Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σχετικά με την Visa 190 (Skilled Nominated)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σχετικά με την Visa 190 (Skilled Nominated)

    Skilled - Nominated (subclass 190) visa

    Αυτη η visa εχει πολυ ενδιαφερον, αν πληρει κανεις φυσικα τις προυποθεσεις..

    H Skilled Nominated Visa 190 λοιπον , ειναι μια Visa που βασιζεται σε συστημα ποντων.
    Πρεπει να μαζευτουν 60 ποντοι απο διαφορες κατηγοριες οπως ηλικια, αγγλικα, προυπηρεσια, πτυχια η μεταπτυχιακα. Η 190 σημαινει οτι μπορει καποιος να παρει 5 ποντους απο το συγκεκριμενο state στο οποιο θα απευθυνθει μεσω του SkillSelect, ΕΦΟΣΟΝ η ειδικοτητα την οποια δηλωνει ειναι μεσα στις διαθεσιμες απο το state αυτο για σπονσοραρισμα.

    Στην περιπτωση μου λοιπον , οταν ξεκινησα τη διαδικασια μαζευα :

    15 ποντους απο ηλικια 44 ετων ( οι ποντοι δινονται μεχρι τα 44 και οσο μικροτερος τοσο περισσοτεροι)
    15 ποντους απο προυπηρεσια 8 χρονων ( λιγοτεροι ποντοι δινονται σε λιγοτερη προυπηρεσια)
    15 ποντοι λογω ΜΒΑ σε αμερικανικο πανεπιστημιο
    10 ποντοι λογω επιδοσης 7 σε ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ 4 κομματια του IELTS ( αν παρεις 8 οι ποντοι γινονται 20)
    05 ποντοι λογω του skilled nominated state sponsored points
    -------
    60 points

    1) Αγγλικα (IELTS)


    Η πρωτη κινηση που εκανα ηταν να δωσω για IELTS. Εδωσα 2 φορες. Την πρωτη εδωσα το ACADEMIC. Ετσι ωστε σε περιπτωση που δεν επαιρνα τη visa να ειχα το πτυχιο ACADEMIC για να βγαλω φοιτιτικη.

    Η βαθμολογια μου ηταν : Listening: 8 Reading: 7,5 Writing: 6,5 Speaking: 8 Overall: 7,5

    Εκανα κατευθειαν αιτηση για επαναβαθμολογηση στο Writing (70€) και την ιδια μερα εκανα αιτηση να ξαναδωσω στο General. Χωρις να περιμενω την επαναβαθμολογηση για να μη χασω χρονο λογω ηλικιας

    Στο General, ενα μηνα μετα η βαθμολογια ηταν : L : 9 R: 8 W : 7,5 S: 7,5 Overall : 8
    Και εδω εκανα αιτηση για επαναβαθμολογηση (70€)

    Οι αιτησεις για επαναβαθμολογηση κανουν 2 μηνες αν θυμαμαι καλα και δυσκολα ικανοποιουνται.. Εγω εφαγα πορτα, αλλα δεν το μετανοιωσα..

    Η πλακα εδω ηταν τα γουρλωμενα ματια της υπαλληλου που δεν μπορουσε να καταλαβει την επαναβαθμολογηση σε τοσο ψηλα σκορ. Εγω απλα ηθελα να δοκιμασω μηπως πιασω το 8 σε ολα για να παρω 20 ποντους αντι για 10

    Παραλληλα με το IELTS , ειχα μαζεψει ΠΟΙΝΙΚΟ ΜΗΤΡΩΟ (ΑΠΟ ΚΕΠ,κανεις αιτηση και κανει καποιο διαστημα που δεν θυμαμαι ποσο ηταν), ΧΑΡΤΙ ΑΠΟ ΣΤΡΑΤΟΛΟΓΙΑ (απο Internet βλεπε στο τελος του post) και αρχισα να ετοιμαζομαι για το :

    2) Skills Assessment procedure

    Skills Assessment procedure ειναι η αναγνωριση της προυπηρεσιας και των (οποιων) πτυχιων ...

