Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Πραγματικό γεγονός:
    Είχε έρθει στην Ελλάδα πριν χρόνια ένας ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
    Οδήγησε μια-δυό μέρες στην Ελλάδα και παράτησε το αυτοκίνητο γιατί δεν την πάλευε!!!

    Comment


      #17
      Originally posted by archer100 View Post
      Πραγματικό γεγονός:
      Είχε έρθει στην Ελλάδα πριν χρόνια ένας ΔΑΣΚΑΛΟΣ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΣΤΗ ΣΟΥΗΔΙΑ
      Οδήγησε μια-δυό μέρες στην Ελλάδα και παράτησε το αυτοκίνητο γιατί δεν την πάλευε!!!
      ...βεβαια υπαρχει και η θετικη ματια στο γεγονος... σε ταξιδι μου με μοτοσυκλετα στην μεση ανατολη και αιγυπτο, οι συνθηκες μου φανηκαν παιχνιδακι. εαν μαθεις στα χειροτερα ολα τα υπολοιπα σου φαινονται ευκολα...
      μπραβο nikospp. περιμενουμε την συνεχεια..

      Comment


        #18
        nikospp Διαβαζω τα οσα γραφεις και ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ μου "αναπτερωνεις" το ηθικο..... Η πρωτη σου περιγραφη περι συγγενων ..... ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ με μονη διαφορα την Χωρα ( Καναδας ) !!! Το καλοκαιρι το σπιτι μου "τουριστικο θερετρο" και ολα καλα . Πριν 1 μηνα ΔΕΝ με γνωριζουν ως συγγενη γιατι τους αναφερα πως εχω σκοπο να ερθω Καναδα προς ευρεση εργασιας. Ολα "μαυρα" στον Καναδα ....δεν χωραει πλεον "ΑΛΛΟΝ Ελληνα".
        Μπορω να σου πω πως η ψυχολογια μου ηταν χαλια εως ΧΑΛΙΑ μετα απο αυτην την επικοινωνια.

        Comment


          #19
          καταλαβαινω το γαμωτο που νοιωθει καποιος οταν αντικρυζει, απορριψη απο συγγενεις, ολα μαυρα και αρνητικα, τοτε αυτοι γιατι δεν γυρνουν? Νομιζω ομως μετα απο τετοιες συμπεριφορες, πρεπει ο καθενας να σκυλιαζει να πεισμωνει, και να τους διαγραφει, να παλευει μονος του και να μην εγκαταλειπει τον σκοπο και στοχο που απο την αρχη εχει βαλει... δηλ αν δεν υπηρχαν συγγενεις... δεν θα εκανε απο μονος του το βημα για κατι καλυτερο στην ζωη του,? αντι η ψυχολογια να φτανει στο μηδεν και να αναλωνεσαι για το σοι που τυχον εχουμε ολοι, βαλε προγραμμα να πετυχεις, και να τριβουν τα ματια τους, ξαφνικα θα σε ξαναθυμηθουν... (εγω π.χ ειμαι χαρακτηρας που μπορει να περιμενω και δεκα χρονια για να την πω σε καποιον)
          οταν καποιος κανει στην ζωη του τετοιο βημα αλλαζει χωρα, ηπειρο, αφηνει πισω του μια ζωη και ξεκιναει καινουργια, να μαθει γλωσσα, να αλλαξει δουλεια ισως, ολα ξανα απο το μηδεν δεν νομιζω λοιπον οτι αυτος ειναι αδυναμος χαρακτηρας... γιατι τοτε να βασιστει σε συγγενεις??? θα μπορει και μονος του να τα καταφερει... με προγραμματισμο και οργανωση θα τα καταφερει, και εμενα με τον συζυγο μου μας ελεγαν τρελους που φυγαμε μαζι με τα τρια μας παιδια, και ηρθαμε σε μια χωρα που ουτε το <<και>> δεν γνωριζαμε...ολοι ελεγαν θα γυρισετε...θα δειτε ποσο αφιλοξενοι ειναι... δεν υπαρχουν δουλειες...δεν εχει μεροκαματα...η ζωη ειναι πανακριβη...τωρα ολοι εχουν βαλει στοιχημα για εμας πως μεχρι του χρονου θα γυρισουμε γιατι θα μας λειπει ο καιρος της ελλαδος...(εδω γελαω!!!) το οτι ειμαι μια μητερα που βαζει πανω απ' ολα την οικογενεια της και το πως θα εχουν τα παιδια της ενα σωστο, υγιες, δημιουργικο μελλον δεν τους λεει τιποτα...αυτοι λοιπον οι ανθρωποι οπως και οι συγγενεις καποιων που ζουν στο εξωτερικο δεν θελουν να σε δουν να προκοβεις, ειναι ανθρωποι που δεν θελουν να βγουν απο την μιζερια τους, ζηλευουν το καθε τι που μπορει να σε κανει ευτυχισμενο, και να ζεις με αξιοπρεπεια, τετοιους ανθρωπους δεν θελουμε να υπαρχουν διπλα μας, και επειδη τους συγγενεις δεν τους διαλεγουμε οπως λεει και ο σοφος λαος μας, να χρησιμοποιησω μια φραση του Μ. Αλεξανδρου <<οτι δεν λυνεται κοβεται>>, γορδιος δεσμος!!!

