Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μπαινοντας στον Καναδα -Αεροδρομιο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by Dean View Post
    Για αρχή και περάσω με τουριστική βίζα να δω και αν είναι τα πράγματα οπως μου τα παρουσιαζουν και μετά αν μπορεσω θα βγαλω σπουδαστική ή κάποια άλλη βιζα που να μου επιτρέπει να δουλέψω.
    για την Σπουδαστικη Βιζα, δες εδω:


    εχε υποψιν οι σπουδες ειναι πανακριβες.


    αδεια εργασιας, θα βγαλεις εξαιρετικα δυσκολα. αν εισαι κατω των 35 κανε αυτο να εισαι Κυριος για 1 χρονο: http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...html#post77668

    Comment


      #32
      Originally posted by Dean View Post
      patrioten κατ αρχήν σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου, θα σου πω ορισμένα πράγματα για να πιάσεις τον ειρμό τον σκέψεων μου.
      Από ότι διαβάζω στα περισσότερα προγράμματα ζητάνε να έχεις 10000 δολάρια Καναδά 6910.31 ευρώ για να βγάλεις την χρονιά. Τα 4000 ευρώ που προείπα είναι ενδεικτικό ποσό (το ερώτημα μου ήταν αν θα έπρεπε να τα έχω μαζί μου στο αεροδρόμιο). 4000 ευρώ είναι 5788.46 δολάρια Καναδά για ένα μήνα διακοπές πιστεύω ότι είναι καλά. Σύμφωνα με τον φίλο μου σε 15 μέρες με 1 μήνα θα βρω δουλεία, οπότε ευελπιστώ να μην χαλάσω ούτε 1000 από αυτά γιατί είναι δεν είναι δικά μου, απλός τα παιρνω μαζι μου για να περασω τα συνορα. Είναι χρήματα που πρέπει να δοθουν σε δανεια κτλ
      Τα εισητηρια τα έχω βγάλει οπότε πισωγυρίσματα δεν μπορω να κάνω.

      Αν μπορεί καποιος που γνωρίζει απο καναδά να μου απαντήσει στα παραπάνω ερωτήματα θα με βοηθούσε αρκετά, ευχαριστώ.
      Και πώς θα πιάσεις δουλειά με την τουριστική visa παράνομος λαθρομετανάστης και θα πληρώνεσαι μαύρα ?
      Είναι μεγάλο ρίσκο και μάλιστα με δανεικά λεφτά που προορίζονται για δάνεια και άλλες σοβαρές υποχρεώσεις (από αυτά που γράφεις) μάλλον προκαλείς την μοίρα σου !
      Στηρίζεις το μέλλον σου και την ζωή σου μπαίνοντας σε καθεστώς παρανομίας επειδή έτσι σου είπε ο φίλος σου,που και αυτός είναι με τουριστική visa ότι θα σε φιλοξενήσει και θα σου βρει δουλειά ?!
      Μέσα από αυτό το forum θα διαβάσεις θα ρωτήσεις και θα πάρεις μόνο ότι είναι νόμιμο,σωστό και λογικό.
      Δικιά σου είναι η ζωή και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        #33
        Originally posted by patrioten View Post
        Και πώς θα πιάσεις δουλειά με την τουριστική visa παράνομος λαθρομετανάστης και θα πληρώνεσαι μαύρα ?
        Είναι μεγάλο ρίσκο και μάλιστα με δανεικά λεφτά που προορίζονται για δάνεια και άλλες σοβαρές υποχρεώσεις (από αυτά που γράφεις) μάλλον προκαλείς την μοίρα σου !
        Στηρίζεις το μέλλον σου και την ζωή σου μπαίνοντας σε καθεστώς παρανομίας επειδή έτσι σου είπε ο φίλος σου ότι θα σε φιλοξενήσει και ότι θα σου βρει δουλειά ?!
        Μέσα από αυτό το forum θα διαβάσεις θα ρωτήσεις και θα πάρεις μόνο ότι είναι νόμιμο,σωστό και λογικό.
        Δικιά σου είναι η ζωή και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.
        Συμφωνώ απόλυτα!

