Announcement

Collapse
No announcement yet.

Canada - Immigration - Sponsor Family

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Canada - Immigration - Sponsor Family

    Για θεματα μεταναστευσης μεσω σπονσορ απο την οικογενεια/συζυγο κτλ. ερωτησεις αποψεις ας βαζετε εδω.

    How to Sponsor a Foreign Spouse to Immigrate to Canada

    Read more: How to Sponsor a Foreign Spouse to Immigrate to Canada | eHow

    If you are a citizen or permanent resident of Canada and are married to a nonresident of Canada, you can sponsor your spouse and file a petition for your spouse to receive permanent resident status. After receiving permanent resident status, your spouse can travel to and permanently reside in Canada. The process for obtaining permanent resident status for a spouse varies according to whether the spouse is currently living in Canada or abroad. In all cases, you must file a petition with Citizenship and Immigration Canada (CIC).

    Instructions

    • For A Spouse Currently Living in Canada
      • 1 Download the application kit for sponsoring a spouse currently residing in Canada. CIC provides a PDF copy of all forms required for permanent residence in Canada. You can print and file them.
      • 2 Fill out all the required forms in the application kit. The application kit contains several forms, including the In-Canada Application for Permanent Residence, the Schedule 1 Background/Declaration, the Application to Sponsor and Undertaking, Sponsorship Agreement, Sponsorship Evaluation, Spouse/Common-Law Partner Questionnaire, Use of a Representative and Medical Report. The instructions for completing each form in the application kit are attached to each form.
      • 3 Obtain a fee receipt. If you have a credit card, you can pay your fees online. If you do not have a credit card or do not want to pay online, you can order Form IMM 5401 via mail by calling CIC. After receiving Form IMM 5401, you can pay at any financial institution located in Canada.
      • 4 Submit all forms to the Case Processing Centre. The address for mailing your forms is included on Form IMM 5289 of the application kit. After receiving your application, the Case Processing Centre will make a determination as to whether your spouse will be granted permanent residence. You can check on the progress of your spouse's residency application on the CIC website.


    • For a Spouse Currently Living Outside Canada
      • 5 Download the application kit for sponsoring a spouse currently residing outside Canada. CIC provides a PDF version of all forms required to immigrate to Canada. You may print and file them.
      • 6 Fill out all the sponsorship forms. The application kit contains several forms, including the Application to Sponsor and Undertaking, Sponsorship Agreement, Sponsorship Evaluation, Statutory Declaration of Common-Law Union, Sponsor Questionnaire, Use of a Representative and Medical Condition Statement.
      • 7 Obtain a fee receipt. If you have a credit card, you can pay your fees online. If you do not have a credit card or do not want to pay online, you can order Form IMM 5401 via mail by calling CIC. After receiving Form IMM 5401, you can pay at any financial institution located in Canada.
      • 8 Submit all forms to the Case Processing Centre. The address for mailing your forms is included on Form 3900 of the application kit. After receiving your application, the Case Processing Centre will determine whether your spouse will be granted permanent residence. If your spouse will be granted permanent residence, a copy of all necessary immigration forms for your spouse will be mailed to the Canadian Embassy in the country where your spouse is currently living
      • 9 Have the spouse fill out the immigration forms. There are several immigration forms that must be filled out, including an Application for Permanent Residence, a Schedule 1 Background/Declaration, Additional Family Information, Sponsored Spouse/Partner Questionnaire and Use of a Representative. Additionally, your spouse will be required to fill out region-specific forms, depending on where your spouse is currently living. After receiving the immigration forms, the sponsor must send them to the Case Processing Centre, for which the mailing address will be included in the immigration forms. After receiving the immigration forms, the Case Processing Centre will mail a letter requiring the spouse to mail a valid passport to the Case Processing Centre, which will be returned with a valid visa permitting entry to Canada. After receiving a valid visa, the spouse must travel to Canada within the period specified on the visa.








    #2
    Σκοπευετε να παντρευτειτε?
    Εσυ λογικα εισαι Καναδος υπηκοος και με διαβατηριο σωστα?

