Announcement

Collapse
No announcement yet.

Προσφορά Εργασίας ως Νταντά στην Silicon Valley

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Originally posted by Despinoula4 View Post

    Που θα μου πάει όμως θα την βγάλω την άκρη!
    ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

    Comment


      #17
      [QUOTE=vertigo;75775]Το ''και βουρ'' ,που εγραψες ,δεν ειναι τοσο απλο...Ουτε τοσο ευκολη η μεταναστευση ,ευρεση σπιτιου και εργασιας...Αν θυμηθω κι απ την δικη σου περιπτωση ....


      το πηρες λιγο καταγραμμα .....
      αλλα δράττομαι της ευκαιριας να πω δυο λογια πανω σ αυτο ...
      εγω ειμαι το ακρον αωτον του μεταναστη, γιατι δεν ειχαμε την πολυτελεια να "ψαχτούμε"
      δεν ειχαμε γνωστους, τιποτε. Εγω πιο πολυ ανηκω στην κατηγορια που κανουν το "απονεννοημενο διαβημα" , για τετοια πιεση κι αδιεξοδο μιλαμε αλλα προτίμησα το νοητο κενο απο το πραγματικο
      και πηδηξα !
      Παρ ολα αυτα, και με τη βοήθεια απο δω (για πληροφοριες , ψυχολογικη κ πραγματικη βοηθεια)
      καθως και με ανθρωπων που γνωρισα εδω, εχουμε καταφερει να επιβιώσουμε !
      Κατι που δεν ηταν δυστυχως ευφικτο για μας στην Ελλαδα........
      Θελω λοιπον να θεωρω τον εαυτο μου θετικο παραδειγμα. Αν τα καταφεραμε εμεις με τον πιο δυσκολο τροπο , τοτε και αλλοι μπορουν! Βεβαια ο αντρας μου κανει μια δουλεια που εχει ζητηση
      εδω κ σ αυτο πονταραμε -να το πω κ αυτο.
      Κ αν απ την αρχη ηξερα πως μπορω να δηλωθω σε μια πανσιον (το εμαθα απ την τουλιπ )
      θα ειχα γλιτωσει πολλα! ............ακομη στην πανσιον μενουμε
      Τωρα αναλογα με τον λογο που μεταναστευει κανεις κ με τις καταστασεις του ....κλπ
      θα θεσει και τους στοχους του. Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη......
      ας ειμαστε ομως αισιοδοξοι .......
      ευχομαι καλη επιτυχια σε ολους !

      Comment


        #18
        Λοιπον, θα συμβούλευα τους διαχειριστές της σελίδας να μην επιτρέπουν νήματα οου να συζητούν παράνομη μετανάστευση. Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα απο το 2002 και περα και πιάνουν τους περισσότερους. Για καθε εναν που τα κατάφερε, και δεν ξερετε αν τα καταφεραν μεχρι τέλους, υπαρχουν αλλοι 99 που κανανε φυλακη και χειροτερα.

        Πες λοιπον οτι παει κανεις με τουριστική βίζα να δουλέψει παράνομα ως νταντά. Εκτος του οτι ειναι ακρως επικίνδυνο διοτι δεν ξερεις με ποιους μπλέκεις και γιατι θα σε παίρνανε αλλωστε ως νταντά, οταν μπορουν εύκολα να πάρουν Αμερικανίδες φοιτήτριες, οι δυσκολίες που θα συναντήσεις αργοτερα θα ειναι σοβαρές. Διοτι αντε και πας. Και μετα π.χ. θες να σπουδάσεις. Και παλι θα χρειαστείς πολλα λεφτα, αφου ειναι πολυ ακριβές οι σπουδές. Το πανεπιστημιο αντε και σου δινει υποτροφία. Θα πρεπει να περάσεις απο το διεθνές γραφειο τοη που θα σου βγάλει τη βίζα. Θα ανακαλύψουν σιγουρα οτι εισαι ηδη στη χωρα παράνομα και θα ειναι υποχρεωμένοι να φωνάξουν το Homeland Security που θα σε απελάσει και δεν προκειται να σου επιτρέπει ξανα είσοδος, χωριά η φυλακη.

        Η αντε και βρίσκεις άντρα και θες να παντρευτείς. Παλι θα σε ανακαλύψουν και τα περι έρωτας δεν τα ακούνε καθολου. Τα τελευταια χρονια τα εχουν κανει ολο και δυσκολότερα και ετοιμάζονται να τα δυσκολέψουν κι αλλο λογω της τελευταίας τρομοκρατικής επίθεσης απο τρομοκράτισσα που παντρεύτηκε Αμερικανο. Ετσι και ανακαλύψουν παράνομη μετανάστευση, τελειωσε το θεμα.

        Η συμβουλή μου ειναι αυτη: δικτύωση με αμερικανικα πανεπιστημια για μεταπτυχιακά με υποτροφία. Ετσι έρχεσαι νόμιμα στη χωρα, τελειώνεις μεταπτυχιακά και ετσι και βρεις δουλεια, που θα εχεις δικαιωμα να ψάξεις, θα σου κανουν την πρασινη καρτα.

