Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 71 έως 80 από 80
    Member
    Περιοχή
    Athens, Greece, Greece

Προεπιλογή

Δυστυχως φιλε Χριστοδουλε, οι ανα εποχες κυβερνωντες αυτον τον τοπο εκτελουσαν παντοτε διατεταγμενη υπηρεσια για τα αφεντικα τους, στερωντας απο τον Ελληνα ολη την αρχεγονη γνωση ξεπουλωντας οτι θησαυρος βρεθηκε απο τους τυμβωρυχους (με ταμπελα αρχαιολογου), καθως επισης και η εκκλησια εκανε το δικο της θαβοντας ολα τα αρχαια εγγραφα με την γνωση για να μην εχει δυνατοτητα ο " πελατης " να ξυπνησει. Διοτι η γνωση διαμορφωνει χαρακτηρα, αποψη, ανοικτο τροπο σκεψης στοιχεια που δεν βολευαν ουτε τους πολιτικους αλλα ουτε και τους θρησκευτικους δημαγωγους. Ομως δεν μπορουν να σκλαβωσουν το πνευμα του Ελληνα γιατι η ανεξαρτησια σε ολους τους τομεις ειναι μεσα στον γενετικο μας κωδικα. Δυστυχως γινομαστε περηφανοι για την καταγωγη μας μονον απο καποιους απλους φιλελληνες ανα την υφηλιο ανθρωπους και οχι οπως θα επρεπε απο τους πολιτικους του τοπου μας.
    Και παλι νασαι καλα για τον χρονο σου να μας δωσεις μια σταγονα δροσιας μεσα στην ερημο που ζουμε.

