Announcement

Collapse
No announcement yet.

Συσκευές ρεύματος, πρίζες

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Συσκευές ρεύματος, πρίζες

    Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν χρειάζεται κάτι να προσέχουμε σε σχέση με τις ηλεκτρικές συσκευές μας απο Ελλάδα που τις φέρνουμε μαζί μας στον Καναδά. Η τάση του ρεύματος είναι η ίδια? Οι πρίζες στον τοίχο? Κάτι άλλο?

    Ευχαριστώ και καλή τύχη σε όλους!!

    #2
    Καναδας εχει ταση 110-120V ενω στην Ελλαδα 220-240V αρα θα χρειαστει καποιος μετατροπεας/μετασχηματιστης.

    Comment


      #3
      Κινητο τηλεφωνο Καναδα

      Καλησπερα, θελω να ρωτησω ξερει κανεις αν γινεται με τις ελληνικες συσκευες κινητων να κανεις συνδεση στον Καναδα? Ακουσα οτι οι ελληνικες συσκευες μας με SIM δεν εχουν αντιστοιχια με την τεχνολογια που χρησιμοποιείται απο τις Καναδικες εταιριες τηλεφωνιας.

      Καλη τυχη σε ολους!!

      Comment


        #4
        Καλημέρα,
        εμένα το δικό μου δουλεύει μια χαρα εχω το s3 δεν χρειάστηκε καμία τροποποίηση. Τωρα που γύρισα πηρα το s4 σε καμιά δεκαριά ημέρες που θα είμαι πίσω θα δω τι παίζει στιν χειρότερη να το ρουταρω. Γενικά όμως τα Android στην Ελλάδα είναι ξεκλείδωτα.

        Comment


          #5
          Ακριβος... δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα. Αν εχεις το s3 στειλε pm με το τηλεφωνο σου να σου πω πως να το ξεκλειδοσεις.

          Comment


            #6
            Επειδή το έχω ψάξει πολύ με τα κινητά σαν τα ελληνικά προγράμματαδεν έχει. Σε χρεώνουν airtime, κοινώς πληρώνεις και τις εισερχόμενες κλήσεις. Τώρα οι συσκευές από από Ελλάδα, με εξαίρεση κάτι Samsung και iPhones δεν παίζουν γιατί παίζει ρόλο η συχνότητα της SIM. Τα ελληνικά και μάλιστα Vodafone που είχα εγώ παίζουν σε συχνότητα 800 και εδώ, βανκούβερ μιλάω, μόνο η Rogers έχει αυτή τη συχνότητα. Επίσης για να κάνεις σύνδεση θα σου ζητήσουν 2 Canadian ids, που σημαίνει ότι χωρίς αυτά δεν κάνουν σύνδεση. Έχουν και τα monthly plans, σαν καρτοσυμβολαιο ένα πράγμα, $30 το μήνα συν φόρος (η κάθε επαρχία έχει διαφορετικό το BC έχει πολλούς φόρους σε σύγκριση με τις υπόλοιπες) συν 5~8 δολάρια αναγνώριση κλήσης συν αλλά τόσα για τηλεφωνιτη. Γενικότερα όσοι έχουμε ελληνική εμπειρία από κινητή τηλεφωνία θα μας φανεί ληστεία.
            Αν χρειάζεσαι κινητό για να μιλάς με Ελλάδα προτείνω Skype, τσάμπα και βλέπεστε κιόλας. Αν θες κινητό μη σε πάρουν από καμία δουλειά εδώ πάρε ένα prepaid που είναι καρτοκινητο. Αλλά έχουν τσατσια (κυρία συγκρατήθηκα δεν είπα κακιά λέξη :-P) και αυτά, μιλάς δε μιλάς κάθε μήνα πρέπει να βάζεις λεφτά γιατί τα $20-30-40 που βάζεις ισχύουν για 30 μέρες, αν δεν βάλεις λεφτά ακυρώνεται το νούμερο. Υπάρχει ένα παρόμοιο με τα ελληνικά δεδομένα είναι της 7-11 τα γνωστά convenience stores, ελληνικά ψιλικατζίδικα, που αν δεν ανανεώσεις δεν σου ακυρώνουν το νούμερο, σε 1 μήνα σου δίνουν 1 χρόνο. Α και κάτι άλλο, τα κινητά συνήθως δεν λειτουργούν έξω από κάποια εμβέλεια, δεν ξέρω η κάθε εταιρεία ποσό είναι αλλά κοιτάξτε το.
            Αυτα, δε μου ρχεται κάτι άλλο.
            The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

            Comment


              #7
              Μην πάρεις ηλεκτρικές συσκευές δεν συμφέρει. Για κανένα φορτιστή, αν δεν έχεις USB θα χρειαστείς μετατροπέα/μετασχηματιστή. Στην Ελλάδα δεν ξέρω που έχει στον καναδά βρήκα στα τουριστικά μαγαζιά στο κέντρο, $50+ tax είναι όμως τέλειο και κάνει για Ελλάδα καναδά και UK.
              The views and opinions expressed in my posts are strictly mine and do not necessarily reflect life across Canada's Provinces and Territories.

              Comment


                #8
                Ωραίες πληροφορίες. Thanks.
                Ει ο Θεός μεθ' ημών, ουδείς καθ' ημών.
                https://pablitogreco.com

                Comment


                  #9
                  canadiara
                  Έχει περάσει χρόνος από το post αλλά σχετικά με το θέμα
                  α. Οι SIM δεν έχουν συχνότητα
                  β. Έχει περάσει δεκαετία που δεν παράγονται πια μονόμπαντα κινητά (800 ΜΗΖ). Όλα είναι τετράμπαντα (quadband)
                  γ. Η μάρκα (Samsung) δεν παίζει ρόλο. Σημασία έχει τι τεχνολογίας είναι η συσκευή 3G, 4G
                  και τι λογισμικό χρησιμοποιεί android, iOS, blackberry OS.
                  δ. Στην ελλάδα χρησιμοποιείται ακόμα η τεχνολογία 2G η οποία στις περισσότερες χώρες έχει αντικατασταθεί από νεότερες τεχνολογίες βλ. (γ)
                  ΣΗΜ 1. Η εμβέλεια δεν είναι κάτι σταθερό, ούτε μπορείς να ζητήσεις ευθύνες γι αυτό το θέμα. Τα κινητά λειτουργούν σε ραδιοσυχνότητες. Υπάρχουν πολλοί παράγοντες που επηρεάζουν τη διάδοσή τους. Ακόμα και στην καλύτερη εταιρεία να πας και να σου παρουσιάσουν χάρτη κάλυψης 98% υπάρχει η περίπτωση να πας στη δουλειά σου και να μην έχεις καθόλου σύνδεση. Ότι και να σου πουν από την εταιρεία, δεν υπάρχει περίπτωση να στήσουν κεραία έξω από τη δουλειά σου. Αυτό, είναι μέρος ενός γενικότερου σχεδιασμού με δικά τους κριτήρια.
                  ΣΗΜ 2. Ενοείται ότι η συσκευή σου θα είναι ξεκλείδωτη ή σε αντίθετη περίπτωση θα τη δώσεις για ξεκλείδωμα.

                  Comment

                  Working...
                  X