Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

    Γεια σας, ονομαζομαι Νικολας και ειμαι στη Γερμανια 50χλμ εξω απο Κολωνια απο τον αυγουστο του 2012 και θα ηθελα να μοιραστω μαζι σας την εμπειρια της πορειας μου μεχρι σημερα, απο πριν μεταναστευσω εως και τωρα. η αληθεια ειναι οτι εχω σκεφτει εδω και πολυ καιρο να γραψω την εμπειρεια μου και ολα οσα μου εχουν κανει εντυπωση αλλα πραγματικα δεν βρεθηκε χρονος εως τωρα...
    Εγω ηρθα εδω με την καλοκαιρινη αδεια απο την προηγουμενη μου δουλεια για να δω τι παιζει μιας και δεν ειχα ξαναερθει ποτε στην γερμανια ετσι εγκατασταθηκα μονιμα βρισκοντας δουλεια, Βλεποντας οτι τα πραγματα στην ελλαδα και στην οικογενεια μου (εγω η γυναικα μου και η μικρη μας η κορη) πανε απο το κακο στο χειροτερο και να αλλαζει μονιμα η ζωη και η καθημερινοτητα μας πηραμε την αποφαση για να μεταναστευσουμε.
    Ο προορισμος....γερμανια...και γιατι γερμανια;; Πολυ απλα γιατι η γερμανια ηταν η μονη χωρα που θα μπορουσα να ειχα πληροφοριες απο συγγενεις που εχω..το πρωτο πραγμα που σκεφτηκα οπως ηταν φυσικο ειναι η τηλεφωνικη επαφη με ολους αυτους πιστευωντας οτι θα μπορουσα να εχω καποια ενημερωση η χρησιμη πληροφορια για το πως να κινηθω (να ξεκαθαρισω κατι, δεν ζητησα ουτε φιλοξενια ,ουτε δανεικα ,ουτε να αλλαξω κατι απο την καθημερινοτητα του καθενος,) το μονο πραγμα που εισεπραξα απο ολους ειναι απογοητευση και μονο απογοητευση. Ολοι μα ολοι μου ειπαν με λιγα λογια μην επιχειρησεις καν να μεταναστευσεις, η γερμανια παει απο το κακο στο χειροτερο η κριση της Ελλαδας μπροστα στην κριση της Γερμανιας δεν ειναι τιποτα και οτι δεν θα βρεις με τιποτα δουλεια κι αν βρεις δεν θα παρεις πανω απο 800 ευρω, εδω σκεφτομαστε εμεις να γυρισουμε ελλαδα κ τ λ . και το αποκορυφωμα οταν μου ειπε ενας καλο θειος τι να σου πω παιδακι μου αν ειναι να σου δωσω κανα κατοσταρικο να πας για καμια δυο μερες εδω πιο κατω σε ενα ξενωνα μονο αυτο μπορω να κανω, μην με ρωτας εγω δεν ξερω τιποτα....(απλα δουλευει στην bosch και παιρνει τρια χιλιαρικα) , και για να σας προλαβω ειναι ολοι τους σε 3 διαφορετικες μεριες τις γερμανιας με πολυ χαμηλα ποσοστα ανεργιας οχι οπως πχ βερολινο... τεσπα παμε παρακατω....
    Εγω πριν φυγω ειχα ξεκινησει ηδη μαθηματα γερμανικων αρχικα σε φροντιστηριο που ηταν λιγο πιο φθηνα και αργοτερα ιδιαιτερα, γιατι το κακο με τα φροντιστηρια ειναι οτι ειναι πιο πολλα τα ατομα, εγω ξεκινησα στην ταξη με 4 ατομα και μεσα σε 1μιση μηνα ειχαμε γινει 12 κανενα προβλημα με αυτο ,αλλα το προβλημα ηταν οτι εγω που ημουν απο την αρχη 1μιση μηνα εκανα το ιδιο μαθημα σερι γιατι επρεπε να περιμενουμε και τα αλλα τα παιδια.. γα@ω τη κριση μου εβριζα μεσα μου και εννοειται η πληρωμη γιαυτους δεν επρεπε να περιμενει...οποτε και την εκανα με ελαφρα και ξεκινησα ιδιαιτερα, ολα αυτα τον μαιο του 2012. Το πλανο μου ηταν απο Μαιο μεχρι τα Χριστουγεννα του 2012 μαθηματα γερμανικων , τον αυγουστο ταξιδακι γερμανια για να δουμε αν μας αρεσει και γενικα τι παιζει και αν μας αρεσε μετα τα χριστουγεννα παραιτηση απο την δουλεια και αναχωρηση για αλλες πολιτειες....
    Ιουλιοσ 2012 και αφου ειχα διαβασει σχεδον ολο το πατριωτακι μην σου πω οτι τον οδηγο προσανατολισμου το ειχα μαθει και απ'εξω και ειμαι στημενος στην ουρα με την γυναικα μου και την μπεμπα για την εκδοση διαβατηριων μπροστα μου ειναι ενα ζευγαρι με διδυμακια περιπου 6 μηνων και πιανουμε την κουβεντα φιλαρακι διακοπουλες με ρωταει,περιπου του λεω τωρα παω γερμανια για να δω τι παιζει και αν μας αρεσει κατα τα Χριστουγεννα λεμε να την κανουμε, τι λες ρε φιλε μου λεει και εμεις για εκει βγαζουμε τα διαβατηρια μας παμε Νυρεμβεργη τον αλλο μηνα ανταλλασουμε τηλεφωνα, και λεμε για οτι θες υπαρχει ενα φορουμ το πατριωτακι αναφωνουμαι και οι δυο με μια φωνη.....ελα ρε φιλε γραφεις εκει τον ρωταω οχι μου λεει αλλα το παρακολουθω και εγω του απαντω φιλε αντε με το καλο και που ξερεις μπορει καπου καποτε να τα ξαναπουμε....
    παιδια μακαρι να γνωριζατε το ποσο καλο προσφερει αυτο το φορουμ σε παρα πολυ κοσμο που μπορει να μην εχει γραψει ποτε εδω μεσα οπως εγω αλλα να σας παρακολουθει χρονια και πραγματικα να ειστε το στηριγμα και η ελπιδα του αλλου σε πραγματικα πολυ δυσκολες και πρωτογνωρες καταστασεις...

