Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ανταπόκριση - Christodoulos

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #61
    1559496_10202264861997093_4671984988527753459_o.jpg


    10260015_10202264836396453_5682771010744675207_n.jpg

    Η μινιατούρα του Hobart σε απόλυτη ακρίβεια, όπως ήταν όταν πρωτοξεκίνησε! Στο Richmond (ένα χωριο, έξω από το Hobart)
    775655_10202264353784388_4148510566317268779_o.jpg
    Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

    Comment


      #62
      919992_10202270462577104_4553758522472736459_o.jpg

      Και τα ξαδέρφια μας...
      1606394_10202272953959387_821749348157138286_o.jpg

      Το σημείο Breather!
      10255796_10202272904038139_4168045319577910184_o.jpg
      Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

      Comment


        #63
        Ομορφες ληψεις Χριστοδουλε, νασαι καλα.

        Comment


          #64
          Μπράβο Χριστόδουλε είναι παράδεισος η Τασμάνια ,μακάρι να επιστρέφαμε!!!

          Comment


            #65
            Ευχαριστώ πολύ. Χαίρομαι που σας αρέσουν! Να και μερικές ακόμα!
            1601216_10202273168204743_687731594544982132_n.jpg


            1898895_10202220971339854_1923900194_o.jpg


            1939867_10202273069002263_5338446946820966258_o.jpg
            Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

            Comment


              #66
              Σάββατο βραδυ Ανάστασης ήμουν στη δουλειά. Πιάσαμε κουβέντα με ένα πολύ καλο παιδί. Πακιστανός στην καταγωγή. Yousaf τον λένε. Μιλήσαμε για πολλά πράγματα. Κάπου εκεί στην κουβέντα μας λοιπόν, ήρθε και το θέμα της Ελλάδας. Κάποια στιγμή ο Yousaf μου λέει: "Ακούω στις ειδήσεις πως οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και δεν θέλουν να δουλέψουν". Πριν προλάβει κάποιος και αρχίζει να σκέφτεται ποσο καθίκι είναι ο Yousaf, να σας πω, ότι ο άνθρωπος αυτός απλώς το ανάφερε για να μου κάνει πασα στην ουσία, να μιλήσω για αυτό το θέμα. Ήθελε να μάθει τι στο διάολο γίνεται και τα ΜΜΕ μας έχουν καταπατήσει τόσο. Ξέρει ότι κάτι δεν κολλάει στην ιστορία και ήθελε τη γνώμη κάποιου που έχει ζήσει την κατάσταση εκεί. Δεν πέταξε κακια λοιπόν, αλλα ζήτησε τη γνώμη μου. Και συνεχίζω λοιπόν:

              Έχω ακούσει δεκάδες φορες αυτήν ακριβώς τη φράση: "Οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και δεν θέλουν να δουλέψουν". Από άτομα σε προηγούμενες δουλειές. Από άτομα σε θέσεις αρκετά ψηλά στη δουλειά τους, από άτομα σαν εσένα και εμενα, από κάθε είδους άτομα. Αυτήν ακριβώς τη φράση φιλε: "Οι Έλληνες είναι τεμπέληδες και δεν θέλουν να δουλέψουν". Είναι μια εξήγηση που έχει δοθεί από τα ΜΜΕ για την παρούσα κατάσταση της χώρας μας. Η άλλη εξήγηση που δίνεται και πάλι από τα ΜΜΕ είναι: "οι Έλληνες δεν θέλουν να πληρώνουν φόρους". Δυο φράσεις φιλε, δυο απλές εξηγήσεις και τέλος. Το πρόβλημα έχει βρεθεί. Ο λαός είναι ο υπαίτιος για ότι του συμβαίνει, επειδή είναι τεμπέλης και δεν θέλει να πληρώσει φόρους. Δυο φράσεις που διαδίδονται εύκολα, βγάζουν νόημα στο όλο πρόβλημα, δικαιώνουν απόλυτα την κατάσταση της Ελλάδας και τέλος!

