Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σαν σήμερα 1 χρόνος Γερμανία. Η δική μου εμπειρία..

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Φτανοντας στο κεντρικο σταθμο με το που κατεβαινεις κοσμος πολυ κοσμος και ειδικα κατω απο τον σταθμο εχει στηθει ολοκληρο πανηγυρι απο μαγαζια, βγαινοντας βρισκεσαι ακριβως διπλα απο τον καθεδρικο ναο Ντομ, ειναι πραγματικα τεραστιος και διπλα του νιωθεις πολυ μικρος, εγω κατηφορησα προς τα κατω σε μια κεντρικη οδο με ολο εμπορικα καταστηματα! Κοσμος, πολυ κοσμος και να σκεφτεις οτι ηταν και καθημερινη, οσο και αν περπατησα κανα 30 λεπτο προς τα κατω εβλεπα μαγαζια και εμπορικα καταστηματα, μετα γυρνοντας πηγα απο την λεγομενη παλια πολη εκει εχει πολλα εστιατορια και μπυραριες , μετα βγηκα προς τον ποταμο Ρηνο απο εκει βλεπεις την αερογεφυρα που περνανε τα τρενα. Εμενα προσωπικα μου αρεσει η Κολωνια, κατεβαινω συχνα, αν εισαι απο Αθηνα σκεψου οτι η Ερμου ειναι μια σταλια μπροστα στην αγορα της Κολωνιας.

    Ειναι πολυ μεγαλη πολη, πολυ ωραιο ειναι το κεντρο της πολης, υπαρχει και ενα πολυ ομορφο παρκο απο την απεναντι πλευρα του Ρηνου που συνδεεται με τελεφερικ που λειτουργει την ανοιξη και το καλοκαιρι μονο, το προτεινω ανεπιφυλακτα για βολτα, οπως προτεινω και τον πανεμορφο ζωολογικο κηπο που εχει η Κολωνια, το αγαπημενο μου σημειο ειναι εκει που εχει τους ελεφαντες, γενικοτερα εχει παρα πολλα πραγματα να δεις και πολλα αξιολογα μουσεια τωρα αν αρχισω να γραφω η λιστα δεν θα τελειωσει...ειναι πανεμορφη πολη !! εγω συνηθως φευγω βραδακι οποτε κατεβαινω και οποτε περναω πανω απο την γεφυρα για να παω προς τον αυτοκινητοδρομο 4 φευγοντας, αυτοματως μειωνω ταχυτητα για να δω την πολη και τον ναο φωτισμενο απο μακρυα η θεα ειναι υπεροχη!!
    Για βολτα και για ψωνια ειναι οτι καλυτερο η Κολωνια, τωρα αν θες την γνωμη μου που ειναι καλυτερα γιατι με ρωτανε συχνα ,μεσα σε μεγαλη πολη η πιο εξω σε καποιο χωριο, προσωπικα μετα απο καιρο εδω και ερχομενος απο Αθηνα μπορω να πω οτι στην αρχη δυσκολευτικα λιγο να συνηθισω σε χωριο που μενω τωρα, μετα απο καιρο ομως πιστευω πως το καλυτερο ειναι να μενεις λιγο πιο εξω απο μεγαλη πολη σε χωριο και οποτε θες να μπορεις να πηγαινεις στην πολη σε λιγη ωρα, το καθενα εχει την δικη του χαρη και τις δικες του ευκολιες και δυσκολιες. Αλλα αμα συνηθισεις σε χωριο δεν νομιζω οτι θα μπορεις να πας ευκολα μετα σε μεγαλη πολη. Αφου εκανα την βολτιτσα μου ,πηρα τον δρομο της επιστροφης, η πλακα ειναι οτι το κεντρο της πολης ειναι τεραστιο και απ'οπου και να περασεις ολο και καπου θα ακουσεις καποια παρεα ελληνων.