          Comment


            #20

            Comment


              #21
              nikospp : Και εγω σε 2 μερες κλεινω 1 χρονο Γερμανια!!!Και οσα γραφεις ηταν ακριβως και μενα οι εντυπωσεις μου και οι σκεψεις μου οταν πρωτοηρθα!! Με το πρωτο σοκ φτανοντας Γερμανια το μουντο καιρο ( στην Αθηνα βαραγε 40αρια!!) και μετα το πρασινο!! Πρασινο παντου!!!! -Μετα καταλαβα οτι με τοση βροχη λογικο ειναι να ειναι ολα πρασινα!!χεχεε
              Και αυτα τα παρκα τους, τι ονειρο.. αλλα και ο,τι εγραψες για την οδηγηση κ την οδηγητικη συμπεριφορα, τί αγχος!!
              Το οποιο φυσικα αγχος δεν ηταν τιποτα μπροστα στο αγχος: αναζητηση σπιτιου-δουλειας κτλ!! Νομιζω δεν εχω ξανα αγχωθει ετσι στη ζωη μου!Γιατι χωρις το ενα δεν εχεις κ το αλλο, κ απο πού να ξεκινησεις;;Και να που κλεινει ενας χρονος..

              Comment


                #22
                Η πρωτη μερα ηταν για συναντηση με τον φιλο και ξεκουραση, Η δευτερη μερα ηταν να εξηπηρετησω των φιλο μου με μια χαρη που μου ζητησε να παω το παιδι του και την γυναικα του στον παιδικο γιατι θα πηγαιναν για πρωτη φορα, οποτε ηταν μια τελεια ευκαιρια να δω και απο κοντα πως ειναι εδω οι παιδικοι σταθμοι, μιας και μιλας λιγα γερμανικα μου λεει ,και εμεις δεν μιλαμε καθολου και η κοπελα ουτε αγγλικα (τωρα σωθηκες του λεω αλλα δεν πειραζει θα συννενοηθουμε αγγλικα του λεω ).
                Οι μερες που ειχα στην διαθεση μου ηταν 10 και το πλανο που ειχα στο μυαλο μου ηταν περα απο τις βολτες μου για να γνωρισω τον τοπο και να δω που μου αρεσει περισσοτερο για οταν θα ερχομουν να μεινω μονιμα , στην Κολωνια μεσα που ειναι μεγαλη πολη η σε χωριο καπου πιο εξω, βεβαια η λογικη μου ελεγε οτι οσο πιο μεγαλη πολη τοσο πιο πολλες ευκαιριες για δουλεια οποτε σιγουρα Κολωνια θα πηγαινα να δω τι παιζει. Σουπερ μαρκετ και γενικα βολτα στις αγορες εδω να δω και απο τιμες τι γινετε και γενικα περισυλλογη οσο περισσοτερων πληροφοριων για το τροπο ζωης εδω για τα εξοδα, απο δουλειες τι γινετε και οι μισθοι που κυμαινονται.

                Και οντως απο τις πρωτες κιολας μερες, μου λυθηκαν πολλες παρα πολλες αποριες και επειτα απο προσωπικη πλεον εμπειρια σας παραθετω καποιες πληροφοριες...

                Σουπερ μαρκετ οι τιμες σε πολλα προιοντα ειναι σε πολυ καλυτερες τιμες απο οτι στην Ελλαδα, γενικα οτι ειναι πρωτης αναγκης ειδος ειναι πιο φθηνο πχ γαλα. Καθε κυριακη ερχονται στο σπιτι σου εφημεριδες και φυλλαδια απο ολα τα σουπερ μαρκετ και απο αλλα καταστηματα, αυτα τα φυλλαδια εχουν τις προσφορες της εβδομαδας. Οι προσφορες εδω ειναι πραγματικα προσφορες, τιμες ξεφτιλα, ξεχνα τα καραγκιοζιλικια και την κοροιδια στην ελλαδα εδω οταν θα πουν 60% εκπτωση θα ειναι πραγματικη εκπτωση ουτε πειραγμενες τιμες ουτε κοροιδια. Αν εχεις και σε κοντινη αποσταση το ενα σουπερ μαρκετ με το αλλο που συνηθως ειναι το ενα διπλα στο αλλο απλα διαλεγεις τι θες απο το καθε ενα ,κανεις λιστα και ψωνιζεις πολυ φθηνα. Φρουτα λαχανικα ειναι λιγο τσιμπημενα, βεβαια Α ποιοτητα ολα, αλλα παλι κατι που εχει καταναλωση πολυ και ειναι αναγκαιο θα το βρεις σιγουρα σε παρα πολυ καλη τιμη και εννοειται φθηνοτερα απο Ελλαδα
                Δεν λεω για τα παντα οτι ειναι πιο φθηνα γιατι δεν τα εχω ψαξει ολα μιας και τα ψωνια τα κανει κυριως η γυναικα μου απλα το μονο που ξερω ειναι πως εδω και παρα πολυ καιρο απο Ελλαδα ειχα φτιαξει ενα excell και οι αριθμοι μιλουν απο μονοι τους, πως σε σχεση με Ελλαδα μας φευγουν πολυ λιγοτερα λεφτα και πιστεψτε με ειδικα τον τελευταιο καιρο πριν φυγουμε απο Ελλαδα αγοραζαμε μονο τα απολυτως απαραιτητα.