              Εδώ να πω, ότι πιστεύω απόλυτα ένα μέρος των κατηγοριών. Ότι εμείς, ο λαός είμαστε υπεύθυνοι για εδώ που φτάσαμε. Όχι όμως για το ότι είμαστε τεμπέληδες και για το ότι δεν θέλαμε να πληρώσουμε φόρους. Αλλα γιατί ψηφίζαμε τόσα χρονια, αυτούς που ψηφίζαμε. Παρόλα τα σκάνδαλα, παρόλα τα ψέματα, παρόλες τις μίζες, παρόλη την ξεφτίλα, εμείς εκεί. Δίναμε την ψήφο μας, για να μπούμε όλοι στο δημόσιο, για να πιάσουμε την καλή, για να βρούμε καμια άκρη, για να μπούμε και εμείς στο σύστημα που είναι βρώμικο. Το πρόβλημα μας, δεν ήταν πως θα απαλλαγούμε από τη βρωμιά, αλλα πως θα μπορέσουμε να μπούμε στη βρωμιά! Πάει αυτό. Στο θέμα μας τώρα:

              Η τεμπελιά και η απουσία παράδοσης φορων λοιπόν, είναι η βασική (και ίσως η μονη) αιτια για όλο τον κόσμο, που η Ελλάδα έπιασε πάτο. Στο Yousaf λοιπόν, εξήγησα τα παρακάτω: Ότι τα πράγματα δεν έχουν να κάνουν με την τεμπελιά. Αν μάλιστα μπορούσα να τον πάρω και να τον πάω αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, θα του έδειχνα ανθρώπους οι οποιοι δούλεψαν πολύ σκληρά στη ζωή τους. Θυμάμαι ακόμα μια φράση που μου είχε πει ο πατέρας μου όταν συζητάγαμε πριν χρονια για το αν είναι καλή ιδέα η όχι να μεταναστεύσω στην Αυστραλία. Είχε φέρει κάποιες αντιρρήσεις μετά φόβων, όπως κάθε λογικός άνθρωπος. Στην ερώτηση μου λοιπόν, για το αν πίστευε ότι κάποια στιγμή θα έστρωναν τα πράγματα κάποτε στην Ελλάδα, μου απάντησε: "Τι να στρώσουν αγόρι μου? Θα χειροτερέψουν και θα έρθουν μαύρες μέρες! Δούλευα μια ζωή σαν το σκυλί, για να πεινάσω τώρα στα γεράματα!" Εκεί έμεινα κόκκαλο! Γιατί, όπως και πολλοί γονείς σας, θείοι σας, συγγενείς σας, ξέρετε πολύ καλά ότι έτσι έγινε: δούλεψαν σαν τα σκυλιά στη ζωή τους για να καταφέρουν ότι κατάφεραν. Σίγουρα η δικη μας γενιά, δε γνώρισε πεινα, πόλεμο κλπ. Δεν είδε μαύρες μέρες. Σίγουρα έχουμε τεμπέληδες. Πολλούς. Αλλα σε καμια περίπτωση τόσους που μας δίνεται ο τίτλος του ΤΕΜΠΕΛΗ! Δεν έχει τεμπέληδες στην Αμερική? Στη Γερμανία? Στην India? Στην Αφρική? Η μήπως δεν έχει τεμπέληδες στην Αυστραλία? Για την Αυστραλία μάλιστα, θα έδινα τον τίτλο του τεμπέλη! Ναι ok, ξέρω, ακούγεται ίσως άδικο γιατί αν ήταν τεμπέληδες δεν θα είχαν καταφέρει ότι κατάφεραν. Αλλα μην ξεχνάτε ότι, όσα κατάφεραν, έγιναν λόγο σκληρής δουλειάς της προηγουμενης γενιάς. Η δικη μας γενιά, τώρα χτίζει. Κάτσε να δούμε τι θα καταφέρει σε 20 χρονια που θα απελωσει τα όπλα και μετά θα κάνουμε τον απολογισμό. Όχι ακόμα!