    Η δευτερη μερα ειχε φτασει στο τελος της, ειχα μπει ηδη στο κλιμα και οπως λεω στα καλυτερα συνηθιζεις ευκολα. Το απογευματακι ειχε συναντηση με τους φιλους , ερχοταν και σαββατοκυριακο και θα ηταν καλη ευκαιρια να παω να δω και καποια αλλη πολη.
    Σε γενικες γραμμες τον τροπο ζωης και την καθημερινοτητα τα αντιλαμβανεσαι απο το πρωτο λεπτο που ερχεσαι εδω και απλα επιβεβαιωνεις ολα οσα εχεις διαβασει για την Γερμανια. Η αποφαση για μεταναστευση ειχε παρθει εδω και καιρο και αφου το μερος μου αρεσε κιολας, τι καλυτερο σκεφτομουνα, οποτε αυτο που αρχισε να με “τρωει” ηταν το θεμα δουλειας.
    Σε γενικες γραμμες απ'οτι ειχα καταλαβει οι πολεις και τα χωρια χωριζονται :στο κεντρο της πολης οπου ειναι ολα τα μαγαζια τα εστιατορια, μπυραριες και τα εμπορικα καταστηματα, που συνηθως ειναι πανω σε πεζοδρομο και στην βιομηχανικη ζωνη της πολης οπου βρισκονται τα εργοστασια. Περιεργως στο μερος που ειμαι εγω καθε χωριο σχεδον εχει και τα εργοστασια του, αυτο απο την αρχη μου φανηκε καλο γιατι εδω εχει παρα μα παρα πολλα εργοστασια οποτε θεωρουσα οτι καποιος μπορει να αποκατασταθει επαγγελματικα γρηγορα τουλαχιστον για να μπορεσει να κανει μια αρχη και να βρει κατι αργοτερα πανω σε αυτο που ενδιαφερει τον καθενα.

    Το σαββατοκυριακο περασε χαλαρα και την κυριακη εκανα μια βολτιτσα απο Dortmund, δεν μου πολυ αρεσε, μπορει να φταιει οτι δεν ειχα και το χρονο να ψαξω που να παω μιας και η βολτα για εκει ηταν αποφαση τελευταιας στιγμης μαζι με τους φιλους μου, ισως να φταιει κιολας και οτι ηταν κυριακη και ολα τα μαγαζια ηταν κλειστα. Γενικοτερα θα προσπαθουσα στο χρονικο διαστημα που μου ειχε απομεινει να γυρισω οσες περισσοτερες περιοχες μπορουσα.
    Βραδυ κυριακης και η μονη σκεψη που τριγυριζε ολη μερα στο μυαλο μου ηταν το θεμα δουλειας ισως να ηταν και ο λογος που δεν ειχα και πολυ καλη διαθεση στην βολτα που εκανα, οσο περναγε ο χρονος αν και μολις τρεις μερες εκει αρχισε να μου αρεσει παρα πολυ το μερος και ο τροπος ζωης εδω περα. Οσο περισσοτερο μου αρεσε ,αλλο τοσο αυξανοταν και η επιθυμια μου στο να ερθω εδω, οσο μεγαλωνε η επιθυμια μου σιγα σιγα προβληματιζομουν και αγχωνομουν γιατι μπορει να ειχα ερθει σαν τουριστας εδω για δεκα μερες ομως δεν επαψα στιγμη να βαζω τον εαυτο μου ενα εξαμηνο πιο μετα που θα ερχομουν για μονιμη εγκατασταση εδω. Και για να μπορεσω να ζησω ολα αυτα που μου αρεσαν τοσο πολυ, τι εμενε??? μια δουλεια. Το αλφα και το ωμεγα για ολα αυτα.

    Θα ξημερωνε δευτερα και στο προγραμμα που ειχα αρχικα ηταν να παω βολτα στο Dusseldorf η σκεψη ομως για το θεμα δουλειας δεν ελεγε να ξεκολλησει απο το κεφαλι μου ,οποτε παιρνω την αποφαση αντι να κανω την βολτιτσα μου σαν τουριστας να παρω την τσαντουλα με τα βιογραφικα μου και να παω να ψαξω για δουλεια γιατι οσο ωραιο και να ειναι το μερος αν δω οτι απο δουλειες δεν γινεται τιποτα ,τζαμπα χανω των χρονο μου.
    Τα προβληματα που ειχα ηταν τρια. Ενα και πιο βασικο στα Γερμανικα δεν μπορουσα να επικοινωνισω δευτερον ναι μεν ειχα μεταφρασει το βιογραφικο μου στα γερμανικα αλλα δεν ειχα ουτε καποια διευθυνση ουτε καποιο τηλεφωνο γερμανικο, και τριτον ειχα πολυ λιγο χρονο στην διαθεση μου.
    Για το πρωτο προβλημα δεν μπορουσα να κανω κατι, σε μια μερα γλωσσα δεν μαθαινεις για το δευτερο πηρα τον φιλο μου τηλ, και τον ρωτησα τι θα μπορουσα να κανω με το θεμα διευθυνσης και τηλεφωνου, για το τηλεφωνο μου ειπε οτι μπορει να μου δανεισει το δικο του για οσο διαστημα θα ημουν εκει και για διευθυνση μου ειπε να βαλω την δικια του και εαν στειλουν καποιο γραμμα αφου θα εχω φυγει μου το στελνει. Για το τριτο προβλημα η λυση ηταν μια, τρεχατε ποδαρακια μου. Και αφου λυση για τα προβληματα μερικως βρηκαμε, με ρωταει και απο που θα ξεκινησεις??? Ξερω γω του λεω, το πρωι που θα φυγεις εσυ για δουλεια θα με παρεις μαζι, θα με αφησεις εκει που δουλευεις ουτως η αλλιως εργοστασιο ειναι ,και ειναι σε βιομηχανικη ζωνη οποτε και θα παω σε οτι υπαρχει εκει τριγυρω, μετα λεωφορειο και σε οποια περιοχη βρισκω ,μεχρι να επιστρεψω πορτα πορτα θα παω σε οσες περισσοτερες δουλειες μπορεσω.

