Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Νοέμβριο του 12 ήρθα, χωρίς να μιλάω λέξη Γερμανικά. Σε 6 μήνες ήμουν σε ικανοποιητικό επίπεδο ώστε να κάνω μια ειδική τρίμηνη εκπαίδευση. Στον 1,5 χρόνο βρήκα ακόμη καλύτερη δουλειά και με όσους και να μίλησα δεν υπήρχε η παραμικρή ένδειξη ότι υπήρχε πρόβλημα που δεν είχα γερμανικό πτυχίο.

    Comment


      Με πόσα χρόνια προϋπηρεσία αν επιτρέπεται;

      Comment


        Το 12 είχα 15 χρόνια ως μηχανικός, τα 10 τελευταία στον σιδηρόδρομο.

        Comment


          Απ ότι καταλαβαίνω είχες χρόνια προϋπηρεσία και βρήκες μια δουλειά στο δημόσιο σιδηροδρομικό δίκτυο της Γερμανίας όπου έχουν ελλείψεις σε κάποιες πιο εξειδικευμένους τομείς. Οφείλω να πω πως το δημόσιο στην Γερμανία λειτουργεί σαν επιχείρηση ανεξάρτητη εκτός από τις απεργίες που γίνονται κάθε χρόνο. Εξαρτάται αυτό με την αναγνώριση πτυχίων είναι κάπως θολό το πράγμα. Αναγνώριση πτυχίου συνήθως δεν θέλουν στα αγγλικά κράτη, τους ενδιαφέρει μόνο η προϋπηρεσία στην Γερμανία γενικότερα θέλουν αναγνώριση πτυχίων. Στο λένε εξ αρχής κάποιοι.

          Comment


            Δεν μπήκα στην Deutschebahn, λειτουργεί το ίδιο χάλια, σε κάποιες περιπτώσεις και χειρότερα, με τον ΟΣΕ, όσο απίστευτο και αν ακούγεται αυτό, και δεν με ενδιαφέρει να μπλέξω σε τέτοιο μπάχαλο. Σε ιδιωτική εταιρεία δουλεύω. Απλά χρειάστηκα να κάνω επιπλέον μια τρίμηνη εκπαίδευση που χρειαζόταν έγκριση της Bahn, και δεν είχα κανένα πρόβλημα με το πτυχίο μου. Το έχω μάλιστα με απλή μετάφραση από Ελληνικό μεταφραστικό, χωρίς σφραγίδα Χάγης, και παρόλα αυτά δεν υπήρχε το παραμικρό πρόβλημα, όπως πρόβλημα δεν είχα και στις ιδιωτικές εταιρείας που πήγα για συνέντευξη. Κανείς δεν ζήτησε τίποτα περισσότερο, ούτε κάν αναγνώριση του πτυχίου μου από Γερμανικό φορέα. Ούτε και πιστοποιητικό γλωσσομάθειας μου ζήτησε κανείς. Όταν έδωσα τις εξετάσεις στην Bahn είχα μόλις 6 μήνες που μάθαινα τη γλώσσα και απλά δήλωσα ότι μιλάω Γερμανικά. Όπως είπα θέλει ψάξιμο. Όσο πιο εξειδικευμένος ο τομέας τόσο πιο εύκολα βρίσκει κανείς δουλειά και ίσως υπάρχει και χαλαρότητα στα χαρτιά που πρέπει να παρουσιάσεις. Για μένα δεν ισχύει πάντως σε καμία περίπτωση ότι η Γερμανία είναι η χώρα του εργάτη. Το αντίθετο μάλιστα. Είναι η ιδανική ίσως χώρα για τον εξιδεικευμένο πτυχιούχο.