        Ο φίλος μας πρέπει να ανήκει σε μια από τις παρακάτω περιπτώσεις

        1) ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ που αναζητά καλύτερη τυχη ΕΚΤΟΣ Ελλάδας ΣΤΑ ΧΑΜΕΝΑ

        2) Νεαρός με μεγάλη φιλοδοξία να ικανοποιήσει τα όνειρα του

        3) Ανημέρωτος για τι εστί μετανάστευση στον ΚΑΝΑΔΑ και πολύ αφελής για να πιστεύει ότι θα τον βοηθήσει κάποιος τυχάρπαστος εκεί που ΟΥΤΕ καν έχει νόμιμα χαρτιά για διαμονή.

        ΕΔΩ ΔΕΝ ΒΟΗΘΑΝΕ ούτε οι Έλληνες μετανάστες του '60 που πήγαν εκεί για καλύτερη τύχη και τελικά έγιναν νόμιμοι μετά από τόσο κόπο. ΤΟΣΟ ΚΑΘΙΚΙΑ είναι...

        Οπότε ΜΑΛΛΟΝ πάει γυρεύοντας για ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ και ότι ΒΓΕΙ!!

        Comment


          #34
          Originally posted by ares_tz View Post
          Συμφωνώ απόλυτα!

          Ο φίλος μας πρέπει να ανήκει σε μια από τις παρακάτω περιπτώσεις

          1) ΑΠΕΛΠΙΣΜΕΝΟΣ που αναζητά καλύτερη τυχη ΕΚΤΟΣ Ελλάδας ΣΤΑ ΧΑΜΕΝΑ

          Οπότε ΜΑΛΛΟΝ πάει γυρεύοντας για ΝΑ ΖΗΣΕΙ ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ και ότι ΒΓΕΙ!!
          ......
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #35
            προς τον φιλο που σχεδιαζει να παει τοροντο,
            εχε υπ'οψιν σου πως και ολα καλα να πανε,και να καταφερεις να περασεις τα συνορα,να μεινεις στον φιλο σου και να βρεις δουλεια,θα πρεπει να δικαιολογησεις την παραμονη σου στην χωρα.θα φαινεται στο διαβατηριο σου ποτε μπηκες,ποτε βγηκες κτλ....εχουν αντιμετωπισει προβλημα καποιοι που μπηκαν με τουριστικη για να εργαστουν μαυρα,γι'αυτο σου το αναφερω.αν εισαι κατω απο 35 ετων,κοιταξε το iec και κανε αιτηση,ας καθυστερησει λιγο το ταξιδι σου,καλυτερα να πληρωσεις προστιμα για αλλαγη εισητηριου παρα να το μετανιωσεις!!!αν παλι εισαι αποφασισμενος να πας με τουριστικη,φτιαξε ενα καλο βιογραφικο,στειλ'το σε εταιρειες εργοδοτες και ζητα ραντεβου,ΜΗΝ ΕΧΕΙς ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΑ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΤΟ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟ,κανε τα ραντεβου σου οταν πας εκει και βρες σπονσορα,ωστε να μην χρειαστει να φυγεις....θελει βεβαια γερα κοτσια και πολυ τυχη και δυνατα προσοντα.οτι και να αποφασισεις,καλη τυχη!!!!

            Comment


              #36
              Originally posted by Dean View Post
              Γεια σας παιδιά μετά από αρκετό ψάξιμο και αρκετές αλλαγές σχεδίων (ήμουν ανάμεσα σε Νορβηγια Γερμανια και Καναδα) τελικά έβγαλα εισιτήρια για Τορόντο, για τον άλλο μήνα μιας και βρέθηκε ένας φίλος μου από εκεί που θα με φιλοξενήσει.
              Για αρχή και περάσω με τουριστική βίζα να δω και αν είναι τα πράγματα οπως μου τα παρουσιαζουν και μετά αν μπορεσω θα βγαλω σπουδαστική ή κάποια άλλη βιζα που να μου επιτρέπει να δουλέψω.
              Διαβασα αρκετά ποστ αλλά ακόμη έχω κάποιες απορίες.
              Στο αεροδρόμιο πως γίνεται ο έλεγχος τον χρημάτων σου; δηλαδή έχω βγάλει εισιτήριο επιστροφής σε ενα μηνα και έχω για να περάσω για παράδειγμα 4000 ευρώ, πρέπει να τα έχω μαζί μου, μπορούν να τα δουν στον
              λογαριασμό μου; πως γίνεται;
              Σκεφτόμουν να πάρω μαζί μου λάδι και φέτα, υπάρχει πιθανότητα να με ρωτήσουν σε ποιον τα πάω; επειδή δεν θέλω να αναφέρω το όνομα του φιλο μου. Θα τους πω ότι πάω σε ξενοδοχειο.
              ευχαριστώ εκ τον προτέρων
              Οπως σου ειπαν και τα υπολοιπα παιδια, αν εισαι κατω απο 35 ετων κοιτα το IEC.