        Πραγματικα, παιδια, αφήστε τις παρανομίες. Οι διαδικασίες ειναι μακρες και πολύπλοκες και πιάνουν κοσμο. Και στο κατω κατω χωρα τους ειναι και εκείνοι αποφασίζουν ποιος ερχεται και ποιος οχι, οπως θελουν να αποφασίζουν ολες οι χωρες. Αυτος ειναι ο νομος. Κι αν δεν σας ενδιαφερει ο ντόπιος νομος, που θα επρεπε, σκεφτείτε ποσο τραγικό θα ειναι να καταφέρετε τελικα να βρειτε δουλεια και να σας στειλει πισω το Homeland Security οταν θα ανακαλύψει οτι εισαστε ηδη στη χωρα παράνομα.

        Και παλι θα συμβουλευα οσους πλησιάζονται για παράνομη μετανάστευση να κανουν καταγγελία στην Αμερικανικη Πρεσβεία διοτι ετσι σώζουν αλλους.

        Comment


          #19
          Originally posted by Lara View Post
          Λοιπον, θα συμβούλευα τους διαχειριστές της σελίδας να μην επιτρέπουν νήματα οου να συζητούν παράνομη μετανάστευση.
          -------
          .
          Λοιπον
          Ειλικρινα ,διαβαζοντας τις απαντησεις ,που δοθηκαν στο μέλος ,που ανοιξε το νημα...εσεις βλεπετε οτι προτρεπουμε σε τροπους παρανομης μεταναστευσης; Το ακριβώς αντιθετο ,συνεβη.


          Ή οτι κινδυνευει ,οποιος διαβασει τα οσα εγραψε το μελος ,που ανοιξε το νημα ,ωστε να καταθεσει τους προβληματισμους του ...να παρασυρθει κι αυτος ,να παει σαν επισκεπτης .... για να μείνει μετα παρανομα και να εργαστει παρανομα; Και αρα θα επρεπε να σβηνονται τετοια θεματα;

          Το αν θα επιτρεπει η διαχειριση να ανεβαινουν θεματα ,που δεν προσπαθουν να παρασυρουν σε παράνομη μεταναστευση...ή σε εκμεταλλευση...αλλά αφορουν σε προβληματισμους μελους ,που μπηκε στην σκεψη να παει σαν επισκεπτης και να μεινει μετα παρανομα ,για να εργαστει.....και καναμε τα παντα για να το πεισουμε να μην το κανει....θεωρω οτι ειναι σε θεση να το κρινει η διαχειριση .

          Και η διαχειριση κρινει ,οτι πολυ σωστα ...επιτρεπονται θεματα οπου συζητουνται προβληματισμοι καποιου που σκεφτεται να μεταναστευσει παρανομα...ακριβώς...για να παρατεθουν μετα,στοιχεια...για το γιατι ΔΕΝ θα πρεπει να μεταναστευσει καποιος παρανομα...Κι οχι μονο για ΗΠΑ...αλλά για οποιαδηποτε χωρα...

          Ετσι ,θα μπορουν να διαβαζουν κι οσοι τυχον άλλοι ,μπουνε σε παρομοιο πειρασμο...Και να μην το τολμησουν...

          Αν δεν συμφωνειτε με το πώς διαχειριζομαστε τα θεματα...δικαιωμα σας.
          Αλλά κι εμας ,δικαιωμα μας ,να προσπαθουμε να προφυλλασουμε τα μελη και τους επισκεπτες.

          Το να λογοκρινουμε και να διαγραφουμε ,θεματα ,οπου ενα μελος ,εξεφρασε προβληματισμο για παρανομη διαμονη και παρανομη εργασια ,δεν θα το κανουμε.

          Οταν στις απαντησεις που του δοθηκαν, ειναι ξεκαθαρο το γιατι ΔΕΝ θα πρεπει να το κανει.

          Ειτε το μελος που ρωτησε ,ειτε οποιοσδηποτε άλλος μπει σε τετοιο πειρασμο .

          υγ....Οσα μας αναπτυξατε περι παρανομης διαμονης κλπ κλπ...δεν νομιζω οτι εμεις δεν τα αναφεραμε...
          Θα μπορουσατε πολυ ωραια ,να πειτε κι εσεις την αποψη σας...χωρις να δηλωνετε σαφώς...οτι η διαχειριση ,μαλλον δεν ξερει τί της γινεται..για να εχει αφησει να υπαρχει τετοιο θεμα,με του οποιου την υπαρξη ,εσεις δεν συμφωνειτε.
          Ειστε μέλος λιγων ημερών και προφανώς δεν εχετε αντιληφθεί ακομα...οτι η διαχειριση στο Patriotaki.net
          ελεγχει ο,τι ανεβαινει....
          ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

          Comment


            #20
            Παρξηγησες τελείως τα όσα έγραψα και δεν καταλαβαίνεις τα όσα εξήγησα, ούτε τις πιθανές γενικές επιπτώσεις για πολλα άτομα. Αν δεν καταλαβαίνεις τι εννοώ αυτή τη στιγμή between the lines, καλώς.

