Announcement

Collapse
No announcement yet.

Απορία γενικά για μετανάστευση

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Απορία γενικά για μετανάστευση

    Καλησπέρα,

    ψάχνω και ψάχνω στο φόρουμ εδώ και γενικά στο ιντερνετ, ομως δεν εχω βρει απαντηση σε μια μου απορία.

    Μπορεί κάποιος να μεταναστεύσει σε μια χώρα χωρίς να παει να δουλέψει ενώ έχει χρήματα στην ακρη?
    Σκέφτομαι δε μπορεί πες οτι ο αλλος είναι πλούσιος (όχι δν ειμαι :P ) δε μπορεί με τα χρήματα πχ που εχει στη τράπεζα να παει σε μια αλλη χώρα και να μείνει ?

    Είχα διαβάσει οτι για Σουηδία γίνεται αυτό, δλδ να εχεις ενα ποσό για κάθε μήνα για το 1ο χρόνο.
    Αλλά πές οτι εγώ έχω έσοδα μέσω καποιας άλλης δουλειας που ειναι μεσω ιντερνετ δε μπορώ να παω σε αλλη χώρα και να δεχτούν οτι και αυτό είναι δουλεια?

    Αλλά το βασικό μου ερωτημα ειναι αν καποιος εχει χρηματα στην ακρη αν μπορει να μηνει μονιμα σε αλλη χωρα.

    #2
    Εξάρτάται τη χώρα.Η δική μου εμπειρία από τη Γερμανία είναι πως είναι δύσκολο να το καταφέρεις εδώ.Μιλάω πάντα για τον κανόνα και αυτό που ισχύει για να μπορέσεις να βρεις σπίτι και να ενταχθείς στην κοινωνία.Για παράδειγμα δύσκολα θα σε πιστέψεις κάποιος πως χωρίς χρήματα ( από «εμφανείς» πηγές ) θα μπορέσεις να πληρώνεις το νοίκι κτλ.

    Καλή τύχη.
    Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

    Comment


      #3
      Σ'ευχαριστώ για την απάντηση Κλεάνθη,
      ναι ειναι λογικό να μη σε εμπιστευθει κάποιος..
      Αυτες τις πληροφορίες στις απορίες μου μπορώ να τις πάρω απο τη πρεσβεία ?

      Comment


        #4
        Κοίταξε, οπου πας να νοικιασεις θα σου ζητήσουν βεβαίωση εργασίας. Εδω στη Βρεττανια επιπλέον εχουν και το credit check οπου ελέγχουν πλήρως την κίνηση του τραπεζικού σου λογαριασμού και βλέπουν αν μπορεις να ανταπεξελθεις ακομα και σε σύνδεση για κινητο. Ρεαλιστικά λοιπόν μιλώντας αμφιβάλλω να ενοικιάσεις ετσι. Εκτος κι αν πας Ρουμανία/Πολωνία/Βουλγαρία οπου δε ρωτάνε τιποτα. Το χρήμα μιλάει εκει.

        Comment


          #5
          Originally posted by DiD666 View Post
          Κοίταξε, οπου πας να νοικιασεις θα σου ζητήσουν βεβαίωση εργασίας. Εδω στη Βρεττανια επιπλέον εχουν και το credit check οπου ελέγχουν πλήρως την κίνηση του τραπεζικού σου λογαριασμού και βλέπουν αν μπορεις να ανταπεξελθεις ακομα και σε σύνδεση για κινητο. Ρεαλιστικά λοιπόν μιλώντας αμφιβάλλω να ενοικιάσεις ετσι. Εκτος κι αν πας Ρουμανία/Πολωνία/Βουλγαρία οπου δε ρωτάνε τιποτα. Το χρήμα μιλάει εκει.
          Μάλιστα... εντ'αξει αυτό με το κινητό λίγο τραβηγμένο :P τεσπα.. η καθε χωρα εχει τα δικά της.
          Μα τόσο δύσκολο πια..

          Comment


            #6
            Originally posted by freeaway View Post
            Μάλιστα... εντ'αξει αυτό με το κινητό λίγο τραβηγμένο :P τεσπα.. η καθε χωρα εχει τα δικά της.
            Μα τόσο δύσκολο πια..
            Εσυ ετσι εύκολα θα νοικιαζες την περιουσία σου; Δες το κι απο τη δική τους σκοπιά.

            Comment


              #7
              Originally posted by DiD666 View Post
              Εσυ ετσι εύκολα θα νοικιαζες την περιουσία σου; Δες το κι απο τη δική τους σκοπιά.
              ε, κοιτα αν εβλεπα πως ο αλλος ειχε ενα α' ποσο στη τραπεζα και μου εδινε το νοικι θα το νοικιαζα ναι. γι'αυτο ειναι τα σπιτια να τα νοικιαζουν εξαλλου. Τωρα αν καποιος δε πληρωνει μπορουν να τον διωξουν ειναι απλο.. Αλλά καταλαβαίνω τον φόβο που εχουν για τη περιουσία τους.