              Εξήγησα στο φίλο μου, ότι υπάρχουν άνθρωποι που δούλεψαν και συνεχίζουν να δουλεύουν πολύ σκληρά για το μεροκάματο. Ναι στη δικη μας γενιά ξεφύγαμε αρκετά, θέλοντας να έχουμε μεγάλο σπίτι, ακριβό μάξι με πολλά πολλά άλογα και μοτοσικλέτα με ακόμα περισσότερα! Για ρίξε μια ματια σε όλο τον κόσμο (τον αναπτυγμένο τουλάχιστον) και πες μου αν υπάρχει κάποιος που να μην τα θέλει όλα αυτά! Όλοι τα θέλουν. Απλώς υπάρχουν οι ρεαλιστές, που λένε θα το προσπαθήσω και αν τα καταφέρω έχει καλώς και οι ονειροπαρμένοι, που λένε παίρνω λιγότερα από όσα δίνω για δάνειο για το αμάξι, αλλα θα το πάρω για να έχω καλύτερο από του γείτονα!!! Παντού γίνεται αυτό. Απλώς αποφασίζεις μεριά!

              Για το θέμα των φορων από την άλλη, έχουν βομβαρδίσει τον κόσμο με την ιδέα ότι δε θέλαμε να πληρώσουμε φόρους. Λες και είχαμε αυτή την επιλογή! Μας είχαν τεντώσει στους ελεγχους! Επίσης το GST δεν ήταν 10% αλλα 18%. Τώρα έχει πάει 23%!!! Όταν τα κούνε αυτά εδώ, τρελαίνονται!!! Δηλαδή το ένα τέταρτο του εισοδήματος σου, στο παίρνει το κράτος. Όχι το ένα δέκατο φιλε μου, αλλα το ένα τέταρτο. Μεγάλη διαφορα, δε νομίζεις? Για να μην πάμε στο εισόδημα από ενοίκιο που είναι 30%!!!!!!! Αστο τώρα!!! Και πάλι γνωρίζω ότι υπάρχουν πολλοί που δεν πλήρωναν φόρους, αποφεύγανε να δηλώσουν όλο το εισόδημα. Αυτοί όμως που απέφευγαν του κερατα, ήταν οι λεφτάδες που τα είχαν κάνει πλακάκια με τους πολιτικούς. Τάιζαν τους πολιτικούς, και οι πολιτικοί τάιζαν αυτούς με το να τους χαρίζουν τους φόρους! Με τον A η B τρόπο! Το ψάρι φιλε μου βρωμαει πάντα από το κεφάλι! Ποτε από την ουρα! Αν θες να βρείς τα αιτια αποτυχίας μιας εταιρείας, θα πας κατευθείαν στο διευθυντή. Θα τσεκάρεις τι λάθη έκανε και την έριξε στην πτώχευση. Δεν είδα ποτε κανέναν να πάει στον εργάτη και να ψάχνει να βρει για ποιο λόγο πάτωσε η εταιρεία. Και στη δικη μας περίπτωση λοιπόν, θα πρέπει να κοιτάξουν τους πολιτικούς. Που είχαν την πίτα, είχαν και το μαχαίρι. Και σου έλεγαν "Κοίτα, εγώ έχω το φαγητό. Αλλα για να το πάρεις, θα πρέπει να με ψηφήσεις. Αν το κανεις, θα φας καλά. Αν όχι... τότε...." Και έπεφτες και εσύ σε αυτό τον εκβιασμό. Ψήφιζες για να "φας καλά." Δεν έτρωγες καν τις περισσότερες φορες, αλλα εκεί! Μπας και! Και έπεφτες σε αυτό τον φαύλο κύκλο, ολοένα και περισσότερο. Και έλπιζες, και έλπιζες. Καμια φορα που άρπαζες καμια καλή μερίδα (θέση στο δημόσιο πχ), έπαιρνες τα πάνω σου και πίστευες ακόμα περισσότερο. Και έλπιζες ακόμα πιο πολύ! Ήξερες ότι οι μαύρες μέρες έρχονται, αλλα είχες υποδουλωθεί πλέον! Είχες βολευτεί σε αυτή την κατάσταση και δε σε ένοιαζε. Πολλές φορες που αναλογιζόσουν το κακό που έρχεται έλεγες: "A μπα. Σιγά μωρέ, είμαστε στην Ευρώπη τώρα!" Ήσουν. Είσαι ακόμα. Αλλα μάντεψε? Δεν είσαι ακριβώς!

