Announcement

Collapse
No announcement yet.

Με αυτά και με αυτά βρέθηκα στη Γερμανία κι εγώ.....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Originally posted by georget View Post
    Παιδιά το τραγικό όταν ήρθαμε Γερμανία, είναι ότι ακούσαμε απο παλιούς εδώ Ελληνες το "ε τώρα ήρθατε Γερμανία θα μάθετε να δουλευεται" άνθρωποι που δουλευουν 5νθήμερο 8ωρο και εκμεταλέυονται τα πάντα, το λέγαν σε μας που στην Ελλάδα δουλευαμε 6-7 μέρες τη βδομάδα και 10-12ωρα. Απο Γερμανούς αυτό δεν το άκουσα και αυτό ήταν που με στεναχώρησε. Όντως υπάρχει μια ιδέα ότι μας χαρίζουν λευτά σε εμάς που είμαστε μόνο φραπέ αυτό είναι που προωωθήται απο τα κανάλια. αλλά απο Έλληνες μου ακουστηκε κάπως
    Μάλλον ενημερώνονται από μεγκάλα κανάλια!

    Ποιός μπορεί να ξεχάσει την είδηση που έπαιζαν όλοι οι μεγκάλοι πέρυσι, ότι και καλά είχε μπει μια αγγελία για εποχική συγκομιδή ροδακίνων (;) κάπου στη Βόρεια Ελλάδα, κι υποτίθεται ότι κανένας Έλληνας δεν ήθελε να πάει. Μάλιστα κάποια μεγκάλα ρεπορταζ άλφα βεληνεκούς είχαν πάει στις καφετέριες για να πιάσουν τον παλμό της νεολαίας!

    Comment


      #32
      Originally posted by miss espresso View Post
      Μάλλον ενημερώνονται από μεγκάλα κανάλια!

      Ποιός μπορεί να ξεχάσει την είδηση που έπαιζαν όλοι οι μεγκάλοι πέρυσι, ότι και καλά είχε μπει μια αγγελία για εποχική συγκομιδή ροδακίνων (;) κάπου στη Βόρεια Ελλάδα, κι υποτίθεται ότι κανένας Έλληνας δεν ήθελε να πάει. Μάλιστα κάποια μεγκάλα ρεπορταζ άλφα βεληνεκούς είχαν πάει στις καφετέριες για να πιάσουν τον παλμό της νεολαίας!
      Μόνο για τα ροδάκινα; Στο μεγκάλο κανάλι έλεγε η άλλη οτι οι Έλληνες δεν πάνε σε όλες τις δουλειές γιατί δεν έχει δει κανένα στα φανάρια να καθαρίζει τζάμια. Πάνε μόνο οι μετανάστες.

      Comment


        #33
        Παιδια αυτο για την τεμπελια των Ελληνων περα απο καποιες φυλλαδες δεν το αναπαραγει κανεις αλλος. Οι Ελληνες εδω δεν ηρθαμε περυσι, και στις φαμπρικες κι ολα τα σκατα Ελληνες, Ιταλοι, Γιουγκοσλαβοι και λοιποι Βαλκανιοι ηταν, οχι Γερμανοι. Ο μεσος Γερμανος που εργαζεται γνωριζει καλα ποιος ειναι ο Ελληνας. Ετυχε ο Διευθηντης μου να ειχε κολλητο φιλο Γερμανο σε εταιρια λογιστικης στην Αθηνα για 4 χρονια. Την εργατικοτητα και το αισθημα ευθυνης που ειχαν οι Ελληνες υπαλληλοι δεν το ειχε δει ποτε πριν ή εκτοτε στη Γερμανια. Καί στο φιναλε τι χολοσκατε τι λενε ή τι νομιζουν;; Εγω οταν ηρθα εδω πριν 2 μηνες νομισα πως θα εβρισκα anti-greek σημαιες, ειδησεις νυχθημερον να κραζουν την Ελλαδα κι αλλα τετοια. Να σας πω τι ειδα;; Μια απλη αναφορα στο εναν μηνα που ημουν εδω στην ανεργια, η οποια ανακοινωθηκε υψηλοτερη για το περασμενο 3μηνο. Χωρις υποτιμητικά σχολια,χωρις επικεφαλιδες και μουσικη υποκρουση το Carmina Burana. Τα δικα μας ΜΜΕ (μεσα μαζικης επιρροης) κανουν την τριχα τροιχια, και καλο ειναι να τα κλεισετε τα χαζοκουτια, να βαλετε καμμια δορυφορικη ή κατεβαστε τορρεντ αβερτα, γιατι εδω στη Γερμανια ειναι παρανομα τα τορρεντς παρεμπιπτοντως. Κι οποιος θελει να ενημερωθει ας διαβασει ή ας ακουσει και κανα ξενο καναλι, να δει τι γινεται στη γειτονια μας. Γιατι οταν εμεις βγαζαμε διακοποδανεια δεν ειχαμε ιδεα τι γινοταν απεναντι στην Τουρκια. Ποτε πηγε και ποτε εφυγε το ΔΝΤ δε πηραμε χαμπαρι. Κλαιγαμε για το χρηματιστηριο.