    Ξημερωμα Δευτερας, πρωτη μερα αναζητησης εργασιας και η γνωριμια μου με τον Κυριο τυροπιτα.......

    Συνεχιζεται...

    Comment


      #32
      Νομίζω όλοι περιμενουμε με αγωνια την συνεχεια της ιστοριας σου..
      Wir werden über die Runden kommen!

      Comment


        #33
        Ξημερωμα Δευτερας και σημερα ειχε πρωινο ξυπνημα, ο φιλος μου πιανει δουλεια 7 ωρα, η ωρα ειναι 6 15 και περιμενω στο δρομο να περασει να με παρει. Το κρυο αν και αρχες Αυγουστου τσιμπαει, ευτυχως ειχα παρει και ενα ελαφρυ μπουφανακι μαζι μου ¨με ειχε προειδοποιησει ο φιλος¨. Το πρωι μπορει να εχει 10 με 12 βαθμους και το μεσημερι 30 μπορει και ενδιαμεσα να βρεξει και κανα δυο φορες!! εδω ειναι νορμαλ ολα αυτα με τον καιρο. Περα απο την καλη μου διαθεση εννοειται ειχα παρει μαζι και την τσαντουλα μου με τα βιογραφικα μου, ενα χαρτη με τα δρομολογια των γυρω περιοχων και λιγο αγχος που μου περισσευε..
        Το φιλαρακι εφτασε και αφου ειπαμε τις καλημερες μου ειπε οτι θα με αφησει σε ενα μαγαζι που πουλαει καφεδες και διαφορα για πρωινο μου λεει α! Τυροπιτας του λεω εγω, πες το και ετσι μου λεει, μονο που δεν θα βρεις με τιποτα τυροπιτα εδω μου απανταει. Συμπληρωνει οτι ο τυροπιτας τυχαινει να ειναι και ελληνας, ελα ρε του λεω πατριωτης!! Ναι αλλα δεν τον πολυγουσταρω, γιατι ειναι ολο στην κλαψα μου λεει και γι'αυτο και δεν πολυπαταω. Ετσι και αλλιως εγω ηθελα καπου να μεινω για καμμια ωριτσα, μην παω σε καμμια εταιρεια πρωι πρωι σαν των βρυκολακα και εγω.