    Συνεχιζεται.......

    #2
    nikospp σε ευχαριστούμε για την ανταπόκριση και περιμένουμε την συνέχεια σου. Όσο για τέτοιου τύπου συγγενείς το έχω ξαναπεί, οι μισοί και παραπάνω δεν το κάνουν απο κακή πρόθεση. Όσο μπορώ να θυμώσω με μια κότα που δεν μπορεί να μάθει μαθηματικά αλλό τόσο μπορώ να θυμώσω με αυτούς. Εγώ το έχω ξαναπεί, δεν είχα κανέναν και αυτό ήταν που με δυνάμωσε πιο πολύ και ίσως το τυχερό μου. Αλλά δεν θα ξεχάσω τις πρώτες μέρες που δεν ήξερα ούτε το ψωμί να ζητήσω και πήγαινα με τον μεταφραστή παντού (σαν τους κινέζους - τους γκατζετάκιδες). Επίσης οι περισσότεροι (απο τους παλαιό-μετανάστες) είναι άνθρωποι που ζούν 20-30-40 και βάλε χρόνια εδώ και στο 80% δεν έχουν μάθει να μιλάν ούτε τα βασικά Γερμανικά, μιάς και παλιά η φάμπρικα δεν ήθελε ούτε γλώσσα, ούτε εξιδικευμένες γνώσεις με Ausbildung κτλ. Απο αυτή την άποψη ναι έχουν αλλάξει τα πράγματα προς το χειρότερο για αυτούς, μιάς και είναι στο τελευταίο σκαλί του ανιδίκευτου και η εργασία είναι πολύ δύσκολη υπόθεση για αυτούς. Αλλά μην φοβάσαι ζούν απο κοινωνικά επιδόματα....1 χρόνο να έχεις δουλέψει με εισφορές μετά μέχρι το τέλος σε ζούν (βέβαια σε άθλιες καταστάσεις αλλά δεν θα δείς κανένα σε παγκάκι), μαζεύουν και τα μπουκαλάκια για ανακύκλωση και βγάζουν τις μπύρες της μέρας. Τέλος πάντων συμέχισε να πατάς στα δικά σου πόδια και μόνο και όλα θα πάνε καλά Εμένα αυτή είναι η συμβουλή μου.
    It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

