Announcement

Collapse
No announcement yet.

Το πείραμα της κρίσης στην Ελλάδα και η εφαρμογή του στον υπόλοιπο κόσμο (VIDEO)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Το πείραμα της κρίσης στην Ελλάδα και η εφαρμογή του στον υπόλοιπο κόσμο (VIDEO)

    End of Britain
    Μέτρα τρεις και κόψε μια.......

    #2
    Το φαινόμενο του ΝΤΟΜΙΝΟ

    Στον ένα μήνα που είμαστε στην Αγγλία, έχω διαπιστώσει πως έχουν ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΕΙ το πρόβλημα κ προσπαθούν να το σταματήσουν προτού ΓΙΓΑΝΤΩΘΕΙ κ η κατάσταση είναι ΜΗ ΑΝΑΣΤΡΕΨΙΜΗ όπως στην Ελλάδα
    Γιαυτο κ εδώ στην Αγγλία δουλεύουν ΟΛΟΙ, κ όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι απο 16 - 60 χρονών ΑΝΤΡΕΣ Κ ΓΥΝΑΙΚΕΣ
    όσο κυλάει το χρήμα -> τα εμπορικά κέντρα θα είναι ΓΕΜΑΤΑ

    Comment


      #3
      Originally posted by ckastam View Post
      Γιαυτο κ εδώ στην Αγγλία δουλεύουν ΟΛΟΙ, κ όταν λέμε όλοι εννοούμε όλοι απο 16 - 60 χρονών ΑΝΤΡΕΣ Κ ΓΥΝΑΙΚΕΣ
      Αυτό όμως δεν είναι κάτι καινούργιο, όσο θυμάμαι στην Αγγλία πάντα έβλεπες να δουλεύουν όλοι: νέοι-γέροι, χωρίς πρόβλημα υγείας-με εμφανές πρόβλημα, ντόπιοι-ξένοι, για έναν και μόνο λόγο! Οι άνθωποι εδώ δεν έκαναν ότι μπορούσαν για να χαντακώσουν το εμπόριό τους! Και είναι κάτι που σου δίνει μια αίσθηση ισορροπίας, ότι δεν είναι ανάγκη να ανήκεις στην κλίμακα 18-25 και υγιείς για να μπορείς να δουλέψεις. Όπως για παράδειγμα το γεγονός ότι δεν θεωρείται υποτιμητικό για έναν άντρα να είναι ταμίας σε σούπερ-μάρκετ αλλά κάτι απόλυτα φυσιολογικό (σε πόσα ταμεία σε ελληνικό σούπερ-μάρκετ είδατε ποτέ άντρα; και σε πόσες αγγελίες είδατε να λέει ζητείται νέος για ταμείο;)

      Σε ένα σούπερ μάρκετ εδώ κοντά μου βλέπω να δουλεύει ένας κύριος που προφανώς έχει πάθει κάποια είδους παράλυση στο δεξί μέρος του σώματος γιατί έχει μια δυσκολία στην κίνηση. Στην Ελλάδα πολύ αμφιβάλλω αν θα τον είχαν προσλάβει, εδώ τον βλέπω να γεμίζει τα ράφια κανονικότατα, να κάνει πλάκα με τους συναδέλφους του, ξέχασα να πώ ότι φαίνεται να είναι 50-55 σε ηλικία. Δυστυχώς στην Ελλάδα κάποιον αντίστοιχο κύριο θα τον απέρριπταν αμέσως.

      Μακάρι να ήταν έτσι και στην Ελλάδα και δεν θα είχαμε κανένα πρόβλημα.

      Comment


        #4
        Εγώ όμως αυτούς τους 2 μήνες έπαθα ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΣΟΚ (όταν μάλιστα είσαι 30 χρονων κ άνεργος 2+ χρόνια στην Ελλάδα)

        Να βλέπεις ακόμα κ τις κυριακές τις πιτσιρίκες να δουλεύουνε στην υποδοχή των πολυκαταστημάτων είχε πλάκα αφού τις είχανε ντυμένες σας 25αρες αλλά έκαναν μπαμ πως ήταν ακόμα "παιδιά" - κ θα μου πειτε οκ τις κυριακές την τουριστική σεζόν κάποια τουριστικά καταστήματα είναι ανοιχτα όχι όμως κ τον χειμώνα

        Δεν υπάρχει περίπτωση να δεις ποτε την γιαγια σου ταμία σε πολυκατάστημα διοτι πολύ απλά στην Ελλάδα θα έχει πάρει ήδη σύνταξη απο τον ΟΓΑ ή του ΙΚΑ/Δημοσίου απο τα 45 της κ κάνει babysitting στα εγγόνια της.
        Προχθες που ήμουν σε ένα φιλανθρωπικό βιβλιοπωλείο (καλα ακούσατε) μια μαμα έφερε τον 14χρονο γιο της να ξεκινησει να δουλεύει εθελοντικά πολύ απλά επειδή σιγά σιγά πρέπει κι αυτός να βγει στο "κουρμπέτι" όταν φθάσει στα 16...