        Αφου φτασαμε με το καλο ο φιλος πηρε τον δρομο του και εγω πηγα προς τον τυροπιτα, να σου πω την αληθεια περιμενα να δω κανα μαγαζι αλλα συναντω μια καντινα. Αφου τους καλημερισα τους ανθρωπους ηταν αυτος και η γυναικα του, πηρα καφεδακι και κρουασανακι , πιασαμε την κουβεντα.
        Αφου ειπαμε τα τυπικα απο που ειμαι, απο που ειναι κτλπ η πρωτη ερωτηση τους ηταν χαρακτηριστικη. Με ρωτησαν αν ηρθα να μεινω και εαν ξερω γερμανικα, τους ειπα πως ηρθα για μονιμη εγκατασταση και απο γερμανικα παρα πολυ λιγα αλλα με περισσια ορεξη για δουλεια, μετα εγω αρχισα να τους λεω ποσο ενθουσιασμενος ειμαι με το μερος και με ολα γενικα, πω!! τι ηθελα και το λεγα??? πεσανε και οι δυο με μια φωνη να με φανε. Τι λες?? και εσυ δεν ξερεις.. εσυ εισαι τοσο λιγο εδω και σου φαινονται ολα ωραια.. ρωτα και μας , και τι? ηρθες και δεν ξερεις γερμανικα??? αδικος κοπος, ξεχνα το. θα δεις.. θα δεις.. κτλπ “την παλευουνε” σκεφτηκα μεσα μου μαλλον ειχε δικιο ο φιλος μου..
        Αφου αντιληφθηκα τι παιζει, ημουν υποχωρητικος ουτως η αλλως αδικος κοπος αυτα τα μυαλα δεν αλλαζουν και δεν ειχα και ορεξη να χαλασω την δικη μου διαθεση, αλλαζω κουβεντα τσιμπαω και ενα δευτερο κρουασανακι (ηταν μικρο το πρωτο οχι οτι τρωω πολυ!!) Και συζηταγαμε για διαφορα περιμενοντας να περασει η ωρα, και αφου σε οτι σχεδον λεγαμε ειχε μια κλαψα και μια μουρμουρα οτι δουλευει πολλες ωρες και οτι ειναι ολη μερα στους δρομους, ειπε την λεξη κλειδι για εμενα ( σκεφτομαι αυτος αφου εχει καντινα παει και αραζει την καντινα του εκει που περναει πολυ κοσμος και ξεκιναει απο πολυ νωρις το πρωι για τον κοσμο και τα αμαξια που πανε προς τα εργοστασια ) οποτε και τον ρωταω: οπου πας και καθεσαι με την καντινα ειναι οπως εδω; λιγο πριν την βιομηχανικη ζωνη των εργοστασιων τον ρωταω, ναι μου απανταει. Τελεια του λεω, ρε πατριωτη μπορει να μην γνωριζομαστε αλλα εσυ τοσο κοσμο ξερεις και συναναστρεφεσαι καθε μερα να σου αφησω μερικα βιογραφικα να τα προωθησεις πουθενα μπας και βρεθει τιποτα. Δεν τον ειδα και πολυ δεκτικο ουτε να χαρηκε με την ιδεα μου, οκ σκεφτομαι ασε να το παμε αλλιως. Δεν μου λες που να παω που εχει πολλα εργοστασια τον ρωταω. Ε τι να σου λεω τωρα ειναι πολυ μακρια εκει που παω εγω, δεν ξερεις απο κει κατω μου απανταει. (τζιφος οι προσπαθειες) καλα οκ του λεω παρε εστω ενα που εχει το τηλ μου πανω μπας λεω μπας και ακουσεις για καμμια δουλεια και βρεθει τιποτα ρε πατριωτη. Οκ μου λεει, του το δινω και αφου πηρα αλλο ενα κρουασανακι για μετα μηπως με πιασει καμια πεινα την εκανα με ελαφρα..

        Κατηφορησα σιγα σιγα προς τα εργοστασια της περιοχης ειχα αλλωστε καμποση ωρα ακομα μπροστα μου, μιας και εφυγα πιο νωρις απο οτι υπολογιζα απο τον κυριο Τυροπιτα!!, η διαδρομη ιδια εικονα οπως παντου αυτη την εποχη μες στο πρασινο, και αφου διεσχιζα ενα μεγαλο δρομο μεχρι να φτασω αυτο που μου εκανε εντυπωση ηταν πως ακριβως διπλα μου υπηρχε ακομα ποδηλατοδρομος, καλα ακομα και εδω σκεφτομουνα γιατι ημουνα καμποσα χιλιομετρα εξω απο το κεντρο του χωριου φτανοντας στο τελος του δρομου ειχε μια διασταυρωση οπου πηγαινες ειτε δεξια σε καποιο αλλο χωριο ειτε αριστερα προς τα εργοστασια.
        Πηγαινοντας αριστερα ειχε μια πινακιδα με ενα χαρτη που εδειχνε που παει ο δρομος και ποιες φιρμες ειναι στην περιοχη αυτη. Τσακ!! εννοειται φωτογραφια, αν δεν εβρισκα καποιον, να τις εχω για κανα ε μαιλ σκεφτηκα. Αυτο που ειχα στο μυαλο μου απο οταν ημουν στην Ελλαδα κιολας ηταν οτι θα παω σε καποιο μαγαζι σε καποιο εργοστασιο οπουδηποτε, τελος παντων και θα προσπαθησω με καθε τροπο να τους δειξω οτι θελω να δουλεψω εχω αναγκη να δουλεψω και οτι αξιζω να μου δωθει εστω μια ευκαιρια. Βεβαια αυτο που καπακι με προβληματιζε ηταν χωρις γλωσσα πως θα τα κανω ολα αυτα, ειναι και ο λογος του αγχους που υποσυνειδητα παντα με συντροφευε.

