Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απογοήτευση- Παράκληση εύρεσης εργασίας σε όλη τη Γερμανία- Ζητώ τη βοήθεια σας

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Απογοήτευση- Παράκληση εύρεσης εργασίας σε όλη τη Γερμανία- Ζητώ τη βοήθεια σας

    Ως νέο μέλος να συστηθώ κ εγώ με τη σειρά μ στο forum: Είμαι 29 ετών, απόφοιτος πληροφορικής και οικονομικών (ΑΕΙ), εργάστηκα ενάμισι χρόνο στις πωλήσεις (υπεύθυνος καταστήματος), μιλάω άπταιστα Γερμανικά και βασικά τα Αγγλικά.
    Εδώ και 8 μίνες βρίσκομαι στη Γερμανία (περιοχή Φρανκφούρτης) για εύρεση εργασίας στον τομέα της πληροφορικής και των πωλήσεων/ διοίκηση επιχειρήσεων. Μέχρι στιγμής έχω αποστείλει πάνω από 150 βιογραφικά, από τα οποία πείρα 147 αρνητικές απαντήσεις. Σε άλλες εταιρίες που ήτανε στη περιοχή πήγα ο ίδιος μου, σε άλλες ακολούθησε γνωστή αποστολή μέσο των δικτυακών χώρων (χωρίς να κάνω διαφήμιση) joubscout24, stepstone, meinestadt, absolventa, monester, arbeitsagentur, κλπ...
    Στη πληροφορική δεν είμαι άσχετος αφού α) ασχολούμαι από μικρό παιδί κ β) τελείωσα και ανάλογη σχολή, δυστυχώς όμως δε μπόρεσα να μαζέψω επαγγελματική εμπειρία πάνω σε αυτό το τομέα. Γι αυτό το λόγο έστελνα πέραν των άλλων και σε θέσεις trainee όπου πληρούσα και τις ανάλογες προϋποθέσεις. Δυστυχώς όμως τίποτα.... Με κάποιους σύμβουλος που μίλησα με βεβαίωσαν ότι τόσο το βιογραφικό όσο και η συνοδευτική επιστολή έχουνε ορθή σύνταξη όπως είναι και πλήρες αναγνωρισμένα. Έχω φτάσει σε σημείο να απογοητευτώ, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι τα έχω βάλει κάτω.
    Θερμή μου παράκληση σε όλα τα μέλη: Αν γνωρίζεται κάτι, το οτιδήποτε που να έχει σχέσει με εργασία, δε πρέπει να είναι στο τομέα μου, αν γνωρίζετε κάποιον σε ταβέρνα που να ψάχνει άτομα για service ή το οτιδήποτε που μπορεί να με βοηθήσει να απασχοληθώ, εργοστάσιο θα σας ήμουνα ευγνώμον! Δεν έχω δουλέψει service εκτός 2-3 φορές ως εξυπηρέτηση, υπάρχει όμως τόσο η θέληση εργασίας όσο και η ευγένεια με τον πελάτη. Δε πρέπει να είναι τοπικά ψάχνω σε όλη τη Γερμανία οποιοδήποτε μέρος.
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την οποιαδήποτε απάντηση, ελπίζω να μπορέσω μέσο αυτού του μηνύματος να βρω μια ανταπόκριση.


    Φιλικά

    Ένα πατριωτάκι σας ...

    #2
    Μου κανει τρομερη εντυπωση,γιατι εχεις ολα τα προσοντα που χρειαζεσαι και εισαι και στην σωστη πολη ,γιατι η Φρανκφουρτη ειναι καταλληλη για τον Οικονομιο Τομεα...Δες το για το Αεροδρομιο παιρνουν συχνα προσωπικο.
    Σου ευχομαι συντομα να βρεθει κατι για να μπορεσεις να παραμεινεις εκει.

    Comment


      #3
      Κι εμένα αυτό μου κάνει εντύπωση.... Κοίταξα και στο αεροδρόμιο, ανταπόκριση 0...! Να πω ότι τα χαλάω στη συνέντευξη να το καταλάβω, δε μου δίνετε όμως καν η ευκαιρία να φτάσω ως εκεί.... Και το να κάθεσαι όλη τη μέρα στο σπίτι δεν είναι φυσικά το ό,τι καλύτερο, ούτε είμαι από αυτούς τους ανθρώπους. Τη δουλειά ούτε τη φοβάμαι ούτε τη ντρέπομαι Christina κάτι να ασχοληθώ θέλω και να βγάλω το μεροκάματο μου, αυτός είναι και ο λόγος που ζητάω βοήθεια από εδώ μέσα... Ευχαριστώ παντός για τη συμβουλή σου

      Comment


        #4
        Συντομα θα ειμαι στην ιδια Πολη και για τον ιδιο Τομεα με σενα,για να δουμε τι θα δουμε...

