Announcement

Collapse
No announcement yet.

ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΕ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ - ΝΙΟΥ ΤΖΕΡΣΕΙ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΕ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ - ΝΙΟΥ ΤΖΕΡΣΕΙ

    Καλησπερα σε ολους! Είμαι 29,οικονομολογος και εχω αμερικανικη υπηκοοτητα,σκεφτομαι το χειμωνα να μεταναστευσω σε μια απο τις δυο πολιτειες της Αμερικης(δεν εχω ξαναπαει αμερικη απο οταν ημουν μικρος,δεν εχω κανεναν εκει).
    Θα ηθελα να μαθω σαν αμερικανος υπηκοος τι δικαιωματα και παροχες μπορω να διεκδικησω (πχ δωρεαν σπουδες,καποιο επιδομα ανεργιας,αν δικαιουμε να παρω μερος σε καποια προγραμματα στηριξης) και γενικοτερα σε ποια απο τις δυο πολεις θα μου προτεινατε να παω για καλυτερα και γιατι,
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

    #2
    Originally posted by spyros87 View Post
    Καλησπερα σε ολους! Είμαι 29,οικονομολογος και εχω αμερικανικη υπηκοοτητα,σκεφτομαι το χειμωνα να μεταναστευσω σε μια απο τις δυο πολιτειες της Αμερικης(δεν εχω ξαναπαει αμερικη απο οταν ημουν μικρος,δεν εχω κανεναν εκει).
    Θα ηθελα να μαθω σαν αμερικανος υπηκοος τι δικαιωματα και παροχες μπορω να διεκδικησω (πχ δωρεαν σπουδες,καποιο επιδομα ανεργιας,αν δικαιουμε να παρω μερος σε καποια προγραμματα στηριξης) και γενικοτερα σε ποια απο τις δυο πολεις θα μου προτεινατε να παω για καλυτερα και γιατι,
    ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

    Επικοινωνηστε μαζι μας | ΠΡΕΣΒΕΙΑ των Η.Π.Α. ΑΘΗΝΑ, ΕΛΛΑΔΑ

    Comment


      #3
      στην πρεσβεια μιλαει κανεις ελληνικα εκει μεσα? ..ρωταω γιατι ξερω μετρια αγγλικα..

      Comment


        #4
        Γεια σου Σπύρο. Ναι. Μιλάνε και Ελληνικά γιατί έχουν και Ελληνικό προσωπικό. Δεν θα έχεις πρόβλημα. Έχε υπόψη σου ότι οι διαδικασίες ίσως πάρουν χρόνο . Ακόμη θα σου πρότεινα ως εναλλακτική να δεις και το θέμα του Καναδά. Πριν μερικές ημέρες αναδείχθηκε η καλύτερη χώρα με το υψηλότερο βιοτικό επίπεδο στον κόσμο. Ακόμη πολύ σημαντική είναι η γνώση Αγγλικών. Σου προτείνω να αρχίσεις άμεσα. Είναι διαβατήριο για όλο τον κόσμο.

        Comment


          #5
          Καλησπέρα. Ζω στο New Jersey εδώ και 9 μήνες περίπου. Θα σε συμβούλευα να μείνεις New Jersey κάπου στο Middlesex County που τα ενοίκια είναι πολύ πιο φτηνά. Στο Manhattan και στο Brooklyn δεν πλησιάζονται ενώ στην Αστόρια μπορείς να βρεις κάτι φτηνό αλλά θέλει πάρα πολύ ψάξιμο. Οι περισσότεροι μένουν στο Νιου Τζέρσει και δουλεύουν στη Νέα Υόρκη επειδή είναι πολύ κοντά και τα μέσα συγκοινωνίας πάρα πολύ βολικά

          Comment


            #6
            ^ γενικα οι ΗΠΑ και η NY πως σου φαινεται ?

            με τι ασχολεισαι εκει ?