Senior Member Το avatar του χρήστη Christodoulos
    Περιοχή
    Melbourne

Visit Christodoulos's Youtube Channel

Προεπιλογή

Επιτέλους μετά από 5 χρόνια στην Αυστραλία, μπόρεσα επιτέλους να πάω στην Ελλάδα και να δω τους δικούς μου! Είχα πάει στα μέσα Ιουλίου για 6 εβδομάδες. Γύρισα περίπου 3 εβδομάδες πριν. Δεν μπορώ να σας περιγράψω τη χαρά μου και τη συγκίνισή μου! Πήγαμε για 2 μέρες στην Αθήνα και μετά για 3 μέρες στη Σαντορίνη. Μετά από αυτό, πήραμε το αεροπλάνο και φύγαμε για Αθήνα και πάλι, ώστε να πάρουμε άλλη πτήση για Αλεξανδρούπολη. Οι γονείς μου μας περίμεναν εκεί. Όταν άνοιξαν οι αυτόματες πόρτες των αφίξεων και αντίκρυσα τη μητέρα μου και τον πατέρα μου, έβγαλα ένα τεράστιο χαμόγελο! Μας χώριζε μια απόσταση 3 μέτρα. Μέχρι να κάνω αυτά τα 3 μέτρα, τα δάκρυα είχαν τρέξει ποτάμι από τα μάτια μου.
    Γενικά πέρασα πολύ καλά και είχα διαρκώς την παρέα την οικογένειας και των φίλων. Το καλοκαίρι ήταν πραγματικό καλοκαίρι με τη ζέστη του που σε ψήνει, αλλά δε σε καίει! Το φαγητό ήταν πραγματικό φαγητό και (επιτέλους) το χοιρινό κρέας είχε γεύση χοιρινού!!! Είδα όμως και τα άσχημα της Ελλάδας. Όπως ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια για να φάνε, επιχειρίσεις να έχουν κλείσει, κόσμο μειωμένο στα μαγαζιά, κόσμο να μην μπορεί να πληρώσει τους λογαριασμούς του, που να έχει χάσει τη δουλειά του εδώ και πολλά χρόνια και να μην ξέρει τι να κάνει. Δυστυχώς υπήρχαν και αυτά!
    Τα καλά ήταν οι συζητήσεις με τους γονείς και τον αδερφό μου, η παρέα με τους φίλους και οι πρωινές (και βραδινές) συναντήσεις. Η βόλτα με τη μοτοσικλέτα (ναι, έκανα πολλά παλαβά πάλι). Ο φραπές για τον οποίο μάλιστα κάποιος Έλληνας εδώ στην Αυστραλία μου τον είχε κατακρίνει, λέγοντας ότι φραπέ παραγγέλνουν οι Β' κατηγορίας πολίτες πλέον στην Ελλάδα. Οπότε, όσο καιρό ήμουν εκεί, παρέγγελνα μόνο φραπέ! Έτσι, για να θυμάμαι ότι είμαι και εγώ "Β' κατηγορίας" πολίτης!
    Προσπάθησα να κρατήσω τα καλά, χωρίς όμως να αγνοώ τα άσχημα. Αυτό με έκανε να νιώθω προνομιούχος που είμαι μετανάστης σε μια χώρα που μου έχει δώσει δουλειά και τη δυνατότητα να προχωρήσω στη ζωή μου. Προνομιούχος που έχω ακόμα την υγεία μου! Σίγουρα, δεν είναι η τέλεια χώρα και γίνονται πολλά που δε μου αρέσουν. Αλλά τουλάχιστον εδώ υπάρχει προοπτική. Οπότε λέω να μείνω μέχρι να βγω στη σύνταξη. Μετά θα πάω πίσω.
    Έδωσα μια υπόσχεση στον εαυτό μου, στην οικογένειά μου και στους φίλους μου: Θα ξαναπάω για διακοπές σε δυο χρόνια πάλι. Και κάθε δυο χρόνια θα πηγαίνω πάντα. Αυτό επειδή δεν μπορώ να πηγαίνω κάθε χρόνο. Αλλιώς...! Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά για να πηγαίνω! Φίλη Ελληνο-Αυστραλίδα με ρώτησε χτες σε ποια νησιά πήγαμε στις διακοπές μας στην Ελλάδα και μου πρότεινε κάποια νησιά για να πάω την επόμενη φορά. Της εξήγησα, πως, υπάρχει μια τεράστια διαφορά στο πως βλέπουμε τα πράγματα. Αυτή γεννήθηκε εδώ στην Αυστραλία, ενώ εγώ στην Ελλάδα. Αυτή μεγάλωσε και παντρεύτηκε στην Αυστραλία, ενώ εγώ μεγάλωσα εκεί. Δε με νοιάζουν τα νησιά για να πάω να τα δω. Δε λέω, καλά είναι και μακάρι να είχα το χρόνο να το κάνω. Αλλά όπως και νά 'χει, εγώ θέλω να περνάω όσο πιο πολύ καιρό μπορώ με τους γονείς και τον αδερφό μου. Αυτοί μου λείπουν. Ήμουν διακοπές στη Σαντορίνη και το μυαλό ήταν στο χωριό! Σε ποιον να το πεις και ποιος να σε πιστέψει??!!
    Αυτός που δεν έχει μεταναστεύσει ποτέ, δεν θα καταλάβει τι εννοώ και δεν περιμένω να καταλάβει. Δεν είναι κακό ούτε και λάθος. Αυτός όμως που έχει μεταναστεύσει, καταλαβαίνει απόλυτα τι λέω και πως νιώθω. Όταν έφευγα ήταν σα να μου ξερίζοναν την καρδιά! Όταν χαιρέτισα τους δικούς μου, ένιωθα ότι τους έχανα! Μου έβγαινε ένα βάρος στο στομάχι που γινόταν κόμπος και τον ένιωθα να ανεβαίνει στο λαιμό. Μόλις πήγαινε να μου βγει, γινόταν δάκρυα που κυλούσαν χωρίς να έχω τον έλεγχο να τα κρατήσω! Εκεί λοιπόν, κατάλβα πως αυτό είναι το τίμημα που πληρώνει κανείς για να έχει μια καλύτερη ζωή.
    Γεροί να είμαστε και θα ξαναπάμε. Μόνο αυτό: Υγεία.
    Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

Member
    Περιοχή
    xanthi

Προεπιλογή

Πω! Πω! Σφιχτηκε το στομάχι μου από τον επίλογο! Σας εύχομαι υγεία να έχετε όλοι και να καταφερνετε να συναντιεστε όσο πιο συχνά γίνεται

Member
    Περιοχή
    Amaliada

Προεπιλογή

Ειμαι σιγουρη πως το χειροτερο κομματι της μεταναστευσης ειναι η νοσταλγια για την οικογενεια και τους φιλους αλλα το μυαλο εχει τη δυνατοτητα στα δυσκολα να βρισκει τροπους να ξεφευγει ...
    Με το καλο να τους ξαναδεις,λοιπον!