            Εν πάση περιπτώσει, εγω πηγα να βοηθήσω συμπατριώτες εφόσον γνωρίζω την κατάσταση. Αυτο θα επρεπε να το εκτιμήσετε, κυρίως αφού τα περισσότερα που γράφονται και ερωτώνται για `Αμερικη δείχνουν πολυ σοβαρή άγνοια που δεν βλέπω στις υπόλοιπες ενότητες για άλλες χώρες. Θέλετε να γίνεστε εριστικοί προς κάποιον που πάει να βοηθήσει; Καλώς. Δεν χρειάζεται επομένως να χάνω πλέον το χρόνο μου. Κάντε ο,τι θέλετε και βρείτε τα μόνοι σας.

            Καλή τύχη σε όλους και το εννοώ.

            Comment


              #21
              Αλοιμονο...ησασταν σαφεστατη και ως προς τις υποδειξεις σας ,οτι θα επρεπε να κατεβει αυτο το νημα που ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ για παρανομη μεταναστευση και ως προς το οτι μιλατε σαν να μην διαβασατε καν ,τις απαντησεις που δοθηκαν στο μελος,που ανοιξε το νημα,πριν δυομιση χρονια.
              Και μας λέτε....ν αφησουμε και τις παρανομίες.

              Originally posted by Lara View Post
              Λοιπον, θα συμβούλευα τους διαχειριστές της σελίδας να μην επιτρέπουν νήματα οου να συζητούν παράνομη μετανάστευση. Τα πραγματα ειναι πολυ δυσκολα απο το 2002 και περα και πιάνουν τους περισσότερους. ------
              ----------

              Πραγματικα, παιδια, αφήστε τις παρανομίες. .
              Το οτι ουτε στα οσα εγραψε η κοπελα που ανοιξε το νημα...δωσατε σημασια,πασιφανές....
              Originally posted by Despinoula4 View Post

              Πριν από λίγο απάντησα τελικά αρνητικά στην αγγελία-υπερίσχυσε η ανάγκη μου να είμαι καθόλα νόμιμη και απόλυτα ελεύθερη. Γιατί μπορεί να μην έχω να φάω εδώ, αλλά και εκεί αν θα πήγαινα, θα ήθελα να ήμουν ελεύθερη να κυνηγήσω τα όνειρα μου-->να μπω σε σχολείο να διδάξω--. Με την τουριστική βίζα δεν θα μπορούσα να το κάνω, αυτό είναι το μόνο σίγουρο . Άρα η επιφανειακή σιγουριά που θα μου έδιναν τα χρήματα δεν θα ικανοποιούσαν την βαθύτερη εσωτερική μου ανάγκη και τελικά θα ήμουν χειρότερα και από φυλακισμένη...







              Και μια χαρα ,καταλαβαινω ,οτι ουτε στους λογους για τους οποιους δεν θα απαγορευοταν να υπαρχει αυτο το νημα ,δωσατε βαση.Οπως μια χαρα καταλαβαινω ,οτι για σας ,ειμαι καποια που δεν καταλαβαινει τα περι παρανομης μεταναστευσης και τις πιθανες γενικες επιπτωσεις της ,για πολλα ατομα,οπως μου ειπατε.Ουτε καν τις επιπτωσεις ακομα κι απ τις συζητησεις περι παρανομης μεταναστευσης.
              Το θεμα ειναι ,οτι εσεις ,δεν διαβασατε μαλλον ,ουτε καν τα γραφομενα ,για να δηλωνετε οτι δεν καταλαβαινω οσα εξηγησατε εσεις περι παρανομης μεταναστευσης και ουτε και τις επιπτωσεις της ,αντιλαμβανομαι ,οπως κρινατε.
              Προφανως ,οσα γραφηκαν πριν απο σας ,δεν τα κρινατε αξια ,να σταθουν διπλα στις γνωσεις σας και αρα τα προσπερνατε και καταληγετε σε οσα μου ειπατε.
              Οχι οτι δωσατε σημασια και στις διευκρινισεις που σας εδωσα ,ως προς το γιατι ΔΕΝ απαγορευουμε τετοιες συζητησεις.Εσεις επιμενετε ,οτι αγνοω τις επιπτωσεις της παρανομης μεταναστευσης.Ακομα κι απ τις συζητησεις περι παρανομης μεταναστευσης. Οπως νομιζετε.Προφανως ,οσα ειχα απαντησει στην κοπελα ,για σας ειναι αορατα.
              Κι επειδη με κρινατε εριστικη ...και εγω θα μπορουσα να σας πω ,οτι ισως λογω δουλειας ,να εχετε συνηθισει να μιλατε εσεις και να κανετε υποδειξεις ,αλλα εδω δεν ειναι σχολειο και οταν προκαλειτε αντιλογο ,να ακουτε και τις απαντησεις .Αντι να το κανετε ,ομως ,μας ειπατε οτι δεν χρειαζεται να χανετε τον χρονο σας ,πλεον.
              ''Minds are like parachutes... they only function when open.''

              Comment

              Working...
              X