Announcement

Collapse
No announcement yet.

Οδηγοί φορτηγών

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μπορω να δουλεψω με το ελληνικο διπλωμα στην Αγγλία αν βρω δουλεια σε φορτηγο, και ταυτοχρονα να το αλλάξω σε Αγγλικό ? δηλ. μήπως δινουν καπιο εγγραφο οπως εδω στην Ελλαδα, προσορινο για να εργαστεί καπιος μεχρι να παρει το Αγγλικο διπλωμα?

    Γενικά προσλαμβανουν υποψήφιο με Ελληνικο διπλωμα ή πανε κατευθίαν στον επόμενο?

    Comment


      Originally posted by kimjon View Post
      Μπορω να δουλεψω με το ελληνικο διπλωμα στην Αγγλία αν βρω δουλεια σε φορτηγο, και ταυτοχρονα να το αλλάξω σε Αγγλικό ? δηλ. μήπως δινουν καπιο εγγραφο οπως εδω στην Ελλαδα, προσορινο για να εργαστεί καπιος μεχρι να παρει το Αγγλικο διπλωμα?

      Γενικά προσλαμβανουν υποψήφιο με Ελληνικο διπλωμα ή πανε κατευθίαν στον επόμενο?
      Κάνε τον κόπο και διαβασέ τα.
      Τα έχουμε γράψει πάρα πολλές φορές.
      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

      Comment


        Originally posted by kuli View Post
        Αγαπητέ tigeogr καλωσήρθες.
        Εάν ο σκοπός σου είναι να δουλέψεις ως επαγγελματίας οδηγός και να ζήσεις από αυτό το επάγγελμα, πρέπει να ακολουθήσεις τη συγκεκριμένη διαδικασία που εφαρμόζεται στην Αγγλία και να αποδεσμευτείς από τα χαρτιά που σχετίζονται με τις ελληνικές πρακτικές και πατέντες καθώς και με πειράματα τύπου ευρωπαικής νομοθεσίας και οδηγίας. ΄Ετσι θα αποκτήσεις όλα τα δικαιώματα που σου παρέχει ο νόμος χωρίς να βρίσκεσαι αντιμέτωπος με απρόσμενες ειδοποιήσεις του ταχογράφου ενώ οδηγάς ή με γράμματα που θα σου έρχονται στο σπίτι σχετικά με τα έγγραφά σου.
        1. ΄Αλλαξε το δίπλωμά σου με αγγλικό. Είναι ο μόνος τρόπος για να πιάσεις δουλειά σε οποιαδήποτε εταιρεία ή εργοδότη ή πρακτορείο. Αίτηση για δίπλωμα θα βρεις στα ταχυδρομεία. Είναι δικαίωμά σου να αλλάξεις το δίπλωμά σου αυτομάτως με την είσοδό σου στη χώρα εφόσον ήρθες από χώρα της ΕΕ για να μείνεις μόνιμα. Στην ημερομηνία που σε ρωτάει πότε ήρθες στην Αγγλία βάλε την ημερομηνία που ήρθες. ΄Ετσι είσαι νόμιμος και δεν χρειάζεται να τηλεφωνάς άλλο στο DVLA. Τη διαδικασία την εξηγεί μέσα στην αίτηση (θα χρειαστεί να στείλεις και το ελληνικό δίπλωμα μαζί και δε μπορείς να το ξαναπάρεις πίσω και επίσης να περάσεις γιατρό).
        2. ΄Αλλαξε την κάρτα του ταχογράφου σου με αγγλική (αφού λάβεις το δίπλωμα). Αίτηση θα κατεβάσεις από το διαδίκτυο. Να ξέρεις ότι δικαιούσαι να κατέχεις μόνο μία κάρτα ταχογράφου δηλ. την ελληνική θα την επιστρέψεις στο DVLA αφού λάβεις την αγγλική. Εφόσον η κάρτα που έχεις είναι στα ελληνικά, να εύχεσε να έχει δηλωθεί από το ελληνικό υπουργείο στο TACHONET με τα σωστά στοιχεία (το όνομά σου όπως είναι στο διαβατήριο). Εάν δεν έχει συμβεί αυτό, θα έχεις μεγάλη καθυστέρηση και θα χρειαστεί να πάρεις πολλά τηλέφωνα. TACHONET είναι το διευρωπαικό σύστημα ελέγχου καρτών όπου πρόσβαση έχουν μόνο οι κρατικές υπηρεσίες της ΕΕ. Επίσης εφόσον έχεις προβληματική κάρτα πρέπει να το δηλώσεις και δεν μπορείς να οδηγήσεις πάνω από 15 ημέρες χωρίς αυτήν (ενοείται ότι θα την κουβαλάς πάνω σου).
        3. Κάνε αίτηση για χορήγηση counterpart (συνοδευτικό έγγραφο διπλώματος), αφού λάβεις το δίπλωμα Αίτηση θα βρεις στο διαδίκτυο. Χρειάζεται διεύθηνση από σπίτι όχι ΡΟΒ. Χωρίς αυτό κινδυνεύεις με την πρώτη παράβαση να σε στείλουν στο δικαστήριο και να σου αφαιρέσουν το δίπλωμα για αρκετούς μήνες, ενώ σε αντίθετη περίπτωση θα σου χρέωναν τους πόντους, το πρόστιμο και θα εφευγες.
        4. Γενικά. Συμπλήρωσε τις αιτήσεις με μεγάλη προσοχή και ηρεμία. Κάθε λάθος ή έλειψη που θα έχουν οι αιτήσεις σου θα σου κοστίσει επί πλέον χρόνο γιατί το DVLA θα σου στείλει γράμμα ζητώντας εξηγήσεις. Γι αυτό έλεγξε ξανά και ξανά τις αιτήσεις σου να συμφωνούν τα στοιχεία σου οι ημερομηνίες και οι αριθμοί των εγγράφων σου. Είναι προτιμότερο να χάσεις 2 - 3 μέρες παρά 2 -3 εβδομάδες. Τις επιταγές για το δίπλωμα και την ψηφιακή κάρτα (το counterpart είναι δωρεάν) να τις συμπληρώσεις και από πίσω με τα στοιχεία σου, ημερ. γέννησης, ποσό, υπογραφή. Για ID στείλε την ταυτότητά σου (τη δέχεται το DVLA) γιατί η όλη διαδικασία θα πάρει 2 με 3 μήνες και το διαβατήριο θα σου χρειαστεί. ΄Οπου σου ζητάει ημερομηνία που ήρθες στη χώρα για να ζήσεις βάλε την ίδια που έβαλες παραπάνω. Βγάλε φωτοτυπίες ότι έστειλες γιατί θα σου χρειαστεί (έγγραφα, αιτήσεις, επιταγές) και στείλε τα γράμματα συστημμένα (στο DVLA αλλά σε διαφορετικό ταχυδρομικό κώδικα) κρατώντας τις αποδείξεις αφού σημειώσεις από πίσω τι είναι η καθεμιά.
        Να έχεις αυτοπεποίθηση και μη ασχολείσε με θεωρίες περί ανέμων και υδάτων για τα χαρτιά σου.
        Καλή επιτυχία
        You will no longer need the paper counterpart of your licence from 8 June 2015.