              Αυτο που πας να κανεις ειναι τρομερα δυσκολο, και στο λεω εγω που ηρθα κατω απο πολυ δυσκολες συνθηκες στον Καναδα.

              Ακομα και να περασεις το αεροδρομιο, που ειναι πολυ δυσκολο και θελει αρκετη προετοιμασια για το πως θα παρουσιαστεις και τι απαντησεις θα δωσεις, δεν μπορω να καταλαβω πως ειναι τοσο σιγουρος ο φιλος σου οτι θα βρεις τοσο γρηγορα δουλεια.

              Το Τοροντο ειναι μια κορεσμενη επιλογη με υψηλο ανταγωνισμο, προσεξε πολυ τι πας να κανεις!

              Στηριζεις την προσπαθεια σου και τα χρηματα σου στα λογια ενος ανθρωπου, αυτο και μονο ειναι τεραστιο λαθος και δειχνει απογνωση.

              Καλη επιτυχια σε οτι προσπαθησεις και καλα μυαλα.
              “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

              Comment


                #37
                Παιδια καλησπερα και καλη χρονια σε ολους του Ελληνες εντος και εκτος Ελλαδας.
                Εχω διαβασει αρκετα πραγματα για Καναδα και με ενδιαφερει το IEC working holidays,να σημειωσω οτι θελω να φυγω Καναδα μαζι με την μακροχρονια σχεση μου.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης επειδη δεν υπαρχουν αρκετα χρηματα για την αρχη,εαν επιλεχτουμε και οι δυο και φτασουμε στον Καναδα στο αεροδρομιο θα πρεπει και οι δυο να υποδειξουμε οτι εχουμε απο 2.500 δολλαρια?Και τελευταιο ποσο κοστιζει μια ασφαλεια ζωης στον Καναδα και ποσα χρηματα χρειαζονται για τους πρωτους δυο μηνες?
                Συγνωμη αν σας κουρασα απλα εχω τοσα πολλα πραγματα που θα ηθελα την βοηθεια απο οσους γνωριζουν!

