Announcement

Collapse
No announcement yet.

Έκδοση διαβατηρίου στην Ελλάδα

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ίσως να το διάβασα βιαστηκά και ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις.
    Ναι ισως δε σε πληροφορήσαν σωστά και έχεις δίκιο που έχεις αγανακτήσει (αλλά αυτές είναι αποφάσεις δημόσιας πολιτικής που δεν τις παίρνουν οι απλοί υπάλληλοι που είναι κάθε μέρα τετ α τετ με τους πολίτες αλλά άλλοι ανώτεροι που καμία σχέση δεν έχουν).
    Δεν ξέρω πάντως στην Γερμανία θυμάμαι όταν είχα πάει με τον πατέρα μου, μας είπαν ότι θέλουν ΄τετοιες φωτογραφίες και μας είπαν να πάμε σε ένα συγκεκριμένο φωτογραφείο εκεί κοντά και μας είπαν να τους πούμε εκεί οτι θέλουμε φωτος για διαβατήριο ελληνικό κ ότι ερχ'ομαστε από το ελλ. προξενείο κ ο φωτογράφος μας είπε ας πούμε ότι μας παραπέμψαν σαυτόν γιατί εκείνον η υπηρεσία τον έχει ενημερώσει ακριβώς για όλες τις λεπτομέρεις σχετικά μαυτά. Τώρα σε σένα προφανώς δε συνέβη κάτι τέτοιο.....
    ΠΑΝΤΩΣ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΗΝ ΑΝΑΡΤΗΣΗ ΛΙΣΤΑΣ ΣΕ ΚΕΠ Κ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΕΣ ΣΥΜΦΩΝΩ, ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΤΕΙ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ!
    κάτι ψηφιακό, μετατρέπεται σε αναλογικό για να ξαναγίνει ψηφιακό.......ΈΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ. Το πιστεύεις όμως ότι αυτό το συναντήσαμε κάποτε σε γερμανική δημόσια υπηρεσία όπου μάλιστα μας δώσαν τις ίδιες εξηγήσεις???? Ισως πλέον να άλλαξε αυτό όμως αν θυμάμαι καλά.....

    Ναι η πλατφόρμα όντως πρόχειρα σχεδιασμένη αλλά εμείς δεν είχαμε κάποιο παράπονο καθώς έλεγε ας πουμε ότι το διαβατήριο έχει αποσταλεί οπότε πηγαμε να το παραλάβουμε μιας κ οι υπαλληλοι μας ειχαν πει πως συνήθως αφού γραφτεί αυτο στη πλατφόρμα μετά απο 2 ή 3 μέρες θα βρίσκετε στο προξενείο. (μόνο που πρεπει καθε τοσο να μπαινεις στη πλατφορμα κ να κοιτας αντι ξερω γω να στο στειλει αυτοματα την ειδοποιηση στο μαιλ ή στο κινητο)
    Αν αναλογιστείς πάντως αυτούς τους λίγους αστυνομικού υπάλληλους που δουλευουν στα ειδικά εργαστήρια της Διεύθυνσης ώστε να φτιαχτούν τα διαβατήρια που είναι κ πολύπλοκη διαδικασία, κ μαλιστα για ελληνες της χωρας κ ολου του κόσμου σχετικά γρήγορα το κατα΄φερνουν πάντως. ΕΔΩ ΟΜΩΣ ΠΑΛΙ ΦΤΑΙΝΕΙ ΟΙ ΗΛΙΘΙΟΥ ΑΝΩΤΕΡΟΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ Κ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΑΡΜΟΔΙΟ ΤΜΗΜΑ ΜΕ ΚΙΑΛΛΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΓΡΗΓΟΡΟΤΕΡΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....ΑΛΛΑ ΤΙ ΛΕΩ...20 ΥΠΑΛΛΗΛΟΙ ΑΣ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΙ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ 80 ΥΠΑΛΛΗΛΩΝ ΜΕ ΟΠΟΙΟ ΚΟΣΤΟΣ.....

    Όσο για το θέμα να πας το παίρνεις μόνος.....όντως κρίμα τα άτομα με ειδικές ανάγκες που πρέπει να βρουν καποιον άλλον αλλά άλλο θέλω να πω. ΌΛΑ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ μέχρι ή το 2010 ή το 2011, δε θυμάμαι, λόγω του οτι οι Ελληνες ζουσαν μακρια κ διασκορπισμενα συχνά, εαν τους έλεγες να στο στειλουν σπιτι στο εστελναν ΑΜΕΣΩΣ. Ξερεις γιατι το σταμτησαν αυτο μας ειπαν??? Λογω περικοπων.....το κρατος δεν τους το επιτρεπει καν μας ειπαν ακομα κ οταν περισσευει σε σπανιες περιπτωσεις κανα κονδύλιο.....

    τώρα με το συγγενικό μία φορα σε μενα δε μπορουσε κανείς και έτσι μια υπαλληλος του Δήμου μου την εστειλε με ΦΑΞ στο εξωτερικό. όταν όμως θελουν πρωτ'οτυπα δυσκολεύει το πράγμα. η ίδια δημοτική υπάλληλος είπε θα το στείλει ταχυδρομικώς αλλά ο δήμος ελέω χρημάτων θα χρεώσει το κόστος σε μας.......εκεί φαντάσου. εστω κ ετσι τουλαχιστον τα στειλαν.

    Comment


      #17
      Originally posted by Markos. View Post
      Ναι η πλατφόρμα όντως πρόχειρα σχεδιασμένη
      Δυστυχώς στο συγκεκριμένο θέμα έχω γνώση και επαγγελματικά, μην ανοίξω το στόμα μου τώρα για κάτι παλιολαμόγια που έχω γνωρίσει. Παίρνουν τα κονδύλια ή τις επιχορηγήσεις και στήνουν πρόχειρα μία πλατφόρμα ίσα να δουλεύει, ενώ υπάρχουν και άνθρωποι με γνώσεις και μεράκι να κάνουν κάτι παραπάνω αλλά δεν τους αφήνουν οι "από πάνω". Συνήθως οι ίδιοι "από πάνω" νομίζουν ότι όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί Internet Explorer.

      Comment


        #18
        Originally posted by miss espresso View Post
        Δυστυχώς στο συγκεκριμένο θέμα έχω γνώση και επαγγελματικά, μην ανοίξω το στόμα μου τώρα για κάτι παλιολαμόγια που έχω γνωρίσει. Παίρνουν τα κονδύλια ή τις επιχορηγήσεις και στήνουν πρόχειρα μία πλατφόρμα ίσα να δουλεύει, ενώ υπάρχουν και άνθρωποι με γνώσεις και μεράκι να κάνουν κάτι παραπάνω αλλά δεν τους αφήνουν οι "από πάνω". Συνήθως οι ίδιοι "από πάνω" νομίζουν ότι όλος ο κόσμος χρησιμοποιεί Internet Explorer.
        Το γνωστό. Κάποιος ανώτερος θα είπε σε κάναν τεχνικό της υπηρεσίας να φτιάξει μία πλατφόρμα με τα πιο πιο απαραίτητα που χρειάζονται. Εμφανίζεται εκεί ένα σχεδόν άδειο παράθυρο όπου στο πάνω μέρος υπάρχουν μετά 2 σειρές που λένε το επώνυμο και το αν έχει αποσταλεί το διαβατήριο.......μου θυμίζει τίποτε πλατφόρμες του 7-8 χρόνια πίσω.....ισως από τότε δεν εχει αναβαθμιστεί.

        Comment

        Working...
        X