    Comment


      #3
      δυστυχως για καποιους, τους συγγενεις δεν τους διαλεγουμε και ειναι πολυ λυπηρο να ξερεις οτι μπορει ο συγκεκριμενος να ειναι καποιος αδερφος ενος γονεα σου...αφου γραφεις στο θεμα σου 1 χρονο στην γερμανια, καταλαβαινω οτι παρολες τις δυσκολιες που συναντησες εχεις κρατηθει στα ποδια σου...μπορει να υπαρχει μεσα σου η πικρια, αλλα η ηθικη ικανοποιηση οτι μονος σου <<εμαθες κολυμπι>> νομιζω υπερισχυει! Η ευχη μου για ολους μας ειναι να μην φτασουμε και εμεις καποια στιγμη μετα απο χρονια να φερομαστε ετσι!!!δεν θελω να το πιστευω, αλλα η παροιμια λεει μεγαλη μπουκια φαε....Οι πιο πολυ απο εδω μεσα ξεκινησαμε χωρις να εχουμε κανεναν... οποτε μαθαινουμε ετσι!!!Ο καθημερινος γολγοθας για ολους και ιδιως για οσους δεν ειχαν ιδεα απο γερμανικα στην αρχη, ετσι γινομαστε πραγματικοι μαχητες...περιμενουμε την συνεχεια!!

      Comment


        #4
        Καλη συνέχεια στον φίλο. Οσο για τους συγγενείς, έκανα με τον κουνιαδο μου την ιδια κουβέντα που ζει στο Μόναχο, και μου λεει πως ολοι κλαιγονται αλλα κανεις δεν γυρίζει πισω στην Ελλάδα.

        Comment


          #5
          αναμένουμε την συνέχεια φίλε μας. Για εμάς που σκεφτόμαστε σοβαρά να φύγουμε για εξωτερικό μας δίνεις κουράγιο. Και ας αφήσουμε την Ελλάδα των βολεμένων και ηλιθίων (συγνώμη για το αν πρόσβαλα κανέναν) στην μοίρα της. Λυπηρό πως έχουμε ΟΛΟΙ ΜΑΣ καταντήσει την χώρα, στο τέλος θα μείνουν οι γέροντες και οι ανειδίκευτοι στην Ελλάδα, άντε και οι δημόσιοι υπάλληλοι όσοι από αυτούς δεν θα έχουν απολυθεί.

          Comment


            #6
            Σας ευχαριστω πολυ παιδια για τις απαντησεις σας να ειστε καλα. Απογοητευτηκα απο τους συγγενεις, γιατι δεν πηρα τηλεφωνο καποιους μακρινους που δεν ειχαμε ποτε επαφες στο ασχετο, απλα πηρα τηλεφωνο αυτους που με τα παιδια τους μοιραστηκα καποτε το σπιτι μου, το δωματιο μου στην αθηνα μεχρι να αποκατασταθουν ερχομενα τα ξαδελφια μου για σπουδες στην ελλαδα. Πηρα αυτους που παντα το σπιτι των γονιων μου ηταν ανοιχτο, ειτε ερχομενοι ολοι τους για διακοπες η για δουλειες, πηρα ολους αυτους που μεχρι και πριν την κριση μας διαφημιζαν τα λεφτα τους και το δειχναν με καθε τροπο στο χωριο και τωρα ΧΑΛΙΑ ΧΑΛΙΑ μην πατησετε καν ΕΔΩ!! Δεν ξερω και δεν θελω καν να μπω στην διαδικασια να καταλαβω τον τροπο που σκεφτονται ολοι αυτοι ,γιατι ολα αυτα για μενα και τον τροπο που σκεφτομαι ειναι πολυ μακρινα....δεν κρατω κακια πραγματικα σε κανεναν και αν ποτε χρειαστει εγω και παλι θα βοηθησω και τοτε ισως μπορει και να καταλαβουν....