    Comment


      #3
      το ειχα γραψει και σε καποιον αλλο.. απλα δεν σε κανει η γυναικα σπονσορ αλλα εσυ. Τωρα για τα παιδια δεν μπορω να σου πω οτι γνωριζω!
      Μπες ομως εδω και ρωτα για τα παιδια θα παρεις τις απαντησεις σου σιγουρα! http://www.canadavisa.com/canada-imm...nsorship-b5.0/ (panw panw sto spousal sponsorship)

      Διαβασε το σα να το γραφω στην γυναικα σου.

      Η μοναδικη σου λυση ειναι ο ΓΑΜΟΣ και αν το εχετε σκοπο μην χανεις καιρο!
      Μετα τον γαμο σε κανει σπονσορ η γυναικα σου και περιμενεις 6 μηνες ωστε να εγκριθει το πρωτο σταδιο (η γυναικα σου σαν σπονσορ δηλαδη) και αλλο τοσο περιπου να εγκριθεις κι εσυ! Ολο αυτο το διαστημα ΔΕΝ μπορεις να δουλεψεις. Μετα το πρωτο σταδιο των 6 μηνων σου δινουν μια προσωρινη αδεια εργασιας και τοτε μπορεις!
      πληροφοριες εδω (ΑΝ Η ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΝΕΙ ΕΝΤΟΣ ΚΑΝΑΔΑ) Application for Permanent Residence from within Canada – Spouse or Common-law Partner in Canada class (IMM
      μαζι με τις αιτησεις που βλεπεις στο λινκ πρεπει να κανεις και αλλη μια Application to Change Conditions or Extend Your Stay in Canada as a Worker (MONO TO IMM5710) ωστε στο σταδιο 1 μετα τους 6 μηνες να παρεις και την προσωρινη αδεια εργασιας ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΧΩΡΑ ΣΤΟΥΣ 6 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΤΕΛΕΙΩΝΕ Η ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΗ ΣΟΥ ΒΙΖΑ!
      Πολυ σημαντικο ειναι να μπορεις να αποδειξεις οτι εχετε σχεση καιρο, ζουσατε μαζι, λογαριασμοι κοινοι, φωτογραφιες πολλες με φιλους και γονεις κτλ κτλ Οτι δηλαδη μπορει να αποδειξει την σχεση σας!

      ΟΤΑΝ ΜΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ ΜΠΑΙΝΕΙΣ ΣΑΝ ΤΟΥΡΙΣΤΑΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΓΑΜΟ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

      κοστος 1040$ αιτηση σπονσορ + 150$ για την προσωρινη αδεια εργασιας!
      Αν ο γαμος γινει Ελλαδα και γινει η αιτηση απο Ελλαδα περιμενετε στην Ελλαδα 12-18 μηνες και παιρνετε ολα τα χαρτια και ξεκινατε εισημα για Καναδα!

      Comment


        #4
        Ερωτηση:ξερει κανεις μεσω family sponsorship ποσο χρονο κανει να ερθει το διαβατηριο πισω απο τη πρεσβεια στην ιταλια?

        Comment


          #5
          12-18 μηνες! Εχω ακουσει ιστοριες και για 8 μηνες.
          Οταν λες βεβαια διαβατηριο εννοεις κανονικα ολα τα χαρτια για να ξεκινησεις να πας μονιμα Καναδα! Σωστα?

          Comment


            #6
            Δεν εννοω αυτο.μου ζητησανε απο την πρεσβεια να τους στειλω με courrier το διαβατηριο 04/07.αναρωτιεμαι ποτε θα το εχω πισω.btw exw parei ta ok apo CIC και quebec οποτε ειναι στο τελικο σταδιο.

            Comment


              #7
              Μπραβο! Με το καλο! Μεσω Κεμπεκ νομιζω ειναι πολυ πιο γρηγορα απο την διαρκεια που σουεγραψα εγω!
              Τωρα περι διαβατηριου θα σε γελασω!