                Ρουχα παπουτσια οι τιμες ειναι πολυ φθηνες και πολυ καλυτερα ποιοτικα απο Ελλαδα αναλογως τα γουστα βεβαια, αν θες επωνυμες μαρκες θα τα πληρωσεις οπως και στην Ελλαδα βεβαια και εδω παιζουν προσφορες οποτε αν εχεις υπομονη αγοραζεις φθηνα. Τα παιδικα ειδικα ειναι σχεδον τσαμπα αυτο που μου εχει κανει εντυπωση ειναι οτι σε ιδιες μαρκες με Ελλαδα εδω εχουν ιδιες τιμες αλλα ειναι πολυ καλυτερα ποιοτικα π.χ ζαρα, και κοιτωντας το ταμπελακι δεν ειναι προελευσης Τουρκια η Κινα αλλα Πορτογαλια . Και για καποιον που ζοριζετε οικονομικα λειτουργουν πολλα μαγαζια η παζαρια με μεταχειρισμενα ,που πραγματικα τα πουλανε σχεδον καινουρια (και πραγματικα εδω δεν ειναι ντροπη ολες αυτες οι αγορες και για να σε ξαλαφρωσω περισσοτερρο θα σου πω οτι....σε αυτες τις αγορες πιο πολλους γερμανους παιζει να δεις παρα ξενους....και μην μου πεις εγω δεν ντρεπομαι..ξερω ξερω....για να δωσω τα ρουχα τις μικρης μας και τα παιχνιδια που δεν θελαμε στην Ελλαδα επαιρνα 50 τηλ και κανεις μα κανεις δεν τα θελε. Ευτυχως εδω υπαρχουν στα περισσοτερα παρκα κατι μεταλλικα κουτια για παλια ρουχα παπουτσια και παιχνιδια)

                Επιπλα : Πραγματικα δεν ξερω αν καποιος αξιζει να μπει στον κοπο να φερει τα επιπλα του απο Ελλαδα εδω, οσο θα σου κοστισει μια μετακομιση με αλλα τοσα λεφτα επιπλωνεις το σπιτι σου εδω, μη σου πω και με λιγοτερα, οποτε αν δεν εχεις καινουργια επιπλα μην σκεφτεσαι καν να τα φερεις.

                Βενζινη : Οσες φορες εχω ρωτησει καποιον απο Ελλαδα που κυμαινονται οι τιμες παντα εδω ειμασταν 5 με 10 σεντ πιο κατω. Και εδω η σουπερ αμολυβδη εχει πολυ μικρη διαφορα απο την κανονικη.

                Σπιτια : λοιπον εδω εχουμε θεμα!! Εγω μενω σε χωριο ,οι τιμες ειναι πιο χαμηλες απο οτι να μενεις μεσα σε μεγαλη πολη οσο πιο μεγαλη πολη τοσο πιο ακριβες οι τιμες και τοσο πιο δυσκολα να βρεις σπιτι αρα εγω που ειμαι σε χωριο βρηκα και φθηνα και γρηγορα σπιτι. Γενικα το θεμα σπιτιου σε καιει εδω στη Γερμανια διοτι για να μπορεσεις να πιασεις δουλεια πρεπει να εχεις δηλωθει στο δημο οπου αν εχεις δηλωθει στο δημο μπορεις να δηλωθεις στην εφορια και να ασφαλιστεις που χρειαζονται αυτα τα δυο για να κανεις προσληψη και για να μπορεσεις να νοικιασεις σπιτι πρεπει να εχεις δουλεια !!!! Μπερδευτηκες?? και εγω!! Ολα αυτα σημαινουν πως πρεπει να εχεις λεφτα να συντηρηθεις μεχρι να βρεις μια δουλεια οπου οταν βρεις δουλεια πρεπει να εχεις κανει ηδη μια προεργασια στο να βρεις σπιτι γιατι το χρειαζεσαι αμεσα για να φτιαξεις τα χαρτια σου. Οπου μεσα σε μεγαλη πολη δεν νομιζω να σου νοικιασει καποιος χωρις να εχεις ηδη χαρτια οτι δουλευεις και να αποδεικνυουν τον μισθο σου.
                Οποτε τι επιλογες εχεις?? Η εχεις καποιον γνωστο η συγγενη και σε δηλωνει σπιτι του, οπου δεν ειναι ευκολο να δεχτουν να σε δηλωσουν για πολλους και διαφορους λογους πχ να παιρνει λεφτα απο το κρατος η να εχει σκοπο να παρει και να μην γινεται να σε δηλωσει.
                Να νοικιασεις σπιτι πριν βρεις δουλεια. Να νοικιασεις καποιο διαμερισμα επιπλωμενο η να νοικιασεις καποιο δωματιο καποιου. Παντως οπως και να χει πρεπει με καθε τροπο να δηλωθεις. Τα διαμερισματα σε μεγαλες πολυκατοικιες παντου ειναι πιο φθηνα και εδω το ενοικιο το χωριζουν στο καθαρο ποσο ενοικιασης του σπιτιου kalt κρυο δηλαδη στα κοινοχρηστα nebenkosten που ειναι τα τελη για το δημο τα σκουπιδια και συνηθως εκει συμπεριλαμβανετε και το νερο και τελος το ποσο που ειναι για την θερμανση του σπιτιου στη δικη μου περιπτωση μενω σε διαμερισμα 95 τμ με μπαλκονι και αποθηκη και πληρωνω 250 κρυο 110 κοινοχρηστα και 110 για θερμανση ολα μαζι ζεστο δηλαδη 470.