            Comment


              Η σφραγίδα της Χάγης είναι μια απάτη και τζάμπα τα λεφτά, οι άνθρωποι θέλουν αναγνωρισμένο γερμανικό πτυχίο που σου δίνει την δυνατότητα για ακαδημαϊκή και επαγγελματική αποκατάσταση, αυτό και τίποτα άλλο, σε οποιαδήποτε χώρα και να μεταναστεύσει κάποιος χρειάζονται επίσημη κρατική αναγνώριση και αυτό όχι πάντα εξαρτάται σε ποια χώρα πχ Αγγλία όχι και τόσο. Πιστοποιητικό γλωσσομάθειας εφόσον τα καταφέρνεις με την γλώσσα γιατί να σου ζητήσουν; Άλλωστε αυτή είναι μια εξιδεικευμένη δουλειά δεν χρειάζεται καθόλου έρχεται με τον χρόνο.

              Διαφωνώ απόλυτα σχετικά με το ότι ο πτυχιούχος θα έρθει εδώ και θα έχει προοπτικές ή αλλιώς θα έχει προοπτικές αρκεί να περάσει μέσα από πολλά στάδια, εύκολο δεν είναι. Θυμάμαι τα ίδια μου έλεγε και ένας γείτονας όταν ο γιος του έφυγε για Γερμανία και έμενε σε συγγενείς. Το παιδί είχε σπουδάσει πληροφορική και μόλις είχε τελειώσει την σχολή, αγγλικά ήξερε και είχε πάνω από 6 μήνες που έψαχνε και δεν μπορούσε να βρει απολύτως τίποτα. Και όχι μόνο έχω αρκετά παραδείγματα και γνωστούς που δεν βρίσκουν και όχι μόνο Έλληνες ακόμη και σε ξένα φόρουμ αν μπεις και διαβάσεις σχετικά με το πόσο εύκολα είναι να βρει κάποιος εργασία πάνω στον τομέα του κι όμως είναι δύσκολα.

              Το θέμα είναι αν θέλει κάποιος να έρθει Γερμανία να κάνει μια προϋπηρεσία για κανά χρόνο οπουδήποτε στον κόσμο που μπορεί να μην παίρνει φράγκο αρκεί να έχει την εμπειρία και μετά να μπορεί να επιλέξει χώρα. Νομίζω λίγο πιο εύκολα θα ήταν αν πήγαινε κάποιος για κανά χρόνο Αγγλία και μετά να έκανε την αλλαγή σε Γερμανία.

              Comment


                Εδώ θα συμφωνήσω. Η προϋπηρεσία παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Ξέρω κι εγώ περιπτώσεις συναδέλφων με ελάχιστη ή καθόλου προϋπηρεσία που δυσκολεύτηκαν πολύ να βρουν κάτι, αν και στο τέλος τα κατάφεραν. Σίγουρα αν κάποιος έρθει εδώ με την ανάγκη να βρει από την πρώτη μέρα δουλειά και δεν έχει εμπειρία, θα δυσκολευτεί. Θέλει υπομονή και πολύ ψάξιμο. Απλά πρέπει να είναι κάποιος ανοιχτόμυαλος και να ψάξει και τομείς που δεν είχε ίσως φανταστεί. Στην περίπτωση πχ του πολιτικού μηχανικού, οι περισσότεροι φαντάζομαι έρχονται ψάχνοντας είτε για μελετητικά γραφεία είτε για κατασκευαστικές με οικοδομικό αντικείμενο. Εκεί όμως κινούνται και οι Γερμανοί, οπότε δεν είναι εύκολο. Στον σιδηρόδρομο όμως, το πεδίο είναι ανοιχτό και υπάρχει έλλειψη εκατοντάδων, για να μην πω χιλιάδων, μηχανικών! Και φυσικά όσο πιο εξειδικευμένο το αντικείμενο, τόσο υψηλότερος είναι και ο μισθός.

                Comment


                  Αααχ αυτός ο Καναδας, μια απο τα ίδια.

                  Comment


                    Χρήσιμα όσα λές και έυχομαι να βοηθήσουν και άλλους που αναζητούν εργασία στην γερμανία ώστε να μήν έχουμε προβλήματα.