    (Λογω της εργασιας μου σε εταιρια πληροφορικης, στην οποια ημουν ιδιοκτητης) .

    Αναλογα του πτυχιου και της προυπηρεσιας που μπορει να εχει κανεις, παει στον αντιστοιχο οργανισμο στην Αυστραλια και κοιταει τι ζητανε για τις πιστοποιησεις ο καθε ενας (απο τα site τους).

    Εκει , πριν διαλεξω τι θα εθετα ως εργασια, καθοτι ημουν Γενικος διευθυντης και Διευθυντης πωλησεων και Τεχνικος Η/Υ σε σοβαρα δικτυα, πηγα πρωτα να δω τι με συνεφερε. Να κανω αξιολογηση του πτυχιου πληροφορικης η του πτυχιου Marketing management ?

    Πηγα στο site του ACS (Australian Computer Society) oπου ειδα τι ζητουσαν : πρακτικα ζητουσαν τη μανα τους, τον πατερα τους , τα τεκνα τους, τι δικτυα ειχα στησει, με τι μεθοδολογια κλπ κλπ κλπ. Υπαρχει η δυνατοτητα σε αυτους να μην αναγνωριστει πτυχιο αμα ειναι καποιος Εμπειρικος, αλλα θα πρεπει να στειλει σεντονια και αποδειξεις για το πως απεκτησε τη γνωση και εμπειρια αντι για πτυχιο..

    Αφου εκρινα οτι επρεπε να καθησω να γραφω εκθεσεις, περαν του πτυχιου μου, πηγα στην επομενη λυση.

    To state του SA εδινε σαν ανοικτο το επαγγελμα του Sales and Marketing Manager. Τον ιδιο καιρο το ιδιο επαγγελμα το ειχε κλειστο το Western Australia. Το γραφω αυτο γιατι καποιος πρεπει πρωτα να παει να δει τι ειναι ανοικτο απο επαγγελματα που να μπορει να δικαιολογησει με χαρτια και μετα να κανει το περιφημο Skills Αssessment για πτυχια και προυπηρεσια.

    Το Sales and Marketing Manager γινοταν assessed απο το ΑΙΜ, Australian Institute of Management . Εκει βοηθησε η καθοδηγηση της MARA Agent, η οποια ψαχνοντας στο ΑΙΜ και μιλωντας τους , εμαθε με τι τροπο επρεπε να παρουσιασω το οργανογραμμα της εταιριας που ειχα ετσι ωστε αυτο να γινει δεκτο και με αυτο να δεχτουν την προυπηρεσια, βασει των επιπεδων διοικησης της εταιριας. Επισης με αυτα τα χαρτια και με τις φωτοτυπιες των αμερικανικων πτυχιων, καναμε την αιτηση για Skills and Degree Assessment. Εκει, και ενω το ΑΙΜ εδινε 4 εβδομαδες σαν χρονο, σε 4 μερες ηρθε το θετικο Assessment και για τα 2 , προυπηρεσια και ΜΒΑ, οπου αυτο σημαινε μαζεμα 30 ποντων συνολικα.

    Μεχρι τωρα να επισημανω πως πουθενα δεν μου ζητηθηκε σφραγιδα APOSTILE . Ολα τα χαρτια τα σφραγιζε το γραφειο που ειχα επιλεξει για μεταφρασεις των ελληνικων χαρτιων με δικηγορο πιστοποιημενο δικο τους με μια μικρη επιβαρυνση ανα φυλλο μεταφρασμενο.

    Κατοπιν ολων αυτων, ειχα μαζεψει τους 15+15+15+10 ποντους.

    3) EOI (Expression OF Interrest)

    Ηρθε η ωρα λοιπον να κανω την αιτηση για EOI (Expression OF Interrest) . Αυτη η διαδικασια σημαινει : ΚΑΝΩ αιτηση να με τσεκαρετε και μετα να με καλεσετε να κανω την κανονικη αιτηση για Βιζα, εφοσον πληρω τις προυποθεσεις.