        Comment


          #5
          μου κανει φοβερη εντυπωση πως με απταιστα γερμανικα και δεν μπορεις να βρεις κατι, ουτε σε καποια εταιρεια καθαρισμου για αρχη? το οτι δεν εχεις επαγγελματικη εμπειρια φανταζομαι ειναι ενα σταδιο δυσκολο αλλα οχι οτι δεν μπορεις να το προσπερασεις...

          Comment


            #6
            sigoura tha uparxoun i antistixes efimerdes ekei. afou den thes kati pou n einai ston klado sou olo kai kati tha exei i efimerida. eidika gia sena pou ksereis kai germanika.

            Comment


              #7
              1ον) mixali3279 το δε "θέλω" με το δε "βρίσκω" στο τομέα μου έχει μεγάλη διαφορά, 2ον) Απλά ζήτησα αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει και όχι συμβουλές του τύπου να διαβάσω εφημερίδες, ή το πόσο εντύπωση κάνει που δε βρίσκω κάτι.... όσο καλοπροαίρετα και να έρχονται οι προτάσεις δεν είναι κάτι που με βοηθά πραγματικά αφού είναι αυτονόητα....

              Comment


                #8
                Γεια σου southwindgr και απο εμενα. Επειδη και εγω εχω τελειωσει αντιστοιχο κλαδο (πληροφορικη τηλεπικοινωνιες) με εσενα και επειδη ετοιμαζομαι να ερθω στην ιδια πολη με εσενα συντομα με επιπεδο γερμανικων ας πουμε Α2 μου κανει εντυπωση αυτο που λες. Δεν προσπαθω να σε βγαλω τρελο η ψευτη (δεν ειναι αυτος ο σκοπος μου) διοτι εσυ εισαι εκει και εγω ειμαι ελλαδα ακομη. Απο οσο γνωριζω αν εχεις καλη γνωση γερμανικων (min B1) και μια στοιχειωδη προυπηρεσια ακομα και πρακτικη εχεις μια ελπιδα να βρεις δουλεια. Ετσι μου ειπαν ετσι λεω και εγω. Επισης γνωριζω οτι υπαρχουν αρκετες εταιριες που ασχολουνται με πληροφορικη και οικονομικα. Αν δεν κανω λαθος ειναι και το χρηματιστηριο της γερμανιας στη φρανκφουρτη. Οταν λες ασχολεισαι με πληροφορικη ασχολεισαι σαν developer η σαν it? Helpdesk admin support, system network κλπ δουλειες για αποφοιτους δηλαδη νομιζω οτι εχουν μια σχετικη ζητηση χωρις να εχεις προυπηρεσια. Εμπειροι developers δε βρισκουν αμεσα εργασια. ΠΧ αν εχεις 2-3 χρονακια προυπηρεσια σαν developer αποκλειεται να μη βρεις τιποτα. Μεχρι και στην ελλαδα οι developers εχουν ζητηση παραδοξως, φαντασου τι θα γινεται στη γερμανια. Ολα αυτα βεβαια τα λεω απο ελλαδα διοτι ακομα δεν εχω ανεβει επανω. Οταν ανεβω και τα δω με τα ματια μου τοτε θα μπορω να εχω μια αντικειμενικη αποψη πανω στο θεμα. Παρολαυτα υπομονη, ολο και κατι θα βρεθει.

                Comment


                  #9
                  [QUOTE=southwindgr;67055]1ον) mixali3279 το δε "θέλω" με το δε "βρίσκω" στο τομέα μου έχει μεγάλη διαφορά, 2ον) Απλά ζήτησα αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει και όχι συμβουλές του τύπου να διαβάσω εφημερίδες, ή το πόσο εντύπωση κάνει που δε βρίσκω κάτι.... όσο καλοπροαίρετα και να έρχονται οι προτάσεις δεν είναι κάτι που με βοηθά πραγματικά αφού είναι αυτονόητα....[/QUOT
                  δεν ειχα προθεση να σε προσβαλω και σιγουρα δεν θες συμβουλες, ομως όλοι μας εδω μονο αυτο νομιζω μπορουμε να δωσουμε και να σε εμψυχωσουμε γιατι δυστυχως δεν εχουμε δουλεια ετοιμη στο τσεπακι μας για να προσλαβουμε καποιον, οποτε συγνωμη αλλα εγω προσβληθηκα,

