Announcement

Collapse
No announcement yet.

Σκορπιες σκεψεις και προβληματισμοι

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Σκορπιες σκεψεις και προβληματισμοι

    Χαιρετισμους σε ολους οπου κι αν βρισκεστε. Ξεκιναω αυτο το νημα ως νεο μελος κανοντας χρηση της οποιας ελευθεριας εκφρασης προσωπικης αποψης μου δινεται απο το φορουμ αυτο.

    Εκανα την εγγραφη μου καπου τον Μαϊο, οποτε και ετυχε να βρω τη σελιδα τυχαια τον καιρο που ζουσα στη Γλασκωβη. Πρωτη μου δουλεια ηταν να διαβασω το FAQ Frequently Asked Questions, υστερα τους κανονες λειτουργειας και αρχισα να ψαχουλευω.Το φορουμ γρηγορα μου εδωσε μια αισθηση ζεστασιας και οικειοτητας μεταξυ των μελων, νεοτερων και παλαιοτερων. Κατα καιρους δεν εμπαινα καθολου, αλλες φορες (οπως και προσφατα) ποσταρα ποιο συχνα. Αρχισα σιγα-σιγα να ξεχωριζω τα "σοφοτερα" μελη, εκεινους που βοηθουν κι εκεινους που προσπαθουν να βοηθησουν. Δεν μιλαω και ουτε εχω κανεναν στο μυαλο μου επι προσωπικου.

    Ο λογος που γραφω αυτο το μακρυναρι ειναι η απογοητευση μου, που προκληθηκε απο την κατευθηνση την οποια το φορουμ εχει παρει και πλην μερικων φωνων βοωντων, δεν καιγεται κανενος αλλου καρφακι. Τινος; Θα φτασω κι εκει. Βλεπω ατομα να προσβαλουν αδιακριτως και συστηματικα(σ.σ. οποιος εχει τη μυγα....). Κριτικη διαθεση, χλευη, κομπλεξισμος (σ.σ....να την αφησει να φυγει). Οπως λεει κι ο δημιουργος του φορουμ "Το patriotaki.net προσφέρει έναν virtual τόπο συναντήσεως με δυνατότητα να ανταλλάσσονται χρήσιμες πληροφορίες. Ομογενείς,Μετανάστες και Έλληνες στην πατρίδα μας δίνουν χρήσιμες συμβουλές και πληροφορίες στο forum της ιστοσελίδας." Η καθε πληροφορια αξιολογειται απο το εκαστοτε μελος, και αυτη του την αξιολογηση τη δημοσιευει προς ενημερωση των υπολοιπων. Αν λοιπον για καποιον/καποιους λογο/λογους καποια πληροφορια ειναι λανθασμενη πρεπει να λιθοβολησουμε το μελος που την ανηρτησε; Να χαρακτηριστει και να στολιστει με κοσμητικα επιθετα; (αθρο λειτουργειας κανονισμων:
    1. Υβριστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα
    Απαγορεύονται ρητά τα υβριστικά, χλευαστικά, προσβλητικά, επιθετικά μηνύματα προς άλλα άτομα (φυσικής ή νομικής μορφής, μέλη ή μη του patriotaki.net). Οι όποιες προσωπικές αντιπαραθέσεις θα πρέπει να γίνονται σε κόσμιο επίπεδο, και σε ήπιο τόνο, ώστε να μην προσβάλλεται ο συνομιλητής. Παράλληλα απαγορεύεται η υβριστική αντιπαράθεση, ακόμα και αν ένα μέλος δεχθεί προσβολές. Το ίδιο ισχύει και για τα προσωπικά μηνύματα και τα μέλη που λαμβάνουν τέτοια μηνύματα παρακαλούνται να ενημερώνουν τους συντονιστές. Επίσης απαγορεύονται οι ρατσιστικές αναρτήσεις όπως υβριστικά ή υποτιμητικά κείμενα προς εθνικές, φυλετικές, κοινωνικές και θρησκευτικές ομάδες).
    Εγω βλεπω καθε μερα ποσταρισματα ειρωνικα απεναντι σε αλλους, αγνωστους συμφορουμιτες, οι οποιοι προσπαθουν κι αυτοι να δωσουν πισω στο φορουμ, οπως πηραν και εκεινοι. Ανθρωποι που εχουν σκοτουρες, αγχη και διαταραχες ισως. Θεωρω πως την προσπαθεια και μονο του αλλου πρεπει να τη σεβομαστε.