    Μεσω του Skillselect, γινεται και η αιτηση για το επαγγελμα που σπονσοραρει το State που θελετε να πατε, ΕΦΟΣΟΝ το συγκεκριμενο State το εχει ανοικτο. Το τι επαγγελματα σπονσοραρει με 5 ποντους το καθε state, το βρισκετε στο site του state που ενδιαφερεστε, και αλλαζει αρκετα συχνα. Καποια επαγγελματα ανοιγουν και καποια αλλα κλεινουν.
    Να συμπληρωσω οτι το SkillSelect θελει προσοχη , καθοτι αν δεν ειναι σωστα συμπληρωμενο, αν λειπει κατι, ΔΕΝ προχωραει σε invitation αλλα και ΔΕΝ ειδοποιει οτι κατι δεν παει καλα. Επισης, εφοσον εχετε την δυνατοτητα να το ενημερωνετε τακτικα σε σχεση με την πορεια των χαρτιων που μαζευετε, μπορειτε, εφοσον εχετε βελτιωσει τη βαθμολογια αγγλικων η οτιδηποτε αλλο να το συμπληρωσετε. Επισης, μπορειτε μεσω του Skillselect να ζητησετε τους ποντους αυτους σε περισσοτερες απο μια περιοχες και οποια σας τους δωσει..

    Εαν και εφοσον το παρει κανεις , οπως εγω, συμπληρωνει τους 60 ποντους (μινιμουμ) και κανει αιτηση για την κανονικη βιζα. Επιτυχημενο ΕΟΙ, βοηθα πολυ στο να βγει η βιζα αλλα δεν το εγγυαται.


    Meta το assessment λοιπον, εκανε 1 μηνα περιπου το ΕΟΙ.

    4) Visa Lodgement (Αιτηση για Visa)


    Μολις ελαβε η MARA agent to Invitation to apply εκανε την αιτηση (15 μερες της πηρε) και αφου εγινε Lodged , εκανε ενα μηνα να μπει Case Officer .

    Μολις μπηκε Case Officer με ειδοποισαν να κανω τα ιατρικα τεστ, και ενα μηνα μετα ... Βγηκε το χαρτιιιιι



    Η βιζα αυτη εχει διαρκεια 5 χρονια, και στα 4 χρονια μπορει να κανει κανεις αιτηση για υπηκοοτητα. Επισης μπορει να φερει συζυγο, παιδια, σκυλια, γατια, παπαγαλο, φιδια μυδια στρειδια κλπ. Ειναι Permanent Resident Visa και δεν σε υποχρεωνει να εργαστεις με το skill που εγινες Assessed.
    Επισης, δεν εισαι τελικα υποχρεωμενος να μεινεις και να εργαστεις στο state που σε εκανε nominate. Αυτο ηταν μια εκπληξη στην περιπτωση μου. Απλα συνισταται , οπως μου εγραψαν, να ειδοποιησω το DIAC πριν φυγω, χωρις ομως η παραμονη μου να ειναι προυποθεση χωρηγησης της Βιζα.

    Ουσιαστικα το state nomination εχει να κανει με το γεγονος οτι , αν το state θελει τις γνωσεις και τα skills σου, σου δινει 5 ποντους για να δοκιμασεις εκει , για να σε τραβηξει εκει.

    Να σημειωσω οτι η ολη διαδικασια μου πηρε 1,5 χρονια σχεδον, χωρις να βαλω μεσα και 2-3 μηνες αρχικου διαβασματος.
    Αυτη η βιζα εχει ενα κοστος, αλλα σου δινει ανεξαρτησια πληρη χωρις υποσημειωσεις μετα.

