Announcement

Collapse
No announcement yet.

Έκδοση διαβατηρίου στην Ελλάδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Έκδοση διαβατηρίου στην Ελλάδα

    Δεν μπορώ να πώ! Η χώρα μου φροντίζει να με διασκεδάζει σε κάθε στάδιο της προετοιμασίας μου για τη μετανάστευση. Παιδιά είμαι ανάμεσα στο να το δώ πολύ αστείο ή να αρχίσω να τραβάω τα μαλλιά μου που τα κάνουμε όλα ανάποδα σ'αυτή τη χώρα.

    Έχουμε και λέμε. Είμαι στη φάση που βγάζω το νέο μου διαβατήριο. Το παλιό ήταν παλαιού τύπου και το είχα βγάλει κάπου στο 2000 κι ως τώρα ταξίδευα με την ταυτότητά μου αλλά πιστεύω ότι το διαβατήριο θα είναι απαραίτητο στη συνέχεια, κι ας πηγαίνω εντός ΕΕ.

    Ναι αλλά τα πράγματα έχουν αλλάξει έτσι; Σήμερα έβγαλα τις φωτογραφίες. Είχα κοιτάξει τις πληροφορίες στο ίντερνετ κι είδα γενικά τί ζητούν. Πάω στο φωτογραφία και μου λέει ο άνθρωπος: ευτυχώς δεν φοράς λευκά ρούχα, γιατί υπάρχει αυστηρή οδηγία να είναι λευκό το φόντο (πάλι καλά). Φοράς όμως make up και υπάρχει πιθανότητα να σου απορρίψουν τη φωτογραφία! Α ναι, επίσης δεν κάνει να φοράς σκουλαρίκια. Και πού 'σαι! Τα αυτιά να φαίνονται. Κάπως χαζά μου ακούγονται όλα αυτά γιατί αν αλλάξω αύριο χρώμα μαλλιών και τα βάψω πράσινα δεν θα είναι δραστική αλλαγή; Κι αν τα ξυρίσω τελείως; Κι αν χτυπήσω tatoo στο δεξί μάγουλο;

    Αλλά οδηγίες είναι αυτές τί να κάνουμε; Πάλι καλά που μένω τρία λεπτά μακριά. Πήγα, ξεβάφτηκα και γύρισα να βγάλω τις πολύ όμορφες φωτογραφίες μου με την απορία γιατί στα προηγούμενα δύο διαβατήρια δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα με το παλιό σύστημα (που δεν φοράω και πολύ μακιγιάζ δηλαδή).

    Τυπώνει ο καλός άνθρωπος τις φωτογραφίες και πάω να τις παραλάβω. Βλέπω κάτι φωτογραφίες μεγαλούτσικες, λέω τί έγινε ρε παιδιά; μεγάλωσε το μέγεθος του διαβατηρίου; Όχι μου εξηγεί ο φωτογράφος. Τις θέλουν έτσι για να τις σκανάρουν ψηφιακά στην υπηρεσία. Κι αν είναι έτσι γιατί να μην τις έστελνα απ' ευθείας μέσω ίντερνετ; αναρωτιέμαι. Και μου λέει ο φωτογράφος κάπως έτσι συμβαίνει σε άλλες χώρες αλλά εδώ προφανώς δεν έχουν φτιάξει το σύστημα.



    Ανακεφαλαιώνω: πρέπει να βγάλω φωτογραφίες ειδικού τύπου με ψηφιακή κάμερα, να τις εκτυπώσω κάπως μεγάλες, για να τις σκανάρει ψηφιακά η υπηρεσία και να τις τυπώσει σε κανονικό μέγεθος!!!!!!!!!!!!!!!!!

    παιδιά είμαστε τραγικοί. Μάλλον όχι εμείς. Το ελληνικό κράτος είναι τραγικό. Η αποθέωση είναι που μου είπε ο φωτογράφος να προσέξω να μην αγγίξω τις φωτογραφίες γιατί έχουν υπάρξει περιπτώσεις που είδαν αποτυπώματα στις φωτογραφίες και τις απέρριψαν στην υπηρεσία επειδή τους χάλασε το σκανάρισμα.

    Ελλάς ολέ ολέ ολέ !!!!!!!!!!


    Πάντως τις έβγαλα και τις έχω στο χέρι. Τώρα σπαζοκεφαλιάζω να καταλάβω αν πρέπει να πάω στο ΑΤ όπου είμαι δημότης ή στο ΑΤ όπου είμαι κάτοικος (και το ένα είναι πολύ μακριά από το άλλο). Το site τους είναι μπάχαλο. ΦΥΣΙΚΑ μέσω ΚΕΠ δεν μπορείς να κάνεις έκδοση διαβατηρίου.