            Comment


              #7
              Ιουλιος 20012

              Το διαβατηριο ετοιμο και περιμενοντας την καλοκαιρινη μου αδεια επρεπε να αποφασισω για το που θα παω. Kαι αφου απο συγγενεις δεν ειδαμε φως για να μπορω να εχω καποια υποστηριξη τωρα σκεφτομουν μακρυα απο μας και οχι αγαπημενοι.
              Οι επιλογες που ειχα ηταν δυο: η Σκωτια που εχω μια φιλη που ανεβηκε για σπουδες και εκει γνωρισε τον ερωτα της ζωης της και εμεινε,( θα ηταν και λιγο πιο ευκολα για μενα λογω γλωσσας αλλα το κοστος ζωης ειναι πιο υψηλο και μιας στην αρχη μεχρι να προσαρμοστω ημουν διατεθημενος να κανω πραγματικα οτι δουλεια βρεθει και με λιγα λεφτα, στην γερμανια θα εκανα ακριβως τα ιδια με πιο χαμηλα ενοικια και με περισσοτερες επιλογες για δουλεια λογω πολλων εργοστασιων που εχει) , η σε εναν φιλο και πρωην συναδελφο που εχω ο οποιος ειχε κανει το μεγαλο βημα της μεταναστευσης πριν απο εμενα απο τον Μαρτιο του 2012. Επικοινωνω μαζι του για να μου περιγραψει πως του φαινεται σαν νεος μεταναστης εκει και εχοντας μεινει ηδη εκει 5 μηνες μου περιγραφει μια εντελως διαφορετικη πραγματικοτητα απο αυτη των συγγενων μου. Εννοειται απ'τα πρωτα πραγματα που ρωτησα ειναι οι τιμες των σουπερ μαρκετ σε σχεση με αθηνα που ειλικρινα αυτο το σουπερ μαρκετ ηταν ο εφιαλτης μας στην Αθηνα και γενικα για το κοστος ζωης. Ο φιλος μου ηταν κοντα στην περιοχη της Κολωνιας καμια 50χλμ πιο εξω ,ειχε ερθει απο το Μαρτιο και μεσα σε ενα μηνα ειχε αλλαξει τρεις δουλειες δυο με μαυρα και μια σε εργοστασιο, δεν γνωριζε την γλωσσα αλλα ειχε φιλους που μπορεσαν και τον υποστηριξαν, οποτε και βρηκε σπιτι , δουλεια γρηγορα..
              Οποτε και βγαζω εισητηρια...προορισμος... Κολωνια απο 1 μεχρι και 12 αυγουστου αν θυμαμαι καλα. Τελικα λογω οικονομικων θεωρισαμε με την γυναικα μου καλυτερο να παω μονος μου μιας και λεγαμε τοτε : να παω απο κοντα να διαπιστωσουμε το κοστος ζωης, γιατι ο καθενας εχει εντελως διαφορετικη αντιληψη των πραγματων και ουτως η αλλιως εδω που εφτασε η ελλαδα και τα πραγματα που επροκειται να ακολουθησουν, οπουδηποτε αλλου σιγουρα θα ειναι καλυτερα, γενικοτερα οταν εχεις παιδι σκεφτεσαι εντελως διαφορετικα .Αμα ημασταν μονοι μας θα καθομασταν και θα το παλευαμε μιας και μια δουλεια υπηρχε αλλα οταν εχεις το παιδι μπαινει σε πρωτη πρωτεραιοτητα και βασικο κριτηριο για εμας ειναι, που πιστευουμε οτι θα εχει ενα καλυτερο μελλον, τωρα βεβαια θα μου πεις και ποιος σου εγγυαται οτι και στην Γερμανια δεν θα ερθει κριση και δεν θα πεσει πεινα....Κανενας αλλα τουλαχιστον θα εχω προσπαθησει και αυτο το θεωρω αυτονοητο απο τη στιγμη που ειμαι πατερας να προσπαθω για κατι καλυτερο για το παιδι μου και για την οικογενεια μου.