              Comment


                #8
                Η κάθε χώρα έχει κανόνες και την κουλτούρα της.Ειδικά στο θέμα της ιδιοκτησίας, η κουλτούρα των άλλων χωρών απάδει της δική μας.Το θέμα είναι να μπεις στο δικό τους νόημα για να μπορέσεις να κάνεις κάτι.Αν θες κάτι άλλο να ρωτήσεις ευχαρίστως...
                Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                Comment


                  #9
                  Originally posted by freeaway View Post
                  Μπορεί κάποιος να μεταναστεύσει σε μια χώρα χωρίς να παει να δουλέψει ενώ έχει χρήματα στην ακρη?
                  Σκέφτομαι δε μπορεί πες οτι ο αλλος είναι πλούσιος (όχι δν ειμαι :P ) δε μπορεί με τα χρήματα πχ που εχει στη τράπεζα να παει σε μια αλλη χώρα και να μείνει ?
                  Στην Αυστραλία γίνεται. Υπάρχει και σχετική visa. Άλλα είναι πολλά τα $$$$$ που απαιτούνται Αρη!
                  A journey of a thousand miles begins with a single step.

                  Comment


                    #10
                    Originally posted by manosK View Post
                    Στην Αυστραλία γίνεται. Υπάρχει και σχετική visa. Άλλα είναι πολλά τα $$$$$ που απαιτούνται Αρη!
                    Ναι φαντάζομαι απειρα :P Έχεις ιδέα περίπου πόσα? Είχα κοιιταξει για βιζες προς αυστραλια αλλα δε το ειχα δει αυτο ή δε θα το καταλαβα μαλλον.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by freeaway View Post
                      Ναι φαντάζομαι απειρα :P Έχεις ιδέα περίπου πόσα? Είχα κοιιταξει για βιζες προς αυστραλια αλλα δε το ειχα δει αυτο ή δε θα το καταλαβα μαλλον.
                      Business Innovation and Investment (Provisional) (subclass 188) visa
                      Business Innovation and Investment (Permanent) visa (subclass 888)

                      Και εδώ αν είσαι πάνω από 55 Investor Retirement (Subclass 405)

                      Πάντως αν έχεις αυτά που ζητούν δεν χρειάζεται να μεταναστεύσεις. Παντού βασιλιάς θα είσαι. Οπότε σαν τουρίστας 3 μήνες Αυστραλία,3 Αμερική,3 Φίτζι και 3 Ελλάδα και είσαι μιά χαρά!
                      A journey of a thousand miles begins with a single step.

                      Comment


                        #12
                        Originally posted by manosK View Post
                        Business Innovation and Investment (Provisional) (subclass 188) visa
                        Business Innovation and Investment (Permanent) visa (subclass 888)

                        Και εδώ αν είσαι πάνω από 55 Investor Retirement (Subclass 405)

                        Πάντως αν έχεις αυτά που ζητούν δεν χρειάζεται να μεταναστεύσεις. Παντού βασιλιάς θα είσαι. Οπότε σαν τουρίστας 3 μήνες Αυστραλία,3 Αμερική,3 Φίτζι και 3 Ελλάδα και είσαι μιά χαρά!
                        Τα κοίταξα τα λίνκ σε ευχαριστώ πολύ είναι όντως άπειρα τα χρήματα που φυσικά δε τα έχω :P
                        όντως αμα έχεις τόσα χρήματα δε μεταναστευεις απλά, αλλα ζείς παντού!

                        Comment


                          #13
                          Υπάρχει πάντα και η λύση του καλού Ελληνοαυστραλού γαμπρού!

                          Άλλες επιλογές σου είναι, για Καναδά (Manitoba) με 110.000 ευρώ και Βραζιλία με 40.000 ευρώ.
                          A journey of a thousand miles begins with a single step.

                          Comment


                            #14
                            Originally posted by DiD666 View Post
                            Κοίταξε, οπου πας να νοικιασεις θα σου ζητήσουν βεβαίωση εργασίας. Εδω στη Βρεττανια επιπλέον εχουν και το credit check οπου ελέγχουν πλήρως την κίνηση του τραπεζικού σου λογαριασμού και βλέπουν αν μπορεις να ανταπεξελθεις ακομα και σε σύνδεση για κινητο. Ρεαλιστικά λοιπόν μιλώντας αμφιβάλλω να ενοικιάσεις ετσι. Εκτος κι αν πας Ρουμανία/Πολωνία/Βουλγαρία οπου δε ρωτάνε τιποτα. Το χρήμα μιλάει εκει.
                            DiD666, να σε ρωτήσω και κατι αλλο, σε αυτές τις ΄χωρες συμπεριλαμβάνοντε γενικά οι χώρες ανατολικά όπως δλδ και Ρωσία? φαντάζομαι Ρωσία θα είναι δύσκολα. Δε το'χω ψαξει βεβαια αλλα θα το ψαξω και αυτό.

                            Comment


                              #15
                              Originally posted by manosK View Post
                              Υπάρχει πάντα και η λύση του καλού Ελληνοαυστραλού γαμπρού!

                              Άλλες επιλογές σου είναι, για Καναδά (Manitoba) με 110.000 ευρώ και Βραζιλία με 40.000 ευρώ.
                              χαχα ε οχι ενταξει τον βρήκαμε τον "γαμπρό" :D
                              Βραζιλία εντάξει πολύ λιγότερα, συγκριτικά πάντα!

                              Comment

                              Working...
                              X