    Στο σημειο αυτο , θα ηθελα να σημειωσω πως στην αρχικη μου αναζητηση με βοηθησε, και με βοηθαει ακομα ενας καταπληκτικος ανθρωπος με τον οποιο γνωριστηκαμε μεσω ιντερνετ. Αυτος, χωρις καμια υποχρεωση, Ελληνας που διαμενει Αυστραλια, με καθοδηγησε περιοριζοντας μου το ευρος των πραγματων που επρεπε να ψαξω.
    Ενας Ελληνας απο το πουθενα λοιπον ηταν η δικη μου τυχη και βοηθεια.

    Το χαρτι απο τη στρατολογια ειναι πολυ απλο.
    www.stratologia.gr

    Και πας εκει που λεει πιστοποιητικα. Κανεις αιτηση online και ερχονται σπιτι σου σε οσα αντιγραφα θες
    http://www.stratologia.gr/userForm.php?mode=psk

    Κοστη

    Στρατολογια, Ποινικο, Πιστοποιητικο Γεννησεως :0
    Ιατρικες εξετασεις : 200 ευρω περιπου ανα ατομο
    Κοστος IELTS : 190 Ευρω ανα φορα
    AIM skills Assessment : 475 AUD
    DIAC Visa 190 fee : 2950 AUD
    MARA agent fee for Skills Assessment :2200 AUD
    MARA Agent fee for 190 Visa Preparation :3500 AUD



    O MARA agent ΔΕΝ ειναι υποχρεωτικος, ειτε στο σταδιο 2 , ειτε στο 3, απλα εγω λογω οριου ηλικιας ηθελα να διασφαλισω οτι δεν θα γινει λαθος και δεν θα χανοταν χρονος

    Επισης να αναφερω πως ολα τα χαρτια τα μαζεψα, scanαρα, και εστειλα με email στην ΜARA agent . Αυτη τα εστειλε με email στο immigration dept. Κατοπιν τα εστειλα και με ταχυδρομειο στην ιδια , συστημενα. Ολη διαδικασια σε εμενα, μαζι με την αιτηση εγινε λοιπον απο την αυστραλια και οχι μεσω Βερολινου
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    #2
    Λευτερη , αυτη η διαδικασια, με τροποποιησεις φυσικα οπου χρειαζεται, πρεπει να ξαναμπει αυτονομα με τιτλο το νουμερο της VISA ετσι ωστε να μην ψαχνει κανεις βασει της ανταποκρισης μου, αλλα βαση της VISA που θελει να ψαξει..
    Κυριε Κυριε να το ξανανοιξω το θεμα?
    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

    Comment


      #3
      Originally posted by patousis View Post
      Λευτερη , αυτη η διαδικασια, με τροποποιησεις φυσικα οπου χρειαζεται, πρεπει να ξαναμπει αυτονομα με τιτλο το νουμερο της VISA ετσι ωστε να μην ψαχνει κανεις βασει της ανταποκρισης μου, αλλα βαση της VISA που θελει να ψαξει..
      Κυριε Κυριε να το ξανανοιξω το θεμα?
      Φίλε patousis, η άποψη μου είναι οτι δεν χρειάζεται για τους παρακάτω λόγους.

      α) το ποσοστό του skilled migration στο forum μας είναι αποκαρδιωτικά χαμηλό σε σύγκριση με άλλου τύπου βίζες.
      β) Ακόμα και στο General Skilled Migration stream υπάρχουν τόσα είδη βίζας και υποπεριπτώσεις που σε καμια περίπτωση δεν θα μπορούσαμε να έχουμε από ένα αντιπροσωπευτικό παράδειγμα
      γ)τα περισσότερα από τα βήματα όπως skills assesment, EOI σχεδόν για κάθε είδος βίζας είναι κοινά, που σημαίνει οτι έχει αξία να σε διαβάσει ο οποιοσδήποτε, παρά αυτός μόνο που τον ενδιαφέρει η 190.
      δ) Από το thread "xρόνος επεξεργασίας skilled work visa applications" μπορεί κάποιος να βρει τους τέσσερεις μας όλο κιόλο και να ανατρέξει στην ανταπόκριση