        Απο το χαρτη, οπως εβλεπα η πρωτη δεξια φιρμα ηταν και η φιρμα που δουλευε ο φιλος μου εννεοιται και την προσπερναω γιατι χωρις την εγκριση του δεν θα εκανα κινηση ποτε να παω ,ασε που δεν ηθελα κιολας γιατι δεν ηξερα πως θα αντιδρουσε, η δευτερη απο δεξια ηταν ενα εργοστασιο με ηλεκτρικα ειδη ,μια πιο πανω με πλαστικα ,αλλη μια κατι με μεταλλα αν καταλαβα καλα ,αλλη μια με πλακες πεζοδρομιου και δυο τρεις αλλες που ουτε που καταλαβα τι ηταν με κατι λεξεις που ουτε το λεξικο μου “τσεπης” δεν τις ειχε. Η δευτερη δεξια σκεφτηκα ειναι οτι πρεπει για μενα εργοστασιο με ηλεκτρικα ειδη...

        Λιγα λογια για μενα απο τα 14 μου βγηκα στην αγορα εργασιας με διαφορες δουλειες, κηπουρος, βενζιναδικα, πλυντηριο αυτοκινητων, γκαρσον, μπαρμαν εως και σε θερμοκηπιο ειχα δουλεψει, ολα αυτα παραλληλα με το σχολειο και εννοειται σαββατοκυριακο και αργιες δεν ηξερα τι σημαινουν ολα αυτα μεχρι τα 20 μου μετα επιασα δουλεια σε μια εταιρεια υπολογιστων (τεχνικος υπολογιστων εχω τελειωσει) σαν πωλητης τον πρωτο χρονο και μετα για αλλα 4 χρονια υπευθυνος τεχνικου τμηματος – καταστηματος, με το κλειδι στο χερι που λενε, και οταν μετα απο τεσσερα χρονια αρχισα να βλεπω τα σκουρα του κλαδου και να μαζευω καμια 30ρια βιογραφικα ημερησιως απο παιδια με πολυ υψηλοτερη μορφωση απο μενα και το αφεντικουλη μου τοτε να μου λεει να τους παιρνω τηλ και να τους λεω να ερθουν για δουλεια με 600 ευρουδακια την εκανα με ελαφρα και μπηκα σε μια φαρμακοβιομηχανια, αρχικα ηθελαν ενα ανθρωπο να τα παει καλα με υπολογιστες και νεες τεχνολογιες γιατι ηταν σε φαση αναπτυξης οποτε ετσι και μπηκα .Αργοτερα αφου τα πηγαινα μια χαρα, εκπαιδευτηκα στο να φτιαχνω φαρμακα απο αυτοματοποιημενα συστηματα μεσω υπολογιστων, μετα και χωρις υπολογιστες .Αργοτερα υποστηριζα νεες πτερυγες και γενικα ειχα γινει λιγο απο ολα και ακριβως στο σημειο που θα επαιρνα την χρηματικη επιβραβευση της προσπαθειας για ολα τα χρονια δουλειάς ηρθε η κριση που ζουμε σημερα ολοι μας, προσωπικα δεν εχω παραπονο γιατι οι ανθρωποι δεν μου εκαναν καμμια μειωση μισθου ουτως η αλλως ο βασικος λογος που εφυγα ειναι για να εχει ενα καλυτερο μελλον το παιδακι μου .

        Και τωρα???? Τωρα βρισκομαι εξω απο μια καγκελοπορτα ενος εργοστασιου με ηλεκτρικα ειδη, με ενα κομπο πραγματικα στο στομαχι και πιστεψε με δεν ειναι απο τα πολλα κρουασαν, στην ζωη μου εχω μαθει να μην σκυβω το κεφαλι και προσωπικα ηταν απο τις στιγμες που ενιωθα ντροπη. Τι να παω να τους πω τωρα?
        Εδω πραγματικα ειμαι εξω απο τα νερα μου που λεμε, γιατι στην χωρα μου πηγαινωντας σε μια δουλεια σε μια συνεντευξη τους μιλας και εποικοινωνεις μαζι τους, λες:θελω αυτα και ξερω να κανω αυτα και αυτα, σου λενε θελουμε αυτα και αυτα, στα ισα και σταρατα, εδω ομως??
        Καποιος που τα εχει χασει ολα η που δεν εχει να χασει τιποτα του ειναι πιο ευκολο πιστευω να τα κανει ολα αυτα, καποιος που πιστευωντας οτι εχει βαλει την ζωη του σε μια ταξη?? αξιζει να τα ρισκαρει ολα για να κανει μια νεα αρχη απο το μηδεν ξανα?? και να εισαι μονος παει στο καλο, το να παρεις στο λαιμο σου την οικογενεια σου και να φερεις αποκλειστικα την ευθυνη εσυ?? και αν κατι δεν παει καλα?? τι γινεται??
        Ξεκολλαω και σκεφτομαι πως οταν καποιος θελει κατι παρα πολυ η κανει το παν για να τα καταφερει η συνομωτουν ολα για να γινει αυτο που θελει!!!
        Αφηνω πισω μου ολες τις αρνητικες σκεψεις και τους ενδοιασμους μου γιατι πολυ απλα σκεφτομαι η Ελλαδα ειναι ενα καραβι που βουλιαζει σιγα σιγα ή την κανεις οσο πιο γρηγορα μπορεις η καθεσαι να υποστεις ολες τις συνεπειες και αν αποφασισω να εγκαταλειψω το καραβι τελευταια στιγμη ξερω οτι τοτε θα ειναι πολυ πιο δυσκολα γιατι θα εχω και την δινη να με τραβαει και τοτε δεν θα ξερω πραγματικα αν θα γλυτωσω.
        Παιρνω βαθια ανασα λοιπον και χτυπαω το κουδουνι τους......