Περιοχή
    Melbourne

Προεπιλογή

Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο belo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πω! Πω! Σφιχτηκε το στομάχι μου από τον επίλογο! Σας εύχομαι υγεία να έχετε όλοι και να καταφερνετε να συναντιεστε όσο πιο συχνά γίνεται
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nikitse Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειμαι σιγουρη πως το χειροτερο κομματι της μεταναστευσης ειναι η νοσταλγια για την οικογενεια και τους φιλους αλλα το μυαλο εχει τη δυνατοτητα στα δυσκολα να βρισκει τροπους να ξεφευγει ...
    Με το καλο να τους ξαναδεις,λοιπον!
    Να είστε καλά παιδιά! Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές (αν και καθυστεριμένα)! Καλή επιτυχία και σε εσάς, σε ότι και αν προσπαθείτε!

Περιοχή
    Melbourne

Προεπιλογή

Καλή χρονιά σε όλους σας! Εύχομαι σε εσάς, σε αυτούς που αγαπάτε κια ιδιαίτερα στις οικογένειές σας, να είστε πάντα καλά, να έχετε υγεία και ότι καλό δεν σας έδωσε το 2015 να σας το δώσει διπλό το 2016.

Υγεία πάνω από όλα

Junior Member
    Περιοχή
    katerini

Προεπιλογή

καλη χρονια με υγεια και σε εσενα chris

Moderator Το avatar του χρήστη australian
    Περιοχή
    AussieLand
    Follow australian On Twitter Add australian on Facebook Add australian on Google+
    Add australian on Linkedin Follow australian on Flickr Visit australian's Youtube Channel

Προεπιλογή

Ρίξτε μιά ματιά στο blog του Christodoulos

chris-australia

Περιοχή
    Melbourne

Προεπιλογή

Πάει καιρός που έγραψα εδώ μέσα. Πρόσφατα γύρισα από διακοπές στην Ελλάδα. Μια από τις μέρες που με σημέδεψε ήταν αυτή για την οποία έγραψα σε αυτό το άρθρο στο blog μου. Μιλάει για τον λόγο για τον οποίο έμαθα Αγγλικά. Για την αιτία η οποία κρυβόταν πίσω από λόγο δηλαδή. Καλή ανάγνωση.

https://chris-sofos.blogspot.com.au/2017/10/2017.html

Περιοχή
    Melbourne

Προεπιλογή

Γεια σε όλους
    Είχα πολύ καιρό να μπω και πολύ περισσότερο ακόμα να γράψω.
    Όλοι μας γνωρίζουμε για τα τελευταία άσχημα γεγονότα στν Ελλάδα μας με τις πυρκαγιές. Δεν μπορούμε να κάνουμε πολλά πράγματα, παρά μόνο να στείλουμε βοήθεια (υλική ή οικονομική).
    Μετά από μια πρόταση που έκανα πριν μια εβδομάδα σε ένα από τα αφεντικά μου στη δουλειά, συμφώνησε να μιλήσει με την αρχιεπισκοπή της Αυστραλίας και να δει τι μπορούν να κάνουν.
    Χτες πήρα ένα email το οποίο έλεγε το εξής:

Την Κυριακή την 5η Αυγούστου 2018 όλες οι Χριστιανικές Ορθόδοξες εκκλησίες θα:

-Πραγματοποιήσουν μνημόσυνη δέηση για όσους χάθηκαν στις πρόσφατες πυρκαγιές
    -Συγκεντρώσουν χρήματα για να σταλούν σε όσους έχουν πληγεί.

Όποιος λοιπόν θέλει και μπορεί, ας παρευρεθεί σε μια Ορθόδοξη Ελληνική εκκλησία.

Σελίδα 8 από 8 ΠρώτηΠρώτη ... 678

Παρόμοια Θέματα

1. Ανταπόκριση Σοφι
    Από Σοφι in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-04-2014, 14:27
  2. Ανταπόκριση - Farfyffs
    Από FarfyFfs in forum Ανταπόκριση απο την Αυστραλία
    Απαντήσεις: 80
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-2013, 15:32
  3. Ανταπόκριση - charm_quark