                Αμαξια : Μυθος η πραγματικοτητα οτι εδω ειναι τα ακριβα αμαξια πιο φθηνα?? Ναι ειναι αλλα εδω τα αμαξια εχουν και μεγαλυτερη φθορα απο τους τονους αλατιου που ριχνους τους χειμερινους μηνες στους δρομους. Τωρα αμα εχεις την καψα να παρεις καμια bmw η mercendes παλια και να βολταρεις τι να πω, ακριβο αμαξι.... ακριβο ανταλλακτικο και εδω δεν σε παιρνει να μεινεις χωρις αμαξι ουτε για μια μερα ειδικα τον χειμωνα. Οι ασφαλειες των αυτοκινητων ειναι πιο φθηνες απο Ελλαδα αρκει να φερεις απο ελλαδα σε πιο μπονους μαλους ανηκεις και οτι δεν ειχες καποιο ατυχημα, αν δεν το φερεις αυτο απο ελλαδα υπολογισε κανα 1000 το χρονο αλλιως κανα 400 το χρονο βεβαια αναλογως το αμαξι και την χρονολογια αγορας.

                Κοστος μετακινησης : Εγω προσωπικα εδω που μενω τα εισητηρια των λεωφορειων και του τρενου τα θεωρω ακριβα βεβαια αν σκεφτεις τις χιλιομετρικες αποστασεις που καλυπτουν σε σχεση με Ελλαδα θα μου πεις ειναι μια χαρα αλλα εγω συγκρινω και τον χρονο που κανεις οποτε προσωπικα δεν με συμφερει...τι θελω να πω το εισιτηριο του λεωφοριου στοιχιζει για τοπικο δρομολογιο 1,40 για μια ζωνη δηλαδη και για 3 ζωνες 1,70 τωρα το τρενο μεχρι κολωνια στοιχιζει 8,50 . δηλαδη εμενα η δουλεια μου απεχει 15 χιλιομετρα για να παω με λεωφορειο θελω εισιτηριο για 2 ζωνες δηλαδη 1,70 και 1,70 να επιστρεψω 3,40 συνολο και για να παω με το αμαξι μου που εχω ενα μικρο και οικονομικο θελω περιπου 3,50 ευρω εξισου με τα λεωφορεια γιατι πρεπει να αλλαξω δυο θελω για να παω στη δουλεια 1 ωρα και 10 λεπτα περιπου και με το αμαξι θελω 20 λεπτα και αν συνυπολογισεις και το χειμωνα που εχει για κανα δυο μηνες κατω απο το μηδεν, ε! δεν συμφερει με τιποτα να παρεις λεωφορειο.

                Παιδικα παιχνιδια : Εγω προσωπικα ψωνιζω κυριως απο ιντερνετ γιατι εδω τα εχουν λιγο τσιμπιμενα τα παιχνιδια, το αστειο ειναι η μικρη μας που το πρωτο διαστημα την βαζαμε να διαλεξει το δωρο της μπροστα απο τον υπολογιστη και διαλεγε μετα πηγαινε και καθοταν μπροστα απο την εξωπορτα και την ρωταγαμε τι κανεις εδω παιδι μου?? περιμενω το δωρο μου μας απαντουσε..
                Δυστυχως εδω παιχνιδαδικο τυπου τζαμπο δεν εχω δει να εχει και τα παιχνιδια τους ειναι λιγο ακριβα, Γερμανους που τους ρωτησα μου ειπαν οτι το 90% των παιχνιδιων που ειναι απο Κινα δεν μπαινουν καν γερμανια γιατι δεν ακολουθουν τα πρωτυπα και τις προδιαγραφες που εχουν θεσει οι γερμανοι. Αραγε στην Ελλαδα τι παιχνιδια δινουμε να παιξουν τα παιδια μας???

                Ρευμα σπιτιου : Εδω ο καθενας διαλεγει την εταιρια ρευματος που θελει μονος του υπαρχουν δυο τρεις με διαφορες προσφορες αναλογα με τις καταναλωσεις που εχει ο καθενας σε γενικες γραμμες ολες λιγο πολυ τα ιδιο ειναι και το κοστος για μια 3 μελης οικογενεια ειναι περιπου 50 ευρω το μηνα

                Εξοδα που δεν ειχα υπολογισει : Το μονο που δεν ειχα σκεφτει ερχομενος εδω ηταν τα χιονολαστιχα που χρειαζεται το αμαξι εδω, οπου τα φορας απο το Νοεμβρη περιπου μεχρι και τον Μαιο το κοστος ηταν περιπου στα 300 ευρω.

                Τωρα κατι αλλο δεν μου ρχετε στο μυαλο αλλα εννοειται οτι αλλο θελετε να ρωτησετε ευχαριστως να βοηθησω σε οτι μπορω.