    Υπαρχουν μελη στυλοβατες. Ξεκαθαρα πραγματα. Απο εκει και περα δε βλεπω κανεναν λογο να υπαρχει ασυλια σε αναρμοστες συμπεριφορες, οπως αυτες οριζονται οχι μονο απο τους κανονες του φορουμ αλλα και απο αυτους της καλης συμπεριφορας, και εν συνεχεια αμνηστια σε κατ εξ ακολουθηση τετοιων συμπεριφορων. Εμενα αν βγει και με ξεχεσει ο Χ, το ιδιο θα με προσβαλει αν θα ειναι κι ο Ν. Εσυ ο πονηρος που λες "Αν δε σου αρεσει να φυγεις", δεν εχεις καταλαβει καλα. Το προβλημα δε το εχω εγω, αλλα εσυ. Εσυ εισαι ο λαλακας της παρεας που κανεις τον ξερολα, ακους μονο τον εαυτο σου και επειδη εχεις δικιο, εχει παντα δικιο. Οχι ρε φιλε, μπαινει τοσος κοσμος εδω και ψαχνει βοηθεια, αν ολοι αυτοι βρισκουν εσενα κι αλλους δυο καθε μερα, τη στρουμφισαμε! Ξενερωνω οταν βλεπω παλιοτερα μελη απο εμενα να λενε "για λιγο καιρο δεν ξαναμπαινω, επειδη το μαμησαμε και ψοφησε."

    Διοτι αν ημασταν σε μια καφετερια 10 ατομα, ολοι μελη του φορουμ, και γυριζε πχ η Frau Frapedouba και ελεγε πως στη Γερμανια τα αμαξια ειναι δεξιοτιμονα, κι επεμενε, εγω θα επρεπε να της πω: "Τι λες μωρε; Πας καλα; Στη Γερμανια ζω, θα μου εσυ εμενα πως ειναι δεξιοτιμονα;"; Δε νομιζω Τακη. Αλλα ας οψεται η τεχνολογια που μαζι με ενα πληκτρολογιο παιρνεις και μια αυξηση δωρο. Τι αυξηση; Οπου εχεις ελλειψη... Στο φιναλε, αν κρινεις πως ο αλλος ειναι στοκος δεν ξανασχολησε μαζι του και δεν απαντας. Τουλαχιστον εγω αυτο κανω: Απαξιω δεν απαξιωνω. Και το 2ο ειναι δικοπο.

    Δεν γινεται διαγωνισμος ποιος την εχει μεγαλυτερη, κι αν το ξερατε θα ησασταν ποιο κοσμιοι. Σκοπος ειναι να βοηθαμε αλληλους. Λαθη και κατα λαθος κακη πληροφορηση θα υπαρχουν, το ζητημα ειναι ο τροπος που θα καταδεικνυονται αυτα τα λαθη.

    Εγω προτεινω οποιος θελησει να ποσταρει κατι, να το σκεφτει δυο φορες. Κι αν τελικα αποφασισει να ποσταρει, ας ξαναδιαβασει το νημα αλλες 2 φορες, γιατι γραφω καπως περιεργα και ουτε καλη μεταδοτικοτητα εχω.

    My 2 cents

    #2
    Πολύ σωστός DID666

    Και μια χαρά μεταδοτικότητα έχεις. Το θέμα εξάλλου δεν είναι η μεταδοτικότητα, αλλά τα μάτια που θα διαβάσουν κάτι, πως το εισπράττουν. Οι θετικοί θα το εισπράξουν θετικά και οι αρνητικοί, αρνητικά. Απο εκεί και πέρα, θα συμφωνήσω απόλυτα με αυτά που λες.

    Ένας σημαντικότερος λόγος, είναι ότι δυνητικά αποδυναμώνει τη σελίδα όλο αυτό το ¨ξεκατίνιασμα". Και εξηγούμαι. Εάν κάποιος στο μέλλον θελήσει να γράψει τις εμπειρίες και τις γνώσεις του, θα το σκεφτεί διπλά και τριπλά, φοβούμενος ότι ίσως δεχτεί επίθεση απο τους θερμόαιμους.

    Παρεπιπτόντως, δεν έχω ιδέα σε ποιους αναφέρεσαι. Κατά καιρούς διαβάζω κι εγώ, ωστόσο δεν καθομαι να συγκρατώ ποιο Nick είπε τι, απλά είναι η αίσθηση που αφήνει ....

