου και τα επαγγελματικα προφιλ μου στα αντιστοιχα κοινωνικα δικτυα, καθως ενα τριτο ματι ειναι παντα ευπροσδεκτο.

              Οποτε να διαβαζεις πολυ προσεκτικα τι επιθυμει για την θεση.
              Το συγκεκριμενο ειναι σαφως σημαντικο για την παρουσιαση μας, εχω διαπιστωσει ομως πως ακομη και 80% να ειναι μεσα κανεις σε μια αγγελια αξιζει να το κυνηγησει (εννοειται αν δεν ειναι ρητα απαραιτητο κατι απο το 20%).

              Comment


                #22
                Keep calm and don't panic...

                Originally posted by AthKall View Post
                Ψάχνω εργασία ως Μηχανολόγος Μηχανικός στη βιομηχανία, στοχεύοντας στις αγορές Ολλανδίας και Γερμανίας κυρίως (καταλήγω στη 2η μάλλον). Αν και σχετικά πρόσφατος απόφοιτος (2.5 χρόνια) έχω πάνω από 4 χρόνια εμπειρία σε εταιρία που ανήκει σε πολυεθνική με έδρα τη Γερμανία εδώ στην Ελλάδα. Από ξένες γλώσσες γνωρίζω λειτουργικά μόνο άπταιστα Αγγλικά.
                Η κύρια προϋπηρεσία μου είναι ως Quality Inspector, ενώ έχω και αποδεδειγμένη συμμετοχή σε R&D Task Force και θέματα σχετικά με Process Engineering.
                Τα στατιστικά μου έως τώρα (κατά προσέγγιση): κοντά 200 αιτήσεις, καμιά 10αριά συνεντεύξεις (personal-telephone-skype), χωρίς θετική απάντηση.
                Καθώς τα παραπάνω νούμερα δε με ικανοποιούν και η ανάγκη να ξαναγίνω παραγωγικός μεγαλώνει, προσπαθώ να εντοπίσω τυχόν εμπόδια και να τα υπερπηδήσω.
                Μέχρι στιγμής τα έχω χωρίσει στις εξής κατηγορίες: 1. Γλώσσα (προσπαθώ αλλά με λίγα μέσα, σε πολλές αιτήσεις μου δεν απαιτούνταν θεωρητικά) / 2. Απόσταση (και κατα συνέπεια relocation) / 3. Προϋπηρεσία (είναι πιο συνδεδεμένη με την εργασία η εκπαίδευση έξω, δύσκολα ανταγωνίζεσαι κάποιον που έχει κάνει 2-3 internships-praktikant πριν αποφοιτήσει) / 4. Προσωπικοί παράγοντες (άγχος που μπορεί να οδηγεί σε "λάθη" κατά τη διάρκεια των συνεντεύξεων).
                Προσωπικά σκοπεύω να προσπαθήσω να μετεγκατασταθώ, βρίσκοντας μια προσωρινή δουλειά, εξαλείφοντας το (2) και σταδιακά το (1).
                Υπάρχει αντίστοιχη εμπειρία / Έχει τολμήσει κανείς συνάδελφος μηχανικός κάτι ανάλογο; Εαν δεν υπάρχει δρόμος, πρέπει να τον φτιάξουμε, γιατί με τα κλισέ περί "ρετιρέ", τη φοβερή τροχιά ανάπτυξης κλπ, οι κλάδοι μας εδώ έχουν πλέον εξαθλιωθεί/εκφυλιστεί.
                Επίσης, αν είναι κανείς που έχει εμπειρία από τα αντίστοιχα εργασιακά ήθη/απαιτήσεις για τις ειδικότητες μας, θα ήταν πραγματικά πολύ βοηθητικό και διαφωτιστικό να συζητήσουμε τα αντίστοιχα θέματα.
                Τα Αγγλικά μου είναι εξαιρετικά, τα χρησιμοποιούσα και επαγγελματικά, ενώ τα Γερμανικά μου σχεδόν ανύπαρκτα (ξέρω, έχει καταντήσει σχεδόν κλισέ το θέμα), κάτι το οποίο ξεκίνησα και προσπαθώ να αλλάξω.
