Announcement

Collapse
No announcement yet.

Άνοιγμα τραπεζικού λογαριασμού στο Ηνωμένο Βασίλειο για μπατίρηδες

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Όχι, απλή cash card μου έδωσαν.

    Originally posted by αντρικος View Post
    miss σου έχουν δώσει debit; Στη Santader που άνοιξα λογαριασμό μου είπαν σε 6 μήνες.

    Comment


      #17
      Originally posted by georgelam View Post
      Εμενα παντως στην HSBC μου ανοιξαν basic account και ειναι free!!!Δεν ξερω αν παιζει ρολο επειδη ειχα jobseekers allowance.
      Προβλημα αντιμετωπισα στην clydesdale bank η οποια δεν μου ανοιγε λογαριασμο για τους εξης λογους,ειχα βγαλει Nino περυσι και μετα απο 1 μηνα εφυγα παλι για ελλαδα και φετος που ξαναγυρισα τους φανηκε περιεργο και επειδη δεν ειχα δουλεια τοτε και οτι λεφτα χρειαζομουν θα μου τα εστελνες οι γονεις απο ελλαδα,οπου μου ειπαν χαρακτηριστηκα οτι η ελλαδα ειναι high risk χωρα και δεν την εμπιστευτονται,οποτε μου ειπαν οτι μπορω να ξαναπαω μετα απο 3 μηνες να ανοιξω λογιαριασμο.Τελικα κατεληξα στην HSBC οπου ολα πηγαν μια χαρα
      Αν είχες allowance τότε είχες και διεύθυνση κάποια στιγμή τα τελευταία χρόνια. Σήμερα δεν είχαν πρόβλημα να δεχτούν παλιότερη διεύθυνσή μου από Αγγλία αν πήγαινε μέχρι τριετία, έστω πενταετία πίσω, αν είχα! Δυστυχώς για μένα η τελευταία μου διεύθυνση πάει πίσω στο 2002 οπότε αρχίζω από την αρχή. Αν δεν κάνω λαθος στην Αγγλία κάθε έξι χρόνια σβήνονται τα στοιχεία σου από τις τράπεζες, κι ακόμα κι αν είχες χρέος σβήνεται τελείως το όνομά σου από την οφειλή μετά από 6 χρόνια.

      Αυτό με την Clydescale μου θμίζει τη δική μας Κύπρου που απενεργοποιεί τον λογαριασμό σου (για δική σου ασφάλεια λένε) αν δεν υπάρξει κίνηση για 6 μήνες και μετά πρέπει να κάνεις αίτηση να ξανανοιξει.

      Comment


        #18
        Παραπονο δεν εχω παντως απο την HSBC.Debit card εχω,phone banking και εχω κατεβασει και το application για το κινητο της HSBC που μου δειχνει balance,statment κλπ. και το πιο βασικο ειναι free.Το μονο ας το πουμε αρνητικο ειναι οτι δεν μπορω να εχω e banking και δεν μου στελνουν bank statment καθε μηνα στο σπιτι,επειδη ειναι basic λογαριασμος.Ζητησα βεβαια να μου στειλουν bank statment επειδη το χρειαζομουν να το στειλω καπου σαν δικαιολογητικο και μου ειπαν οτι μπορουν να το στειλουν μονο για 3 μηνες,εκτος αν πηγαινω στην τραπεζα και το παιρνω ο ιδιος.Επισης εδω στην γλασκωβη εχει μονο ενα καταστημα HSBC στο κεντρο αλλα atm εχει γενικα (αν και απο αλλα atm που κανω αναληψη δεν μου κραταει προμηθεια)

        Comment


          #19
          Originally posted by georgelam View Post
          Το μονο ας το πουμε αρνητικο ειναι οτι δεν μπορω να εχω e banking και δεν μου στελνουν bank statment καθε μηνα στο σπιτι,επειδη ειναι basic λογαριασμος.Ζητησα βεβαια να μου στειλουν bank statment επειδη το χρειαζομουν να το στειλω καπου σαν δικαιολογητικο και μου ειπαν οτι μπορουν να το στειλουν μονο για 3 μηνες,εκτος αν πηγαινω στην τραπεζα και το παιρνω ο ιδιος.
          Τελικά κάθε τράπεζα έχει τα κουσούρια της. Άλλο η καθεμία!!!