                Σε γενικες γραμμες μπαινω στην διαδικασια συγκρισης Ελλαδας Γερμανιας για τον λογο οτι εκει εμενα πριν λιγο καιρο και εδω μενω τωρα . Γενικοτερα δεν μπορεις να συγκρινεις αυτες τις δυο χωρες σε τιποτα σχεδον οπως δεν μπορεις να συγκρινεις την Ελλαδα με καμια χωρα τις βορειας ευρωπης ,οι χωρες αυτες ειναι οπως λεω εγω 100 χρονια μπροστα σχεδον σε ολα, και η Ελλαδα ειναι ευρωπη λογω γεωγραφικης τοποθεσιας σε τιποτα αλλο. Αυτο ειναι προσωπικη αποψη χωρις να θελω να ερθω σε αντιπαραθεση με κανεναν.

                Συνεχιζεται.......

                Comment


                  #23
                  Νομιζω τα καλυψες ολα!!! αν και στο μονο που θα διαφωνησω εν μερει γιατι δεν εχω συνολικη εικονα ειναι για τα ανταλακτικα αυτοκινητου που ειπες π.χ εμεις εχουμε ενα Daewwo οικονομικο αυτοκινητο για την Ελλαδα και με φθηνα ανταλλακτικα, Εδω που ρωτησαμε τα ανταλλακτικα ειναι πιο ακριβα απο οτι σε μια μερσεντες η ενα audi απ οτο μας ειπαν της daewwo ερχονται εισαγωγη που ειναι και ασυμφωρα ενα στα αλλα φτιαχνονται εδω....μηπως γιαυτο ολοι οι παλιοι ελληνες μεταναστες κυκλοφορουσαν και απο ενα γερμανικο αυτοκινητο???απο την άλλη εισαι στην χωρα του αυτοκινητου καποια στιγμη ολοι πιστευω θα θελουν να αγορασουν ενα καλο αυτοκινητο, ακομα και απο την αποψη της ασφαλειας ... χωρια που η δοση εδω ειναι εξευτελιστικη....

                  Comment


                    #24
                    στο κοστος μετακινησης ομως πρεπει να βαλεις στο αμαξι και το κοστος συντηρησης
                    κανεις 15 χλμ να πας στην δουλεια
                    αρα 30 την μερα πηγαινε ελα
                    επι πεντε μερες πας στα 150 την βδομαδα.
                    αρα μιλαμε για 600 χλμ τον μηνα
                    δεν ειναι λιγα
                    πρεπει να βαλεις και την φθορα στο αμαξι καθως και σερβις που θα χρειαστεις (ισως ενα παραπανω τον χρονο)
                    Γενικα το τι συμφερει στις μετακινησεις ειναι πολυ σχετικο παντως...


                    Η Κολωνια τι λεει απο αποψη ασφαλειας??

                    Comment


                      #25
                      Blacktulip Sorry δεν διευκρινισα ,στο μυαλο μου ειχα γραφοντας για τα εν λογω αμαξια για καποιον νεομεταναστη με λιγα λεφτα (1000 με 2000) ερχομενος εδω βλεπει καποιος οτι τα συγκεκριμενα αμαξια στην ελλαδα στοιχιζουν 3000 με 4000 παραπανω και τα θεωρουν ιδανικη ευκαιρια. Γενικα εδω Γερμανια ειναι πολυ σημαντικο να εχεις αμαξι ειδικα αν μενεις και πιο εξω απο μεγαλη πολη και κατα δευτερον σαν νεομεταναστης οι επιλογες για δουλειες δεν ειναι και τεραστιες ειδικα χωρις γλωσσα οποτε σιγουρα θα κοιταξεις και στις εταιρειες δανεισμου προσωπικου οποτε εκει βασικη προυποθεση γι'αυτους ειναι να εχεις αμαξι.

                      Turms Εχεις δικιο σ'αυτο που γραφεις για τον υπολογισμο του κοστους συντηρησης απλα στην δικη μου περιπτωση το συγκρινω κυριως συμφωνα με τον χρονο που γλυτωνω για τις μετακινησεις μου γιατι με δουλεια και μετα καπακι φροντιστηριο δηλαδη με ελευθερο χρονο ημερησιως 1 μιση ωρα δεν κανω σκεψη καν για λεωφορεια και τρενα .

                      Comment


                        #26
                        Δεκα μερες ειναι αρκετες αραγε να αλλαξεις ολη σου την ζωη??


                        Αφου φαγαμε ,ηπιαμε ,και τα ειπαμε με τους φιλους, το απογευματακι πηγαμε βολτα σε μια υπεροχη λιμνη για περπατημα και μετα μια βολτα απο σουπερ μαρκετ και ετσι η πρωτη μερα μου στην Γερμανια ειχε φτασει στο τελος της.

