Announcement

Collapse
No announcement yet.

Μετανάστευση για 5μελή οικογένεια στο Σικάγο....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Μετανάστευση για 5μελή οικογένεια στο Σικάγο....

    Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα....

    Είμαι η Μαριλένα και είμαι 35 ετών, ο σύζυγος είναι 40 ετών και έχουμε τρία παιδάκια 9 ετών, 6 ετών και 3 1/2 ετών. Τα πράγματα έχουν ζορίσει αρκετά και σκεφτόμαστε το ενδεχόμενο... να την κάνουμε μπας και... δώσουμε μέλλον στα παιδιά μας...

    Σίγουρα δεν είναι εύκολο, σίγουρα φοβάμαι και μόνο που το σκέφτομαι... αλλά... δεν πάει άλλο...

    Συζητάμε με έναν καλό φίλο που ζει εκεί μήπως και μπορέσουμε...

    Αρχικά θα με ενδιέφερε η άποψή σας γενικά αλλα και ότι ξέρετε για το Σικάγο θα ήταν χρήσιμο...

    Δεκτή κάθε ερώτηση...

    #2
    ολοι ξεκιναμε για αμερικη και καταλιγουμε στη γερμανια.περιεργο...

    Comment


      #3
      Καλημέρα, γιατί το λές αυτό ? Μήπως τελικά είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται να πας Αμερική ?

      Comment


        #4
        Originally posted by marilenakottaki View Post
        Καλημέρα, γιατί το λές αυτό ? Μήπως τελικά είναι τόσο δύσκολο όσο ακούγεται να πας Αμερική ?
        μαριλενα δωσε στο ποστ σου πληροφοριες οπως τι πτυχια εχετε,ποσα χρονια προυπηρεσιας εχετε,αν εχετε καποιον γονεα ή παππου αμερικανο πολιτη,ποιο οικονομικο περιθωριο εχετε για πιθανες σπουδες πχ ή/και την διαμονη στην αρχη.διαβασε τις περιπτωσεις που υπαρχουν για μεταναστευση στο σαιτ της πρεσβειας εδω:
        Μεταναστευτικές Βίζες | ΠΡΕΣΒΕΙΑ των Η.Π.Α. ΑΘΗΝΑ, ΕΛΛΑΔΑ
        και εδω:
        ΕΚΔΟΣΗ ΜΗ-ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΥΤΙΚΗΣ ΒΙΖΑΣ | ΠΡΕΣΒΕΙΑ των Η.Π.Α. ΑΘΗΝΑ, ΕΛΛΑΔΑ

        Comment


          #5
          Λοιπόν, ο σύζυγος έχει τελειώσει ηλεκτρονικός μεσω σχολής ΟΑΕΔ αλλά εργάζεται εδω και 14 χρόνια σαν μηχανικός υπολογιστών και συστημάτων κλπ (έχει κάνει και άλλες δουλειές βέβαια). Εγω είμαι δημοσιογράφος αλλά απο ΙΕΚ και έχω κάνει κι εγώ πολλές δουλειές και ως δημοσιογράφος αλλα και εντελώς άλλες άσχετες.

          Βασικά δεν θα σκεφτόμασταν αρχικά Αμερική αλλά κάτι πιο... κοντινό να το πω... αλλά εκεί υπάρχει ένας φίλος που μπορεί να μας προσφέρει εργασία (ακόμα το συζητάμε και δεν ξέρω να σας πω λεπτομέριες)....

          Δεν έχουμε γονέα ή άλλο συγγενή (μόνο έναν πρώτο ξάδελφο του άντρα μου αλλά... είναι η έσχατη λύση αααααν μπορέι να βοηθήσει κάπου).

          Οικονομικό περιθώριο δεν....

          Comment


            #6
            Originally posted by marilenakottaki View Post
            Λοιπόν, ο σύζυγος έχει τελειώσει ηλεκτρονικός μεσω σχολής ΟΑΕΔ αλλά εργάζεται εδω και 14 χρόνια σαν μηχανικός υπολογιστών και συστημάτων κλπ (έχει κάνει και άλλες δουλειές βέβαια). Εγω είμαι δημοσιογράφος αλλά απο ΙΕΚ και έχω κάνει κι εγώ πολλές δουλειές και ως δημοσιογράφος αλλα και εντελώς άλλες άσχετες.

            Βασικά δεν θα σκεφτόμασταν αρχικά Αμερική αλλά κάτι πιο... κοντινό να το πω... αλλά εκεί υπάρχει ένας φίλος που μπορεί να μας προσφέρει εργασία (ακόμα το συζητάμε και δεν ξέρω να σας πω λεπτομέριες)....