          Μήπως είχες τικάρει μία από τις "οικολογικές" επιλογές να μην λαμβάνεις έγγραφα;
          Η δική μου επιθυμία επειδή θυμάμαι παλιά να είναι φοβερά εξυπηρετική τράπεζα (κι ελπίζω να έχει παραμείνει έτσι), είναι κάποια στιγμή να πάω στην Barclays.

          Αλλά προς Θεού δεν παραπονιέμαι, τουλάχιστον μπόρεσα να ανοίξω λογαριασμό

          Comment


            #20
            Originally posted by miss espresso View Post
            Μήπως είχες τικάρει μία από τις "οικολογικές" επιλογές να μην λαμβάνεις έγγραφα;
            Οχι δεν ειχα συμπληρωσει κατι τετοιο και οταν τους πηρα τηλεφωνο και τους ρωτησα για πιο λογο δεν μου ερχεται στο σπιτι η κατασταση λογαριασμου μου ειπε οτι επειδη εχω basic λογαριασμο και δεν μπορω να εχω αυτη την επιλογη
            Αλλα δεν εχω προβλημα εχω το application

            Comment


              #21
              Originally posted by georgelam View Post
              Αλλα δεν εχω προβλημα εχω το application
              That's the spirit

              Εξάλλου δεν ξέρω αν είσαι αρκετά (γκουχ) ώριμος για να θυμάσαι πριν (γκουχ γκουχ) λίγα χρόνια, στην Ελλάδα είχαμε το πολύ μία κάρτα αναλήψεως, ε μια χαρά τα περνούσαμε.

              Α! ξέχασα και το πιο αστείο: ο υπάλληλος στην τράπεζα όταν μου εξηγούσε ακριβώς τί δεν έχει ο λογαριασμός μου λέει σε μία φάση "ωφείλω να σου πω ότι αυτό σημαίνει ότι θα κινείσαι με μετρητά στις συναλλαγές σου" (που δεν θα έχω debit), οπότε το έπαιξα cool και του κάνω "α δεν με πειράζει, ακόμα καλύτερα". Από μέσα μου μετρούσα τα χρόνια που πέρασαν από την τελευταία φορά που είχα ρευστό για ξόδεμα

              Comment


                #22
                Για την Lloyds πάντως που είμαι εγώ επειδή συζητήθηκε είναι απο τις "εύκολες τράπεζες" ( και είμαι ευχαριστημένος, χωρίς βέβαια να κάνει τίποτα το ιδιαίτερο απο οτι οι άλλες ) χρειάζεται διεύθυνση πάντως και δίνει debit και όλα τα υπόλοιπα ιντερνετικά καλούδια.

                Comment


                  #23
                  Originally posted by jdc80 View Post
                  Για την Lloyds πάντως που είμαι εγώ επειδή συζητήθηκε είναι απο τις "εύκολες τράπεζες" ( και είμαι ευχαριστημένος, χωρίς βέβαια να κάνει τίποτα το ιδιαίτερο απο οτι οι άλλες ) χρειάζεται διεύθυνση πάντως και δίνει debit και όλα τα υπόλοιπα ιντερνετικά καλούδια.
                  Κι εγω μολις ανοιξα λογαριασμο εμαθα για την Lloyds οτι σου ανοιγουν ευκολα λογαριασμο και εχεις ολα τα καλουδια,αλλα ηταν αργα

                  Comment


                    #24
                    Εγω έφαγα το άκυρο της ζωής μου στην BARGLAYS

                    Ενω στην αρχή συννενοήθηκα με την ρεσεψιονιστ τονιζοντας πως είμαι έλληνας, όταν πήγα να ανοιξω τον λογαριασμό στον υπάλληλο (κανονικά αυτο γίνεται με ραντεβού την επόμενη μέρα)
                    διαπίστωσε πως στην ονλινε φόρμα τους δέχονται μόνο ταυτότητες ΓΕΡΜΑΝΙΑΣ, ΓΑΛΛΙΑΣ, ΙΤΑΛΙΑΣ, ΠΟΛΩΝΙΑΣ και σαν Ευρωπαίος με ταυτότητα Σενγκεν δεν μπορώ να ανοιξω λογαριασμό επειδή έχω ταυτότητα από την ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ

                    μας πήρανε χαμπάρι μου φαίνεται ?