                Η εμπειρία μου στη βιομηχανία ξεπερνά τα 4 χρόνια και στο μεγαλύτερο μέρος της εργαζόμουν ως Quality Inspector, δουλειά ενδιάμεσου επιπέδου, εν μέρει διαχειριστική αλλά αρκετά χρήσιμη ως εμπειρία, ειδικά για τα δυσμενή εδώ δεδομένα για τον κλάδο μας........Επίσης, αρραβωνιασμένος με πολύ καλό σκοπό ()και τη στήριξη της γυναίκας μου, που ενδιαφέρεται με την "έξοδό" μας να αναπτυχθεί περισσότερο αναζητώντας ένα αγγλόφωνο μεταπτυχιακό στον τομέα της (Ψυχολογία)....... να εργαστώ στη Γερμανία λόγω ειδικότητας και φίλων.
                Τέλος, θα ήταν επίσης ιδιαίτερα ευπρόσδεκτες και προτάσεις αμιγώς σχετικές με την αγορά εργασίας για τους μηχανικούς ή/και feedbacks σχετικά με τα "έγγραφα αίτησης" μου, αν κανείς γνωρίζει και έχει διάθεση να βοηθήσει.
                Καλώς ήρθες στην παρέα μας AthKall !
                Η γνώση της γλώσσας στην χώρα που θα μεταναστεύσεις είναι το Α και το Ω, αποτελεί το μεγαλύτερο όπλο και εφόδιο στην μετανάστευση.
                Για να μάθεις σε υψηλό επίπεδο μια νέα γλώσσα (π.χ Γερμανικά η Ολλανδικά) για να μπορείς να αντιμετωπίσεις τον ντόπιο ανταγωνισμό και να μπορείς να διεκδικήσεις με αξιώσεις μια σοβαρή θέση στον επαγγελματικό χώρο σου (Quality Inspector) θα σου πάρει (ανάλογα τον άνθρωπο) 2 με 3 χρόνια τουλάχιστον.
                Στο δικό σου απαιτητικό εργασιακό χώρο (Quality Inspector) απαιτείται συνεχής ενημέρωση για να είσαι, ένα βήμα μπροστά στις εξελίξεις.
                Εγώ στην θέση σου θα προτιμούσα Αγγλία, α) λόγω γνώσης της γλώσσας, β) είναι χώρα που ΔΕΝ έχει ευρώ, γ) για να βοηθήσω και το "έτερον ήμισυ" (αγγλόφωνο μεταπτυχιακό, ψυχολογία) κ.λ.π.
                Η προσωρινή δουλειά σε άλλο χώρο επιβάλλεται τον πρώτο καιρό για να επιβιώσεις, συντηρηθείς και να εγκλιματιστείς στην καινούργια πατρίδα και να έχεις την χρονική άνεση να κάνεις ότι χρειάζεται για να "μπείς" στον εργασιακό σου χώρο (Quality Inspector) με αξιώσεις.
                Το ποσοστό μεταναστών που βρήκαν δουλειά στέλνοντας βιογραφικά από Ελλάδα είναι πάρα πολύ χαμηλό (2 με 3%) σε επαγγέλματα π.χ γιατροί, προγραμματιστές με ιδιαίτερες δεξιότητες, κ.λ.π.
                Επίσης θα σε συμβούλευα να μην στηρίζεις την ζωή σου σε φίλους γιατί οι άνθρωποι αλλάζουν, διαβάζοντας καλά το forum θα βρείς πάρα πολλές περιπτώσεις οικογενειών που στηρίχτηκαν σε "φίλους" και βρέθηκαν στο δρόμο...εκτεθειμένοι...
                Στα παρακάτω λίνκ ρίξε μια ματιά για να δείς τι παίζεται (από δουλειές) στο νησί...
                Keep calm and don't panic...




                Quality Inspector Jobs, Top Quality Inspector Career Opportunities - JobisJob UK

                Engineering Jobs in Horsham| Jobsite, UK

                Quality Control Inspector jobs - reed.co.uk

                How to write a successful CV/Πώς να γράψετε ένα επιτυχημένο βιογραφικό.
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #23
                  patrioten ευχαριστω πολυ για την απαντηση και τις συμβουλες.