            Comment


              #7
              Originally posted by ARIA View Post
              Καλησπέρα. Ζω στο New Jersey εδώ και 9 μήνες περίπου. Θα σε συμβούλευα να μείνεις New Jersey κάπου στο Middlesex County που τα ενοίκια είναι πολύ πιο φτηνά. Στο Manhattan και στο Brooklyn δεν πλησιάζονται ενώ στην Αστόρια μπορείς να βρεις κάτι φτηνό αλλά θέλει πάρα πολύ ψάξιμο. Οι περισσότεροι μένουν στο Νιου Τζέρσει και δουλεύουν στη Νέα Υόρκη επειδή είναι πολύ κοντά και τα μέσα συγκοινωνίας πάρα πολύ βολικά

              Καλημέρα ARIA κ καλώς ήρθες στην παρέα μας.
              Σου εύχομαι πάνω από όλα υγεία κ να πραγματοποιηθούν όλα τα όνειρά σου...!!!
              Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

              Comment


                #8
                Καλησπερα και απο εμενα ARIA!

                Πες λιγο απο την ιστορια σου και μερικες πληροφοριες που μας ενδιαφερει και εμενα το θεμα!

                Αιντε γιατι εχει πεσει πολυ αδρανοποιηση στο sub-forum τις USA.
                You Can Have Whatever You Like...

                Comment


                  #9
                  Originally posted by ARIA View Post
                  Καλησπέρα. Ζω στο New Jersey εδώ και 9 μήνες περίπου. Θα σε συμβούλευα να μείνεις New Jersey κάπου στο Middlesex County που τα ενοίκια είναι πολύ πιο φτηνά. Στο Manhattan και στο Brooklyn δεν πλησιάζονται ενώ στην Αστόρια μπορείς να βρεις κάτι φτηνό αλλά θέλει πάρα πολύ ψάξιμο. Οι περισσότεροι μένουν στο Νιου Τζέρσει και δουλεύουν στη Νέα Υόρκη επειδή είναι πολύ κοντά και τα μέσα συγκοινωνίας πάρα πολύ βολικά
                  Καλημερα Αρια.
                  Μιας που εισαι εκει και υποθετω πως δουλευεις,αν θελεις πες μας πως τα καταφερες και αν μπορεις να μας υποδειξεις τροπους για να βρουμε εργασια εκει.

                  Comment


                    #10
                    !?? ROFL. Η πρεσβεία δεν είναι γραφείο ευρέσεως εργασίας.

                    Να το θέσω διαφορετικά - σκεφτείτε την αντίδραση του έλληνα υπαλλήλου ελληνικής πρεσβείας στο εξωτερικό όταν τον καλέσει κάποιος έλληνας για να ζητήσει να του βρει δουλειά στην ελλάδα.

                    Comment


                      #11
                      Originally posted by usimmigration.gr View Post
                      !?? ROFL. Η πρεσβεία δεν είναι γραφείο ευρέσεως εργασίας.
                      Να το θέσω διαφορετικά - σκεφτείτε την αντίδραση του έλληνα υπαλλήλου ελληνικής πρεσβείας στο εξωτερικό όταν τον καλέσει κάποιος έλληνας για να ζητήσει να του βρει δουλειά στην ελλάδα.
                      το ερωτημα ειναι αυτο φιλε μου:
                      Originally posted by spyros87 View Post
                      Καλησπερα σε ολους! Είμαι 29,οικονομολογος και εχω αμερικανικη υπηκοοτητα,σκεφτομαι το χειμωνα να μεταναστευσω σε μια απο τις δυο πολιτειες της Αμερικης(δεν εχω ξαναπαει αμερικη απο οταν ημουν μικρος,δεν εχω κανεναν εκει).
                      Θα ηθελα να μαθω σαν αμερικανος υπηκοος τι δικαιωματα και παροχες μπορω να διεκδικησω (πχ δωρεαν σπουδες,καποιο επιδομα ανεργιας,αν δικαιουμε να παρω μερος σε καποια προγραμματα στηριξης) και γενικοτερα σε ποια απο τις δυο πολεις θα μου προτεινατε να παω για καλυτερα και γιατι, ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
                      και ο τιτλος αυτος: ΕΡΓΑΣΙΑ ΣΕ ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ - ΝΙΟΥ ΤΖΕΡΣΕΙ



                      εσυ απαντας ειρωνικα σε συμφορουμιτη, βασιζομενος στον τιτλο του θεματος, παροτι ξερεις την απαντηση στο ερωτημα του Spyros87

                      αν μπορεις να μας βοηθησεις, καντο. διαφορετικα αγνοησε μας

                      Comment


                        #12
                        Ειρωνεία είναι σχήμα λόγου κατά το οποίο ένας ομιλητής χρησιμοποιεί λέξεις ή φράσεις με περιεχόμενο εντελώς αντίθετο από αυτό που εννοεί, για να χλευάσει ή να περιπαίξει, να ψέξει, να εκφράσει έντονη αγανάκτηση. Δεν αντιλαμβάνομαι που βρίσκεται η ειρωνία στις δυο προτάσεις που έγραψα.

