Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ BIRMINGHAM

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΥΡΕΣΗ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ BIRMINGHAM

    θελω να φυγω απο ελλαδα στο πολυ κοντινο μελλον και να δοκιμασω την τυχη μου στην αγγλια και συγκεκριμενα στο birmingham ή γενικα στην west midlands περιοχη.εχω ακουσει οτι εχει αρκετους ελληνες και κυπριους εκει κυριως φοιτητες. εχω πτυχιο ακαδημιας εμπορικου ναυτικου και διπλωμα αξιωματικου εμπορικου ναυτικου γ ταξης(ανθυποπλοιαρχου).μπορει καποιος να με βοηθησει για αρχη ??? θα με ενδιεφερε οποιαδιποτε δουλεια και ας μην εχει σχεση καθολου με το επαγγελμα μου.ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

    #2
    μπορει καποιος να με βοηθησει για αρχη ??? θα με ενδιεφερε οποιαδιποτε δουλεια και ας μην εχει σχεση καθολου με το επαγγελμα μου.ευχαριστω για τις απαντησεις σας...

    Comment


      #3
      Γειά σου φίλε.
      Δυστυχώς δεν έχω τις απαντήσεις που ψάχνεις. Θα έλεγα πάντως να μην περιμένεις οποιουδήποτε είδους βοήθεια από Έλληνες, πέρα από καλή -ομολογουμένως- παρέα στα πάρτι. Ό,τι κάνεις μόνος σου.
      Εγώ βρίσκομαι εδώ από τον περασμένο Νοέμβριο, και σκέφτομαι να φύγω σε περίπου ένα μήνα από τώρα. Παρέχω μόνο εθελοντική εργασία, αν και, ακόμα και γι' αυτήν, χρειάστηκε να επιμείνω ώσπου να γίνω δεκτός.
      Προς το παρόν μένω σε hostel, αν βρω δουλειά ως τα μέσα Ιουλίου θα νοικιάσω σπίτι, αλλιώς θα επιστρέψω στο πατρικό μου σπίτι στην Αθήνα. Εκεί τουλάχιστον δε θα επιβαρύνομαι με τα ενοίκια της Αγγλίας.

      Comment


        #4
        φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση σου εισαι ο μονος που απαντησε.εισαι δλδ σχεδον 7 μηνες στο birmingham και δεν εχεις βρει δουλεια.πως τα βγαζεις περα με τα εξοδα τοσους μηνες χωρις δουλεια?? που δουλευεις εθελοντικα φιλε?? τι ακριβως κανεις??? φιλε ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια ακομα και σε μπαρ,καφετερια ή σε φαστφουντ??? σιγα-σιγα το ονειρο μεταναστευσης στην αγγλια το ξεχναω αφου βλεπω μεσα απο διαφορα ποστς οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις κατι.πρεπει να εχεις μονο συγγενη ελληνα εκει ή να ξερεις κανενα αγγλο..........

        Comment


          #5
          Originally posted by stevegr View Post
          φιλε μου ευχαριστω για την απαντηση σου εισαι ο μονος που απαντησε.εισαι δλδ σχεδον 7 μηνες στο birmingham και δεν εχεις βρει δουλεια.πως τα βγαζεις περα με τα εξοδα τοσους μηνες χωρις δουλεια?? που δουλευεις εθελοντικα φιλε?? τι ακριβως κανεις??? φιλε ειναι δυσκολο να βρεις δουλεια ακομα και σε μπαρ,καφετερια ή σε φαστφουντ??? σιγα-σιγα το ονειρο μεταναστευσης στην αγγλια το ξεχναω αφου βλεπω μεσα απο διαφορα ποστς οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να βρεις κατι.πρεπει να εχεις μονο συγγενη ελληνα εκει ή να ξερεις κανενα αγγλο..........
          Δεν παίζει ρόλο το να έχεις συγγενεις ή φίλους, το σύστημα στην Αγγλία δεν λειτουργεί έτσι. Απλά η αγορά εργασίας έχει γίνει πλέον αρκετά ανταγωνιστική και πρέπει να ξέρεις πως να κάνεις αιτήσεις.

          Comment


            #6
            Κάνε πρώτα την ερευνά σου και μετά φύγε για οπουδήποτε, μην μένεις μόνο με τι έχεις ακούσει ή εντυπωσεις που σου έχουν δημιουργηθεί.
            Τα πράγματα στην Αγγλία δεν είναι εύκολα πλέον για να βρείς δουλειά, και σίγουρα καθόλου εύκολα αν δεν είσαι εξειδικευμένος κάπου, κάτι το οποίο θα πρέπει να το αποδείξεις με τα δικά τους standards.
            Βεβαια απο την άλλη αν δεν έρθεις εδω για να δικτυωθείς δεν πρόκειται να πιάσεις τον σφυγμό.
            Αν καταφέρεις και βρείς δουλειά απο πρίν τότε θα είσαι πολύ καλά, ξέρω άτομα που φύγαν για Αγγλία με δουλειά και πραγματικά περνάνε πολύ καλά.
            Αλλιώς θα πρέπει να έχεις χρήματα για να ξοδέψεις τα οποία είναι πολλά για ενοίκιο, θα πρέπει να μάθεις να φτιάχνεις σωστά βιογραφικά με cover letter, οπωσδήποτε internet, καλά αγγλικά ( κάτι το οποίο πολύ αγνοούν νομίζωντας οτι με τα βασικά είμαστε καλά ) θα γίνεις κολλητάρι με το job centre ( οι οποίοι βοηθούν ωστόσο ) υπομονή, επιμονή.
            Γενικώς θα σου πάρει καιρό μέχρι να δικτυωθείς, και αυτό είναι κάτι που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου γιατί πολύ φτάνουν στο σημείο να εξαντλούν τους οικονομικούς τους πόρους πρίν καταφέρουν κάτι.
            Αλλο να φεύγεις με έτοιμη δουλειά, άλλο να πηγαίνεις κάπου συστημένος ωστε απο εκεί να κανονίζονται ολες οι διαδικασίες, και άλλο να πηγαίνεις χωρίς τίποτα, θα πρέπει να προσπαθήσεις Χ 5.

            Και κάτι τελευταίο, μην έχεις την εντύπωση οτι οι ελληνικές κοινότητες βοηθάνε τουλάχιστον στο να σου βρούν δουλειά, αυτά άστα για ποιό ρομαντικές εποχές ίσως, οτι κάνεις θα το κάνεις μονος σου και κυρίως να επιδιώξεις να έρθεις σε επαφή με Αγγλούς για να μπείς πιό γρήγορα στην κουλτούρα τους, ( πρόσεχε όμως τις παλιοπαρέες )

            Comment


              #7
              Καμια εξελιξη? Αν μπορω να βοηθησω με καμια πληροφορια, πες μου...

              Comment

              Working...
              X