    Κάτι τέτοια ζω και θέλω να φύγω μακριάααααααααααααα

    #2
    Ολοι το εχουμε περασει και ναι αυτη ειναι η διαδικασια καλα σου ειπαν για τη φωτο,τι να κανουμε.
    Το διαβατηριο βγαινει εντος 1 εβδομαδας απο το αστυνομικο τμημα της περιοχης που διαμενεις,εγω το εβγαλα πριν 2 μηνες.

    Comment


      #3
      ετσι ειναι η διαδικασια πρεπει να φαινονται ολα τα βιομετρικα χαραστηριστικα και σχηματα του κεφαλιου!!
      δεν τρελαθηκαμε εμεις ,για ολο τον πλανητη ειναι ιδιες οι διαδικασιες μετα την 11η σεπτεμβριου!
      εγω τις πηγα στο τμημα που ανηκει η περιοχη που μενω και μαζι μου ειχα και ενα λογαριασμο δεκο για καλο και για κακο αλλα δεν μου ζητησανε.
      καλα εκανες και εβγαλες διαβατηριο διοτι καποιες κρατικες υπηρεσιες και τραπεζες ανα την ευρωπη απαιτουν διαβατηριο για να κανεις διαδικασιες σε καποιο κρατικο φορεα οπως και τραπεζες.
      Βγες απο την μυθοπλασια και μπες στην πραγματικοτητα!!

      Comment


        #4
        Μην απορήσεις εάν απορρίψουν την έκδοση. Έβγαλα και εγώ της απαιτούμενες φωτογραφίες-αφίσες (καμία σχέση με αυτές που ζήτησαν στα παιδιά και στην σύζυγο για τα αυστραλέζικα διαβατήρια) και μετά από μία εβδομάδα μου ήρθε απόρριψη ...λόγω φωτισμού! Ε , είμαι λίγο σκούρος τι να κάνω!! Μιάς και ο φωτογράφος μου είχε δώσει άλλες 4 από τα δείγματα (πανομοιότυπες) έδωσα αυτές. Και ως εκ θαύματος αυτήν την φορά κανένα πρόβλημα. Άγνωστες οι βουλές των κυρίων στα κεντρικά!! Ακόμα και ο αστυνομικός απόρησε.
        A journey of a thousand miles begins with a single step.

        Comment


          #5
          Παιδιά το τρελλό δεν είναι οι φωτογραφίες. Το τρελλό είναι ότι ζητούν από το κοινό να μετατρέψει κάτι ψηφιακό σε αναλογικό, για να το πάρουν αυτοί και να το ξανακάνουν ψηφιακό, ενώ πολύ απλά θα μπορούσα να τους πάω τη φωτογραφία σε ένα στικάκι ή να τους τη στείλω μέσω ίντερνετ. Είναι έξτρα διαδικασίες χωρίς λόγο. Πώς να το πώ, είναι σαν να αναλαβουν αυτοί να εκδόσουν ένα κείμενο, κι αντί να τους το πάω σε .doc να μου ζητήσουν να το δακτυλογραφήσω σε γραφομηχανή για να το σκανάρουν σε .doc.

          Αυτό που έμαθα είναι ότι σε κάποιες χώρες κάνεις upload τη φωτογραφία σου στο site κι αυτόματα το λογισμικό κρίνει αν είναι αποδεκτή ή όχι. Αν είναι τη δέχονται και προχωράει η διαδικασία ηλεκτρονικά κι αν όχι, ξανατραβάς τη φωτογραφία σου μέχρι να την πετύχεις σωστά!

          ΑΥΤΟ είναι που με τρελλαίνει σ' αυτή τη χώρα. Όχι ότι παίρνουμε έξτρα μέτρα προστασίας, αλλά ότι βάζουμε στον αχταρμά την αθάνατη ελληνική γραφειοκρατία!

          manosK lol τί να πώ!!!!!!!!! Με έκανες και γέλασα

          Comment


            #6
            Eγω δεν θα ξεχασω αυτο που επαθα!!....Οταν μπηκα στην Αστυνομια για την εκδοση διαβατηριου....Κατα την διαρκεια που ο Αστυνομικος συπληρωνε και επαληθευε τα στοιχεια μου οταν ξαφνικα μου δινει ενα καταλογο με ολες τις χωρες με τους διακριτικους λατινικους κωδικες ξερετε για τι εννοω....γιατι δεν ηξερε ποιο να βαλει ενω ηταν οφθαλμοφανες ποια ηταν η χωρα γεννησης μου!!! Τελικα υπαρχουν γραφιαδες αμορφωτοι ακομα και σε σοβαρες υπηρεσιες!!!...