              Αυτή την κουβέντα είχαμε με τον Yousaf βραδυ Mεγάλου Σαββάτου λοιπόν. Φάνηκε ότι κατανόησε τα όσα του είπα και ότι άκουσε και την άλλη πλευρά! Όταν στο τέλος με ρώτησε για ποιο λόγο πιστεύω ότι έγιναν όλα όσα έγιναν στην ωραία μας Ελλάδα, του απάντησα "Για τον ορυκτό πλούτο της. Για να τον φάνε κοψοχρονιά οι επιτήδειοι". Όσο για το αν και ποσο τεμπέληδες είμαστε η για το αν πληρώναμε φόρους η όχι... δεκάρα δε δίνουν αυτοί. Είναι άλλος ένας τρόπος για να μειώσουν το Έθνος και να του κόψουν την περηφάνια και τη δύναμη να αγωνιστεί εναντίον τους. Αν ποτε συναντήσετε κανένα Yousaf και εσείς, μη διστάσετε να συνεχίσετε κουβέντα σχετική με το θέμα. Εξηγήστε του! Πάντα με καλο τρόπο, χωρίς φωνές και διαμαρτυρίες. Το 99% των ανθρώπων που θα σας ρωτήσουν για το θέμα της Ελλάδας, να θυμάστε, ότι δε γνωρίζουν τι γίνεται και έχουν γνώμη μονο από τα ΜΜΕ!
              Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

              Comment


                #67
                Χριστος Ανεστη Χριστοδουλε, νασαι καλα εσυ και οι αγαπημενοι σου εκει που ειστε.
                Μπραβο σου αλλη μια φορα για την αναγκη σου να μοιραστεις μαζι μας μικρες αλλα σημαντικες ιστοριες της καθημερινοτητας σου. Συμφωνω σε ολα οσα ειπες και επιβραβευω την προσπαθεια σου να εξηγησεις και σε αλλους τι πραγματικα σημαινει Ελληνας. Ομως μην ξεχνας οτι την ρετσινια του τεμπελη και φοροφυγα στο εξωτερικο, μας την κολλησαν ομοεθνεις μας πολιτικοι. Και δεν τους αναφερω ως Ελληνες αλλα ως ομοεθνεις γιατι δεν υπηρξαν ποτε Ελληνες, μονο προδοτες. Αυτο δεν αναιρει ομως οτι ολοι εμεις πρεπει οπου κι αν ειμαστε να δειχνουμε τι πραγματικα σημαινει Ελληνας.
                Μπραβο αλλη μια φορα.

                Comment


                  #68
                  Originally posted by tasosn View Post
                  Αυτο δεν αναιρει ομως οτι ολοι εμεις πρεπει οπου κι αν ειμαστε να δειχνουμε τι πραγματικα σημαινει Ελληνας.
                  Πολύ σωστά!
                  Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                  Comment


                    #69
                    Είναι πάλι μια από αυτές τις στιγμές, που κάθομαι μπροστά στον υπολογιστή και χαζεύω. Προσπαθώ να μάθω τα νέα πίσω στην πατρίδα από διαφορα blogs και sites. Βλέπω τον τελευταίο καιρό, μια έντονη δραστηριότητα της Τουρκίας να βάλει για τα καλά πλέον, το χέρι της στη Θράκη.
                    Μιας και είμαι από ένα χωριο του Διδυμοτειχου, έχω έντονο ενδιαφέρον για το τι μέλει γενέσθαι στη Θράκη! Επίσης έχοντας 7 χρονια προϋπηρεσία στον Ελληνικό στρατό, νιώθω (ίσως) λίγο πιο έντονη την απειλή από τον μέσο Έλληνα πολίτη! Εδώ και πολύ καιρό έβλεπα ότι τα πράγματα δεν πήγαιναν καλά εκεί πάνω! Η πολιτική ηγεσία της χώρας μας την είχε ξεχασμένη αυτή τη μεριά από πολλού! Όπου υπάρχει καπνός, υπάρχει πάντα και φωτιά! Και το θέμα είναι να τη σβήσεις πρώτου να απλωθεί. Καλο θα είναι να την προλάβεις βεβαια, αλλα αυτό έγινε τώρα.
                    Μια σκέψη μου περνάει από το μυαλό που μου σηκώνει την τρίχα: Tο '74 χάσαμε την Κύπρο, το '96 χάσαμε τα Ιμια. Με αυτό, σαν "μάθημα" από το παρελθόν και με την παρούσα κατάσταση, βλέπω ότι κάθε 20 χρονια όλο και κάτι χάνουμε. Πολύ φοβάμαι ότι ήρθε η ώρα να χάσουμε τη Θράκη!
                    Δε μου αρέσει να κινδυνολογω. Δεν τη βρίσκω με αυτό. Αλλα δε μου αρέσει και να αδιαφορώ κιόλας! Και όταν βλέπω να γίνονται ένα σωρό μπερδέματα, δεν μπορώ να μην ανησυχήσω και να μην μιλήσω.
                    Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                    Comment