            Δεν έχουμε γονέα ή άλλο συγγενή (μόνο έναν πρώτο ξάδελφο του άντρα μου αλλά... είναι η έσχατη λύση αααααν μπορέι να βοηθήσει κάπου).

            Οικονομικό περιθώριο δεν....
            καταρχας πρεπει να κοιταξεις λιγο τα ποστ που υπαρχουνε ηδη και να κοιταξεις και το σαιτ της πρεσβειας.
            αν ο ξαδελφος μπορει να προσλαβει τον αντρα σου στο επαγγελμα του επανω κατι γινεται,αμα ειναι ασχετη δουλεια,πχ μαγειριο,ξεχνα το.
            αμα δεν εχετε καθολου λεφτα πώς θα πατε?5 ατομα τα αεροπορικα να βαλετε και 2-3 νοικια,χωρια τον εξοπλισμο και τα σχολεια που θαχετε να πληρωσετε απο την πρωτη κιολας μερα,,,πώς θα πατε?
            σου προτεινω να ξεκινησεις την οργανωση,πρωτα απο ολα επιλεγοντας τους πιθανους τροπους μεταναστευσης και δευτερον φυσικα να αποκτησεις το απαιτουμενο κομποδεμα. η αμερικη δεν ειναι ιταλια που βρισκεις εισητηρια με 20 ευρω!

            Comment


              #7
              Ο ξάδελφος όχι... δεν έχει καμία σχέση... ο φίλος μπορεί να προσφέρει εργασία...
              Μόνο δηλαδή στο αντικειμενό του γίνεται ?

              Όσο για τα χρήματα, εννοείται πως θα πρέπει να μαζέψουμε, αλλά τι εννοείς σχολεία να πληρώνουμε κλπ ? Δεν έχω ακόμα ιδέα για τα εκεί βασικά έξοδα και οτν τρόπο ζωής... (τα διαβάζω όλα λίγο λίγο). Εισητήρια απο ότι είδαμε το φθηνότερο είναι 280 ευρω ανα άτομο.

              Comment


                #8
                μαριλενα,σου συστηνω να διαβασεις ΣΟΒΑΡΑ τα σαιτ των πρεσβειων,διοτι αυτη τη στιγμη χτιζεις ελπιδες βασισμενες σε θεωρια,χωρις να εχεις ψαξει τις δυνατοτητες σου.φυσικα και ενοειται μονο στο αντικειμενο του!!! λες να μην εχουνε στην αμερικη οαεδ να δινουνε τις δουλειες-λαντζα σε δικους τους παμφτωχους/παραμελημενους/με 5 παιδια/πρωην τοξικομανεις και πρωην καταδικους και να θελουνε να φερουνε στη χωρα τους και αλλους φτωχους?αμα ητανε ετσι θαχε φυγει στην αμερικη η μιση ασια επειδη καποιος γνωστος τους εχει ενα μαγαζι και θελει πωλητριες.
                τα σχολεια στο εξωτερικο δεν ειναι δωρεαν,κανε το απλουστατο μπες στα δημοτικα και τα νηπιαγωγεια της περιοχης σου στα σαιτ τους και δες ποσο ειναι τα fees. οσο για τα αεροπορικα,280 ευρω σικαγο αφου βρηκες στειλε μου κιεμενα το λινκ να το δω γιατι πραγματικα κατω απο 550 δεν εχω πετυχει ποτε

                Comment


                  #9
                  Καλά σίγουρα δεν ξέρω ακόμα τίποτα... και το ειπα εξ αρχης... οταν λεμε τίποτα... τίποτα... παραλληλα με αυτο το ποστ αρχισα να ψαχνω...

                  Όσο για το εισητήριο θα συμφωνήσω μαζί σου, κάτι λάθος είχε βρει ο άνρας μου που μου το είπε, γιατι τωρα που του ζητησα να μου το δειξει, όπως λες δεν βρηκα τετοια τιμη...

                  θα τα ψαξω ολα... απλα ειπα αν καποιος μπορει να με βοηθησει απο το σημειο 0... δεν προκειται να χτισω παλατια στην αμμο... εννοειται...

                  Comment


                    #10
                    Γενικα για ακριβείς πληροφοριες σχετικα με τη μετανάστευση ψάξτε τη σελιδα του USCIS. Καλη επισης σελιδα ειναι του Λεωνιδα Ηρακλειώτη:

                    Μετανάστευση στις ΗΠΑ – Μέρος 1ο: Γενικά | λ:ηρ

                    Comment

                    Working...
                    X