Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ψαχνω ατομο για Αγγλια η Σκωτια

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Δε ξέρω πόσο τέλεια μπορεί να είναι με το άγχος της ευρεσης δουλειάς και το μικρό μπάτζετ... αλλά σε καμμία περίπτωση δε θα τα βάψω και μαύρα..

    Comment


      #32
      Καλημερα georgelam.Εχω διπλωμα ε κατηγοριας,γνωριζω καλα αγγλικα αλλα δεν εχω προυπηρεσια.Ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να βρω δουλεια εκει?

      Comment


        #33
        Originally posted by gtsimp View Post
        1. short διαμονή σε hostel 2. άνοιγμα λογαριασμού σε τράπεζα 3. nin 4. ενοικίαση δωματίου 5. εύρεση οποιαδήποτε δουλειάς στην αρχή και αργότερα βλέπουμε... (τα 2. 3. κ 5. μπορούν να γίνουν και ταυτόχρονα με το που θα ανέβω κ επίσης ελπίζω το 5. να προηγηθεί του 4.) σκέφτηκα βέβαια εφόσον βρεθεί κάποιος γνωστός ή κάποιος φιλότιμος αντί για χόστελ στην αρχή να φιλοξενηθώ σε κάποιον ή και να τον πληρώσω γιαυτό αρκεί να απαιτούνται λιγότερα απότι στο χόστελ.. λόγω μικρού budget θα με ενδιέφερε πολύ κάτι τέτοιο για την αρχή ακόμα και αν χρειαζόταν να κοιμάμαι σε καναπέ ή ακόμα και κάτω
        Καλησπέρα σε όλους! Διαβάζω τα ποστ πολλών φίλων που είναι ήδη έξω και ελπίζω να τα καταφέρω κι εγώ να φύγω από την Ελλάδα. Είμαι πολιτικός μηχανικός ΤΕ και εντός του έτους (αν ανοίξει το ΕΜΠ) θα ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου. Σκοπεύω να κάνω αίτηση για προπτυχιακό (κουφό εε;!) στο heriot-watt στο Εδιμβούργο και προσπαθώ με περιστασιακή δουλειά να μαζέψω κάποια χρήματα ώστε να μπορώ να φύγω, με την ελπίδα ότι θα βρεθεί κάποια part-time δουλειά εκεί για να συμπληρώνω το budget. Τα δίδακτρα ίσως καλύπτονται με υποτροφία (θα κάνω αίτηση τον προσεχή Μάρτιο). Έχω διαπιστώσει πως τα ενοίκια είναι υψηλά και θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά. Ο προγραμματισμός ταυτίζεται με του φίλου gtsimp. Τι τάξη μεγέθους είναι τα living costs, δηλαδή πόσα χρήματα θα πρέπει να εξασφαλίσω ώστε να μπορώ να έρθω στο Εδιμβούργο και να έχω το περιθώριο να ψάχνω για δουλειά; Αν φύγουμε 2-3 από Ελλάδα, θα συνέφερε οικονομικά σε ότι αφορά το ενοίκιο; Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ!

        Comment


          #34
          Originally posted by spirosscania View Post
          Καλημερα georgelam.Εχω διπλωμα ε κατηγοριας,γνωριζω καλα αγγλικα αλλα δεν εχω προυπηρεσια.Ποσο ευκολο η δυσκολο ειναι να βρω δουλεια εκει?
          Τί δουλειά προσπαθείς να βρεις; Κάτι συγκεκριμένο ή οτιδήποτε;

          Comment


            #35
            Originally posted by chrisch View Post
            Καλησπέρα σε όλους! Διαβάζω τα ποστ πολλών φίλων που είναι ήδη έξω και ελπίζω να τα καταφέρω κι εγώ να φύγω από την Ελλάδα. Είμαι πολιτικός μηχανικός ΤΕ και εντός του έτους (αν ανοίξει το ΕΜΠ) θα ολοκληρώσω το μεταπτυχιακό μου. Σκοπεύω να κάνω αίτηση για προπτυχιακό (κουφό εε;!) στο heriot-watt στο Εδιμβούργο και προσπαθώ με περιστασιακή δουλειά να μαζέψω κάποια χρήματα ώστε να μπορώ να φύγω, με την ελπίδα ότι θα βρεθεί κάποια part-time δουλειά εκεί για να συμπληρώνω το budget. Τα δίδακτρα ίσως καλύπτονται με υποτροφία (θα κάνω αίτηση τον προσεχή Μάρτιο). Έχω διαπιστώσει πως τα ενοίκια είναι υψηλά και θα ήθελα τις συμβουλές σας σχετικά. Ο προγραμματισμός ταυτίζεται με του φίλου gtsimp. Τι τάξη μεγέθους είναι τα living costs, δηλαδή πόσα χρήματα θα πρέπει να εξασφαλίσω ώστε να μπορώ να έρθω στο Εδιμβούργο και να έχω το περιθώριο να ψάχνω για δουλειά; Αν φύγουμε 2-3 από Ελλάδα, θα συνέφερε οικονομικά σε ότι αφορά το ενοίκιο; Ανυπομονώ για τις απαντήσεις σας και σας ευχαριστώ!
            Αν τελείωσες το μεταπτυχιακό, γιατί να κάνεις προπτυχιακό και να επιβαρυνθείς με νέα έξοδα αντί να ψάχνεις κατευθείαν για δουλειά;
            Τα ενοίκια είναι όντως υψηλά. Γενικά, με συγκατοίκιση, θες περίπου 600-800 λίρες αλλά θα βγαίνεις οριακά. Αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό καθώς εξαρτάται από πάρα πολλους παράγοντες.
            Τα έξοδα συμφέρουν με συγκατοίκιση αφού τα μοιράζεσαι αλλά είναι πολύ πολύ διαφορετικά να μένεις μόνος και να μην έχεις τα κλασικά προβλήματα συγκατοίκισης.

            Comment


              #36
              Για να είμαι ειλικρινής θέλω οπωσδήποτε να φύγω από την Ελλάδα γιατί έχω απογοητευτεί πολύ. Ψάχνω ότι δουλειά να 'ναι, part-time για φοιτητές ώστε να μπορώ να καλύπτω κάποια έξοδα. Θα έψαχνα κατευθείαν για δουλειά αλλά από την Ελλάδα είναι αδύνατο να βρεθεί κάτι και δεν ξέρω αν αναγνωρίζονται τα πτυχία μου. Από την άλλη, πιστεύω ότι ως (μετανάστης) φοιτητής, ενσωματώνεσαι καλύτερα στην κοινωνία και στην μελλοντική αγορά εργασίας. Αν θεωρήσουμε ότι τα δίδακτρα καλύπτονται από τη SAAS, τότε μένουν μόνο τα living costs. Δεν ξέρω τι να κάνω.

              Comment

              Working...
              X