                      #70
                      ψες το βραδυ θυμήθηκα τι εστί Ελλάδα! Δούλευα με έναν Φιλιππινέζο, τον Joseph. Ο Joseph ήρθε στην Αυστραλία πριν περίπου 3,5 χρονια. Την ίδια περίπου χρονική περίοδο που ήρθα κι εγώ. Είναι 40 χρονων, παντρεμένος και πατέρας 5 παιδιών!!! Από την αρχή τον ψυχολόγησα ως ένα καλόκαρδο άτομο, το οποιο αν του φερθείς με σεβασμό θα σου το ανταποδώσει με τον ίδιο τρόπο. Στην πατρίδα του ήταν δικηγόρος, ειδικευόμενος σε περιουσιακά θέματα. Πελάτες του ήταν πλούσιοι ανά τον κόσμο! Περισσότερο Ευρωπαίοι και πολλοί από αυτούς Έλληνες. Στην Αυστραλία είχε έρθει κάποια στιγμή για διακοπές με την οικογένεια του και η γυναικα του είχε την ιδέα να μεταναστεύσουν εδώ, γιατί είχε αρέσει παρα πολύ στα παιδιά τους. Οικονομικό πρόβλημα δεν είχε (το αντίθετο μάλιστα) και έκανε το βήμα καθαρά για τα παιδιά. Στις Φιλιππίνες έχει μεγάλη εγκληματικότητα και ήταν ο κύριος και βασικός λόγος που πήρε την απόφαση της μετανάστευσης!

                      Μιλήσαμε για κάποιους κοινούς φίλους Έλληνες που έχουμε και παρατήρησα ότι μίλαγε με μεγάλο σεβασμό για την Ελλάδα! "Είναι άδικο ότι γίνεται στη χωρα σας" μου είπε! "Η Ελλάδα έδωσε τον πολιτισμό στον κόσμο, τη δημοκρατία. Άνθρωποι όπως ο Σωκράτης, ο Πλάτωνας και ο Αριστοτέλης δεν θα υπάρξουν ποτε ξανά". Μου είπε ακόμη πως "αν κάποιος δεν έχει μελετήσει καθόλου την Ελληνική ιστορία, δεν ξέρει τίποτα". Το πανεπιστήμιο στο οποιο σπούδασε νομική στη χωρα του, ονομάζεται "Αθηναίων Πανεπιστήμιο Νομικής"! Είναι βασικό μάθημα στα σχολεια των Φιλιππίνων η Ελληνική ιστορία. Οποιος δεν τη γνωρίζει, δεν θεωρείται μορφωμένος! Μου μίλησε επί ώρες για τα μεγάλα πράγματα που δημιούργησαν οι Έλληνες ανά τα χρονια!