      Αν πάλι επιμένεις....ζήτα την γνώμη του αφεντικού του φόρουμ, τον Agorianni!
      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

      Comment


        #4
        visa 190

        Δημιούργησα καινούργιο θέμα, με αντιγραφή, για να βρίσκουν και τα αρχικά post στην αρχική τους θέση, οι αναγνώστες.
        Αν και συμφωνώ σε ολα Leyteri, μιας και πολύς κόσμος δεν ψάχνει καν την διαδικασία της 190 γιατι δεν ξέρουν καν οτι υπάρχει ή την απορύπτουν συλλήβδην, ετσι για να την βρίσκουν πιο εύκολα ας την βάλουμε και εδω να υπάρχει.

        Και για όσους δεν κατάλαβαν, να και τα επίσημα link:
        Home Affairs brings together Australia's federal law enforcement, national and transport security, criminal justice, emergency management, multicultural affairs, settlement services and immigration and border-related functions, working together to keep Australia safe.


        και το booklet.
        Υπομονή και επιμονή patriotes.

        Comment


          #5
          Το αφεντικό μίλησε!!!!
          Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

          Comment


            #6
            Originally posted by Agoriani View Post
            Δημιούργησα καινούργιο θέμα, με αντιγραφή, για να βρίσκουν και τα αρχικά post στην αρχική τους θέση, οι αναγνώστες.
            Αν και συμφωνώ σε ολα Leyteri, μιας και πολύς κόσμος δεν ψάχνει καν την διαδικασία της 190 γιατι δεν ξέρουν καν οτι υπάρχει ή την απορύπτουν συλλήβδην, ετσι για να την βρίσκουν πιο εύκολα ας την βάλουμε και εδω να υπάρχει.
            Δυστηχώς είναι τέτοια η απελπισία του κόσμου στην πατρίδα που ο περισσότερος κόσμος κοιτάει να βρει μια λύση για τώρα, ακόμα και αν αυτή η λύση λέγεται πάω Αυστραλία. Η 189,190 είναι για ανθρώπους με συγκεκριμένα προσόντα που όμως έχουν την υπομονή, αλλά φυσικά και τα χρήματα, να περιμένουν.
            Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

            Comment


              #7
              Originally posted by leyteris77 View Post
              Δυστηχώς είναι τέτοια η απελπισία του κόσμου στην πατρίδα που ο περισσότερος κόσμος κοιτάει να βρει μια λύση για τώρα, ακόμα και αν αυτή η λύση λέγεται πάω Αυστραλία. Η 189,190 είναι για ανθρώπους με συγκεκριμένα προσόντα που όμως έχουν την υπομονή, αλλά φυσικά και τα χρήματα, να περιμένουν.
              Σωστο και αυτο!! Εγω απλα ανηκα στην κατηγορια... "Των φρονιμων να παιδια πριν πεινασουν βγαζουν βιζα"
              Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

              Comment


                #8
                Originally posted by leyteris77 View Post
                Το αφεντικό μίλησε!!!!
                Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                Comment


                  #9
                  Originally posted by patousis View Post
                  Σωστο και αυτο!! Εγω απλα ανηκα στην κατηγορια... "Των φρονιμων να παιδια πριν πεινασουν βγαζουν βιζα"
                  Λίγο έως πολύ εμείς μεταναστέψαμε/μεταναστεύουμε από αποψη και όχι από ανάγκη. Αυτός που έχει τα προσόντα και τα χρήματα, συνήθως έχει και δουλειά και αν είσαι και λίγο "κολλημένος" - με την καλή έννοια - με τον ελληνικό τρόπο ζωής, τότε το αναβάλεις. Η συμβουλή που δίνω σε όποιον το σκέφτεται - όπως πχ έναν καλό μου φίλο στην πατρίδα - ξεκίνα της διαδικασίες και βλέπεις μετά, γιατί ο καιρός περνάει και η ιστορία διδάσκει οτι η διαδικασίες όσο πάνε και δυσκολεύουν και ο πήχης ανεβαίνει. IELTS, Assessment και μεταφράσεις κοστίζουν γύρω στα 1000 ευρώ, κάνε το και το σκέφτεσαι στην πορεία. Αν αλλάξεις γνώμη, δεν πειράζει μια εμπειρία ήταν, τουλάχιστον ξέρεις ότι έχεις την επιλογή. Γενικά μιλάω, φίλε patousis, αφού εσύ είσαι ήδη στην 5άδα της ομάδας μπάσκετ.... Τώρα ψάχνουμε και για αναπληρωματικούς!

