Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μπαινοντας στον Καναδα -Αεροδρομιο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μπαινοντας στον Καναδα -Αεροδρομιο

    Γεια σας!! Μπορει καποιος που το εχει κανει να μας ενημερωσει για την διαδικασια μπαινοντας στον Καναδα, αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε? Γίνεται λεγχος αποσκευων? Συνεντευξη με καποιον υπαλληλο εκει? Εχω κανει αιτηση στο ΙΕC, ειμαι στο δευτερο σταδιο και περιμενω το Loi. Μπαινοντας στον Καναδα πως παιρνει καποιος την αδεια εργασιας και το SIN?
    Επισης, πρεπει να εχουμε κατεγραμμενα ολα τα πραγματα που εχουμε μαζι μας?
    Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, ευχομαι καλη τυχη σε ολους !! Λιγη βοηθεια please !!

    #2
    Η διαδικασια ειναι κατι παραπανω απο απλη. Στον τελικο προορισμο στον Καναδα οταν πας στο decleration θα πεις οτι εισαι απο το αναλογο προγραμμα εκει θα σου δωσουν ενα χαρτακι και θα πας στους officers των συνορων οι ανθρωποι ειναι παντα κατι παραπανω απο ευγενικοι και θα σε εξυπηρετησουν μια χαρα. Συνηθως δεν ζητανε ουτε την ασφαλεια ουτε τα χρηματα να δουν. Θα σου ζητησουν το διαβατηριο και αυτο ειναι ολο , τα υπολοιπα τα κανουν αυτοι , θα σε ρωτησουν 2-3 πραγματα για που θα μεινεις και αν εχεις καποιον συγγενη στο μυαλο σου σε περιπτωση που χρειαστει και αυτο ειναι ολο. Θα σου συραψουν την αδεια εργασιας και τελος. Αμεσως μπορεις να πας σε ενα service Ontario εχει σχεδον παντου ψαξε στο ιντερνετ ποιο ειναι πιο κοντα σου και με την αδεια εργασιας και θα σου δωσουν το SIN σου που με αυτο μπορεις να δουλευεις νομιμα παντου χωρις κανενα περιορισμο. Θα στο δωσουν με σφραγιδα σε χαρτι αρχικα και μετα απο περιπου μια βδομαδα θα το παρεις σε μορφη καρτας στην διευθυνση που θα δηλωσεις αυτο ειναι ολο. Αμα χρειαστεις κατι αλλο μου λες.

    Comment


      #3
      Μιας που λεμε και για ασφαλειες, γνωριζει κανεις καποια ασφαλεια απο Ελλαδα ή εξωτερικο που να καλυπτει τα απαιτουμενα απο το CIC/IEC ??

      Comment


        #4
        Τι πρεπει να προσεχουμε κατα την εισοδο μας σε Points of Entry

        Γεια σε ολους και Χριστος Ανεστη

        Νεο μελος εδω.
        Ειμαι Καναδος υπηκοος και επιστρεφω στον Καναδα μετα απο 23 χρονια στην Ελλαδα.
        Ειμαι σε διαδικασια family sponsorship (φερνω την συντροφο μου) και περιμενουμε την εγκριση της απο το Visa Office.


        Υπαρχει μια τηλεοπτικη σειρα (ειναι και στο youtube) που ονομαζεται "Border Security- Canada's Front Line " Καλο ειναι καποιοι να τη βλεπετε ειδικα συμπατριωτες μας που πανε με τουριστικη βιζα. Σε ενα απο αυτα τα επεισοδια ειναι και το κλασικο παραδειγμα ενος πατριωτη μας που περναει ελεγχο απο CBSA και πιανετε αδιαβαστος.
        Border Security- Canada's Front Line S01E12 - YouTube

        Comment


          #5
          Originally posted by maria_gr View Post
          Γεια σας!! Μπορει καποιος που το εχει κανει να μας ενημερωσει για την διαδικασια μπαινοντας στον Καναδα, αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξουμε? Γίνεται λεγχος αποσκευων? Συνεντευξη με καποιον υπαλληλο εκει? Εχω κανει αιτηση στο ΙΕC, ειμαι στο δευτερο σταδιο και περιμενω το Loi. Μπαινοντας στον Καναδα πως παιρνει καποιος την αδεια εργασιας και το SIN?
          Επισης, πρεπει να εχουμε κατεγραμμενα ολα τα πραγματα που εχουμε μαζι μας?
          Συγνωμη για τις πολλες ερωτησεις, ευχομαι καλη τυχη σε ολους !! Λιγη βοηθεια please !!
          Εκανα μια καταχωρηση εδω νωριτερα...δειτε την

          http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...ts-entry-4768/

          Comment


            #6
            Το SIN δε μπορουμε να το εκδοσουμε μεσα στο αεροδρομιο κατα την εισοδο στη χωρα??

            Comment


              #7
              Originally posted by nor-gr View Post
              Το SIN δε μπορουμε να το εκδοσουμε μεσα στο αεροδρομιο κατα την εισοδο στη χωρα??
              Οχι και για κανενα λογο , το SIN εκδιδεται μονο απο την αρμοδια αρχη (κατι σαν εφορια) σε Service Ontario Centers ειδικα για εκδοση διαβατηριων κτλ. , ψαξε πριν πας το κοντινοτερο.