                    Comment


                      #25
                      Originally posted by ckastam View Post
                      μας πήρανε χαμπάρι μου φαίνεται ?
                      Ναι γιατί είναι απίστευτος ο αριθμός των ελλήνων φοιτητών που τις περασμένες δεκαετίες επέστρεφαν στην Ελλάδα φεσώνοντας τις τράπεζες με μη εξοφλημένα overdrafts.

                      Δηλώνω κι εγώ ένοχη αν κι εγώ έκανα κατά λάθος γιατί δεν είχα ελέγξει σωστά τα υπόλοιπά μου. Άφησα overdraft πίσω μου κάπου 2 κατοστάρικα που δεν πλήρωσα ποτέ κι όταν επικοινώνησα με την τράπεζα να διορθώσω το λάθος δεν μου απάντησαν ποτέ (!!!), ξέρω όμως κόσμο που άφησε πολύ μεγάλα ποσά οφειλή, ξέροντας πολύ καλά τί έκαναν και χωρίς να έχουν σκοπό να αποπληρώσουν.

                      Comment


                        #26
                        Originally posted by miss espresso View Post
                        Ναι γιατί είναι απίστευτος ο αριθμός των ελλήνων φοιτητών που τις περασμένες δεκαετίες επέστρεφαν στην Ελλάδα φεσώνοντας τις τράπεζες με μη εξοφλημένα overdrafts.

                        Δηλώνω κι εγώ ένοχη αν κι εγώ έκανα κατά λάθος γιατί δεν είχα ελέγξει σωστά τα υπόλοιπά μου. Άφησα overdraft πίσω μου κάπου 2 κατοστάρικα που δεν πλήρωσα ποτέ κι όταν επικοινώνησα με την τράπεζα να διορθώσω το λάθος δεν μου απάντησαν ποτέ (!!!), ξέρω όμως κόσμο που άφησε πολύ μεγάλα ποσά οφειλή, ξέροντας πολύ καλά τί έκαναν και χωρίς να έχουν σκοπό να αποπληρώσουν.
                        το ίδιο συνέβει κ με τις Ελληνικές τράπεζες και μπορεις να διαπιστώσεις τα χάλια μας με τοσα φεσωμένα δάνεια που έδιναν κάποιοι αφιδώς κ εσκεμμένα?

                        Δίκιο έχεις μεν αλλά δεν καταλαβαίνω το επιχείρημα σου απο την άποψη ότι άμα είσαι εγκληματίας την σημερον ημερα σε βρίσκουνε κατευθείαν
                        άλλωστε μέσω τις Ευρωπαικής Ένωσης μπορει να σε χώσουν μια μύνηση κ να σου την στείλουν στην Ελλάδα - γιατι να μην το κάνουν άμα έχεις φεσώσει κανα 10χιλιαρο λίρες ????
                        Big Brother is watching you

                        υ.γ. αύριο πηγαίνω Lloyds να δω τι μπορώ να κάνω να έχω λογιαριασμό χωρίς βιζα (sic) (άλλωστε βίζα έχω απο την Ελληνική τράπεζα κ ποτε δεν παίρνω δάνεια - παντα πληρωνω χωρίς δόσεις - άμα δεν εχω χρημα απλα δεν αγοράζω) γιατι μου ζητάνε απο δουλεια bank statement για να με προσλάμβουνε
                        οποτε ξανα η ίδια ιστορια του αυγού κ της κότας
                        Διοτι απο την τράπεζα θα μου ζητήσουν επίσημο χαρτί με μονιμη διεύθυνση την οποια δεν μπορώ να πάρω άμα δεν έχω δουλεια αλλά δουλεία δεν μπορώ να βρω άμα δεν έχω τραπεζικο λογαριασμο

                        IT'S A PARADOX !