                        Ξημερωμα δευτερης μερας και ειχε πρωινο ξυπνημα. Σημερα ηταν η μερα που θα πηγαιναμε στον παιδικο σταθμο, κανονικα το παιδακι θα ξεκινουσε απο το σεπτεμβρη τον παιδικο αλλα ο συγκεκριμενος παιδ. σταθμος θα ηταν ανοιχτος και ολο τον Αυγουστο για γονεις που δουλευουν και δεν εχουν που να αφησουν τα παιδια. Η γυναικα του φιλου δεν δουλευε αλλα ηταν καλη ευκαιρια να ξεκινησει πιο νωρις το παιδακι για να αρχισει να μαθαινει την γλωσσα και επειδη δεν θα ειχε και πολλα παιδακια τον Αυγουστο λογω αδειων θα ειχαν οι δασκαλες πιο πολυ χρονο να ασχοληθουν μαζι του. Οποτε μετα το ξυπνημα φευγω να παω να τους παρω, ο παιδ. σταθμος ηταν απο το σπιτι του φιλου κανα 15 λεπτο με τα ποδια οποτε και μεχρι να φτασουμε καναμε ουσιαστηκα και βολτα μεσα απο το χωριο.
                        (Δυστηχως στην Ελλαδα δεν ειχαμε την τυχη να βαλουμε το παιδι μας σε καποιο βρεφονηπιακο σταθμο η μαλλον δεν ειχαμε μεσον για να παει το παιδι μας και δυστηχως στην Ελλαδα ισχυει το εξης: προτεραιότητα εχουν αυτοι που εργαζονται, οι θεσεις ειναι πολυ λιγες και για να μπει το παιδι σου ειναι πολυ δυσκολο, οποτε εαν δουλευει ο αντρας και η γυναικα ειναι ανεργη οπως στην δικη μας περιπτωση και δε εχεις που να αφησεις το μωρο για να τρεχεις σε συνεντευξεις, και αν θα σε παρουν, αναγκαστικα πρεπει να περιμενεις μεχρι το παιδακι να μεγαλωσει να παει νηπιαγωγιο. Τωρα εδω οταν το παιδακι φτασει 3 ετων ο δημος ειναι υποχρεωμενος να το βαλει σε καποιο παιδικο σταθμο αν οχι ακριβως εκει που μενεις λιγο πιο μακρια αλλα η ουσια ειναι οτι το παιδακι θα παει παιδικο.)

                        Φτανωντας στο παιδικο απο εξω εβλεπες ενα τεραστιο κηπο που εχει με κουνιες και διαφορα παιχνιδια ηταν και καποια παιδακια που παιζανε και οι δασκαλες που τα προσεχαν. Μπαινοντας προς τα μεσα, η ιδια εικονα παιχνιδια παντου βιβλια παιδικα και ζωγραφιες σε γενικες γραμμες ηταν ολα πολυ προσεγμενα και καθαρα και γενικα δεν μπορουσες να καταλαβεις αν μπηκες σε παιδοτοπο η σε παιδικο σταθμο. Μολις μπηκαμε μας ειδε μια δασκαλα μας μιλησε,εννοειται δεν καταλαβαμε.
                        Της ειπαμε το ονομα της μικρης και ηρθε να παραλαβει το παιδακι για να το παει στην αντιστοιχη αιθουσα, την ρωτησα αν μιλαει αγγλικα για να ρωτουσαμε καποια πραγματα, δεν μιλουσε και μας ειπε να περιμενουμε να φωναξει καποια συναδελφο απο οτι καταλαβα. Αφου μας πηγε στο τμημα που θα ηταν η μικρουλα γνωρισαμε την δασκαλα της, Αγγλικα και αυτη δεν μιλουσε 2 στα 2 μεχρι εδω! Η μαμα και το παιδακι τις πρωτες μερες θα καθοντουσαν μαζι στο παιδικο και για λιγες ωρες ωσπου να αρχιζει να συνηθισει το παιδακι σιγα σιγα. Αγγλικα η δασκαλα της δεν μιλουσε αλλα αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι μας ειπε καλημερα στα ελληνικα και μας ξαφνιασε. Μετα απο λιγο ηρθε και η διευθυντρια για να μας χαιρετησει και να μας υποδεχτει ηταν και η μονη που μιλουσε αγγλικα μας εδωσε και μια λιστα που ειχε φτιαξει με μερικες βασικες λεξεις γερμανικων στα ελληνικα και μας ειπε να την διαβασουμε και μηπως θελουμε να συμπληρωσουμε τιποτα αλλο, αυτη την λιστα θα την εδινε στη δασκαλα και ηταν για τις πρωτες μερες για να μπορει να μιλαει η δασκαλα στο παιδακι και ειχε τα πολυ πολυ βασικα πχ fagito , proseχe, ela κτλ. Μας εξηγησε διαφορα για τον παιδικο και για το προγραμμα και τις δραστηριοτητες που ακολουθουν τα παιδακια, μας εδωσε και καποια χαρτια να συμπληρωσουμε που ρωτουσαν με λιγα λογια εαν θελουμε το παιδακι να συμμετασχει σε εξετασεις καποιον παιδοψυχολογων, παιδαγωγων και λογοθεραπευτων οταν θα ερχονται στον παιδικο για να δουν αν καποιο παιδακι εχει προβλημα και χρειαζεται βοηθεια, και εαν σε φωτογραφιες και βιντεο που βγαζει η εφημεριδα της πολης εχουμε προβλημα να φαινεται το παιδακι. Την ρωτησα αν εχουν αλλο Ελληνακι στον παιδικο, μου ειπε οτι ειχαν ,αλλα τα βαζουν σε διαφορετικα τμηματα για να μπορεσουν να μαθουν την γλωσσα πιο γρηγορα και να προσαρμοστουν εξισου πιο γρηγορα. Εμενα μου φανηκαν ολα αυτα απο αλλο πλανητη και γενικα η συμπεριφορα τους ηταν πολυ ευγενικη και φιλικη, λυπαμαι που το λεω αλλα φευγοντας απο το παιδικο σταθμο σκεφτομουν οτι ειμαι ενας μεταναστης οπου οι ανθρωποι αυτης της χωρας μου συμπεριφερονται καλυτερα απο την πλειοψηφια των συμπατριωτων μου στην χωρα μου....

