Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδικώς Γερμανία - Ελλάδα χωρίς διαβατήριο

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Οδικώς Γερμανία - Ελλάδα χωρίς διαβατήριο

    θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ,αν μπορεί να γίνει ταξίδι οδικώς χωρίς διαβατήριο απο Γερμανία - Ελλάδα.

    #2
    Originally posted by Tzina View Post
    θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κανείς ,αν μπορεί να γίνει ταξίδι οδικώς χωρίς διαβατήριο απο Γερμανία - Ελλάδα.
    Nai me karavi mono apo Italia.
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      Τελικά αφού μίλησα με ότι προξενίο μπόρεσα , η απαντηση είναι: Θεωρητικά δεν ύπαρχει κανένα πρόβλημα διέλευσης απο τις χώρες . Καλού κακού θα έχω τα τηλέφωνα επικοινωνίας σε περίπτωση προβλήματος.
      Η διαδρομή είναι μέσω Γιογκοσκλαβίας Κροατίας Τσεχία κλπ.
      καλή μου επιστροφή !

      Comment


        #4
        Tzina. Συμφωνώ με τον Kosofos από Ιταλία είναι πιό λίγες, οι πιθανότητες να μπλέξεις, αλλά και πάλι, παίρνεις ρίσκο,μπορεί να τύχει να πέσεις σε κάποιον έλεγχο ,η σε κανέναν περίεργο τροχονόμο, αστυνομικό, και να μπλέξεις,εντάξει υπάρχουν οι κανόνες του Σένγκεν, αλλά υπάρχουν και οι περίεργοι τύποι και τα στραβόξυλα παντού,είναι θέμα τύχης !
        Η διαδρομή που αναφέρεις εγκυμονεί πολλούς κινδύνους !
        Χρειάζονται τα διαβατήρια και μάλιστα νέου τύπου, αυτά με το τσιπάκι με το ηλεκτρονικό αποτύπωμα, το διαβατήριο είναι ταξιδιωτικό έγγραφο και είναι άκρως απαραίτητο ,υπάρχουν πάρα πολλές πιθανότητες, να μπλέξετε σε άσχημες περιπέτειες !
        Επίσης το αυτοκίνητο που θα ταξιδέψετε πρέπει να είναι σε άριστη κατάσταση,άψογο εξωτερικά,με καλά λάστιχα,κτεο,κ.λ.π.,
        πράσινη κάρτα ασφάλισης και πινακίδες κυκλοφορίας νέου τύπου ευρωπαϊκής ένωσης ,και μεγάλη προσοχή στα όρια ταχύτητας υπάρχουν παντού κάμερες !

        Καλή τύχη !
        "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

        Comment


          #5
          Με βάση το site της Ευρωπαικής ένωσης και το ακόλουθο άρθρο:

          EUROPA - Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη - Τι έγγραφα θα χρειαστείτε

          Δε χρειάζεσαι καν αστυνομική ταυτότητα για τη διέλευσή σου από τις χώρες που αναφέρεις, πόσο μάλλον διαβατήριο!

          Εννοείται όμως πως την παίρνεις μαζί σου(αυτή που έχει καί λατινικούς χαρακτήρες) για τη διαμονή σου.
          Τώρα για ποιό λόγο δε σου δόθηκε σαφής απάντηση από το προξενείο...

          Comment


            #6
            Με βάση το site της Ευρωπαικής ένωσης και το ακόλουθο άρθρο:

            EUROPA - Ταξιδεύοντας στην Ευρώπη - Τι έγγραφα θα χρειαστείτε

            Δε χρειάζεσαι καν αστυνομική ταυτότητα για τη διέλευσή σου από τις χώρες που αναφέρεις, πόσο μάλλον διαβατήριο!

            Εννοείται όμως πως την παίρνεις μαζί σου(αυτή που έχει καί λατινικούς χαρακτήρες) για τη διαμονή σου.
            Τώρα για ποιό λόγο δε σου δόθηκε σαφής απάντηση από το προξενείο...

            Διόρθωση: Υπό ένταξη είναι η Σερβία και τα Σκόπια, οπότε εκεί πιθανότατα να υπάρχει έλεγχος, αλλά και πάλι αναφέρει διαβατήριο ή αστυνομική ταυτότητα.

            Comment


              #7
              Tzina ego opos sto eipa kai se pm, tha exeis thema oxi toso stin kroatia alla stin servia kai eidika sta skopia. To exo kanei to taksidi kai ksero ti sou leo. To oti tha peraseis, nai isos me tautotita na peraseis, alla tha se kratisoun gi aposes ores sta synora. Se parakalo otan tha pas me to kalo kato grapse ti egine.