            Comment


              #7
              Ειλικρινά τώρα τα παραλέτε λίγο. Δε φταίει βασικά σε τίποτα το ελληνικό κράτος και συγκεκριμένα η Ελληνική Αστυνομία που έχει αυτά τα καθήκοντα. Στην ουσία κάνει ακριβώς αυτό που λέει ο κανονισμός και αυτός είναι διεθνής. Παντού έτσι γίνεται. Αυτό δηλαδή με το λευκό φόντο, το μακιγιάζ, τα αυτιά, τις αναλογικές ψηφιακεές βιομετρικές μεγάλες φωτογραφίες παντού γίνεται έτσι. Πάρε και ρώτα στην Διεύθυνση Διαβατηρίων της ΕΛ.ΑΣ. Σε κάθε ΄χωρα έτσι είναι πλέον, και στην Γερμανία θυμάμαι το ίδιο ακριβώς για λόγους ασφαλείας!
              Μην παραπονιέστε καθόλου οι Έλληνες της Ελλάδας καθώς το Διαβατήριο εκδίδεται σχετικά γρήγορα (1 με 2 εβδομάδες). Για τους Έλληνες του Εξωτερικού που πρέπει μάλιστα ίσως να μεταβούν μακριά στο πλησιέστερο Γενικό Προξενείο ή Πρεσβεία της Ελλάδας, η έκδοση Διαβατηρίου απαιτεί περίπου από την υποβολή αίτησης 6 εβδομάδες. Πάλι καλά που μέσω μιας πλατφόρμας ηλεκτρονικής της Διεύθυνσης Διαβατηρίων ενημερώνεται κανείς για το εάν το Διαβατήριο είναι έτοιμο ή όχι. Και ύστερα απ όλα αυτά πας κ το παίρνεις. Ασε που θές και κάνα συγγενή στην Ελλάδα να σου στείλει όλο και κάνα πιστοποιητικό από το Δήμο που υπάγεσαι. Η υπηρεσίες εντάξει είναι απλώς όλες οι χώρες είναι υποχρεωμένες να κάνουν τις ίδιες διαδικασίες.Οπότε κάντε συγκρίσεις και δείτε ποιοί είναι σε καλύτερη θέση.......

              Comment


                #8
                Markos μάλλον διάβασες το μήνυμά βιαστικά και δεν παρατήρησες σε τι αναφερόταν.

                Το παράπονο δεν ήταν για τις βιομετρικές φωτογραφίες ούτε για το μακιγιάζ. Ήταν για την έλλειψη πληροφόρησης για να είναι προετοιμασμένος κάποιος που θέλει να βγάλει τις φωτογραφίες. Πόσο δύσκολο είναι να γράψουν μία λίστα που να καλύπτει όλες τις οδηγίες, να τις αναρτήσουν σε internet και ΚΕΠ και να τις ανανεώνουν;

                Το παράπονο δεν ήταν για την Αστυνομία που ήταν πάρα πολύ εξυπηρετική. Το παράπονο ήταν για τη μη δυνατότητα υποβολής των πιστοποιητικών με απλούστερο τρόπο. Ξανατονίζω: κάτι ψηφιακό, μετατρέπεται σε αναλογικό για να ξαναγίνει ψηφιακό. Σε άλλες χώρες αυτό δεν συμβαίνει, αλλά εμείς πάντα σε θέματα τεχνολογίας είμαστε ο φτωχός συγγενής και κάποιοι λένε κι ευχαριστώ γι αυτό!

                Το παράπονο δεν ήταν για την πλατφόρμα παρακολούθησης, παρόλο που πρέπει να σχολιάσω ότι το user interface είναι απαράδεκτα πρόχειρα σχεδιασμένο (για χίλιους λόγους που δεν ανήκουν στο παρόν thread). Δουλεύει (εν μέρει) αλλά νομίζεις ότι μεταφέρθηκες δύο δεκαετίες πίσω. Το "πάλι καλά που υπάρχει η πλατφόρμα" είναι μία σκέψη που δεν δέχομαι. ΦΥΣΙΚΑ και θα έπρεπε να υπάρχει η πλατφόρμα, και μάλιστα να είναι ακόμα καλύτερη! Δηλαδή στο 2013 θα είμαστε ακόμα ευγνώμονες για τα αυτονόητα που υπολειτουργούν ενώ τα έχουμε ήδη πληρώσει;

                Το ότι εκδίδεται "γρήγορα", κι αυτό αυτονόητο είναι, έτσι ήταν παντού στον κόσμο εδώ και δεκαετίες. Θα τους ευχαριστήσω κι όλας;

                Επίσης το πας και το παίρνεις δεν είναι πάντα απλή υπόθεση. Τί γίνεται με όσους έχουν κινητικά ή άλλα προβλήματα; Δηλαδή σε άλλες χώρες γιατί τα στέλνουν στο σπίτι κι εδώ όχι;