        Συνεχιζεται...

        Comment


          #34
          Άψογη αφήγηση φίλε

          εννοείτε ότι αναμένουμε τη συνέχεια το συντομότερο δυνατό

          Comment


            #35
            περιμενω κι εγω την συνεχεια... αν και δεν θα με εξεπλητε να μας πεις οτι τελικα εμαθες την γλωσσα και εγινες συγγραφεας! χαχαχα πολυ γλαφυρη και αρτια περιγραφη. λες και περπατουσα μαζι σου στο μονοπατι ενιωθα

            Comment


              #36
              Εξαιρετικη αφηγηση.. Αλλα πανω απ ολα με συγκινησε ιδιαιτερα το θαρρος και το κουραγιο σου..
              Επειδη ανεβαινω και λγω επανω σε λιγο καιρο ευχομαι να εχω το μισο απο το θαρρος που εδειξες εσυ..
              Περιμενω και γω πλεον την συνεχεια...

              Comment


                #37
                αχ nikospp αυτο ακριβως εγραψα σε ενα αλλο ποστ, γιατην ελλαδα που βουλιαζει, πιστευω και εγω πως οταν δεν εχεις κατι αλλο να χασεις πεφτεις στα βαθια με την μια! και οταν θελεις κατι παραπολυ, πολυ σωστα ειπες ολο το συμπαν συνομωτει υπερ σου!!! Ο Τυροπιτας ομως μορφη!!! ολα δυσκολα αλλα αυτοι μενουν εδω, και εμας μας ελεγαν τι τα θελετε χαλια η γερμανια, αλλα οταν τους ρωταγαμε αφου ειναι τοσο χαλια, ο κοσμος,η ζωη εδω γενικα εσεις γιατι μενετε και δεν γυρνατε πισω στον παραδεισο οπως μας ονομαζαν την ελλαδα...και η απαντηση απαπαπα καλε εμεις εχουμε μαθει εδω τωρα, δεν μπορουμε!!!
                ΕΕΕ τοτε βρε πατριωτες αφηστε μας και εμας να μαθουμε και βλεπουμε μετα!!!πιστευεις οτι το βιογραφικο που του αφησες θα επιασε τοπο πουθενα η θα το πεταξε??? αναμενουμε την συνεχεια!!!

                Comment


                  #38
                  Είμαι κι εγώ εδώ και διαβάζω ανελλιπώς! Πολύ ωραία ιστορία&αφήγηση όντως!! Μακάρι να τα καταφέρουμε όλοι να κάνουμε το όνειρό μας πραγματικότητα σαν εσένα!!! Γράψτο σε βιβλίο...
                  Το Τρίπτυχο Της Επιτυχίας: Υπομονή & Επιμονή & Ηθικόν Ακμαιότατον!!!(*_-).\,,/

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by nikospp View Post
                    .........................
                    .........................

                    Παιρνω βαθια ανασα λοιπον και χτυπαω το κουδουνι τους......

                    Συνεχιζεται...
                    Έλα τώρα...μην μας κρατήσεις πολύ σε αγωνία....

                    (να πάω για ύπνο ή θα γράψεις σήμερα συνέχεια??)

                    Comment


                      #40
                      ολα τα λεφτα η περιγραφη σου....μας εχεις καθηλωσει!Εχουν δικιο οσοι σου λενε ,για το συγγραφικο σου ταλεντο.Συμφωνω απολυτα!Δεν ξερω τι πρεπει να γραψεις πρωτα, βιβλιο ή σεναριο....παντως τα "επεισοδια", τα κοβεις στο καλυτερο....!!!
                      Περιμενω ανυπομονοντας για το επομενο!