        Comment


          #34
          Originally posted by nk_christina View Post
          Μόνο για τα ροδάκινα; Στο μεγκάλο κανάλι έλεγε η άλλη οτι οι Έλληνες δεν πάνε σε όλες τις δουλειές γιατί δεν έχει δει κανένα στα φανάρια να καθαρίζει τζάμια. Πάνε μόνο οι μετανάστες.
          ΚΑΣΙΔΙΑΡΗΣ vs Πανέξυπνη δημοσιογράφος του ΣΚΑΙ.flv - YouTube

          Comment


            #35

            Comment


              #36
              The dumb and the dumber...

              Comment


                #37
                Ποιος θα καθαρίζει τα τζάμια στα φανάρια λέει

                Comment


                  #38
                  Νομίζετε ότι αναφέρομαι στα χαζοκούτια και τα μεγάλα κανάλια?Ούτε καν τα ανοίγω. Οι ίδιοι οι Έλληνες που ζουν στην Ελλάδα λένε τους συνανθρώπους τους τεμπέληδες . Από πού θες να αρχίσω? Παλιοί αμόρφωτοι εντελώς ελεύθεροι επαγγελματίες που ήταν πάντα αφεντικά και εκμεταλλεύονταν όποιον έβρισκαν μπροστά τους κατηγορούν τη δική μου γενιά ενώ οι ίδιοι ήταν μέσα στη διαφθορά. Όποιος από τους παλιούς βαριόταν να ανοίξει βιβλίο στη ζωή του έστω για να τελειώσει το λύκειο έχει βρει τώρα την αφορμή να αντιμετωπίζει ρατσιστικά όσους ξεσκιζόμασταν μια ζωή να σπουδάσουμε, για να καλύψει τα δικά του κόμπλεξ που τότε η εξίσου ηλίθια κοινωνία τον σνόμπαρε που δεν σπούδαζε. Γιατί για κόμπλεξ πρόκειται!Εμείς τί φταίμε? Αυτό είπα! Εμείς που ξεσκιζόμασταν μια ζωή και που δουλεύαμε για 600 ευρώ μετά όλη μέρα έχουμε βρεθεί να αποκαλούμαστε τεμπέληδες επειδή δεν αντέχουμε άλλο τον ιδιωτικό τομέα όταν άλλοι δεν έβγαλαν ούτε το λύκειο και όμως βρήκαν δουλειά χωρίς να κάψουν εγκέφαλο από το διάβασμα ή να κουραστουν καθόλου, γιατί ζούσαν τις χρυσές εποχές! Και δεν αποκαλείται αυτός τεμπέλης αλλά εμείς η νεολαία!Ακόμη και Έλληνες ομογενείς μας κατηγορούν εμάς τους υπόλοιπους που ζούμε εδώ, σας πληροφορώ! Μάλλον εσείς που ζείτε εκτός δεν τα ακούτε! Ξέρετε πόσοι έχουν ταυτιστεί με την Τρόικα αυτή τη στιγμή εδώ και λένε ότι μας άξιζε ότι πάθαμε? Αυτοί που τους άξιζε εν τω μεταξύ δεν έπαθαν τίποτα!! Εμείς οι νέοι τα πληρώνουμε, εμείς τα ακούμε! Δεν ξέρω ούτε έναν να είναι τεμπέλης από τους συνομηλίκους μου τουλάχιστον στην Αθήνα!Δεν μιλάω για το ρατσισμό των ξένων μόνο, λοιπόν αλλά για το ρατσισμό πολλών Ελλήνων απέναντι σε Έλληνες.Δυστυχώς υπάρχει! Για τους ξένους δεν έχω ακόμα άποψη γιατί δεν έχω πάει έξω ακόμα αλλά θα πάω. (όσο για τον Κασιδιάρη που ποστάρατε, θα σχολίαζα κάτι αλλά φοβάμαι μην πάρω ανάποδες, τον βλέπω και βγάζω σπυριά και εν πάση περιπτώσει εχει το ακαταλόγιστο....άλλος κομπλεξικός από κεί.......)