                Όσο για το συγγενή που έχεις στην Ελλάδα να σου στέλνει πιστοποιητικά, όχι δεν έχουν όλοι πάντα έναν συγγενή διαθέσιμο. Ούτε είναι όλα τα σόγια στην Ελλάδα μεγάλα, ούτε είναι πάντα τα σωστά άτομα για να κάνουν τέτοιες εξυπηρετήσεις (για χίλιους δύο λόγους).

                tzwnis, κι εμένα η κοπελιά στην αστυνομία δεν ήξερε πώς γράφεται η πόλη της γέννησής μου στα αγγλικά και ζήτησε να της το γράψω εγώ. Δεν φταίει η αστυνομικός κι ούτε είναι υποχρεωμένη να ξέρει τη γεωγραφία του πλανήτη. Φταίει η ΕΛΑΣ που δεν προέβλεψε ένα απλό λογισμικό μετάφρασης γι'αυτό το σκοπό. Αλλά εκείνη τη στιγμή σε θημήθηκα!!!

                Με δυο λόγια: το ελληνικό κράτος δεν φταίει για τις γενικές οδηγίες αλλά σίγουρα φταίει για τον τρόπο με τον οποίο επιλέγει να οργανωθεί (χα!) και να εξυπηρετήσει τον πολίτη (χαχα!). Και τονίζω ότι στην Αστυνομία ήταν ευγενέστατοι.

                Comment


                  #9
                  Μ' αυτά και μ' αυτά είδα στην πλατφόρμα ότι το διαβατήριό μου "έχει αποσταλλεί" αλλά περιμένω πάντα το τηλεφώνημα από την Αστυνομία για να πάω να το παραλάβω. Τουλάχιστον θα το έχω σύντομα

                  Α! πήρα τα παράβολα από τη ΔΟΥ αλλά αργότερα διάβασα στα ψιλά γράμματα ότι υπάρχουν κάποια συμβεβλημμένα "καταστήματα όπως βιβλιοπωλεία και καταστήματα" που πουλούν επίσης τα παράβολα. Αν έχετε περιορισμένο χρόνο και βιάζεστε, αποφύγετε τη ΔΟΥ αυτές τις μέρες για ευνόητους λόγους

                  Comment


                    #10
                    Δε σε παιρνει τηλεφωνο η αστυνομια! εσυ πρεπει να πας στο τμημα που εκανες την αιτηση να το ζητησεις!

                    Comment


                      #11
                      Μα μου είπαν ότι θα μου τηλεφωνήσουν! Μάλιστα για να είμαι σίγουρη ότι δεν θα χάσω την κλήση τους έδωσα και δεύτερο νούμερο επικοινωνίας.

                      Comment


                        #12
                        Εγω παντως στον Πειραια που περιμενα δε με πηραν και οταν πηγα και το πηρα μονη μου,μου απαντησαν οτι δε παιρνουν τηλεφωνο..Καλυτερα πηγαινε να δεις..

                        Comment


                          #13
                          Έχει δίκιο η Χριστίνα. Πάνω στην απόδειξη που σου έδωσε ο αστυνομικός πρέπει λογικά να σου έχει σημειώσει και το τηλέφωνο του γραφείου έκδοσης για να πάρεις τηλέφωνο και να ενημερωθείς ότι έφτασε. Πάντως συνήθως σε 5 εργάσιμες είναι έτοιμο αν δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.
                          A journey of a thousand miles begins with a single step.

                          Comment


                            #14
                            Κι όμως στην απόδειξη παράδοσης των δικαιολογητικών δεν γράφει τηλέφωνο, μόνο τα στοιχεία των δικαιολογητικών. Ίσως να είναι διαφορετικά σε κάθε ΑΤ; Τους τηλεφώνησα στον αριθμό που έχουν στο site τους, και μου είπαν να περάσω όποτε θέλω να το πάρω. Μου κάνει μεγάλη εντύπωση πάντως ότι ήταν εκείνοι που μου είχαν πει ότι θα μου τηλεφωνήσουν, και με είχαν διαβεβαιώσει κι όλας ότι αν δεν με βρουν στον έναν αριθμό θα προσπαθουσαν στον άλλο.

                            Ξέρω ότι τα διαδικαστικά και τα γραφειοκρατικά είναι κάτι που οι περισσότεροι άνθρωποι χειρίζονται με άνεση αλλά εγώ αν δεν έχω σαφείς οδηγίες δεν ξέρω τί να κάνω!

                            Ευχαριστώ Χριστίνα, μάλλον θα περίμενα ακόμα το τηλεφώνημα αν δεν με συμβούλευες

                            Comment


                              #15
                              Παρακαλω...Eφοσον εχω κανει προσφατα τη διαδικασια και ηξερα οτι δε θα σε επαιρναν τηλεφωνο οι ιδιοι,ηταν υποχρεωση μου.

                              Comment

                              Working...
                              X