                Comment


                  #38
                  Να βοηθησω και εγω τον φιλο που σκεφτετε να ερθει στο Τοροντο , καταρχην στην ερωτηση για τα λεφτα , φυσικα και εχουν δικαιωμα αν τους πεις τα εχω πανω μου να σου πουν δειξτα μας , φυσικα εχουν το δικαιωμα αν τους πεις τα εχω στην τραπεζα να τους δειξεις τον λογαριασμο τραπεζης και εκεινη την στιγμη ενημερωση του λογαριασμου για το υπολοιπο που εχεις , επισης , αν δεν δηλωσεις το ονομα που ερχεσε να επισκεφτεις συγνωμη που θα στο πω ετσι χυμα αλλα ξεχνα το , συνεχιζω και λεω το να βρεις δουλεια στο Τοροντο ειναι ευκολο ειναι και πολυ δυσκολο , εξαρτατε παντα απο την ειδηκοτητα που εχεις και για να καταλαβεις σου λεω ενα παραδειγμα , αν εισαι δασκαλος ας πουμε αστο καλυτερα μεινε εκει που εισαι , αν εισαι γυψοσανιδας δεν θα προλαβεις να κατεβεις απο το αεροπλανο θα σε εχουνε αρπαξει 127 εταιριες .Το να μπεις στην χωρα με σκοπο να δουλεψεις παρανομα , γιατι παρανομα θα δουλεψεις εφοσον δεν εχεις χαρτια ,πιστεψε με δεν θα κατσεις πανω απο 5 μηνες , ασε που θα την ψηλιαστουν επετρεψε μου να πω απο το αεροδρομιο ,το να εχεις καποιον ετοιμο να σε σπονσοραρει ( πραγμα δυσκολο αλλα οχι ακατορθωτο ) τοτε ναι θα σου ελεγα κανε το βημα και ελα απο κοντα , τωρα αν θελεις να ερθεις να δεις απο κοντα προς ειναι τα πραγματα ειναι κατι που δεν μπορει κανενας μα κανενας να σου πει οχι , απλα και εγω το θεωρω πεταμα χρηματων και κλεινω λεγοντας οτι πρεπει οχι απλα να πεις που θα μεινεις αλλα να το αποδειξεις κιολας , αν πουμε για ξενοδοχειο πρεπει να τους δειξεις χαρτι με την κρατηση σου , αν πουμε οτι θα μεινεις σε φιλο πρεπει να δωσεις διευθυνση , τηλεφωνο και στοιχεια αυτου που θα μεινεις .Τελος εγω ειμαι ο πρωτος που λεω κυνηγηστε τις ελπιδες σας , αρπαξτε μονοι σας τις ευκαιριες ( αλλωστε αν διαβασεις καποια παλια μου post θα καταλαβεις ) αλλα να υπαρχει ενα σχεδιο ας πουμε και οχι ορμαμε και οποιον παρει ο χαρος .Αυτα απο εμενα πατριωτη με αγαπη και οπως ειπα σου μιλαει καποιος που εκανε αυτο που πας να κανεις εσυ τωρα !!!

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by Giorgos27com View Post
                    Παιδια καλησπερα και καλη χρονια σε ολους του Ελληνες εντος και εκτος Ελλαδας.
                    Εχω διαβασει αρκετα πραγματα για Καναδα και με ενδιαφερει το IEC working holidays,να σημειωσω οτι θελω να φυγω Καναδα μαζι με την μακροχρονια σχεση μου.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι τα εξης επειδη δεν υπαρχουν αρκετα χρηματα για την αρχη,εαν επιλεχτουμε και οι δυο και φτασουμε στον Καναδα στο αεροδρομιο θα πρεπει και οι δυο να υποδειξουμε οτι εχουμε απο 2.500 δολλαρια?Και τελευταιο ποσο κοστιζει μια ασφαλεια ζωης στον Καναδα και ποσα χρηματα χρειαζονται για τους πρωτους δυο μηνες?
                    Συγνωμη αν σας κουρασα απλα εχω τοσα πολλα πραγματα που θα ηθελα την βοηθεια απο οσους γνωριζουν!
                    εχεις pm Γιωργο.
                    “Experience is a brutal teacher, but you learn. My God, do you learn.” C.S Lewis

                    Comment


                      #40
                      Originally posted by BlackRed View Post
                      Αυτο που πας να κανεις ειναι τρομερα δυσκολο, και στο λεω εγω που ηρθα κατω απο πολυ δυσκολες συνθηκες στον Καναδα.
                      Ακομα και να περασεις το αεροδρομιο, που ειναι πολυ δυσκολο και θελει αρκετη προετοιμασια για το πως θα παρουσιαστεις και τι απαντησεις θα δωσεις
                      για δειτε ενα παραδειγμα, υπαρχουν πολλα στο Youtube, ψαξτε για Canada Border Security

                      Border Security Canadas Front Line - YouTube



                      ειναι κανονικη ιερα εξεταση, διαβαζουν το κινητο σου, email/ sms [ !!! ] τουαλέτα πας με συνοδεια, αν υποψιαζονται οτιδηποτε σου κανουν και σωματικο ελεγχο, κλπ κλπ κλπ

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by BlackRed View Post
                        Το Τοροντο ειναι μια κορεσμενη επιλογη με υψηλο ανταγωνισμο, προσεξε πολυ τι πας να κανεις!
                        πολυ σωστα...:
                        http://www.patriotaki.net/%CE%BC%CE%...atistics-5670/