                  Comment


                    #39
                    Originally posted by annaoi View Post
                    Εμείς που ξεσκιζόμασταν μια ζωή και που δουλεύαμε για 600 ευρώ μετά όλη μέρα έχουμε βρεθεί να αποκαλούμαστε τεμπέληδες επειδή δεν αντέχουμε άλλο τον ιδιωτικό τομέα όταν άλλοι δεν έβγαλαν ούτε το λύκειο και όμως βρήκαν δουλειά χωρίς να κάψουν εγκέφαλο από το διάβασμα ή να κουραστουν καθόλου, γιατί ζούσαν τις χρυσές εποχές! Και δεν αποκαλείται αυτός τεμπέλης αλλά εμείς η νεολαία!
                    Προφανως δεν εισαι ουτε 25-26 ετων, θα σε συμβουλευα να μη κοιτας τοσο ατομιστικα τις καταστασεις. Αυτοι ο,τι καναν, το καναν, εμεις τι κανουμε; Επειδη πολλοι βολευτηκαν τι πρεπει να γινει; Να μην εχουμε καθολου εισοδημα και να ζουμε εις βαρος αλλων ή να εχουμε ενα μικρο και την οποια αξιοπρεπεια; Επειδη ειναι ολα μπ@υρδελ0 δε σημαινει πως θα σταυρωσουμε τα χερια. Κι οσο για τα 600€, δεν οδηγησε το δημοσιο εκει τον ιδιωτικο τομεα. Εκει πηγε επειδη ωριμασαν οι καταστασεις και βολεψε η συγκυρια. Στο δημοσιο δε δουλευει κανεις για 600€. Δεν αντεχεις αλλο τον ιδιωτικο τομεα; Τι σε κουρασε ακριβως; Σου εχω νεα, και στη Γερμανια να πας δυσκολα θα ειναι. Αν το μονο σου προβλημα ειναι πως ενω διαβασες σκληρα δεν εχεις τι αναλογη ανταμοιβη στην εργασια σου καλη ξενιτια! Βλεπεις πολυ επιφανειακα τα πραγματα. η ζωη δεν ειναι μονο ενας μισθος.

                    Comment


                      #40
                      annaoi είμαστε πολλοί εδώ μέσα που γράφουμε για τα στραβά των Ελλήνων, παλιών και νέων, εντός κι εκτός Ελλάδος. Θα ακούσεις με τη σειρά σου πολλές κατηγορίες μόνο και μόνο επειδή περιγράφεις πράγματα που είδες γι'αυτό προετοιμάσου! Φυσικά υπάρχει ρατσισμός ανάμεσα στους Έλληνες. Όπως και ζήλια, φθόνος, και κατινιά. αλλωστε γι'αυτό δεν έχουμε φτάσει σ'αυτά τα χάλια; Κουράγιο και μην μασάς!

                      Μόνο να χαρείς, αυτό το "νέος", "νέα", "νεολαία", που αναφέρεις, μην πέσεις κι εσύ στην παγίδα να περιορίσεις το πρόβλημα σε μία ηλικιακή κλίμακα! Πόσο μάλλον που πολλοί εδώ δεν είμαστε ούτε νέοι ούτε γέροι, παρά μάλλον νεαροί μεσήλικες

                      Πάντως μην υποτιμάτε τη δύναμη της τηλεόρασης, γιατί σκεφτείτε πόσο σπάνιο είναι κάποιος Έλληνας πάνω από 50 να χρησιμοποιεί το ίντερνετ για ενημέρωση (εδώ καλά-καλά πολλοί νομίζουν ότι ίντερνετ=facebook και μόνο). Μιλάμε για πολύ δυνατή προπαγάνδα.