              Οι μερες πλησιαζαν και αφου αφου εψαχνα πληροφοριες για την Κολωνια ,βρηκα πολλα αξιοθεατα να παω, να σου πω την αληθεια και απο φωτο που εβλεπα τον καθεδρικο ναο και μια βολτα ηλεκτρονικη με google που εκανα αρχισε να μου αρεσει, ωραια πολη τεραστια και με πολλα μαγαζια η χαρα της γυναικας μου και η λυπη της τσεπης μου βεβαια ,τεσπα ηρθε η ωρα και η στιγμη αναχωρησης!! Πρωτος σταθμος για καμμια ωριτσα Μοναχο ενα απο τα πραγματα που μου καναν εντυπωση με το που πατησα Γερμανια ηταν ο καιρος ,η ηρεμια και οι διαφορετικοι ρυθμοι των ανθρωπων, φευγοντας απο Ελλαδα 1 αυγουστου με καυσωνα και παρολο που ηταν αυγουστος η Αθηνα ηταν απο τις πρωτες χρονιες που ηταν τιγκα στο κοσμο λογω κρισης και εννοειται οτι οι ρυθμοι τρελας πιεσης κινησης αγχους και τα λοιπα δεν ελειπαν.
              Φτανοντας λοιπον Μοναχο το πρωτο πραγμα που αντικρισα απο την αιθουσα αναμονης ηταν οτι ο καιρος ηταν μουντος και βροχερος αισθηση θερμοκρασιας δεν ειχα μιας και ημουν σε κλιματιζομενο χωρο αλλα μου εκανε εντυπωση αυτη η μουντιλα που με τον καιρο συνηθιζεται, δευτερον απολυτη ησυχια, ενω ειχε κοσμο αρκετο πολυ ησυχια και ολοι τριγυρω λειτουργουσαν σε πολυ χαλαρους και ηρεμους ρυθμους . Καθομαι, παιρνω καφεδακι και εφημεριδουλα τσαμπα εννοειται και περιμενω το αεροπλανακι για Κολωνια.
              Επιβιβαζομαι και εκει ερχεται το πρωτο ξενερωμα καθεται διπλα μου ενας γερμανος εγω ειδη ειχα καθησει και ερχομενος του λεω guten tag ,guten tag μου απανταει και αυτος και καθεται διπλα μου .Εως εδω ολα μια χαρα ,απογειωνεται το αεροπλανο και καποια στιγμη ο ανθρωπος γυρναει και προσπαθωντας να πιασει συζυτηση αρχιζει και μου μιλαει λεει τα δικα του μιλωντας ακαταπαυστα για λιγη ωρα και εγω εγνεφα καταφατικα και χαμογελαστα και εκει αντιλαμβανομαι οτι πραγματικα δεν καταλαβαινα χριστο απο οτι μου ελεγε ,Τσαμπα τεσσερις μηνες ακαταπαυστα μαθηματα γερμανικων και διαβασμα μερα νυχτα ως και στο διαλλειμα απο την προηγουμενη δουλεια καθομουν και διαβαζα λεξιλογιο .
              Τι κι αν μου χε πει η καθηγητρια , τωρα εχουμε φτασει επιπεδο α2, δεν καταλαβαινα Τ Ι Π Ο Τ Α !!!! Ωσπου του λεω ευγενικα του ανθρωπου αν μιλαει αγγλικα ,τον βλεπω ξενερωνει μου χαμογελα και μου λεει οχι. Και λεω δεν μπορει θα επεσα στην περιπτωση ουτε λεξη να μην καταλαβω δεν θα τα λεγε αυτος σωστα , αμ δε! Αυτος μια χαρα τα λεγε , εγω ειχα την εντυπωση οτι ειχα μαθει εστω λιγα γερμανικα, στηνω αυτι στους απο πισω τα ιδια ,και απο τους απεναντι παλι τα ιδια Πω! εδω εχουμε θεμα σκεφτομαι, μιλαγαν ολοι υπερβολικα γρηγορα για εμενα και μπερδεμενα. Τσαμπα ενα καρο λεφτα σκεφτομουν, βεβαια απο την αλλη με καθυσυχασα σκεπτομενος οτι εγω για τουρισμο ηρθα οποτε μαλλον τα μαθηματα που σκεφτομουν μεχρι τα χριστουγενα αφου επιστρεψω μαλλον θα επρεπε να παρουν μια παραταση μεχρι εως οτου φτασω σε ενα πολυ ικανοποιητηκο επιπεδο. Μασαμπουκονω τα μπισκοτακια μου και ανυπομωνω να φτασω Κολωνια....Α!!! στο πα οτι αν σκεφτεσαι για Γερμανια απλα μαθε γερμανικα αν δεν στο πα στο ξαναλεω μαθε γερμανικα....

              Συνεχιζεται.......

              Comment


                #8
                Νίκο Συνέχισε να μας γράφεις ! ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ !
                Όμως κάνε μια παραγραφοποίηση για να είναι ποιό ευανάγνωστα !
                Και όντως αν δεν ακούσεις DW αν δεν πάς στην Γερμανία Γερμανικά δεν θα μάθεις άπταιστα !
                Στην αρχή υπάρχει λύση !
                Noch einmal bitte, langsammmmmm !

                Comment


                  #9
                  Νίκο σε 4 ημέρες κλείνει χρόνος από τότε που ήρθαμε εμείς Γερμανία... πρώτες εντυπώσεις ΙΔΙΕΣ!!!! Με έβαλες σε πειρασμό να γράψω κάποια στιγμή και τα δικά μας... καλή συνέχεια!!!