                        Comment


                          #42
                          Αρχική Δημοσίευση από Dean,
                          patrioten
                          κατ αρχήν σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου, θα σου πω ορισμένα πράγματα για να πιάσεις τον ειρμό τον σκέψεων μου.....
                          Για αρχή και περάσω με τουριστική βίζα να δω και αν είναι τα πράγματα οπως μου τα παρουσιαζουν.....
                          Σκεφτόμουν να πάρω μαζί μου λάδι και φέτα, υπάρχει πιθανότητα να με ρωτήσουν σε ποιον τα πάω; επειδή δεν θέλω να αναφέρω το όνομα του φιλο μου. Θα τους πω ότι πάω σε ξενοδοχειο.....
                          Είναι και αυτός με τουριστική βιζα και δεν θέλω να τον βάλω σε μπελάδες.
                          Έχει 6 μηνες εκεί.....
                          Σύμφωνα με τον φίλο μου σε 15 μέρες με 1 μήνα θα βρω δουλεία, οπότε ευελπιστώ να μην χαλάσω ούτε 1000 από αυτά γιατί είναι δεν είναι δικά μου, απλός τα παιρνω μαζι μου για να περασω τα συνορα. Είναι χρήματα που πρέπει να δοθουν σε δανεια κτλ
                          Τα εισητηρια τα έχω βγάλει οπότε πισωγυρίσματα δεν μπορω να κάνω.....
                          patrioten
                          Και πώς θα πιάσεις δουλειά με την τουριστική visa παράνομος λαθρομετανάστης και θα πληρώνεσαι μαύρα ?
                          Είναι μεγάλο ρίσκο και μάλιστα με δανεικά λεφτά που προορίζονται για δάνεια και άλλες σοβαρές υποχρεώσεις (από αυτά που γράφεις) μάλλον προκαλείς την μοίρα σου !
                          Στηρίζεις το μέλλον σου και την ζωή σου μπαίνοντας σε καθεστώς παρανομίας επειδή έτσι σου είπε ο φίλος σου,που και αυτός είναι με τουριστική visa ότι θα σε φιλοξενήσει και θα σου βρει δουλειά ?!
                          Μέσα από αυτό το forum θα διαβάσεις θα ρωτήσεις και θα πάρεις μόνο ότι είναι νόμιμο,σωστό και λογικό.
                          Δικιά σου είναι η ζωή και μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.
                          Found by Claus !

                          Border Security Canada's Front Line Arrest !
                          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                          Comment


                            #43
                            Ειδα το βιντεο και εχω παθει σοκ..ηξερα ότι είναι αυστηρα αλλα δεν το περιμενα και ετσι.
                            Για να πω την αληθεια μου φανηκε πολύ τραβηγμενη η συλληψη του παιδιου από την Κορεα.Για δουλεια πηγε ο καημενος

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by vaso31 View Post
                              Ειδα το βιντεο και εχω παθει σοκ..ηξερα ότι είναι αυστηρα αλλα δεν το περιμενα και ετσι.
                              Για να πω την αληθεια μου φανηκε πολύ τραβηγμενη η συλληψη του παιδιου από την Κορεα.Για δουλεια πηγε ο καημενος
                              δυστιχως η ευτυχως ετσι λειτουργουν οι καναδοι και δεν τους αδικω.προστατευουν το κρατος τους με οτι αυτο συνεπαγεται.δεν θεωρειται συλληψη απλα πακεταρισμα κ πισω στην χωρα του με την πρωτη διαθεσιμη πτηση.ειναι αυστηροι με την παρανομια αλλα απαξ και μπεις νομημα και ωραια ειναι πολυ κυριοι και εξηπηρετικοι.

                              Comment


                                #45
                                Originally posted by vaso31 View Post
                                Για δουλεια πηγε ο καημενος
                                ...απλα δεν ειχε αδεια εργασιας, ουτε ειχε συμβολαιο με εταιρια, ουτε ειχε κανει αιτηση για Perm Residence, απλα πηγε χυμα...


                                [ και εμεις για δουλεια θελουμε να παμε... ;-) ]

                                Comment

                                Working...
                                X