              Comment


                #8
                Πτήσεις για Καναδά

                Originally posted by Serafim View Post
                Έχει αναφερθει και παλιότερα αλλα δεν μπορώ να το βρω.

                Ποιος είναι ο πιο οικονομικός τρόπος για να ταξιδέψουμε στο Τορόντο?

                Ποια ετερεία ? πόσο γρηγορότερα κλείσατε τα εισιτηρια κτλ ευχαριστώ
                προσοχη για πτησεις μεσω ΗΠΑ πρεπει να βγαλετε και ESTA ESTA | ΠΡΕΣΒΕΙΑ των Η.Π.Α. ΑΘΗΝΑ, ΕΛΛΑΔΑ

                _____________________


                ενδεικτικες πτησεις:




                Air Canada - Official Website: Flights, Airline Tickets, Airfare Deals, Car Rental, Hotels & Vacations

                ___________________________




                airtickets.gr® | Αεροπορικά, Ξενοδοχεία, Ακτοπλοϊκά, Αυτοκίνητα

                ___________________________





                Αεροπορικά Εισιτήρια, Ξενοδοχεία, Ακτοπλοϊκά | travelplanet24.com

                Comment


                  #9
                  ΜΠΕΙΤΕ ΣΤΟ SITE SKYSCANNER ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΟ SKROUTZ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΤΙΜΩΝ ΠΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΟΡΕΙΩΝ ΓΙΑ ΟΛΟ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ

                  Φθηνά αεροπορικά εισιτήρια | Σύγκριση τιμών εισιτηρίων | Skyscanner

                  Comment


                    #10
                    Εγω απο οτι εχω δει και μιλησα και με πρακτορα το πιο οικονομικο εισιτηριο ειναι μεσω Κων/πολης με Turkish.
                    Δεν εχω καποιον γνωστο να εχει ταξιδεψει προσφατα οποτε οποιος γνωριζει ή εχει καμια ιδεα για την εταιρεια ας ενημερωσει...

                    Comment


                      #11
                      Εγώ πάντως που θέλω να ταξιδέψω για Τορόντο τέλη Μαρτίου / Αρχές Απριλίου βρίσκω γύρω στα 500ευρώ και πρέπει να περιμένω καμια 30ώρες Κων/πολη κτλ.
                      Όποιος έχει ήδη πάει μπορεί να μας πει κάποιες πληροφορίες ? Απο που έκλεισε τα εισιτήρια, πόσο καιρό πριν, πόσες στάσεις έκανε και τι αναμονή είχε στα αεροδρόμια κτλ

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by Serafim View Post
                        Εγώ πάντως που θέλω να ταξιδέψω για Τορόντο τέλη Μαρτίου / Αρχές Απριλίου βρίσκω γύρω στα 500ευρώ και πρέπει να περιμένω καμια 30ώρες Κων/πολη κτλ.
                        Όποιος έχει ήδη πάει μπορεί να μας πει κάποιες πληροφορίες ? Απο που έκλεισε τα εισιτήρια, πόσο καιρό πριν, πόσες στάσεις έκανε και τι αναμονή είχε στα αεροδρόμια κτλ
                        Απο Αθηνα κοιτας? Νομιζω απο Αθηνα δεν εχει αναμονη..
                        Κοιταξε και -+ μερες και θα δεις οτι δεν εχει παντα αναμονη

                        Comment


                          #13
                          ^ Σωστα !!!

                          μπορει και 30-50 € παραπανω στις τιμες να εχει πολυ λιγοτερη αναμονη.

                          να κοιτατε και τον συνολικο χρονο ταξιδιου, λεει πολλα (οσο μικροτερος τοσο καλυτερος) !!


                          Turkish ειναι πολυ καλη εταιρια με φρεσκα αεροπλανα, απλα υπαρχουν και πολιτικοι λογοι να μην την προτιμουμε

                          Χρηματοοικονομικα υπαρχουν και αλλες φθηνοτερες = ο,τι μας συμφερει κανουμε ;-)

                          Comment


                            #14
                            Παιδια καποιος που μπήκε προσφατα Καναδα απο Ελλαδα (ακόμα καλυτερα αν μπηκε με IEC), θα ηταν καλο να μας δωσει την εμπειρια του..

                            Comment


                              #15
                              Εγω ταξιδεψα με Air Canada , εφυγα απο Θεσσαλονικη , εκανα μια σταση στο Μοναχο για περιπου 2,5 ωρες και απο εκει κατευθειαν Τοροντο .Επειδη ειναι χωρις μεγαλη αναμονη το εισητηριο ηταν λιγο τσουχτερο , εδωσα περιπου 950 ευρω , αλλα τουλαχιστον δεν ειχα μεγαλη αναμονη , ουτε διανυκτερευση , αναλογα τα χρηματα που εχει να διαθεσει ο καθενας υπαρχουν διαφορα εισητηρια .

                              Comment

                              Working...
                              X