        Comment


          και με το ελληνικο δουλευεις για 1 χρονο απλα ειναι πιο δυσκολο να σε προσλαβουν

          Comment


            Εμένα πάντως δεν με προσέλαβε ΚΑΝΕΙΣ με Ελληνικο δίπλωμα. Έχω Γ+Ε στο ελληνικό ή class 1 για το αγγλικό. υπάρχρει πρόβλημα με τις ασφαλιστικές εταιρίες μου είπαν. Πρέπει να αλλαξεις το δίπλωμά σου σε αγγλικό και να έχεις το counterpart (CPC Card), το οποίο είναι το Π.Ε.Ι. αλλά σε κάρτα όπως το δίπλωμα. Η κάρτα του ταχογράφου δεν πειράζει αν είναι η ελληνική. Έγω με την ελληνική δουλέυω. Όλα όσα γράφω μπορείτε να τα βρείτε στην ιστοσελίδα https://www.gov.uk/government/organi...censing-agency ή στο τηλέφωνο 03007906801. Για το counterpart (PCP Card) είναι άλλη υπηρεσία και λέγετε D.V.S.A. Για πληροφορίες ή μέσω internet https://www.gov.uk/government/organi...andards-agency ή στο τηλέφωνο 03002001122. Προσοχή όταν συμπληρώνετε τις όποιες φόρμες χρειαστεί να συμπληρώσετε. Κάθε λάθος σημένει 2-3 εβδομάδες καθυστέριση. Όταν συμπληρώνετε την D2 φόρμα για την αλλαγή του διπλώματός σας, μην ξεχάσετε να γράψετε ότι έχεται τον κωδικό 95 (95 code) και ότι επιθυμήτε cpc card.

            Καλή τύχη...