                      Του εξήγησα πως, αν πάει στη σημερινή Ελλάδα, δεν θα δει τίποτα που να θυμίζει την αρχαία. Μπορεί οι πρόγονοι μας να έκαναν μεγάλα πράγματα, αλλα αυτό έγινε γιατί ήταν και ΜΕΓΑΛΟΙ άνθρωποι. Του εξήγησα πως ο σημερινος Έλληνας είναι πολύ του γλεντιού, του "ωχ-αδερφισμου" και του "ξέρεις ποιος είμαι εγώ;" Αυτά και αλλα πολλά, ήταν που μας έκαναν να μείνουμε πίσω! Και τότε ο Joseph συμπλήρωσε: "Και τα 400 χρονια σκλαβιάς με τους Τούρκους". Σα να είχε δίκιο!

                      Επίσης μου ανέφερε πως είναι τεράστιο άδικο η Γερμανία να ζητάει τα ρέστα και να μας θεωρεί μη παραγωγικούς και τεμπέληδες, τη στιγμή που οι ίδιοι οι Γερμανοί μας κατέστρεψαν στον B' Παγκόσμιο πόλεμο! Ιδιαιτερα το γεγονός ότι ποτε μα ποτε δε μας αποζημίωσαν για τα εγκλήματα που διέπραξαν οι nazi στη χωρα μας, είναι αδιανόητο! Και τώρα ζητάνε και τα ρέστα! "Δεν έχεις ιδέα φιλε, πόσοι ανά τον κόσμο μελετάνε την Ελληνική ιστορία" μου είπε. "Μονο αν μελετήσει κανεις την Ελληνική ιστορία, παίρνει μια γνώση του τι γίνεται και τι μπορεί να γίνει, για να καλυτερέψει αυτός ο κόσμος" συνέχισε! Εγώ τι να πώ Έμεινα άφωνος όση ώρα μιλούσαμε και για την πρώτη ώρα, (για να πω την αλήθεια) νόμιζα ότι με δούλευε. Φυσικά δεν ήταν έτσι.

                      Όταν ήρθε η ώρα να σχολάσουμε και να καληνυχτίσουμε ο ένας τον άλλο, το μονο που μπόρεσα να του πω, καθώς αναλογιζόμουν το τι σεβασμό είχε ένας ξένος για τη χωρα μου, ήταν: "σε ευχαριστώ". Με κοίταξε κάπως έκπληκτος, μη μπορώντας να καταλάβει για ποιο πράγμα τον είχα ευχαριστήσει. "Για το σεβασμό" τον πρόλαβα και χαμογέλασε γνέφοντας το κεφάλι του. "Παρομοίως. Για αυτά που μου έδωσε η χωρα σου" μου είπε και φύγαμε. Έμεινα πάλι άφωνος!

                      Και εκεί φιλε, για άλλη μια φορα μουρμούρισα μέσα μου: "Οι Έλληνες έδωσαν τα φώτα του πολιτισμού σε όλο τον κόσμο και εμείς δεν κρατήσαμε ούτε ένα κεράκι για εμάς..."
                      Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                      Comment


                        #71
                        Δυστυχως φιλε Χριστοδουλε, οι ανα εποχες κυβερνωντες αυτον τον τοπο εκτελουσαν παντοτε διατεταγμενη υπηρεσια για τα αφεντικα τους, στερωντας απο τον Ελληνα ολη την αρχεγονη γνωση ξεπουλωντας οτι θησαυρος βρεθηκε απο τους τυμβωρυχους (με ταμπελα αρχαιολογου), καθως επισης και η εκκλησια εκανε το δικο της θαβοντας ολα τα αρχαια εγγραφα με την γνωση για να μην εχει δυνατοτητα ο " πελατης " να ξυπνησει. Διοτι η γνωση διαμορφωνει χαρακτηρα, αποψη, ανοικτο τροπο σκεψης στοιχεια που δεν βολευαν ουτε τους πολιτικους αλλα ουτε και τους θρησκευτικους δημαγωγους. Ομως δεν μπορουν να σκλαβωσουν το πνευμα του Ελληνα γιατι η ανεξαρτησια σε ολους τους τομεις ειναι μεσα στον γενετικο μας κωδικα. Δυστυχως γινομαστε περηφανοι για την καταγωγη μας μονον απο καποιους απλους φιλελληνες ανα την υφηλιο ανθρωπους και οχι οπως θα επρεπε απο τους πολιτικους του τοπου μας.
                        Και παλι νασαι καλα για τον χρονο σου να μας δωσεις μια σταγονα δροσιας μεσα στην ερημο που ζουμε.