                  Comment


                    #10
                    Κollia αν έχεις 2-3 χρονάκια προϋπηρεσία είσαι μια χαρά, το κακό με μένα είναι ότι δεν έχω ίσως εκεί να κολλάει το όλο θέμα. Ίσως να είμαι κ άτυχος τι να πω.... Παντός σου εύχομαι ότι καλύτερο και όταν ανέβεις άμα θελήσεις επικοινωνούμε.
                    Blacktulip ίσως εκφράστηκα με το λάθος τρόπο, ίσα ίσα χαίρομαι για κάθε απάντηση ξέρω είναι καλοπροαίρετη όπως και οι δικές μου Απλά έχω εξαντλήσει όλες τις συμβουλές από καιρού, είναι αυτονόητα πράγματα γι αυτό ίσως να απάντησα και κάπως απότομα. Από μεριάς μου συγνώμη παντός αν σου φάνηκε έτσι, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by southwindgr View Post
                      Κollia αν έχεις 2-3 χρονάκια προϋπηρεσία είσαι μια χαρά, το κακό με μένα είναι ότι δεν έχω ίσως εκεί να κολλάει το όλο θέμα. Ίσως να είμαι κ άτυχος τι να πω.... Παντός σου εύχομαι ότι καλύτερο και όταν ανέβεις άμα θελήσεις επικοινωνούμε.
                      Blacktulip ίσως εκφράστηκα με το λάθος τρόπο, ίσα ίσα χαίρομαι για κάθε απάντηση ξέρω είναι καλοπροαίρετη όπως και οι δικές μου Απλά έχω εξαντλήσει όλες τις συμβουλές από καιρού, είναι αυτονόητα πράγματα γι αυτό ίσως να απάντησα και κάπως απότομα. Από μεριάς μου συγνώμη παντός αν σου φάνηκε έτσι, δεν ήταν αυτός ο σκοπός μου
                      δεκτη,

                      Comment


                        #12
                        Καλησπέρα σε όλους.

                        Λοιπόν χωρίς να θέλω να απογοητεύσω φίλοι μου κανέναν εδώ μέσα , δυστυχώς υπάρχει ένα γενικευμένο πρόβλημα σχετικά με την εύρεση εργασίας στον τομέα μας.
                        Εγώ στην Ελλάδα τελείωσα Ηλεκτρονικός στο ΤΕΙ Θεσσαλονίκης και έχω στην καμπούρα μου 19 χρόνια προϋπηρεσία όπως και έναν τοίχο με Certificate πάνω σε όλων των ειδών εκτυπωτών (HP, Epson, Tally, IBM, Samsung, Star, Canon κτλ) όπως υπολογιστών και φορητών υπολογιστών, επικοινωνίας πελατών, εξυπηρέτησης πελατών, αντικεραυνικών συστημάτων κτλ....... με μέτρια Γερμανικά θα έλεγα και δυστυχώς δεν μπορώ να βρω δουλειά στον τομέα της πληροφορικής... Κοντεύω τα τέσσερα χρόνια με την γυναίκα μου και τον γιο μου εδώ στην περιοχή της Φρανκφούρτης και είμαστε πλήρως απογοητευμένοι.. Η γυναίκα μου εδώ γεννήθηκε και μεγάλωσε με το ίδιο πτυχίο με εμένα και επίσης ήταν άνεργη για πάνω από 20 μήνες. Βρήκε τρεις δουλειές που και από τις τρείς απολύθηκε λίγο πολύ λόγο οικονομικών προβλημάτων των εταιρειών. ........Τα πράγματα δεν είναι ΠΛΕΩΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ΚΑΛΑ όπως ήταν στην Παλιά Δυνατή Γερμανία.
                        Τώρα ο κόσμος που έχει έρθει από όλα τα κράτη που έχουν οικονομικά προβλήματα δίνουν την ευκαιρία στα αφεντικά να ρίχνουν τους μισθούς όπως επίσης μετά τα δύο χρόνια που είναι αναγκασμένοι να σε κάνουν μόνιμο να σε διώχνουν και να παίρνουν έναν άλλον στην θέση σου.
                        Σας λέω απλά τα πράγματα όπως έχουν χωρίς να μεγαλοποιώ κάτι.
                        Να μην σας γεμίζουν το κεφάλι με μεγάλα πράγματα φίλοι και γνωστοί σας όπως την πάτησα και εγώ και ήρθα εδώ..
                        Προσοχή κάποιοι που έχουν δουλειά και σας λένε «έχει τόσες δουλειές και κάπου θα σε βολέψουμε » είναι το μεγαλύτερο ψέμα που το λένε άθελα τους.
                        Όταν είναι βολεμένος κάποιος δεν έχει ιδέα το τι γίνεται πραγματικά έξω στην εύρεση εργασίας.
                        Δεν σας λέω να μην έρθετε να δοκιμάσετε και από μόνοι σας. ΑΛΛΑ να μην λέτε μετά ότι ένας ΜΑΣ τα έλεγε αλλά εμείς δεν ακούγαμε.
                        Ααααα. Επίσης να σας πω ότι εγώ δουλεύω σε μια εταιρία σαν αποθηκάριος και είμαι στον ένα και μισό χρόνο. Οπότε γνωρίζω από τώρα ότι θα πρέπει να ψάχνω αλλού δουλειά αφού πριν λίγο καιρό κάποια άτομα που έκλειναν τα2 χρόνια, τώρα είναι στο ταμείο ανεργίας.
                        Πραγματικά εύχομαι σε όλους μας τα καλλίτερα και σε όσους ψάχνουν δουλειά να βρουν σύντομα.
                        Ένας απογοητευμένος ΕΛΛΗΝΑΣ στην γερμανία.
                        Γιώργος.