                  Comment


                    #10
                    Καλησπέρα κι απο μένα! Νικο ευχαριστουμε για τις εντυπώσεις που μοιράζεσαι γιατι όντως είναι αρκετά χρησιμες. Περιμένουμε κι άλλες δημοσιεύσεις όπως και απο σένα meli_na όποτε μπορείτε

                    Comment


                      #11
                      Ευχαριστω πολυ παιδια για τα μηνυματα σας, μου δινετε κουραγιο και κινητρο να συνεχιζω να γραφω.
                      meli_na γειτονισα μιας και μενουμε κοντα, οχι μονο να γραψεις επιβαλλεται κιολας ,εμεις εδω δεν μπορουμε να πουμε σε καποιον ξερεις φυγε απο Ελλαδα η μην φευγεις .Απλα αν καποιος παρει τη αποφαση να φυγει και να αλλαξει ολη του τη ζωη δεν ειναι πιο καλα να εχει παρει οσο το δυνατον περισσοτερες πληροφοριες και απο πιο πολλους? Εγω θυμαμαι τον εαυτο μου πολυ καιρο πριν φυγω ποσο διαβαζα αυτο εδω το φορουμ για να βρω εστω και την παραμικρη πληροφορια που θα μπορουσε να μου φανει χρησιμη για οταν θα εφευγα και δεν θα ξεχασω ποτε την απογοητευση ,καποτε που ο θανασης αν δεν κανω λαθος ειχε κατεβασει το φορουμ για μερικες μερες λογω καποιων αμυαλων εδω μεσα. Και πιστεψε με εγω οτι κι αν χρειαστηκα οτι κι αν ρωτησα παντα πηρα μια απαντηση και μην ξεχναμε ολοι μας πως τα παιδια εδω μεσα οτι κανουν το κανουν χωρις να εχουν καμμια υποχρεωση .

                      Comment


                        #12
                        Ειναι , περιπου μεσημερι και μας λεει ο τυπακος απο τα μικροφωνα οτι πεταμε πανω απο Κολωνια , ριχνω μια ματια απο το παραθυρο και αντικρυζω απο ψηλα για πρωτη φορα τον ποταμο ρηνο και τον θεορατο καθεδρικο ναο ντομ, καλα σκεφτομαι ποσο μεγαλος μπορει να ειναι αυτος ο ναος??
                        Φτανουμε στο αεροδρομιο της βοννης και αφου παιρνω βαλιτσες φευγω καρφι να συναντησω το φιλαρακι μου που θα με περιμενε.

                        Χαραγμενη στην μνημη μου ειναι η τελευταια φορα που ειχα δει το φιλο μου ηταν στην εταιρεια που δουλευα, αφου ειχε δηλωσει παραιτηση ειχε ερθει να μας αποχαιρετησει οταν σχολαγαμε και επειδη εγω οπως παντα επρεπε να φυγω τελευταιος, θυμαμαι ετρεχα μηπως και δεν τον προλαβω και αφου ειχαν ανεβει ολοι στο λεωφορειο της δουλειας αυτος περιμενε να χαιρετησει μεχρι και τον τελευταιο συναδελφο, του εσφιξα το χερι και πραγματικα δεν θα ξεχασω το βλεμμα του και την εκφραση που ειδα για πρωτη φορα στο προσωπο του, αγχος και ενα βλεμμα αβεβαιοτητας.
                        Αυτο ηταν το παιδι που μας εκανε ολους παντα να γελαμε και να μας δινει κουραγιο σε οτι κι αν συνεβαινε . Αυριο φευγω μου λεει.....δεν ειπαμε πολλα, με τα βλεμματα ειπαμε πολλα περισσοτερα, και τι να πεις κιολας οταν ο αλλος φευγει για να κυνηγησει στην κυριολεξια την τυχη του. Αλλωστε τι ειναι η ζωη ? Μια ζαρια.....