    Γι' αυτό Make Peace ppl

    Comment


      #3
      Φοβερο το θεμα που ανοιξες DID666!Πραγματικα πολλοι λιγοι μπαινουν στον κοπο να γραψουν αυτα που εγραψες για να εξελιξεις το φορουμ.Αυτα τα σχολια που γραφονται κατα καιρους δυστυχως υποβαθμιζουν το φορουμ και ουσιαστικα κανενα δε βοηθουν.Ειναι λυπηρο για μερικους να κανουν επιδειξη "ισχυος" αντι να σεβονται τη διαφορετικη αποψη η οποια προαγει και την πολυπλευρη πληροφορηση (που ειναι και ενας απο τους σκοπους του φορουμ)Αλλο ειναι να απαντησεις κοσμια και με σεβασμο στη γνωμη του αλλου ακομα και αν διαφωνεις (που αυτο ειναι θεμιτο απο τη στιγμη που πολλες φορες γραφονται ανακριβιες και διογκωμενες αποψεις)και αλλο ειναι να ειρωνευεσαι και να προσβαλεις το συνομιλητη σου (το οποιο ουσιαστικα εσενα προσβαλλει και εκθετει αλλα υποβαθμιζει ταυτοχρονα και την ποιοτητα του φορουμ).
      Στο μονο που θα διαφωνησω μαζι σου ειναι οτι γραφεις περιεργα και δεν εχεις μεταδοτικοτητα
      Εθειξες ενα θεμα που σιγουρα απωθει παλιους και νεους χρηστες απο το να γραφουν στο φορουμ και ετσι να βοηθιεται περισσοτερος κοσμος και σε περισσοτερα θεματα
      Ειναι ομορφο να ξυπναει κανεις και να διαβαζει πραματα που δειχνουν οτι ο κοσμος νοιαζεται για την ευγενεια και το σεβασμο στο συνανθρωπο και σ ευχαριστω γι αυτο

      Comment


        #4
        συμφωνω με ολους σας! δεν πρεπει ποτε να ξεχασουμε το πως ο καθενας μας εφτασε εδω που ειναι, τι δυσκολιες περασε, και περναει, ωστε καποια στιγμη να βολευτει, και να γινει αυτο που απεχθανομαστε ολοι μας νομιζω, τους ελληνες που εχουν σταματησει να αισθανονται να βοηθουν, να συμπασχουν αν το θελετε με την αγωνια και την ελπιδα για ενα καλυτερο μελλον καποιων συμπατριωτων μας!!! ειναι λυπηρο να υπαρχουν τετοια ατομα, ομως υπαρχουν,
        Εκεινη την στιγμη που καποιος θα ειρωνευτει, που θα σνομπαρει, που θα σε κανει να νοιωσεις τοσο χαλια θα ηθελα να ξερω πως αισθανεται... αισθανεται δυνατος, εξυπνος, σαν να λεει κοιτα με εγω τα καταφερα και εσυ πασχιζεις να βρεις την ακρη σου??? Ισως δεν ξερει οτι η ζωη ειναι ροδα και γυριζει, και καποια στιγμη αυτο που δινει στον αλλον αυτο θα εισπραξει?η αυτος η καποιος πολυ δικος του... για μενα αυτοι δεν ειναι ανθρωποι, ειναι ανθρωποειδες!!!με τεραστια αποθεματα κομπλεξ...και τι ομως πρεπει να τους αφησουμε να τους περασει? η ειρωνια η οτι αλλη χολη βγαζουν? οχι απλα τους προσπερνας δεν τους δινεις καμια σημασια, και ασχολεισε με αυτους που θελουν να βοηθησουν πραγματικα αγνα χωρις να περιμενουν κανενα ανταλαγμα! η αδιαφορια απεναντι τους θα ειναι και η μεγαλη τους αν θελεις αμοιβη,(δεν ξερω αν εγινα κατανοητη...)!!