                        Φευγοντας απο τον παιδικο ακολουθησε βολτα μεσα στο χωριο και φωτογραφιες, πολλες φωτογραφιες, πως βλεπεις κατι τουριστες στο κεντρο που ειναι ολη την ωρα με μια φωτο στο χερι ετσι και εγω γιατι μετα επρεπε να επιστρεψω και να στειλω mail στην γυναικα μου και να την παρω τηλ να τις διηγηθω ολα αυτα που ζουσα .

                        Αφου τελειωσα νωρις ηταν μια καλη ευκαιρια για βολτιτσα στην Κολωνια . Για να μπορεσω να παω εκει επρεπε να αλλαξω 2 λεωφορεια με το ιδιο εισητηριο κοστος 1,70 και μετα θα επρεπε να παρω τρενο με κοστος 8,50 ευρω, απο οτι εβλεπα στα δρομολογια λεωφορια ειχε καθε 20 λεπτα και τρενο καθε 1 ωρα . Αυτο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι κοιτωντας τα δρομολογια τα ειχαν ρυθμισει ετσι ωστε οταν φτανεις στο τερματικο σταθμο απο το καθε λεωφορειο μετα απο 5 λεπτα να ερχεται το επομενο συνολικα ετσι οπως το υπολογιζα για να παω κολωνια με ολα αυτα ηθελα 1 ωρα και 30 λεπτα. Ε! Οποτε σκεφτομουν αν ειμαι τυχερος και ερθουν στην ωρα τους θα ειμαι εκει σε 1 μιση ωριτσα.Κατι αλλο που μου εκανε παλι εντυπωση ειναι οτι εχει ολοκληρο πλανο στις στασεις με ολες τις ωρες ακριβως που περνανε τα λεωφορεια πχ γραφει οτι στις 11:04 περναει το επομενο λεωφορειο, τωρα εγω ερχομενος απο ελλαδα σκεφτομουν σιγα μην ερχονται στην ωρα τους .

                        Φτανω λοιπον στην σταση για το πρωτο λεωφορειο και ηθελε κανα 10 λεπτο να ερθει μετα απο λιγο βλεπω οτι ηρθε και μαλιστα στην αναγραφομενη ωρα, α! Ωραια ως εδω, μπαινοντας μεσα, σου ανοιγει μονο την μπροστινη πορτα για να μπορει να ελεγξει της καρτες και τα εισιτηρια, εγω δεν ειχα εισιτηριο οποτε του ειπα που θελω να παω πληρωσα και μου εκδωσε το εισιτηριο μου. Το λεωφορειο ηταν νεας τεχνολογιας καθαρο και μεσα ειχε πανελ που εβλεπες ποια ειναι η επομενη σταση, αφου εφτασα στην επομενη πολη και κατεβηκα να παρω το επομενο λεωφορειο, εννοειται οτι και το επομενο ηρθε ακριβως στην ωρα του και παρατηρησα στη διαρκεια της διαδρομης οτι αν το λεωφορειο εφτανε σε καποια σταση 2 με 3 λεπτα πιο νωρις περιμενε ο οδηγος να φυγει ακριβως στην ωρα που επρεπε, φτανοντας στο τερμα πηγα να παρω το τρενακι απο το gummersbach για Κολωνια, εαν τα λεωφορεια ερχονται στην ωρα τους τα τρενα να δεις!! Και εχει σημασια αυτο που το λεω ,γιατι για να παω Κολωνια εχει μια γραμμη και ενα τρενο αλλα οταν γυρνας απο το κεντρικο σταθμο τρενων της Κολωνιας, απο την ιδια γραμμη ανα 3 με πεντε λεπτα περναει και διαφορετικο τρενο οποτε εχει σημασια να εισαι ακριβως στην ωρα και στη γραμμη που εβγαλες εισιτηριο γιατι εγω στο γυρισμο πηγα να μπερδευτω μεσα σε ενα 5 λεπτο απο την ιδια γραμμη περασαν 3 τρενα και εννοειται το τρενο που επρεπε να παρω ηταν ακριβως στο λεπτο που εγραφε το εισητηριο. Αφου ηρθε και το τρενο που περιμενα η διαδρομη μεχρι Κολωνια ηταν περιπου μια ωρα, το τρενο μου φανηκε καπος αργο, αλλα τουλαχιστον αξιζε γιατι η διαδρομη ηταν πολυ ομορφη.

                        Συνεχιζεται...

                        Comment


                          #27
                          εντυπωσιακο ε? αυτα ειναι τα ωραια της χωρας αυτης
                          καλως ηρθες σε εναν αλλο πλανητη...

                          Comment


                            #28
                            Καλημέρα nikospp,

                            Σε ευχαριστούμε για την ανταπόκριση σου! Να είσαι καλά εσύ και όλη η οικογένεια. Απλά να τονίσω κάποια πραγματάκια:

                            - Απο 01.08.2013 όλα τα παιδιά έχουν (νομικά) μια θέση σε παιδικό.