                  Εγώ πήρα την 176, αντίστοιχη 190 σήμερα, πριν τις αλλαγές του 2011. Δεν ξέρω αν θα είχα τώρα τους 60 πόντους...η τουλάχιστον μπορεί να χρειαζόμουν 7άρια αντί για 6άρια στα αγγλικά.
                  Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by leyteris77 View Post
                    Λίγο έως πολύ εμείς μεταναστέψαμε/μεταναστεύουμε από αποψη και όχι από ανάγκη. Αυτός που έχει τα προσόντα και τα χρήματα, συνήθως έχει και δουλειά και αν είσαι και λίγο "κολλημένος" - με την καλή έννοια - με τον ελληνικό τρόπο ζωής, τότε το αναβάλεις. Η συμβουλή που δίνω σε όποιον το σκέφτεται - όπως πχ έναν καλό μου φίλο στην πατρίδα - ξεκίνα της διαδικασίες και βλέπεις μετά, γιατί ο καιρός περνάει και η ιστορία διδάσκει οτι η διαδικασίες όσο πάνε και δυσκολεύουν και ο πήχης ανεβαίνει. IELTS, Assessment και μεταφράσεις κοστίζουν γύρω στα 1000 ευρώ, κάνε το και το σκέφτεσαι στην πορεία. Αν αλλάξεις γνώμη, δεν πειράζει μια εμπειρία ήταν, τουλάχιστον ξέρεις ότι έχεις την επιλογή. Γενικά μιλάω, φίλε patousis, αφού εσύ είσαι ήδη στην 5άδα της ομάδας μπάσκετ.... Τώρα ψάχνουμε και για αναπληρωματικούς!

                    Εγώ πήρα την 176, αντίστοιχη 190 σήμερα, πριν τις αλλαγές του 2011. Δεν ξέρω αν θα είχα τώρα τους 60 πόντους...η τουλάχιστον μπορεί να χρειαζόμουν 7άρια αντί για 6άρια στα αγγλικά.
                    Ακριβως οπως τα λες ειναι. Η ζωη δεν ειναι παιχνιδι. Εγω οταν ειδα τον ΓΑΠ να μας πηγαινει στο ΔΝΤ, το εψαξα, ειδα οτι η Ελλαδα ειναι και θα ειναι στο καναβατσο για τα επομενα 20-30 χρονια χωρις προοπτικες ανακαμψης και ειπα οτι πρεπει να κανω κινησεις σε ευθεια γραμμη, χωρις καθυστερησεις , παλινδρομησεις κλπ. Να ανοιξω μια αλλη προοπτικη και ας μην τη χρισιμοποιουσα αν εκανα λαθος εκτιμηση, που τελικα δεν εγινε. Επεσα μεσα. Και δεν περιμενα να φαω ολα τα λεφτα μου και μετα να αποφασισω να κανω κατι
                    Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by patousis View Post
                      Ακριβως οπως τα λες ειναι. Η ζωη δεν ειναι παιχνιδι. Εγω οταν ειδα τον ΓΑΠ να μας πηγαινει στο ΔΝΤ, το εψαξα, ειδα οτι η Ελλαδα ειναι και θα ειναι στο καναβατσο για τα επομενα 20-30 χρονια χωρις προοπτικες ανακαμψης και ειπα οτι πρεπει να κανω κινησεις σε ευθεια γραμμη, χωρις καθυστερησεις , παλινδρομησεις κλπ. Να ανοιξω μια αλλη προοπτικη και ας μην τη χρισιμοποιουσα αν εκανα λαθος εκτιμηση, που τελικα δεν εγινε. Επεσα μεσα. Και δεν περιμενα να φαω ολα τα λεφτα μου και μετα να αποφασισω να κανω κατι
                      Χαχα...μ' αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι γιατί είναι ίδιος με τον δικό μας...διάβασε τις πρώτες γραμμές εδω.
                      Ο Τολμών Νικά...Ονειρευτείτε, Σχεδιάστε, Πραγματοποιήστε!