                        Comment


                          #13
                          Καταλαβαίνω την απογοήτευσή σου. Γενικώς τα πράγματα είναι δύσκολα, από την Ελλάδα όπως έγιναν τα πράγματα, όμως, κάπως πιο καλά, τουλάχιστον υπάρχουν εταιρίες στις οποίες μπορεί κανείς να κάνει αίτηση...
                          Όταν λες δε βρίσκεις εννοείς δεν υπάρχουν ή έκανες πολλές αιτήσεις και δε σε παίρνουν;
                          Πώς κάνεις αναζήτηση;
                          Π.χ. εγώ χρησιμοποιώ αρκετά την jobboerse και κάνοντας τώρα μια αναζήτηση για περιοχή Φρανκφούρτης βγάζει αυτά περίπου 14 σελίδες, αρκετά θα έλεγα...στο δικό μου αντικείμενο βγαίνουν περίπου 3-4....

                          Έχετε πάει στο Arbeitsamt να σας προτείνουν κάτι;

                          Προς αποφυγή παρεξήγησης: δεν λέω ότι δεν ξέρεις να ψάχνεις, απλώς κάποιες σκέψεις έκανα συγκρίνοντας και το δικό μου αντικείμενο.... κι επειδή δεν είναι σαφές απ' το μήνυμά σου που είναι το πρόβλημα. Από τις αρνητικές απαντήσεις προκύπτει που μπορεί να βρίσκεται το πρόβλημα ή μπορείς εσύ να σκεφτείς που μπορεί να βρίσκεται;

                          Κι εγώ στην περιοχή Φρανκφούρτης είμαι. Βέβαια, σκέφτομαι και κοιτάζω τώρα κι εκτός αντικειμένου δουλειές.

                          Comment


                            #14
                            Μου κάνει πολλή μεγάλη εντύπωση αυτό που λέτε. Και εγώ στον ίδιο τομεά σχετικά ειμαι (κατεύθυνση τηλεπικοινωνίες) και βλέπω ότι υπάρχει μεγάλη ζήτηση για προγραμματιστές.
                            Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα βέβαια να έχει να κάνει με την περιοχή, ίσως η Φρανκφούρτη να μην είναι η κατάλληλη πόλη λόγο του ότι υπάρχει συνεχείς ροή εργατικού δυναμικού.
                            Σε άλλες πόλης έχετε κοιτάξει? Βόρεια νομίζω είναι καλήτερα (Αννόβερο, Κολωνία, Αμβουργο) ρίχτε καμία ματια.

                            Comment


                              #15
                              για τον φιλο που ειναι ηλεκτρονικος δεν μπορω να εκφερω αποψη...δεν ξερω αν υπαρχει ή οχι ζητηση
                              αλλα ρε παιδια για πληροφορικη? επισημως προγραμματιστες, διαχ. δικτυων , τεχνικοι ΗΥ κλπ ειναι στα επαγγελματα με ελλειψη στην Γερμανια...
                              μου φαινεται πολυ παραξενο....
                              εγω οταν εκανα μαθηματα γερμανικων ειχα στην ταξη ινδους και ασιατες που δεν ξεραν ουτε να διαβαζουν καλα καλα..και ομως δουλευαν ως προγραμματιστες , help deskl κλπ και σε καλες εταιρειες
                              παντως ισως η Φρανκφουρτη δνε ειναι η καταλληλη πολη για πληροφορικους κλπ
                              Η πολη αυτη ειναι κατεξοχην για οτι εχει να κανει με χρηματιστηριακα, business κλπ
                              κοιταξτε αλλου...Moναχο, Στουτγγαρδη, Αμβουργο, Αννοβερο κλπ

                              τελος παντων. ισως κανω λαθος...ευχομαι οτι καλυτερο

                              Comment

                              Working...
                              X