                            - Για τις τιμές και τα τρόφιμα δεν είναι μόνο να συγκρίνεις πόσο ακριβός κάνει αλλά και την αγοραστική δύναμη του καταναλωτή. Στην Ελλάδα έχουν πιο υψηλή τιμή σε βασικά αγαθά με πολύ χαμηλότερο εισόδημα. Όταν το μέσο ειδόσημα του κάθε Γερμανού είναι μετά απο 10 χρόνια εργασίας 63.000€ (μεικτά) καταλαβαίνεις την αγοραστική του δύναμη. Αρκετά πιο ακριβά απο την Ελλάδα είναι κάποια κρέατα π.χ Μοσχαράκι - kalb που αντί για αυτό μαθαίνεις να τρώς Βόδι (όπως ο κιμάς στα Burger) που έχει κανονική τιμή. Τα λαχανικά ναι είναι σχετικά ακριβά στα super αλλά μπορείς να πάς στο μανάβη (συνήθως Τούρκος) και να βρείς πολύ καλή ποιότητα, φρέσκα πράγματα αλλά και Ελληνικά προιόντα (λάδι, φέτα, γιαούρτι κτλ.)

                            - Για τις μεταφορές. Όπως γράφεις εξαρτάται απο την απόσταση που έχεις να καλύψεις και πόσο σε βολεύει η συγκοινωνία. Αν το χρησιμοποιείς κάθε μέρα θα βγάλεις μηνιαία κάρτα που η τιμή της είναι αναλόγος την περιοχή αλλά περίπου 50€-70€ και έχεις απεριόριστες μετακινήσεις. Την κάρτα δεν χρειάζεται να την ανανεώνεις κάθε μήνα απλά τραβάνε τα χρήματα απο τον τραπεζικό λογαριασμό κάθε αρχή του μήνα. Εδώ κάτι άλλο. Μην σας αγχώνει αυτό με τον τραπεζικό λογαριασμό όλα τα πατριωτάκια. Έτσι λειτουργεί το σύστημα εδώ, εδώ και πολλά χρόνια και δεν υπάρχει φόβος να γίνει κάποια στραβή. Κάθε μήνα έρχεται στο σπίτι εκαθαριστικό και βλέπεις τις κινήσεις του λογαριασμούυ αν δεν θέλεις να τα βλέπεις απο το internet.

                            - Σπίτια όπως το είπες είναι ΘΕΜΑ και θέλει πολύ ψάξιμο όπως και στο να βρείς κάπου με λογική τιμή. Κοιτάμε στατιστικά ποια περιοχή έχει τα περισσότερα άδεια σπίτια δηλ. που έχουμε περισσότερες πιθανότητες να βρούμε, ποια είναι η τιμή ανα τ.μ. Είναι λογικό αν είμαι εργάτης και παίρνω καθαρά 1200-1300€ δεν πάω σε περιοχές που βλέπω ότι τα σπίτια δεν πέφτουν κάτω απο €500. Αλλά αν δουλεύουν 2 άνθρωποι μέσα στο ίδιο σπίτι εργάτες το σύνολο κάνει πάνω απο 2300€ καθαρά οπότε εκεί ζείς μια χαρά. Υπάρχουν βέβαια και οι άνθρωποι που κερδίζουν 2500-3000€ ο καθένας τον μήνα οπότε αυτοί δεν έχουν κανένα πρόβλημα να νοικιάζουν σπίτι με €1000 και βάλε. Υπάρχουν λύσεις αλλά θέλει ψάξιμο.

                            nikospp συνέχισε περιμένουμε την ανταπόκριση σου....
                            It’s simple. When someone does something nice for you, you pay it forward and do an act of kindness for someone else.

                            Comment


                              #29
                              Νικο σε ευχαριστουμε που μας διηγησες την δικια σου εμπειρια και για τον χρονο σου. Η περιγραφη σου ειναι υπεροχη και πραγματικα με ταξιδεψε μαζι σου στις στιγμες σου. Δεν μπορω να περιμενω να φυγω απο ελλαδα..

                              Συνεχισε την καλη περιγραφη σου και δινε ακομα πιο πολλες λεπτομεριες αν θελεις. Δεν μας κουραζεις καθολου, αντιθετως!

                              Σπυρος
                              You Can Have Whatever You Like...

                              Comment


                                #30
                                Kosofos για ακομα μια φορα εχεις απολυτο δικιο στα γραφομενα σου απλα για τα κρεατα αυτο που εκανα εγω ειναι το εξης : αν δεις στα ντονεραδικα η στα τουρκικα μαγαζια στο κρεοπωλειο απο πισω αν παρατηρησεις εχουν συνηθως μια ταμπελιτσα που αναγραφουν απο ποιο σφαγειο ειναι τα κρεατα, αμα παρεις το ονομα και το γκουγκλαρεις βρισκεις την διευθυνση απο το σφαγειο..ε!! μια βολτιτσα μετα απο εκει και εχει τιμες τουλαχιστον 30 εως 50% πιο κατω. πχ το μοσχαρακι που το πουλαει το τουρκικο μαγαζι οταν εχει πχ 12 ευρω το κιλο εγω παω στο σφαγειο και το αγοραζω με 5,50 το κιλο

                                Παιδια να ειστε καλα για τα καλα σας λογια ευχομαι σε ολους πραγματικα να ερθουν τα πραγματα στη ζωη σας,οπως τα θελετε.

                                Comment

                                Working...
                                X