                  Την Αγγλια την εχω σκεφτει και απορριψει προσωρινα, για διαφορους λογους, τουλαχιστον απο τη δικη μου τωρινη οπτικη (επιγραμματικα θεωρω πως δε με συμφερει και μου ταιριαζει περισσοτερο η καθημερινοτητα Γερμανιας-Ολλανδιας).

                  Σκοπος μου δεν ειναι γενικα να μεινω στα inspections, αλλα να ασχοληθω με quality management, process engineering ή αντιστοιχους ρολους γυρω απο το manufacturing, καθως και να ενταχθω σε εναν πιο δυναμικο και regulated κλαδο (ιδανικα automotive).

                  Οσο για τους φιλους, εχει να κανει φανταζομαι με το τι ανθρωπους εχει να κανει ο καθενας. Ακομη και να δεχθω το συγκυριακο του θεματος, στη συγκεκριμενη συγκυρια ειναι ενα οχημα και μια μεγαλη βοηθεια για μενα.

                  Θα επανελθω καθως πρεπει να φυγω τωρα, και παλι ευχαριστω.

                  Comment


                    #24
                    τα πραγματα δεν εναι τοσο ευκολα οσο τα φανταζονται μερικοι.
                    μην βλεπετε τους παλιους εργαζομενους που δεν γνωριζουν καν την γλωσσα στις bmw , mercedes ,audi κτλ και νομιζετε πως ειναι ευκολο να μπειτε στις εταιριες αυτες.
                    Ειχαν ερθει σε αλλες εποχες και ειναι με το παλαιο καθεστως μεσα.
                    αν αναλογιστει κανεις πλεον πως το εκπαιδευτικο συστημα της γερμανιας ειναι δομημενο ετσι ωστε λογω της καλυτερης σύνδεσης της αγοράς εργασίας με την εκπαίδευση , να τροφοδοτει τις επιχειρησεις συνεχως με εξειδικευμενους αποφοιτους , ειτε απο την διττη εκπαιδευση dual studium, ειτε απο τις επαγγελματικες σχολες berufsakademie , ειτε τελος απο τα fachochschule και universität, καταλαβαινει κανεις πως εχουν περισσοτερες επιλογες να επιλεξουν τους δικους τους υποψηφιους που θεωρουνται καλυτερα καταρτισμενοι στο αντικειμενο απο εμας.
                    Το μονο θετικο ειναι πως δημιουργουνται συνεχως δουλειες λογω της ανθουσας βιομηχανιας και υπαρχει ελπιδα να βρεις παντα κατι .
                    Χωρις γερμανικα κι ρευστο στην ακρη ωστοσο τα πραγματα δυσκολευουν πολυ γιατι οι δουλειες που θα βρειτε θα ειναι πολυ κατωτερες και σιγουρα ο χρονος που θα σας απομενει για εκμαθηση της γλωσσας περιορισμενος,
                    Επισης τα εξοδα θα τρεχουν και στις μεγαλες πολεις τα ενοικια ειναι απαγορευτικα.
                    Μην διανοηθειτε να ανεβειτε πανω χωρις να μπορειτε να συνεννοειστε στοιχειωδως , να μπορειτε να σηκωνετε το τηλεφωνο και να επικοινωνειτε απευθειας με την γραμματεια η τον εργοδοτη της επιχειρησης για διευκρινισεις κτλ
                    Περα απο το οτι θα γινετε και αντικειμενο εκμεταλλευσης απο πολλους επιτηδειους

                    για μηχανικους , να βλεπετε και τις παρακατω εταιρειες που εχουν παραρτηματα σε ολες τις πολεις και τι ακριβως ζητανε στις αγγελιες τους

                    Jobangebote: Aktuell, bundesweit, ganz in Ihrer Nähe | FERCHAU Engineering
                    Job Finder - Stellenangebote für Ingenieure, Prüfingenieure, Maschinenbauer, Sachverständige,… - DEKRA - DEKRA - Bring die Welt in Sicherheit.
                    Jobfinder


                    και φυσικα τα μεγαλυτερα portal

                    monster.de Jobbörse & Stellenangebote – Jobs, Jobsuche und Karriere
                    Jobb
                    JOBB

                    Comment

                    Working...
                    X