                        Το σχόλιο που έγραψα διορθωνε τα προηγούμενα εσφαλμένα σχόλια άλλων χρηστών προς αποφυγή εσφαλμένων εντυπώσεων στον αρχικό χρήστη. Ήταν δηλαδή χρήσιμο επί της ερώτησης του αρχικού χρήστη. Αντίθετα ο χρήστης claus (που με ειρωνεία με αποκαλεί “φίλο του” - διότι στην πραγματικότητα το σχόλιο του κάθε άλλο παρά φιλικό είναι) βγαίνει τελείως εκτός θέματος με το σχόλιο του που δεν είναι επί της ουσίας, αλλά αποτελεί προσωπική επίθεση στο πρόσωπο μου. Με κατηγορεί δηλαδή ότι βγαίνω εκτός θέματος, πράγμα που δεν ισχύει, αφού προσφέρω χρήσιμες πληροφορίες επί των προηγούμενων σχολίων - ενώ ο ίδιος είναι εκείνος που και ειρωνεύεται και βγαίνει εκτός θέματος. Τελειώνει δε λέγοντας ότι αν δεν μπορώ να βοηθήσω, να σας αγνοήσω. Κύριε Κλαυς, αν θέλετε να κάνετε συστάσεις σε άλλους, τουλάχιστον ας τις εφαρμόσετε ο ίδιος πρώτα. Έχω συμμετάσχει σε δεκάδες φόρουμ για θέματα μετανάστευσης από το 2003, με συνολικά χιλιάδες αναρτήσεις και είναι πρώτη φορά στα δέκα χρόνια συμμετοχής μου που δέχομαι τέτοιου είδους κριτική.

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by usimmigration.gr View Post
                          Ειρωνεία είναι σχήμα λόγου κατά το οποίο ένας ομιλητής χρησιμοποιεί λέξεις ή φράσεις με περιεχόμενο εντελώς αντίθετο από αυτό που εννοεί, για να χλευάσει ή να περιπαίξει, να ψέξει, να εκφράσει έντονη αγανάκτηση. Δεν αντιλαμβάνομαι που βρίσκεται η ειρωνία στις δυο προτάσεις που έγραψα.

                          Το σχόλιο που έγραψα διορθωνε τα προηγούμενα εσφαλμένα σχόλια άλλων χρηστών προς αποφυγή εσφαλμένων εντυπώσεων στον αρχικό χρήστη. Ήταν δηλαδή χρήσιμο επί της ερώτησης του αρχικού χρήστη. Αντίθετα ο χρήστης claus (που με ειρωνεία με αποκαλεί “φίλο του” - διότι στην πραγματικότητα το σχόλιο του κάθε άλλο παρά φιλικό είναι) βγαίνει τελείως εκτός θέματος με το σχόλιο του που δεν είναι επί της ουσίας, αλλά αποτελεί προσωπική επίθεση στο πρόσωπο μου. Με κατηγορεί δηλαδή ότι βγαίνω εκτός θέματος, πράγμα που δεν ισχύει, αφού προσφέρω χρήσιμες πληροφορίες επί των προηγούμενων σχολίων - ενώ ο ίδιος είναι εκείνος που και ειρωνεύεται και βγαίνει εκτός θέματος. Τελειώνει δε λέγοντας ότι αν δεν μπορώ να βοηθήσω, να σας αγνοήσω. Κύριε Κλαυς, αν θέλετε να κάνετε συστάσεις σε άλλους, τουλάχιστον ας τις εφαρμόσετε ο ίδιος πρώτα. Έχω συμμετάσχει σε δεκάδες φόρουμ για θέματα μετανάστευσης από το 2003, με συνολικά χιλιάδες αναρτήσεις και είναι πρώτη φορά στα δέκα χρόνια συμμετοχής μου που δέχομαι τέτοιου είδους κριτική.
                          Sygnomi pou tha sto po, den einai prosopiko alla to sxolio sou fainetai ligo eironiko. I apantisi stin erotisi tou spyros87 os pros tin amerikaniki presbeia, den einai gia na tou broune doulia, alla gia na tou apantisoun os pros ta epidomata kai paroxes pou mporei na dikaioute san amerikanos upikoos.
                          Auto dld katalaba egw alla kai oi upoloipoi apo to forum.