                      Comment


                        #41
                        Πανω στο καλυτερο το εκοψες! Τετοια αγωνια για την συνεχεια σου ουτε για το επομενο επεισοδειο του game of thrones..
                        You Can Have Whatever You Like...

                        Comment


                          #42
                          Δεν εχω διαβασει ολη την ιστορια σου, θα συνεχισω την αναγνωση το απογευμα. Θα επικεντρωθώ στο σοκ που έπαθες με τη γλώσσα στο αεροπλάνο. Με έκανες και γέλασα γιατι μου θυμίζεις εμένα Πριν ερθω Νορβηγία διαβαζα τη γλώσσα σχεδόν 1 χρόνο. Κανονες γραμματικής κλπ... Φτανοντας Νορβηγία φυσικά δε καταλαβαινα γρι!!! Ειπα κι εγω "Αμαν!! Δεν καταλαβαινω τιποτα" Στο μετρό εχω γινει ωτακουστρια, ακομα και σημερα που έχουν περάσει 4 μήνες. Και ακόμα να τους καταλάβω. Εβαζα θυμαμαι τηλεοραση και ραδιοφωνο για να συνηθισω την προφορά τους και μπας και πιασω καμια λέξη. Θυμαμαι πως κοιμομουν με τα ακουστικα στο αφτι....
                          Ειχα την τυχη να μπω σε ενα προγραμμα διδασκαλιας γλωσσας. Ετσι το ονομαζουν αλλα μη φανταστεις οτι ειναι καθαρα γραμματικη. Τριχες. Εχει κανα 2 φορες την εβδομαδα ενοτητες με γραμματικη αλλα βασικα πραμματα.Επιπεδο Α1. Γιατι στα λεω ολα αυτα; Γιατι πηγαινοντας καθε μερα στο μαθημα, αρχισα να μιλαω κουτσα στραβα Νορβηγικα με τους συμαθητες μου. Ακουω τη δασκαλα καθε μερα να μιλαει και την καταλαβαινω. Εκει που νομιζα οτι δεν καταλαβαινω λέξη ξαφνικα... το θαυμα. Βεβαια στο μετρο εξακολουθω να μη καταλαβαινω τις συζητησεις τους.... Τωρα εχω αρχισει και καταλαβαινω τι λενε στις ειδησεις.... απο εκει που ακουγα ενα ενιαιο ακαταλαβιστικο πραμμα τωρα μπορω και ξεχωριζω λεξεις. Και πιανω το ρημα το ουσιαστικο το επιθετο κλπ.... Ακουω ραδιοφωνο και καταλαβαινω τι λενε....

                          Θελει τριβή... διαβασμα και να ακους συνεχεια. Και να κανεις γνωριμιες με ντοπιους ωστε να αρχισεις να μιλας.... Οκ στην αρχη θα εισαι me tarzan you Jane.... αλλά δε πειραζει....

                          Μη μασας

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by afrodite View Post
                            Δεν εχω διαβασει ολη την ιστορια σου, θα συνεχισω την αναγνωση το απογευμα. Θα επικεντρωθώ στο σοκ που έπαθες με τη γλώσσα στο αεροπλάνο. Με έκανες και γέλασα γιατι μου θυμίζεις εμένα Πριν ερθω Νορβηγία διαβαζα τη γλώσσα σχεδόν 1 χρόνο. Κανονες γραμματικής κλπ... Φτανοντας Νορβηγία φυσικά δε καταλαβαινα γρι!!! Ειπα κι εγω "Αμαν!! Δεν καταλαβαινω τιποτα" Στο μετρό εχω γινει ωτακουστρια, ακομα και σημερα που έχουν περάσει 4 μήνες. Και ακόμα να τους καταλάβω. Εβαζα θυμαμαι τηλεοραση και ραδιοφωνο για να συνηθισω την προφορά τους και μπας και πιασω καμια λέξη. Θυμαμαι πως κοιμομουν με τα ακουστικα στο αφτι....
                            Ειχα την τυχη να μπω σε ενα προγραμμα διδασκαλιας γλωσσας. Ετσι το ονομαζουν αλλα μη φανταστεις οτι ειναι καθαρα γραμματικη. Τριχες. Εχει κανα 2 φορες την εβδομαδα ενοτητες με γραμματικη αλλα βασικα πραμματα.Επιπεδο Α1. Γιατι στα λεω ολα αυτα; Γιατι πηγαινοντας καθε μερα στο μαθημα, αρχισα να μιλαω κουτσα στραβα Νορβηγικα με τους συμαθητες μου. Ακουω τη δασκαλα καθε μερα να μιλαει και την καταλαβαινω. Εκει που νομιζα οτι δεν καταλαβαινω λέξη ξαφνικα... το θαυμα. Βεβαια στο μετρο εξακολουθω να μη καταλαβαινω τις συζητησεις τους.... Τωρα εχω αρχισει και καταλαβαινω τι λενε στις ειδησεις.... απο εκει που ακουγα ενα ενιαιο ακαταλαβιστικο πραμμα τωρα μπορω και ξεχωριζω λεξεις. Και πιανω το ρημα το ουσιαστικο το επιθετο κλπ.... Ακουω ραδιοφωνο και καταλαβαινω τι λενε....