                        Comment


                          #72
                          Επιτέλους μετά από 5 χρόνια στην Αυστραλία, μπόρεσα επιτέλους να πάω στην Ελλάδα και να δω τους δικούς μου! Είχα πάει στα μέσα Ιουλίου για 6 εβδομάδες. Γύρισα περίπου 3 εβδομάδες πριν. Δεν μπορώ να σας περιγράψω τη χαρά μου και τη συγκίνισή μου! Πήγαμε για 2 μέρες στην Αθήνα και μετά για 3 μέρες στη Σαντορίνη. Μετά από αυτό, πήραμε το αεροπλάνο και φύγαμε για Αθήνα και πάλι, ώστε να πάρουμε άλλη πτήση για Αλεξανδρούπολη. Οι γονείς μου μας περίμεναν εκεί. Όταν άνοιξαν οι αυτόματες πόρτες των αφίξεων και αντίκρυσα τη μητέρα μου και τον πατέρα μου, έβγαλα ένα τεράστιο χαμόγελο! Μας χώριζε μια απόσταση 3 μέτρα. Μέχρι να κάνω αυτά τα 3 μέτρα, τα δάκρυα είχαν τρέξει ποτάμι από τα μάτια μου.
                          Γενικά πέρασα πολύ καλά και είχα διαρκώς την παρέα την οικογένειας και των φίλων. Το καλοκαίρι ήταν πραγματικό καλοκαίρι με τη ζέστη του που σε ψήνει, αλλά δε σε καίει! Το φαγητό ήταν πραγματικό φαγητό και (επιτέλους) το χοιρινό κρέας είχε γεύση χοιρινού!!! Είδα όμως και τα άσχημα της Ελλάδας. Όπως ανθρώπους να ψάχνουν στα σκουπίδια για να φάνε, επιχειρίσεις να έχουν κλείσει, κόσμο μειωμένο στα μαγαζιά, κόσμο να μην μπορεί να πληρώσει τους λογαριασμούς του, που να έχει χάσει τη δουλειά του εδώ και πολλά χρόνια και να μην ξέρει τι να κάνει. Δυστυχώς υπήρχαν και αυτά!
                          Τα καλά ήταν οι συζητήσεις με τους γονείς και τον αδερφό μου, η παρέα με τους φίλους και οι πρωινές (και βραδινές) συναντήσεις. Η βόλτα με τη μοτοσικλέτα (ναι, έκανα πολλά παλαβά πάλι). Ο φραπές για τον οποίο μάλιστα κάποιος Έλληνας εδώ στην Αυστραλία μου τον είχε κατακρίνει, λέγοντας ότι φραπέ παραγγέλνουν οι Β' κατηγορίας πολίτες πλέον στην Ελλάδα. Οπότε, όσο καιρό ήμουν εκεί, παρέγγελνα μόνο φραπέ! Έτσι, για να θυμάμαι ότι είμαι και εγώ "Β' κατηγορίας" πολίτης!
                          Προσπάθησα να κρατήσω τα καλά, χωρίς όμως να αγνοώ τα άσχημα. Αυτό με έκανε να νιώθω προνομιούχος που είμαι μετανάστης σε μια χώρα που μου έχει δώσει δουλειά και τη δυνατότητα να προχωρήσω στη ζωή μου. Προνομιούχος που έχω ακόμα την υγεία μου! Σίγουρα, δεν είναι η τέλεια χώρα και γίνονται πολλά που δε μου αρέσουν. Αλλά τουλάχιστον εδώ υπάρχει προοπτική. Οπότε λέω να μείνω μέχρι να βγω στη σύνταξη. Μετά θα πάω πίσω.
                          Έδωσα μια υπόσχεση στον εαυτό μου, στην οικογένειά μου και στους φίλους μου: Θα ξαναπάω για διακοπές σε δυο χρόνια πάλι. Και κάθε δυο χρόνια θα πηγαίνω πάντα. Αυτό επειδή δεν μπορώ να πηγαίνω κάθε χρόνο. Αλλιώς...! Θα κάνω τα αδύνατα δυνατά για να πηγαίνω! Φίλη Ελληνο-Αυστραλίδα με ρώτησε χτες σε ποια νησιά πήγαμε στις διακοπές μας στην Ελλάδα και μου πρότεινε κάποια νησιά για να πάω την επόμενη φορά. Της εξήγησα, πως, υπάρχει μια τεράστια διαφορά στο πως βλέπουμε τα πράγματα. Αυτή γεννήθηκε εδώ στην Αυστραλία, ενώ εγώ στην Ελλάδα. Αυτή μεγάλωσε και παντρεύτηκε στην Αυστραλία, ενώ εγώ μεγάλωσα εκεί. Δε με νοιάζουν τα νησιά για να πάω να τα δω. Δε λέω, καλά είναι και μακάρι να είχα το χρόνο να το κάνω. Αλλά όπως και νά 'χει, εγώ θέλω να περνάω όσο πιο πολύ καιρό μπορώ με τους γονείς και τον αδερφό μου. Αυτοί μου λείπουν. Ήμουν διακοπές στη Σαντορίνη και το μυαλό ήταν στο χωριό! Σε ποιον να το πεις και ποιος να σε πιστέψει??!!
                          Αυτός που δεν έχει μεταναστεύσει ποτέ, δεν θα καταλάβει τι εννοώ και δεν περιμένω να καταλάβει. Δεν είναι κακό ούτε και λάθος. Αυτός όμως που έχει μεταναστεύσει, καταλαβαίνει απόλυτα τι λέω και πως νιώθω. Όταν έφευγα ήταν σα να μου ξερίζοναν την καρδιά! Όταν χαιρέτισα τους δικούς μου, ένιωθα ότι τους έχανα! Μου έβγαινε ένα βάρος στο στομάχι που γινόταν κόμπος και τον ένιωθα να ανεβαίνει στο λαιμό. Μόλις πήγαινε να μου βγει, γινόταν δάκρυα που κυλούσαν χωρίς να έχω τον έλεγχο να τα κρατήσω! Εκεί λοιπόν, κατάλβα πως αυτό είναι το τίμημα που πληρώνει κανείς για να έχει μια καλύτερη ζωή.
                          Γεροί να είμαστε και θα ξαναπάμε. Μόνο αυτό: Υγεία.
                          Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                          Comment