                        (*Λιγα λογια για τον φιλο μου . Αφου παραιτηθηκε απο την δουλεια γεμισε το αμαξι και μια μπαγκαζιερα και αναχωρησε για Γερμανια. Την μονη επαφη που ειχε ηταν απο καποιους φιλους των κουμπαρων του που εμεναν Γερμανια και δεν τους γνωριζε απο πριν ερθει Γερμανια. Αυτος ηρθε εδω νοικιασε ξενοδοχειο και πηγαινε για να βρει δουλεια πορτα-πορτα . Επαφη με την τεχνολογια δεν ειχε και δεν ηξερε να χρησιμοποιει ιντερνετ αλλα τα χερια του πιανουν σε οτι κανει.
                        Απο οτι μου εξηγησε τα παιδια που μενουν γερμανια ,τους ειχε παρει τηλ για να του βρουν καποιο ξενοδοχειο φθηνο να παει να νοικιασει και ετσι και εγινε, οταν εφτασε εδω τους γνωρισε και αυτους και τους φιλους τους και το μονο που τους ρωτησε ειναι που εχει εργοστασια και δουλειες να παει να ρωτησει, με τον καιρο γνωριστηκαν περισσοτερο και αφου τους εβαφε τους εκανε μερεμετια τους εβαζε κουζινες και τους εφτιαχνε τους κηπους τσαμπα εννοειται , αυτοι του λεγαν και που να πηγαινει να βρει δουλεια, αφου δουλεψε καμια βδομαδα οικοδομη και μετα σε μια αποθηκη μαυρα μετα βρηκε σε εργοστασιο.
                        Αργοτερα αφου δεν ειχε τον χρονο να τους εξηπηρετει ολους αυτους λογω υπερωριων που εκανε στο εργοστασιο χαθηκαν ολοι αυτοι....Οποτε απ'οτι μου εξηγησε τωρα που θα ερχομουν και εγω Γερμανια δυστυχως περα απο το να με παρει απο το αεροδρομιο και να μου δειξει το μερος δεν μπορει σε κατι αλλο να με βοηθησει γιατι κι αυτος εργαζοταν πολλες ωρες και δεν ειχε φιλους. Εγω πραγματικα δεν ειχα προβλημα και δεν ειχα ουτε καποια απαιτηση ουτε περιμενα κατι απο αυτον η απο τον οποιοδηποτε αλλον αφου ηξερα οτι απο την στιγμη που θα εφευγα απο Ελλαδα για τα παντα θα ημουν μονος μου.)

                        Βγαινω απο την εξοδο και τον συναντω μετα απο 6 μηνες, αγκαλιες φιλια και χαμογελα, χαμογελα πολλα γιατι η πορεια του ειχε μεχρι στιγμης καλο δρομο, ειχε βρει δουλεια ,ειχε εγκατασταθει και ειχε φερει την οικογενεια του και τα παιδακια του ολα σουπερ δηλαδη. Φευγουμε καρφι για το αμαξι και βγαινοντας απο το αεροδρομιο αντικρυζω μια ηλιολουστη και ζεστη μερα καμια σχεση με Μοναχο δηλ. Μπαινουμε στο αμαξι και το πρωτο πραγμα που κανουμε βαζουμε κατευθυνση στο πλοηγο, το βλεπεις αυτο? μου λεει ο φιλος, Απο τα πρωτα πραγματα που θα πρεπει να αγορασεις αν δεν εχεις. Και οντως ειχε δικιο απο τις πρωτες αγορες που εκανα απο οταν εγκατασταθηκα εδω ηταν το gps η navigation πολυ μα παρα πολυ χρησιμο εργαλειο, εμεις στην ελλαδα εχουμε κανα δυο εθνικες μια αττικη οδο και αυτο ειναι ολο, εδω το οδικο δικτυο ειναι τεραστιο και οι δρομοι απιστευτοι σε σχεση με ελλαδα χωρις αυτο δεν πας πουθενα η μαλλον πας αλλα ενα λαθος να κανεις, θα κανεις πολλα χλμ και ωρα να επανελθεις στη πορεια που θες, ασε που αμα δεν ξερεις και την γλωσσα για αρχη που και ποιον θα ρωτησεις? οποτε gps....

                        Παταμε λοιπον στον πλοηγο κατευθυνση 45 χλμ εξω απο Κολωνια στην πολη του gummersbach και ξεκιναμε προς τα κει βγαινοντας απο το αεροδρομιο της βοννης παιρνουμε την αοτομπαν 4 προς Olpe και απο τα πρωτα πραγματα που μου εκανε εντυπωση ηταν το πρασινο που εχει εδω, ρωταω το φιλο εχει κανα παρκο εδω και εχει τοσο πρασινο? Γελαει και μου λεει για ακομα μια φορα το βλεπεις αυτο το δασος ε! Ολο το μερος εδω ειναι ενα απεραντο δασος , και πραγματι σε ολη μα σε ολη την διαδρομη ολα καταπρασινα εγω καθοτι ερχομενος και απο Αθηνα ειχα να δω τοσο πρασινο τι να πω....μαλλον δεν εχω ξαναδει τοσο πρασινο.
                        Βγαινοντας απο αοτομπαν μπαινουμε σε καποια χωρια με κατευθυνση το σπιτι του (μην φανταστεις τωρα χωριο οπως στη ελλαδα μικρα με λιγους κατοικους εδω τα χωρια εχουν 20,000 με 30,000 κατοικους και εχουν ολες τις υποδομες μια μεγαλης πολης ταχυδρομιο τραπεζες τεραστια σουπερ μαρκετ γενικα δεν σου λειπει τιποτα, και αν ειναι κανα πιο μικρο χωριο που να μην τα εχει ολα σιγουρα σε μικρη αποσταση διπλα του θα ειναι καποιο πολυ μεγαλυτερο) .
                        Μεσα απο τα χωρια οδηγοντας ολο το οδικο δικτυο εχει εμφανεις διαγραμμισεις και σηματοδοτηση οι δρομοι δεν εχουν λακουβες ,αλλαγη αμορτισερ δεν ξερουν τι συμαινει εδω περα, στις διαβασεις των πεζων σταματας και εσυ και ας εισαι ελληνας και δεν ξερεις απο αυτα, εννοειται πας με τα ορια ταχυτητας αλλιως ..χαμογελα θα ερθει φωτογραφιουλα σπιτι σου (εγω εχω μαζεψει 5 και δεν εχω κλησει χρονο καλα καλα εδω ) α! Μην το ξεχασω στις κυκλικες πλατειες εχει προτεραιοτητα αυτος που ειναι μεσα οχι εσυ που μπαινεις και τελος οι περισσοτεροι δρομοι στο πλαι εχουν ποδηλατοδρομο και ναι! θα δεις πολλους ποδηλατες. Σκουπιδια δεν βλεπω να υπαρχουν στους δρομους και στα πεζοδρομια.