        αντε να πει ο νεοέλληνας στα 16χρονα παιδιά του να δουλέψουν το καλοκαίρι αντί να πάνε διακοπές στην ΜΥΚΟΝΟ
        (κλασσική ατάκα: τα παιδιά το καλοκαίρι θα πάνε διακοπές με τους φίλους τους)

        Comment


          #5
          Δεν υπάρχει περίπτωση να δεις ποτε την γιαγια σου ταμία σε πολυκατάστημα διοτι πολύ απλά στην Ελλάδα θα έχει πάρει ήδη σύνταξη απο τον ΟΓΑ ή του ΙΚΑ/Δημοσίου απο τα 45 της κ κάνει babysitting στα εγγόνια της.
          Κάτσε γιατί εδώ τα μπερδεύουμε λίγο τα πράγματα. Πρώτα απ' όλα δεν έπαιρναν όλες σύνταξη στα 45, ούτε ήταν όλες του Δημοσίου. Ο πραγματικός λόγος που δεν θα δεις γιαγιά (γιαγιά... λέμε τώρα...) να δουλεύει είναι γιατί ο μέσος Έλληνας μεγαλοεργοδότης ή "μάνατζερ" νομίζει ότι ο ρόλος κάθε γυναίκας που περνάει τα 40 είναι στην κουζίνα της. Προς Θεού δεν είμαι φεμινίστρια! Όμως είναι γεγονός ότι οι γυναίκες στην Ελλάδα θεωρούνται χρήσιμες για λίγα πράγματα. Ένας άνθρωπος 40 χρονών στο εξωτερικό θεωρείται νεότατος ενώ στην Ελλάδα είναι ξοφλημένος. Πόσο μάλλον κάποιος μεγαλύτερος. Παράδειγμα, κάποιες φορές βλέπουμε άρθρα "ο τάδε επέστρεψε στις σπουδές του και αποφοίτησε στα 60 του". Γιατί θεωρείται τόσο περίεργο που γίνεται είδηση; Δεν θα έπρεπε ο οποιοσδήποτε να σπουδάσει σε κάθε ηλικία;

          Δυστυχώς είναι πολλά τα κουσούρια που έχουν μείνει στην ελληνική κοινωνία. Όπως το ότι "δεν έχουμε ανάπηρους και οι γέροι μας είναι περήφανα γηρατειά". Που φυσικά έχουμε αι ανάπηρους και ηλικιωμένους με προβλήματα, όπως οπουδήποτε αλλού αλλά η κοινωνία τους έχει χεσμένους και δεν τους δίνει τη δυνατότητα να ζουν φυσιολογικά και να τους βλέπουμε.

          Προχθες που ήμουν σε ένα φιλανθρωπικό βιβλιοπωλείο (καλα ακούσατε) μια μαμα έφερε τον 14χρονο γιο της να ξεκινησει να δουλεύει εθελοντικά πολύ απλά επειδή σιγά σιγά πρέπει κι αυτός να βγει στο "κουρμπέτι" όταν φθάσει στα 16...

          αντε να πει ο νεοέλληνας στα 16χρονα παιδιά του να δουλέψουν το καλοκαίρι αντί να πάνε διακοπές στην ΜΥΚΟΝΟ
          (κλασσική ατάκα: τα παιδιά το καλοκαίρι θα πάνε διακοπές με τους φίλους τους)
          Κι επίσης "τί θα πουν οι γνωστοί αν δουν το παιδί μου να δουλεύει", "το μπουμπούκι μου είναι γεννημένος επιστήμονας σιγά μην κάνει χαμαλοδουλειές", "εμείς δεν είμαστε ξενέρωτοι κι αγαπάμε την οικογένεια", "σιγά μην πάει να δουλέψει τσάμπα" (αυτό φοριόταν πολύ προ κρίσης όταν υπήρχαν μισθοί κι ο εθεντισμός ήταν για τους εκκεντρικούς). Ναι, είναι γεγονός ότι τα ελληνάκια είναι από τους πλέον μπούληδες, αλλά δεν φταίνε τα παιδιά, οι γονείς τους φταίνε. Αυτό που με λυπεί είναι ότι βλέπω ανθρώπους της δικής μου γενιάς (35 +- 5 χρόνια), να μην έχουν βάλει μυαλό και να κακομαθαίνουν τα παιδιά τους.

          Comment

          Working...
          X