                            #73
                            Πω! Πω! Σφιχτηκε το στομάχι μου από τον επίλογο! Σας εύχομαι υγεία να έχετε όλοι και να καταφερνετε να συναντιεστε όσο πιο συχνά γίνεται

                            Comment


                              #74
                              Ειμαι σιγουρη πως το χειροτερο κομματι της μεταναστευσης ειναι η νοσταλγια για την οικογενεια και τους φιλους αλλα το μυαλο εχει τη δυνατοτητα στα δυσκολα να βρισκει τροπους να ξεφευγει ...
                              Με το καλο να τους ξαναδεις,λοιπον!

                              Comment


                                #75
                                Originally posted by belo View Post
                                Πω! Πω! Σφιχτηκε το στομάχι μου από τον επίλογο! Σας εύχομαι υγεία να έχετε όλοι και να καταφερνετε να συναντιεστε όσο πιο συχνά γίνεται
                                Originally posted by Nikitse View Post
                                Ειμαι σιγουρη πως το χειροτερο κομματι της μεταναστευσης ειναι η νοσταλγια για την οικογενεια και τους φιλους αλλα το μυαλο εχει τη δυνατοτητα στα δυσκολα να βρισκει τροπους να ξεφευγει ...
                                Με το καλο να τους ξαναδεις,λοιπον!
                                Να είστε καλά παιδιά! Σας ευχαριστώ πολύ για τις ευχές (αν και καθυστεριμένα)! Καλή επιτυχία και σε εσάς, σε ότι και αν προσπαθείτε!
                                Κάθε πρόβλημα, έχει και μια λύση

                                Comment

                                Working...
                                X