              Comment


                #8
                Καλησπερα,

                Πριν μερικες εβδομαδες μου ηρθε η βιζα με το προγραμμα IEC, σκοπευω να φυγω για Τοροντο, εκει οπου η κοπελα μου εχει συγγενεις κοντινους και η ιδια ειναι υπηκοος (προσφατα πηρε την υπηκοοτητα της). Σκεφτομαι σαν πρωτο βημα ειναι βολικο που πηρα την βιζα μεσω IEC και μετα οταν παμε ναα ξεκινησουμε εκει διαδικασιες για de facto partner σε περιπτωση που δεν παντρευτουμε. Γνωριζω οτι στην αρχη πρεπει να παρει αυτη το οκ σαν sponsor και μετα εγω σαν sponsored.
                Πιστευω αν με το που παμε κανουμε λογαριασμους μενουμε μαζι για λιγους μηνες μετα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε αυτα σαν αποδεικτικο της σχεσης μας.

                Εγω ειμαι μηχανικος και ηδη με καποιες εταιρειες εχω μιλησει ωστε οταν παω να με δουν και απο κοντα. Και απο οτι εχω καταλαβει εχει σημασια που εχω εστω τον εναν χρονο work permit και συζητουν μαζι μου και βλεπουν οτι εχω βλεψεις να μεινω μονιμα, ειδαλλως πιστευω δεν θα ασχολουνταν.
                Θα ημουν ευγνωμων σε οποιονδηποτε μπορουσε να μου πει αν σκεφτομαι κατι λαθος και καποια τυχον συμβουλη για να αποφυγω δυσαρεστες εκπληξεις.
                Ευχαριστω εκ των προτερων.

                Comment


                  #9
                  Ολα καλα οσα λες και ολα θα πανε καλα!
                  Ποσο καιρο εισαι με την κοπελα?
                  Περα απο λογαριασμους και γενικα οσα κανετε στον Καναδα δεν θα ειναι και ακριβως πειστηρια γιατι ειναι φρεσκα και μπορει να παρεξηγηθουν. Προτεινω περα απο ΟΛΕΣ τις φωτογραφιες σας σε ταξιδια, με φιλους, με γνωστους, με συγγενεις κτλ να ζητησετε απο κολλητους/συγγενεις να κανουν υπευθυνες δηλωσεις οτι σας ξερουν, ξερουν την σχεση σας οτι ειναι γνησια και επισημη!
                  Βεβαια θελει και λιγο προσοχη με τις ημερομηνιες! Αν τα φτιαξεις απο τωρα και κανεις αιτηση σε 6 μηνες για παραδειγμα (και αφου εχεις παντρευτει) μπορει να σκεφτουν οτι ειχες τετοιες προθεσεις με την εισοδο στην χωρα!
                  Μια ιδεα ειναι να ζητησεις ολες τις υπευθυνες δηλωσεις αφου παντρευτεις, να τις πανε οι γνωστοι σου για μεταφραση και να στις στειλουν με κουριερ!

                  Comment


                    #10
                    Φιλε jack83 σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον σου.
                    Καταλαβαινω οτι αν κανω διαδικασιες 6 μηνες αφου μπω στις χωρες ισως φανει καπως.
                    Απλα λιγο μπερδευτηκα λιγο.. Σκεφτομαστε να με κρατησει σαν partner και οχι να παντρευτουμαι. Καταλαβαινεις τους λογους..οχι οτι δεν το θελουμε απλα να το κανουμε οταν ερθει.. Ειμαστε πολλα χρονια μαζι και σκεφτομασταν πριν παρω εγω την βιζα να παντρευομασταν αλλα τωρα που για ενα χρονο την εχω, σκεφτηκαμε οτι και με partner γινεται γιατι ετσι εχουμε χρονο, ετσι οταν παμε με το καλο μετα απο 6 μηνες να ξεκινησουμε την partner εχοντας και αποδεικτικα και απο εκει και απο εδω Ελλαδα και μεχρι να ληξει και εμενα η βιζα μου να μου ερθει και η αλλη, ή τελοσπαντων εκει κοντα..
                    Απο οσα εχω διαβασει εδω με γαμο εισαι πιο ευκολα νομιζω απλα εμεις τωρα εχουμε ενα χρονο τον δικο μου που μας διευκολυνει να παμε με partner..
                    Τι γνωμη εχεις? Σορρυ αν σε μπερδεψα..ευχαριστω και παλι!
                    Οποιοσδηποτε αλλος που εχει κανει σπονσορ στον συντροφο του ας δωσει τα φωτα του..