              Agapite kostas1900 na ksereis oti ta perissotera site pou grafoun sta ellinika tis europaikis enosis einai metafrasi apo to episimo sta agglika kai gia tin kouventa...otan stin europi lene tautotita ennoun tin tautotita pou exoun ola ta krati tis EE (kai oxi mono) me to tsipaki h tin idiki morfi me ta stoixeia san pistotiki (National identity cards in the European Union - Wikipedia, the free encyclopedia) kai oxi auti tin ble farsokomodia tis ellados, pou antigrafete paneukola. Me tautotita pas se xores sengen kai oxi sta skopia.

              Kai min berdeuete to pao se mia xora me aeroplano kai mporo na pao me tautotita kai to diasxizo ta synora mias xoras me diko mou meso. Einai teleios diaforetiko. Stin Agglia gia paradeigma otan pas me aeroplano kanena provlima pas me tautotita, gia pigene na peraseis kai na mpeis sta synora me to karavi apo to cale tis gallias na deis elenxos pou tha pesei kai an den exeis egyro diavatirio den....
              It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

              Comment


                #8
                Originally posted by kosofos View Post
                Tzina ego opos sto eipa kai se pm, tha exeis thema oxi toso stin kroatia alla stin servia kai eidika sta skopia. To exo kanei to taksidi kai ksero ti sou leo. To oti tha peraseis, nai isos me tautotita na peraseis, alla tha se kratisoun gi aposes ores sta synora. Se parakalo otan tha pas me to kalo kato grapse ti egine.


                Agapite kostas1900 na ksereis oti ta perissotera site pou grafoun sta ellinika tis europaikis enosis einai metafrasi apo to episimo sta agglika kai gia tin kouventa...otan stin europi lene tautotita ennoun tin tautotita pou exoun ola ta krati tis EE (kai oxi mono) me to tsipaki h tin idiki morfi me ta stoixeia san pistotiki (National identity cards in the European Union - Wikipedia, the free encyclopedia) kai oxi auti tin ble farsokomodia tis ellados, pou antigrafete paneukola. Me tautotita pas se xores sengen kai oxi sta skopia.

                Kai min berdeuete to pao se mia xora me aeroplano kai mporo na pao me tautotita kai to diasxizo ta synora mias xoras me diko mou meso. Einai teleios diaforetiko. Stin Agglia gia paradeigma otan pas me aeroplano kanena provlima pas me tautotita, gia pigene na peraseis kai na mpeis sta synora me to karavi apo to cale tis gallias na deis elenxos pou tha pesei kai an den exeis egyro diavatirio den....
                Συμφωνώ με τον Kosofos !
                Άλλο η θεωρία και άλλο η πράξη.Η πληροφορίες που αναφέρω είναι απο δικά μου ταξίδια, σε όλη την Ευρώπη,απο Ελλάδα μέχρι Σουηδία και σε λίγες μέρες και Νορβηγία με αυτοκίνητο ! Πληροφοριακά και για αυτούς που σκέφτονται να κάνουν αυτό το ταξίδι , Ελλάδα Γερμανία ,η Γερμανία Ελλάδα η κάποια άλλη χώρα.
                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                Comment


                  #9
                  Συμφωνώ απόλυτα πως διαφέρει η μετάβαση με αεροπλάνο απ'αυτήν οδικώς.
                  Kosofos δε διαφωνώ μαζί σου εξάλλου κι εγώ για Σκόπια και Σερβία έχω επιφυλάξεις.
                  Εννοείται πως η Ανατολική Ευρώπη είναι ιδιαίτερη
                  Patrioten προφανώς αναφέρεσαι σε πρόσφατα ταξίδια που έχεις κάνει, μια που κάποια πράγματα αλλάζουν συνέχεια.
                  Πάντως και ο γαμπρός μου πέρισυ που πέρασε οδικώς από Ελβετία που δεν είναι μέλος της ΕΕ αλλά συμπεριλαμβάνεται στους κανόνες Σένγκεν, όπως γράφει και το παραπάνω άρθρο, δε του ζήτησαν διαβατήριο και πέρασε κανονικά με ταυτότητα.
                  Πάντως κακώς αν συμβαίνει η πράξη είναι διαφορετική απ'τη θεωρία.
                  Εδώ μιλάμε για το επίσημο site της ΕΕ.
                  Δηλαδή αν εμείς είχαμε 10 διαφορετικές εμπειρίες στα ταξίδια μας η Tzina τί θα έκανε?
                  Σε κάποιο νόμο πρέπει να στηριχτεί.
                  Και εννοείται πως το θέμα είναι το κόστος και ο χρόνος που χρειάζεται για την έκδοση του διαβατηρίου.
                  Το 2005 ανανέωσα για 5 χρόνια το παλαιού τύπου διαβατήριο που είχα και μετά από κάτι μήνες βγήκανε τα καινούργια! Τρέχα γύρευε... lauf und such!