                            Θελει τριβή... διαβασμα και να ακους συνεχεια. Και να κανεις γνωριμιες με ντοπιους ωστε να αρχισεις να μιλας.... Οκ στην αρχη θα εισαι me tarzan you Jane.... αλλά δε πειραζει....

                            Μη μασας
                            Παιδιά για καλή εξοικοίωση με τη γλώσσα, πάρτε ένα λογοτεχνικό βιβλίο.

                            Λίγο-λίγο κάθε μεσημέρι-βραδάκι στο τρένο, κλπ

                            κάνει θαύματα

                            Βέβαια πριν από αυτό, πρέπει να έχεις κάνει λίγα βασικά από λεξιλόγιο, γραμματική και να έχεις εξοικοιωθεί λίγο έστω με την ανάγνωση ώστε να είσαι σε ένα επίπεδο που να καταλαβαίνεις τουλάχιστον το 15-20 % των προτάσεων (των μικρών και απλών) ή να ξέρεις το 10 % των συνηθισμένων λέξεων (βασικά άρθρα, προθέσεις, ρήματα κάνω, έχω, είμαι, αριθμοί, μέρες εβδομάδας, κλπ)

                            Μετά από το 20 %, το βιβλίο είναι ικανό με τη βοήθεια και ενός λεξικού να σε πετάξει σε λίγες εβδομάδες στο 50 %.
                            Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι μαθαίνεις πολλές λέξεις μόνος σου μέσα από το νόημα των προτάσεων. Επισης μαθαίνεις πολύ καλά πως δουλεύουν οι χρόνοι, οι κλίσεις, οι βασικές καταλήξεις, τα σύνθετα, κλπ

                            Κάντε το και θα με θυμηθείτε....

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by archer100 View Post
                              Παιδιά για καλή εξοικοίωση με τη γλώσσα, πάρτε ένα λογοτεχνικό βιβλίο.

                              Λίγο-λίγο κάθε μεσημέρι-βραδάκι στο τρένο, κλπ

                              κάνει θαύματα

                              Βέβαια πριν από αυτό, πρέπει να έχεις κάνει λίγα βασικά από λεξιλόγιο, γραμματική και να έχεις εξοικοιωθεί λίγο έστω με την ανάγνωση ώστε να είσαι σε ένα επίπεδο που να καταλαβαίνεις τουλάχιστον το 15-20 % των προτάσεων (των μικρών και απλών) ή να ξέρεις το 10 % των συνηθισμένων λέξεων (βασικά άρθρα, προθέσεις, ρήματα κάνω, έχω, είμαι, αριθμοί, μέρες εβδομάδας, κλπ)

                              Μετά από το 20 %, το βιβλίο είναι ικανό με τη βοήθεια και ενός λεξικού να σε πετάξει σε λίγες εβδομάδες στο 50 %.
                              Το μεγάλο πλεονέκτημα είναι ότι μαθαίνεις πολλές λέξεις μόνος σου μέσα από το νόημα των προτάσεων. Επισης μαθαίνεις πολύ καλά πως δουλεύουν οι χρόνοι, οι κλίσεις, οι βασικές καταλήξεις, τα σύνθετα, κλπ

                              Κάντε το και θα με θυμηθείτε....
                              Συμφωνώ απολύτως !!!
                              "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                              Comment


                                #45
                                Η καθημερινή τριβή με την γλώσσα είναι το βασικότερο για μένα. και η ιδέα του βιβλίου ή της εφημερίδας λειτουργεί πραγματικά. Μαθαίνεις και πως χρησιμοποιούνται οι προθέσεις, οι χρόνοι, η παθητική φωνή κ.λ.π.

                                Εγώ έχω την τηλεόραση στο σπίτι και παίζει και κάθε μέρα που περνάει καταλαβαίνω όλο και περισσότερα.

                                Ακόμα και το πρόγραμμα του λεωφορείου στην στάση και τις διαφημιστικές ταμπέλες καταλαβαίνω πλέον! χαχαχαχα

                                Comment

                                Working...
                                X