        Comment


          #5
          Φιλε DiD66 καταρχήν χρονια σου πολλα,μια και βλέπω πως σήμερα έχεις τα γενέθλια σου
          Δεύτερον συμφωνώ απόλυτα με το μήνυμα σου και εχεις δίκιο στις τοποθετήσεις σου.Παλιοτερα έγραφα και εγώ πολύ συχνά.Πλεον εχω αραιώσει λόγω τέτοιων συμπεριφορών.Το σωστό φυσικά είναι να μη δίνεις σημασία και να συνεχίζεις αλλα δεν είναι εύκολο για όλους.Βλέπεις κάνω τα πάντα για να ξεφύγω απο ανάλογες συμπεριφορές εδώ στο Ελλαδιστάν,που μου χαλάνε απίστευτα την ψυχολογία και με έχουν κάνει πολλές φορες να νιώσω αποστροφή για το είδος μας.Οταν συμβαίνει προσπαθω να απέχω απλά.
          Δεν θέλω να σε απογοητεύσω αλλα δεν υπάρχει περίπτωση να περάσεις κάτι στους ανθρώπους που απευθύνεσαι,όχι γιατι δεν εχεις μεταδοτικότητα (κάθε άλλο),αλλα γιατι πολύ απλά δεν μπορείς να μάθεις σε κάποιον κάτι που ήδη πιστεύει πως ξέρει.Αυτό που σε σένα φαίνεται τοσο άσχημο (και σε μένα) σε αυτούς φαντάζει δίκαιο και λογικό(λογική του παραλόγου).Είναι πραγματικά αστείο για μένα το οτι δεν βλεπουν καν ουτε αντιλαμβάνονται την άκυρη συμπεριφορά τους.Επίσης απο τη μικρή μου προσωπικη πείρα σου λεω πως οι άνθρωποι που θέλουν να εξελίξουν το μυαλό τους έστω ένα κλικ πιο πέρα,οι άνθρωποι που θέλουν να γίνουν καλύτεροι και έχουν διάθεση και έφεση προς τα εκεί είναι ελάχιστοι.Και αυτοι πιθανότατα να μη συμπεριφερόταν έτσι απο την αρχή.Δεν μου αρέσει που συμβαίνει αλλα δυστυχώς συμβαίνει.Κατι που με λυπεί αφάνταστα.Οπότε το συμπέρασμα μη σπαταλάς άδικα φαιά ουσία και χρόνο.Δεν αλλάζει.
          Εντελώς φιλικά και συγγνώμη για το απαισιόδοξο μήνυμα.Να είσαι καλά

          Comment


            #6
            Μιας και για σκορπιες σκεψεις το ξεκινησα, ας το συνεχισω ως τετοιο. Προ ημερων λοιπον, ειχα μια κουβεντα με γνωστη μου. Ελληνιδα γεννημενη και μεγαλωμενη στο Μοναχο. Απο αυτες που νομιζουν πως υπερβαλουμε για τις περιγραφες που δινουμε για τη ζωη στην Ελλαδα, απο τα ατομα που ωφελουνται απο τους κοπους των γονιων τους χωρις να εχουν την τυχη να δοκιμασουν κατι απο το 0 χωρις διχτυ ασφαλειας και που τελος παντων ολα τα βρισκουν ευκολα. Μιλουσαμε για το ποιες περιοχες θα ηθελα να μεινω, και γυρναει και μου λεει στην Ταδε δεν ειναι καλα, εχει πολλους ξενους!!!!
            -Γιατι εσυ τι εισαι;
            -Ξερεις πως το εννοω
            -Ξερω, γεματο ανθρωπους που τωρα ερχονται στη χωρα και ξεχωριζουν πως δεν ζουν καιρο εδω. Και γιατι νιωθεις νευρικη κοντα τους; Ετσι σε βλεπει κι ο Γερμανος ξερεις. Ξενη εισαι και εσυ. Το χειροτερο ειδος μαλιστα.

            Το ειδος που στην κουβεντα ψαχνει ταχα τη λεξη στα ελληνικα και δε τη βρισκει και χρησιμοποιει γερμανικες αντιθετα... Το ειδος που λατρευει να ποσταρει τις σαχλομαλακιες που κυκλοφορανε στο διαδικτυο και να γκρινιαζει που εγινε η χωρα μπ@@@@λο.... Αλλα την Παολα πριν 15 μερες δε την εχασε...

            Ακου εκει, εχει πολλους ξενους!!!

            Οταν της ανεφερα την ευλογια της δραχμης και του μαρκου δεν ηξερε τη να πει. Της απαντησα εγω πως ολοι καταριουνται τωρα την Ελλαδα επειδη ειναι στο ευρω. Οχι επειδη η οικονομια παει στραφι` στα π*****@ τους αυτοι εδω, αλλα δεν κονομανε λογω συναλλαγματος. Απο μεσα τους κανουν ολοι το σταυρο τους να παμε πισω στη δραχμη, για να "ερχονται με 500 μαρκα και να βγαζουν ολο το καλοκαιρι Βασιλικα"

            Comment

            Working...
            X