                          Comment


                            #14
                            Καλημέρα - καλησπέρα σε όλους-ες.

                            Θα σας παρακαλέσω να σταματήσει εδώ η αντιπαράθεση γιατί δεν βγάζει πουθενά...!!!!

                            Ευχαριστώ.
                            Όταν η αδικία γίνεται νόμος, τότε η αντίσταση είναι καθήκον!!!

                            Comment


                              #15
                              Δεν υπάρχει λόγος για παρεξήγηση !
                              Μπορεί κάποιος να μην κατάλαβε κάτι...οκ δεν έγινε και τίποτα, το να αρπαζόμαστε με το παραμικρό δεν ωφελεί κανέναν...

                              Ο spyros87 είπε :
                              Καλησπερα σε ολους! Είμαι 29,οικονομολογος και εχω αμερικανικη υπηκοοτητα,σκεφτομαι το χειμωνα να μεταναστευσω σε μια απο τις δυο πολιτειες της Αμερικης(δεν εχω ξαναπαει αμερικη απο οταν ημουν μικρος,δεν εχω κανεναν εκει).
                              Θα ηθελα να μαθω σαν αμερικανος υπηκοος τι δικαιωματα και παροχες μπορω να διεκδικησω (πχ δωρεαν σπουδες,καποιο επιδομα ανεργιας,αν δικαιουμε να παρω μερος σε καποια προγραμματα στηριξης) και γενικοτερα σε ποια απο τις δυο πολεις θα μου προτεινατε να παω για καλυτερα και γιατι,
                              ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!
                              Και ο Panvdlp απάντησε :
                              Επικοινωνηστε μαζι μας | ΠΡΕΣΒΕΙΑ των Η.Π.Α. ΑΘΗΝΑ, ΕΛΛΑΔΑ
                              Για το θέμα δουλειάς τίποτα, δεν αναφέρθηκε καν !
                              Μετά ο usimmigration.gr έγραψε στον Panvdlp :
                              !?? ROFL. Η πρεσβεία δεν είναι γραφείο ευρέσεως εργασίας.

                              Να το θέσω διαφορετικά - σκεφτείτε την αντίδραση του έλληνα υπαλλήλου ελληνικής πρεσβείας στο εξωτερικό όταν τον καλέσει κάποιος έλληνας για να ζητήσει να του βρει δουλειά στην ελλάδα.
                              Προφανώς μπορεί ο usimmigration.gr να μην κατάλαβε κάτι ..οκ δεν έγινε και κάτι τόσο σοβαρό...μετά ο claus που προφανώς είχε καταλάβει το (λάθος)...είπε...
                              εσυ απαντας ειρωνικα σε συμφορουμιτη, βασιζομενος στον τιτλο του θεματος, παροτι ξερεις την απαντηση στο ερωτημα του Spyros87

                              αν μπορεις να μας βοηθησεις, καντο. διαφορετικα αγνοησε μας
                              Και μετά ειπώθηκαν όλα τα υπόλοιπα ...

                              Δεν υπάρχει λόγος παρεξήγησης κατά την γνώμη μου,το να μην καταλάβει κάτι κάποιος δεν τόσο σοβαρός λόγος για να δημιουργηθεί παρεξήγηση ,ας σκεφτόμαστε θετικά ο ένας για τον άλλον,οι ειρωνείες και τα υπονοούμενα νομίζω ότι δεν πρέπει να έχουν θέση (ανάμεσά μας) στο forum και καλό είναι να σταματήσει εδώ, δεν ωφελεί κανέναν και γεμίζει το trend του spyros87 με αντιδικίες χωρίς να υπάρχει σοβαρός λόγος .Με φιλική και θετική διάθεση πάντα .
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment

                              Working...
                              X