                  Comment


                    #10
                    MHN TO KANEIΣ ΧΩΡΙΣ ΕΓΓΡΑΦΑ !

                    Σε ταξίδι ΟΔΙΚΟΣ Πάτρα-Ανγκόνα-Μπρένερο-Μόναχο-Πράγα-Βενετία-Αγκόνα-Πάτρα χρειάστηκε ΠΟΛΛΕΣ φορές να δείξουμε τα χαρτιά μας και του αυτοκινήτου ! Ιδίως στην Ιταλία με το που κατεβήκαμε από το καράβι ....
                    Με καινούργιο αυτοκίνητο σε άριστη κατάσταση όλα αυτά !
                    Α και ξέχασα και στην Γερμανία μας ακολούθησαν-σταμάτησαν Γερμανοί ασφαλίτες που ήταν Τόσο ευγενικοί όσο κανένας άλλος στο ταξίδι.....

                    Comment


                      #11
                      Στο δικό μου ταξίδι από Πάτρα για Γερμανία δεν ελέχθηκα πουθενά ΑΛΛΑ ένιωθα πολύ μεγαλύτερη ασφάλεια έχοντας το διαβατήριο μαζί μου.Η ταυτότητα μας είναι κάτι σαν «ενδεικτικό» εγγράφου γι'αυτούς και δεν το θεωρούν και ιδιαίτερα εκτιμητέο.Στη Γερμανία δε,όταν βλέπουν την ταυτότητα μας ( μπλε τύπου κτλ ) τους είναι λίγο παράξενη.Επίσης για πρόσθετες γραφειοκρατικές διαδικασίες το διαβατήριο είναι αναγκαίο.
                      Tα πάντα ρει. - Ηράκλειτος.

                      Comment


                        #12
                        Αν δεν τους αρέσει το χρώμα και δεν την θεωρούν εκτιμητέα παιδιά να τους πείτε πως είναι υποχρεωμένοι να την εκτιμήσουν μια που πρόκειται για επίσημη ταυτότητα από κράτος μέλος της ΕΕ.
                        Δηλαδή οι ταυτότητες των υπολοίπων κρατών έχουν το ίδιο χρώμα και είναι ποιο σίκ?
                        Έχουμε και δικαιώματα εκτός από υποχρεώσεις παιδιά.
                        Για ποιο λόγο δηλαδή να είμαι υποχρεωμένος να πληρώσω περί τα 100 Ευρώ για διαβατήριο απ'τη στιγμή που αρκεί μόνο η αστυνομική ταυτότητα?
                        Και αυτό το λένε νόμοι της ΕΕ.

                        Comment


                          #13
                          Καταρχίν εκτιμώ το γεγονός που μου απαντήσατε πολύ απο εσάς κι σε προσωπικά μυνήματα. Δεν έχω την πολυτέλεια του χρόνου για να βγάλω διαβατήριο . Η Ελληνική πρόξενος της Γερμανίας μου επιβεβαίωσε ότι δεν θα υπάρξει κάνενα πρόβλημα αλλά κι πάλι δεν μπορω να είμαι κι σίγουρη τι θα συναντήσω στην διαδρομή , το μόνο που μπορώ να κάνω είναι να έχω τα τηλέφωνα απο τις πρεσβίες μαζί μου σε τυχόν ''κολλήματα'' . Σας ευχαριστώ όλους .. Και καλό μου ταξίδι!!!!!!!!!

                          Comment


                            #14
                            Θερμές ευχές και καλό σου ταξίδι Tzina!
                            Γράψε και καμία εντύπωση μετά αν βρείς χρόνο.

                            Comment


                              #15
                              Μηπως μπορεί να μας πει κανεις τελικά ποσο κοστίζει Γερμανία Ελλάδα η διαδρομή μέσω βαλκανίων ?
                              Never interrupt your enemy when he is making a mistake.

                              Comment

                              Working...
                              X