                        Πρασινο πολυ πρασινο λουλουδια, ομορφες μονοκατοικιες με απιστευτους περιποιημενους κηπους, ομορφα σπιτια ιδιας αρχιτεκτονικης, παρκα, κουνιες, πλατειες παντου και σκεφτομαι στην Αθηνα ,νομιζαμε οτι ζουσαμε αλλα δεν ζουσαμε τελικα απλα επιβιωναμε...

                        Συνεχιζεται.......

                        Comment


                          #13
                          Originally posted by nikospp View Post
                          ... εννοειται πας με τα ορια ταχυτητας αλλιως ..χαμογελα θα ερθει φωτογραφιουλα σπιτι σου (εγω εχω μαζεψει 5 και δεν εχω κλησει χρονο καλα καλα εδω ) α! Μην το ξεχασω στις κυκλικες πλατειες εχει προτεραιοτητα αυτος που ειναι μεσα οχι εσυ που μπαινεις ....
                          Α ρε nikopp και εγώ 7 εώς τώρα στα 2,5 Χρόνια. Γραμματάκι με φωτογραφιούλα "πήγαινες με 58 όριο 50 - κόστος 15€". Όσο για την αφήγηση σου είναι υπέροχη και μου θυμίζει πολλά απο αυτά που είχα περάσει το πρώτο καιρό...keep walking
                          It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                          Comment


                            #14
                            Παιδιά το να διαβάζει κανείς τις ιστορίες σας, είναι 100 φορές καλύτερο από το να διαβάζει ένα βιβλίο (του κατά τ άλλα αξιολογότατου συγγραφέα) Σουρούνη

                            Γιατί ξέρουμε πως ότι γράφεται, είναι αληθινό

                            Keep it up...

                            Comment


                              #15
                              nikospp σαν να βλεπω εμας τις πρωτες μερες λες για τους δρομους θυμαμαι μου ελεγε ο αντρας μου παρε το αυτοκινητο να αρχιζεις να συνηθιζεις...(ειχα εμπειρια στην οδηγηση 20 χρονια οδηγουσα) δεν επαιρνα το αυτοκινητο, τρομαζα στους δρομους, ειχα συνιθισει την αγχωμενη οδηγηση της αθηνας και εδω τρομαζα, με την απιστευτη ηρεμια κορνες δεν ακουγοντουσαν, οσο ελεγε το οριο επρεπε να πηγαινω, επρεπε να εχω και τον νου μου στους ποδηλατες μην μου πεταγοντουσαν απο πουθενα, δεν ηξερα τοτε ποιος εχει προτεραιοτητα στο δρομο εγω η ο ποδηλατης, για να στριψω επρεπε να παω πανω στις γραμμες πουμου ελεγε, τελικα ζητημα μιας εβδομαδας ηταν, τωρα νομιζω πως αν παω στην ελλαδα και οδηγησω θα φρικαρω βιασυνη ακομα και στο φαναρι, αν ειναι δυνατον να σε περασουν απο πανω...θα ακουω κορνες και θα νομιζω οτι κατι γινεται...
                              περιμενουμε την συνεχεια!!!

                              Comment

                              Working...
                              X