                    Comment


                      #11
                      Καταλαβαινω τι λες... Ιδια περιπτωση ημουν κι εγω αλλα δεν ειχε βγει το IEC οποτε την φορεσα την κουλουρα!
                      Το παρτνερ δεν το σκεφτηκαμε ποτε! Να σου πω βεβαια την αληθεια ή θα το εκανα επισημα ή οχι. common law or conjugal partner θελει και αυτο καποια νομικα χαρτια οτι ειστε συντροφοι. Αρα μπαινετε σε μια διαδικασια "δεσιματος".
                      Παντως καλο ειναι να το κανεις οπως και να εχει και μην μεινεις μονο στο IEC. θα νιωθεις και εσυ και ο εργοδοτης σου πιο σιγουροι για το μελλον και οχι κατσε να δουμε και βλεπουμε.
                      Αν ειστε χρονια μαζι, εχετε υλικο να το αποδειξετε τοτε δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα στις αιτησεις σου. ΑΠλα θες απειρο χαρτομανι και τρελη λεπτομερια. ΥΠομονη με λιγα λογια.

                      Comment


                        #12
                        Καταλαβα φιλε jack83. Σε ευχαριστω παλι για το ποστ σου.
                        Οποτε λεμε να ερθω και εγω και σιγα σιγα να ξεκινησουμε τις διαδικασιες. Εσυ χρησιμοποιησες κανεναν agent ? Αν ξερεις καποιον εμπιστο θα χαρω να μου τον συστησεις. Ξερω οτι αυτα μπορεις να τα κανεις και μονος σου απλα σαν συμβουλευτικος και να αποφυγεις δυσαρεστες καθυστερησεις..
                        Ευχαριστω και παλι.

                        Comment


                          #13
                          ΟΧΙ! Δεν αξιζει να μπεις σε τετοια διαδικασια! Παντου ρωταει για τα προσωπικα σας στοιχεια και δεδομενα και οτι ιστορικο μαζεψετε απο την σχεση σας! Εχει δουλιτσα μπολικη αλλα μπορειτε ευκολα να φτιαξετε μονοι σας εναν σωστο και πολυ καλα στημενο φακελο! Ειναι σημαντικο πολυ αυτο, οι ανθρωποι που θα το διαβασουν να μην ψαχνουν μεσα σε εναν φακελο πεταμενα χαρτια αλλα οτι θελουν αμεσα να το βρισκουν!
                          Υπαρχουν παντου οδηγιες, υπαρχομε κι εμεις εδω και φυσικα υπαρχει μεσα στον Καναδα τηλεφωνο για να παρεις να κανεις ερωτησεις!

                          Comment


                            #14
                            ..........μόλις τα τελείωσα-φωτοτύπισσα όλα τα χαρτιά και τα έβαλα στο φάκελο.
                            Αύριο φεύγουν με DHL....
                            ΑΞΙΖΕΙ ΦΙΛΕ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΟΝΕΙΡΟ ΚΙ ΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΦΩΤΙΑ ΤΟΥ ΝΑ ΣΕ ΚΑΨΕΙ!!!!

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by elecores View Post
                              ..........μόλις τα τελείωσα-φωτοτύπισσα όλα τα χαρτιά και τα έβαλα στο φάκελο.
                              Αύριο φεύγουν με DHL....
                              Καλη επιτυχια!!!!!!!!! Θυμισε μας την περιπτωση σου και τι στελνεις...

                              Comment

                              Working...
                              X