                        Comment


                          #27
                          Τελικά προτίμησα Lloyds
                          Το άνοιγμα του λογαριασμου δεν ήταν δύσκολο - basic χωρίς δεσμέυσεις κ πάγια
                          μου στείλανε κ την βίζα κ ΟΛΟΚΛΗΡΟ μπλοκ επιταγών !!!!!!!

                          ΑΑΑ ΡΕ ΦΕΣΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΝΑ ΦΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑΡΑ

                          ώστοσο όταν τους έδωσα την Σένγκεν αστυνομική ταυτότητα με κοίταξαν λες κ ερχόμουν απο τον Άρη κ σχεδόν την έβαλαν στο μικροσκόπιο για να ελέγχξουνε την εγκυρότητα τους (κατι που συνεβει κ σε πρακτορείο της western union εκει η υπάλληλος έψαχνε το "expiration date" το οποιο στις ελληνικες ταυτότητες δεν υπάρχει κ με στραβοκοίταξε σαν να ήμουν παραχαράκτης)
                          ευτυχώς ο προιστάμενος ερχεται χρόνια Ελλάδα για διακοπες κ ξέρει τι σήμαινει "HELLENIC REPUBLIC IDENTIFICATION CARD" οποτε πιστοποίησε πως είμαι "legitimate"

                          όλα καλά με την Lloyds με τον λογαιρασμό λοιπον αλλά επειδή οι Άγγλοι είναι φραγκοφονιάδες κ όταν μπαίνεις σε ένα κατάστημα δη τραπεζικο πρέπει να αφήσεις το κατιτι σου υποχρεωτικά κ αναγκαστικά - με υποχρεωσαν λοιπον να τους πληρώνω ασφάλεια σπιτιου απο κλοπη 10.5 λιρες το μήνα δλδ 31.5 λιρες το τρίμηνο (ελάχιστα χρήματα για την υπάλληλο που με αντιμετώπισε σαν πελάτη με όλη την σημασια της λέξης) αν κ με διαβεβαιωσαν πως μπορώ να το διακόψω αργότερα αλλά για 10.5 λίρες το μήνα δεν αξίζει να το κάνω

                          την επόμενη φορά που θα πάω στην τράπεζα θα τους ρωτήσω πως πιστοποιείται η κλοπή κ θα διακόψω την συνδρομη μου?????????

                          Comment


                            #28
                            Αυτό είναι το πρόβλημα με τις περισσότερες τράπεζες, σου παρακρατούν ένα ποσό κάθε μήνα και καλά για "ασφάλεια". Γι' αυτό και τονίζω ότι με την Santander πήρα ένα πολύ βασικό λογαριασμό αλλά χωρίς καμία άλλη υποχρέωση. Είναι καλή λύση για κάποιον που θέλει να φυλάξει και την τελευταία δεκάρα αλλά φυσικά χρειάζεται μία τράπεζα για να βάλει τα λίγα χρήματα που έχει (κι όσο λιγότερα είναι τα λεφτά τόσο πιο πολύτιμα ε; )

                            Comment


                              #29
                              Originally posted by ckastam View Post
                              Τελικά προτίμησα Lloyds
                              Το άνοιγμα του λογαριασμου δεν ήταν δύσκολο - basic χωρίς δεσμέυσεις κ πάγια
                              μου στείλανε κ την βίζα κ ΟΛΟΚΛΗΡΟ μπλοκ επιταγών !!!!!!!

                              ΑΑΑ ΡΕ ΦΕΣΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝΕ ΝΑ ΦΑΝΕ ΑΠΟ ΤΟΝ ΕΛΛΗΝΑΡΑ

                              ώστοσο όταν τους έδωσα την Σένγκεν αστυνομική ταυτότητα με κοίταξαν λες κ ερχόμουν απο τον Άρη κ σχεδόν την έβαλαν στο μικροσκόπιο για να ελέγχξουνε την εγκυρότητα τους (κατι που συνεβει κ σε πρακτορείο της western union εκει η υπάλληλος έψαχνε το "expiration date" το οποιο στις ελληνικες ταυτότητες δεν υπάρχει κ με στραβοκοίταξε σαν να ήμουν παραχαράκτης)
                              ευτυχώς ο προιστάμενος ερχεται χρόνια Ελλάδα για διακοπες κ ξέρει τι σήμαινει "HELLENIC REPUBLIC IDENTIFICATION CARD" οποτε πιστοποίησε πως είμαι "legitimate"