                    Comment


                      Νίκο απο μέρες παρακολουθώ το σαιτ και σήμερα αποφάσισα να κάνω εγγραφή. Έτσι αφού γράφτηκα αποφάσισα να διαβάσω μερικά απο τα θέματα και τυχαία έπεσα στο δικό σου . Στην πρώτη σελίδα... Μπορώ να σου πω σίγουρα πως έχεις μεγάλο ταλέντο στο να διηγείσαι την ιστορία σου.

                      Δεν θέλω να σου κάνω κομπλιμέντο αλλά σε θεωρώ πολύ πετυχημένο στη ζωή. Σε θαυμάζω για την δύναμη σου αλλά και την υπομονή σου.Ποτέ ξανά δεν έχω διαβάσει θέμα σε φόρουμ 27 σελίδων. Σήμερα 10.11.16 αφιέρωσα όλο μου το βράδυ στο να διαβάσω όλα σου τα πόστ απο την αρχή μέχρι το τέλος. Συγκινήθηκα αλλά και εκνευρίστηκα αρκετές φορές αλλά απο τα πρώτα σου κιόλας ποστ μπόρεσα να δώ οτι θα πετύχεις γιατί φαίνεται οτι έχεις μεγάλη δύναμη ψυχής. Το θέμα αυτό και τα πόστ σου μπορώ να πώ οτι με κράτησαν πιο καθηλωμένο και απο την πιο ωραία ταινία που έχω δεί σε σινεμά (γιατί βιβλία δεν έχω μπορέσει ποτέ να διαβάσω μέχρι τώρα).

                      Για ακόμα μια φορά σε ευχαριστώ για την ανταπόκριση σου. Εύχομαι να είσαι καλά και να έχεις ένα λαμπρό μέλλον εσύ και η οικογένεια σου κάτι για το οποίο είμαι πολύ σίγουρος. Όλη αυτή σου η προσπάθεια και το θέμα που έφτιαξες με βοήθησαν να βιώσω μέρος των δυσκολιών που αντιμετώπισες και γενικά τη δυσκολία της μετανάστευσης.

                      Σε ευχαριστώ και πάλι!

                      Comment


                        Καλησπέρα σε όλους.

                        Εχθές έπεσα πάνω στο forum ψάχνοντας γενικότερα πληροφορίες για κάποιο θέμα για τη Γερμανία. Βασικά αυτό ήταν το δεύτερο θέμα που έπεσα και εννοείται ότι διάβασα όλα τα σχολια.

                        Νίκο συγχαρητήρια για όλα.
                        Κατ αρχάς για το θάρρος σου να φύγεις από εδώ με καλοκαιρινή άδεια και να μείνεις εκεί μόνιμα, αφού βέβαια πέρασες ότι πέρασες.
                        Για την ικανότητα σου σαν άνθρωπος - μυαλό ασχέτως πτυχίων, εξειδίκευσης, εμπειρίας κλπ.
                        Η ικανότητα είναι κάτι διαφορετικό από τα τυπικά προσόντα ή hard skills κατά το κοινώς λεγόμενο.
                        Και τέλος για το ταλέντο σου στο γράψιμο. Αυτό που με καθήλωσε και 'μένα αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια από όταν γράφτηκαν τα μηνύματα, είναι η αμεσότητα, ο ρεαλισμός, και γενικά ήσουν to the point χωρίς σάλτσες και περιττά σχόλια. Νομίζω ότι όσοι το διάβαζαν τότε αισθάνονταν ακριβώς σαν να έχουν πάει οι ίδιοι και τί θα αντιμετώπιζαν.
                        Και τέλος συγχαρητήρια για την ειλικρίνειά σου να γράψεις πραγματικά ότι πέρναγες χωρίς καμία σκοπιμότητα.

                        Νίκο ελπίζω να συνεχίζουν να σου πηγαίνουν όλα καλά.

                        Comment

                        Working...
                        X