            Comment


              Χαιρετω την παρεα.θελω να ρωτησω το εξης
              σε ποιες χωρες Δανια-Αυστρια-Αγγλια υπαρχει μεγαλυτερη ζητηση για οδηγους φορτηγων και που αμοιβεται καλυτερα καποιος?εχω ολα τα διπλωματα + ADR κ ψηφιακο ταχογραφο.γνωση αγγλικων σε επιπεδο συνενοησης 27 ετων.

              Comment


                αποφασισα να γυρισω πισω στην Ελλαδα, ξερει κανεις αν μπορω να ξαναλαξω το διπλωμα σε Ελληνικο? το ειχα ελληνικο το εκανα αγγλικο και τωρα θελω να το ξανακανω ελληνικο !! γινεται η εχω προβλημα?

                Comment


                  Teris για πιο λογο φευγεις απο UΚ?
                  Originally posted by Teris View Post
                  αποφασισα να γυρισω πισω στην Ελλαδα, ξερει κανεις αν μπορω να ξαναλαξω το διπλωμα σε Ελληνικο? το ειχα ελληνικο το εκανα αγγλικο και τωρα θελω να το ξανακανω ελληνικο !! γινεται η εχω προβλημα?

                  Comment


                    το σκεφτομαι να φυγω αμα βρω δουλεια στην ελλαδα γιατι εδω μονο επιβιωση κανεις δεν βγαζεις λεφτα και εισαι παντα σα ξενος! στην ελλαδα εχω σιτι εχω φιλους αμα βρω μια δουλιτσα πιστευω ειναι καλυτερα

                    Comment


                      απ

                      Originally posted by paravatis View Post
                      Καλημέρα σε όλους.Μετα από 2 χρόνια Γερμανία είμαι 5 μήνες στην Μεγάλη Βρετανία και δουλεύω σαν οδηγός φορτηγού.Τα λεφτά είναι παρά πολύ καλά και υπάρχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ ζήτηση.Βασικη προϋπόθεση η γλώσσα.Αν υπάρχουν συνάδελφοι που ενδιαφέρονται ευχαρίστως να δώσω πληροφορίες και να απαντήσω σε οποίες απορίες.
                      καλημερα θελω πληροφοριες ειμαι οδηγος εξωτερικου και θελω να ερθω

                      Comment


                        αν μπορεις δωσε μου καποιες πληροφοριες τι νακανω ευχαριστω

                        Comment


                          Originally posted by Teris View Post
                          το σκεφτομαι να φυγω αμα βρω δουλεια στην ελλαδα γιατι εδω μονο επιβιωση κανεις δεν βγαζεις λεφτα και εισαι παντα σα ξενος! στην ελλαδα εχω σιτι εχω φιλους αμα βρω μια δουλιτσα πιστευω ειναι καλυτερα
                          POSO DIKIO EXEIS RE FILE !! DAKRISA PRAGMATIKA!KALI TYXH FILE !

                          Comment


                            Originally posted by Teris View Post
                            το σκεφτομαι να φυγω αμα βρω δουλεια στην ελλαδα γιατι εδω μονο επιβιωση κανεις δεν βγαζεις λεφτα και εισαι παντα σα ξενος! στην ελλαδα εχω σιτι εχω φιλους αμα βρω μια δουλιτσα πιστευω ειναι καλυτερα
                            τα βλεπεις επιπολαια τα πραγματα.....εκτος αν εισαι 20-25 χωρις υποχρεωσεις...οπου φτερο και ανεμος....

                            απο τους 600,000 που εφυγαν ποσοι λες να εχουν ριξει μαυρη πετρα;;;;;; 10,000;;;; 20,000;;;;; 30,000;;;;;; ενα καραισκακη γεματο δηλαδη;;;;;

                            οι υπολοιποι 570,000 κουβαλαμε εναν μικρο οδυσεα μεσα μας...μας λειπει η πατριδα, ο αερας της, το χωμα της, τα στραβα της αν θελεις.....ομως με την φορολογια που ερχεται ελλαδα δεν θα αξιζει να δουλευεις πλεον....Συν του οτι οσοι εχουν συνταξιουχους γονεις θα πρεπει να τους βοηθανε..εκει θα καταληξουν τα παραματα...οποτε καλοι οι συναισθηματισμοι αλλα ζτην ζωη κανουμε αυτο που εχουμε αναγκη και οχι αυτο που πρεπει τις περισοτερες φορες...

                            αληθεια ηρθες με την εντυπωση οτι πλεον θα κανεις περιουσια ςεξω:;;;;; οτι θα σου περισευουν 1500 τον μηνα:;;;;

                            Comment


                              φιλε καλημερα μπορω να σε ρωτησω μερικες πληροφοριες για οδηγο ταξι φορτηγου η λεωφορειου στη σκωτια ?

                              Comment

                              Working...
                              X