Announcement

Collapse
No announcement yet.

Social security card

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Social security card

    Γεια σας.
    Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι. Το 73 ο πατερας μου ειχε παει για δουλεια στην Αμερικη, και ειχε κανει τα χαρτια προκειμενου να παει ολη η οικογενεια (αυτο βεβαια δεν εγινε ποτε). Εχω λοιπον μια Social security καρτα στο ονομα μου. Ξερει κανεις εαν μπορω να εργαστω με αυτη τη καρτα η αν ειναι ποιο ευκολο να παω για δουλεια εφοσον την εχω ηδη;

    #2
    Originally posted by kirk71 View Post
    Γεια σας.
    Ειμαι καινουριος στο forum και θα ηθελα να ρωτησω και εγω κατι. Το 73 ο πατερας μου ειχε παει για δουλεια στην Αμερικη, και ειχε κανει τα χαρτια προκειμενου να παει ολη η οικογενεια (αυτο βεβαια δεν εγινε ποτε). Εχω λοιπον μια Social security καρτα στο ονομα μου. Ξερει κανεις εαν μπορω να εργαστω με αυτη τη καρτα η αν ειναι ποιο ευκολο να παω για δουλεια εφοσον την εχω ηδη;
    Η κάρτα από μόνη της δεν παρέχει κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με εργασία στις ΗΠΑ.

    Comment


      #3
      Originally posted by usimmigration.gr View Post
      Η κάρτα από μόνη της δεν παρέχει κανένα πλεονέκτημα σε σχέση με εργασία στις ΗΠΑ.
      Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου.
      Ξερεις μηπως σε τι μπορει να μου φανει χρησιμη;

      Comment


        #4
        Originally posted by kirk71 View Post
        Σ'ευχαριστω για την απαντηση σου.
        Ξερεις μηπως σε τι μπορει να μου φανει χρησιμη;
        πρωτα απο ολα μπες στο σάιτ να δεις αν ειναι εγγυρη η καρτα σου.δευτερον,εαν ειναι,απλα οταν πας αμερικη για δουλεια δεν θα χρειασστει να βγαλεις καινουρια.

        Comment


          #5
          Η καρτα αυτη δεν χρησιμεύει σε τιποτα. Ειναι κατι σαν αριθμός ταυτότητας και φορολογικού μητρώου. Αν ειναι στο ονομα σου σου ανήκει για παντα. Αν ειναι στου πατερα σου, ειναι μονον δικη του.

          Π.χ. Ο πρωην αντρας μου εχει τετοια καρτα απο την εποχη που ημαστε φοιτητες. Σημερα εγω κατοικω μονιμα στην Αμερικη. Αυτος εχει ακομα την καρτα αλλα δεν μπορει να την χρησιμοποιήσει με τιποτα και φυσικα δεν μπορει να μεταναστεύσει (που δεν θελει δηλαδη, αλλα λεμε τωρα).

          Comment

          Working...
          X