                              όλα καλά με την Lloyds με τον λογαιρασμό λοιπον αλλά επειδή οι Άγγλοι είναι φραγκοφονιάδες κ όταν μπαίνεις σε ένα κατάστημα δη τραπεζικο πρέπει να αφήσεις το κατιτι σου υποχρεωτικά κ αναγκαστικά - με υποχρεωσαν λοιπον να τους πληρώνω ασφάλεια σπιτιου απο κλοπη 10.5 λιρες το μήνα δλδ 31.5 λιρες το τρίμηνο (ελάχιστα χρήματα για την υπάλληλο που με αντιμετώπισε σαν πελάτη με όλη την σημασια της λέξης) αν κ με διαβεβαιωσαν πως μπορώ να το διακόψω αργότερα αλλά για 10.5 λίρες το μήνα δεν αξίζει να το κάνω

                              την επόμενη φορά που θα πάω στην τράπεζα θα τους ρωτήσω πως πιστοποιείται η κλοπή κ θα διακόψω την συνδρομη μου?????????
                              Σου άνοιξαν το λογαριασμό χωρίς να τους δώσεις χαρτί διεύθυνσης;
                              Προφορικά τους την είπες; Το δέχτηκαν;

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by ckastam View Post
                                ώστοσο όταν τους έδωσα την Σένγκεν αστυνομική ταυτότητα με κοίταξαν λες κ ερχόμουν απο τον Άρη κ σχεδόν την έβαλαν στο μικροσκόπιο για να ελέγχξουνε την εγκυρότητα τους (κατι που συνεβει κ σε πρακτορείο της western union εκει η υπάλληλος έψαχνε το "expiration date" το οποιο στις ελληνικες ταυτότητες δεν υπάρχει κ με στραβοκοίταξε σαν να ήμουν παραχαράκτης)
                                Σε γενικές γραμμές έχω δει ότι η ελληνική ταυτότητα δεν έχει πρόβλημα να περνάει αλλά πολλές φορές μπερδεύονται και τους βλέπω που προσπαθούν να καταλάβουν που γράφει ελληνικά και που με λατινικούς χαρακτήρες. Εντάξει εκεί δεν μπορώ να τους αδικήσω. Π.χ. όταν χρησιμοποιώ την ελληνική μου κάρτα debit οι άνθρωποι όντως πρέπει να κάνουν ταυτοποίηση και πρέπει να τους είναι δύσκολα τα ελληνικά (όσο θα ήταν σε μένα τα κινέζικα).
                                Και φυσικά για άλλη μια φορά η δική μας κυβέρνηση έπρεπε να διαλέξει σχήμα και μορφή παρουσίασης του ΑΔΤ που δεν μοιάζει με τις άλλες χώρες. Το πιο αστείο ήταν 15 χρόνια πριν που είχα την ελληνικότατη ταυτότητά μου κι ένας Πακιστανός κοίταζε με γουρλωμένα μάτια το δαχτυλικό μου αποτύπωμα!

                                Σε γενικές γραμμές αν δίνεις διαβατήριο η δουλειά σου γίνεται τσακ-μπαμ κι όλοι είναι πιο χαλαροί, ιδίως αν κάνεις επίσημη διεργασία όπως αίτηση στην τράπεζα για παράδειγμα.

                                Και μην ξεχνάτε όσοι είστε τυχεροί με δίπλωμα οδήγησης: Μετά το διαβατήριο έχετε ότι πιο χρήσιμο σαν επίσημο έγγραφο που σας ταυτοποιεί με μόνιμη διεύθυνση. Βγάλτε το καινούργιο ευρωπαϊκό δίπλωμα και θα είστε πολύ άνετοι στην Αγγλία.

                                Comment

                                Working...
                                X