                      Comment


                        #12
                        Τελικά μάλλον όσοι την κάνατε & όσοι ετοιμαζόμαστε να την κάνουμε.....τις ίδιες σκέψεις είχαμε!!!!!
                        (απλά κάποιοι είχαν γυναίκες στο δημόσιο που φοβούνται τα αεροπλάνα & δεν θέλεουν να φύγουν από τη μαμά τους !!!!! )
                        Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by billy View Post
                          Τελικά μάλλον όσοι την κάνατε & όσοι ετοιμαζόμαστε να την κάνουμε.....τις ίδιες σκέψεις είχαμε!!!!!
                          (απλά κάποιοι είχαν γυναίκες στο δημόσιο που φοβούνται τα αεροπλάνα & δεν θέλεουν να φύγουν από τη μαμά τους !!!!! )
                          Parent Visa Options - Family Members - Migrants - Visas & Immigration
                          Αν και ΔΕΝ σε συμφερει, για τα ματια σου ΜΟΝΟ (μην το δει η γυναικα σου )
                          Των Φρονίμων τα παιδια ΠΡΙΝ πεινασουν βγαζουν .... VISA !!

                          Comment


                            #14
                            εμεις οταν ξεκινησαμε σκεφτηκαμε να εχουμε ενα plan B, αστο να βρισκετε που λενε, στην συνεχεια εγινε δεδομενο και τελος υποχρεωση! εγω αυτο που θα προσθεσω ειναι ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ τα λογια του πρωτοπορου Αγοριαννη κρυβουν ολη την αληθεια!
                            να προσθεσω κατι που το θεωρω απαραιτητο να ειπωθει, το γεγονος πως ο πατουσης χρησιμοποίησε mara agent δεν σημαινει πως ειναι υποχρεωτικο. εγω εκανα μονη μου την ολη διαδικασια και πιστεψτε με δεν ειμαι και η πρωτη κομπιουτερας! επισης επειδη ο πατουσης κατι αναφερει για Βερολινο να επισημανω πως και εγω τα δικαιολογητικα τα εστειλα ολα σκαναρισμενα και σε ηλεκρονικη μορφη στην Αυστραλια δεν μου ζητηθηκε να ταχυδρομησω τιποτα στο DIAC. φιλιά και καλη επιτυχία σε όλους που σκοπευουνε να ακολουθησουνε την συγκεκριμμενη διαδικασια!
                            i don't do drugs, i am drugs!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by patousis View Post
                              Αν και ΔΕΝ σε συμφερει, για τα ματια σου ΜΟΝΟ (μην το δει η γυναικα σου )
                              Σ'ευχαριστώ πολύ για το λινκ....αλλά εσύ τι λες, να μην το έχω ψάξει ήδη????!!!!! (όχι φυσικά για την πολυ-αγαπημένη πεθερούλα μου!!!!! για τον πατέρα & τη μάνα μου!!!!! άσε που & η πεθερά μου δύσκολα θα ξεκουνηθεί για τέτοιο εγχήρημα από την πολυθρονάρα της....if u know what I mean!!!!
                              ευτυχώς οι δικοί μου είναι ήδη "ψημένοι"!!! το γμτ είναι ότι θέλει πολλά dollars!!!! anyway thnx again!!! )
                              Don't ever mistake someone's silence for ignorance, calmness for acceptance and kindness for weakness!

                              Comment

                              Working...
                              X