                      Comment


                        #41
                        τα γηρατειά της νιότης και τα νιάτα των γηρατειών λοιπόν

                        Comment


                          #42
                          εννοείται ότι δεν είναι το μόνο μου πρόβλημα, απλά ανέφερα αυτό γιατί είναι ένα θέμα που ακόμα συζητιέται..φυσικά δε σταυρώνω τα χέρια..επίσης ξέρω ότι είναι δύσκολα παντού. Τυχαία πάντως έγραψα εδώ γιατί διάβαζα τη συζήτηση, δεν είμαι για Γερμανία, για αλλού είμαι. Τώρα το ατομιστικά δεν το κατάλαβα αλλά ναι το παίρνω προσωπικά γιατί έχω ακούσει πολλά από δικούς μου αγαπημένους ανθρώπους..και δεν το περίμενα..

                          Comment


                            #43
                            Να ξέρεις πως παντα ο καθένας το δικο σου προβλημα το εξετάζει απο τη δικη του σκοπιά. Ακομα και οι δικοί σου άνθρωποι. Οπου και να πας καλο κατευοδιο να εχεις και καλη σταδιοδρομία.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by milu View Post
                              τα γηρατειά της νιότης και τα νιάτα των γηρατειών λοιπόν
                              έτσι... έτσι...

                              Comment


                                #45
                                Την πρώτη μερα στη δουλεια με υποδέχτηκε με μια "καλημέρα" ενας μεσανατολιτης. Για Τούρκο τον πέρασα και δεν εδωσα σημασία. Καθε μερα το ιδιο "καλημέρα" στα ελληνικα. Τον ρώτησα και έμαθα πως ειναι Ιρακινος, εκανε ενα φεγγάρι στην Πάτρα περιμένοντας κι εκείνος το καράβι για Ιταλία. Δεν ξέρει πολλα ελληνικα: "γεια σου φίλο, τι κανεις, σε αγκαπώ" και παραδόξως το ρεφρεν του Σφακιανακη "μια ματιά σου μονο φτάνει"! Αυτος ειναι αρχηγός τροπον τινα, μιας ομάδας ομοεθνων του στο τμήμα του πλυντηρίου της εταιρίας. 2 εβδομαδες αργοτερα ερχεται ενας απο αυτούς να αλλάξει εναν διακόπτη. Με κοιτάζει και μου λεει "μιλάς ελληνικα;" Του απαντώ πως "Ελληνας ειμαι". Μιλώ μαζι του και μαθαίνω πως ηταν 12 χρονια στο Αιγάλεω σαν ελαιοχρωματιστης και τα τελευταια 3 εδω σαν λιγο απο ολα. "Μπράβο" σκέφτηκα, "αμα Ζοριστω εχω και μεταφραστες". Την περασμένη Πέμπτη καθως δούλευα σε ενα αυτοκίνητο ακουω πισω μου "Αδερφέ!". "Μπα" λεω, "η ιδέα μου". Επειδη εχω τοσο καιρο εκει που ακουω απο μια μάντρα με φορτηγά διπλα κάποιον να φωνάζει "Γιώργο" (το όνομα μου), εκει απέδωσα και τη φωνή. Η φωνή δυναμώσε και επανέλαβε. Ξανα παλι, και συμπληρώνει "αδερφέ, θα αργησεις;" Γυρναω και βλεπω εναν 3ο της ομάδας των Ιρακινων ο οποίος μιλάει άπταιστα Ελληνικα!!! Δε μπήκα στον κόπο να ρωτησω τι και πως, αλλα επιβαιβεωθηκα στην επιφύλαξη μου να μιλάω ελευθερα στο τηλεφωνο μπροστα σε 3α πρόσωπα που "υποτίθεται" ειναι ξένοι και δε γνωρίζουν ελληνικα. Κι αυτο καθότι στη Γλασκωβη γνώρισα Σκοτσεζο, με το κιλτ του στην εκκλησια καθε Κυριακή, καθηγητή φιλοσοφίας στο πανεπιστήμιο του Εδινβουργου ο οποίος γνώριζε και την αρχαία ελληνικη!! Απο τοτε κατάλαβα πως πρεπει να μετράς τα λόγια σου ειδικα οταν νομίζεις πως δε σε καταλαβαίνει κανεις.

                                Comment

                                Working...
                                X