Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για την Νορβηγία που μπορεί να ενδιαφέρουν !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #16
    Ποιές είναι οι 10 καλύτερες χώρες για να ζήσει κάποιος το 2014 ?

    Rich-list/rich-countries/the-10-best-countries-to-live-in-2014 !




    Νούμερο 4 Νορβηγία: με 7,88 !
    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

    Comment


      #17
      Eδω την εχουν Νο2

      Να σου πω.... μη μου χαλάς την πρωτια επειδη η Σουηδια βγηκε 5 και σας φαγαμε έτσι;;;;

      Top 10 World's Best Countries To Live In 2014 | Page 9 of 11 | Lifestyle9.comLifestyle9.com | Page 9

      Comment


        #18
        Νουμερο 1 Αυστραλια
        The standards you let pass you by are the standards you accept

        Comment


          #19
          Originally posted by afrodite View Post
          Eδω την εχουν Νο2

          Να σου πω.... μη μου χαλάς την πρωτια επειδη η Σουηδια βγηκε 5 και σας φαγαμε έτσι;;;;

          Top 10 World's Best Countries To Live In 2014 | Page 9 of 11 | Lifestyle9.comLifestyle9.com | Page 9
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #20
            Διαφορές μηδαμινές, Αυστραλία 7.95 ,Σουηδία 7.95, Νορβηγία 7,88 , αφροδίτη βλέπεις διαφορές σχεδόν δεν υπάρχουν επομένως δεν έχει σημασία η κατάταξη !!!! Για εμένα η Νορβηγία είναι η καλύτερη και πλουσιότερη χώρα του κόσμου !!!!!
            Δεν υπάρχει τίποτε αδύνατο γι’ αυτόν που θα προσπαθήσει !!!
            Μέγας Αλέξανδρος, 356-323 π.Χ.,

            Comment


              #21
              παιδια εχω την αραβωνιαστικια μου απο χωρα εκτος Ε.Ε. και θελουμε να παμε στην Νορβηγια και Φινλανδια για εθελοντικη εργασια...πρεπει να βγαλει ΒΙΖΑ για να ερθει?δηλαδη για εθελοντικη εργασεια θελει ΒΙΖΑ για καπιον εκτος Ε.Ε.?
              What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

              Comment


                #22
                θα ανοιξω νεο θεμα τοτε..
                What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                Comment


                  #23
                  Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να μεταναστέυσω με την σύζυγο και το παιδί μου στη Νορβηγία για εργασία. Είμαι πτυχιούχος της νομικής, γνωρίζω αγγλικά και ιταλικά και σκοπεύω να ξεκινήσω νορβηγικά. Τι προοπτικές υπάρχουν; Το πτυχίο μου μπορεί να με βοηθήσει κάπου, δεδομένου ότι-άμεσα τουλάχιστον-δεν θα μπορώ να ασκήσω το επάγγελμα κατ αρχήν λόγω γλώσσας;

                  Comment


                    #24
                    To πτυχιο σου μια χαρα ειναι αλλά θέλεις άπταιστα Νορβηγικα για να ασκήσει το επαγγελμα. Bergen test και πάνω.

                    Comment


                      #25
                      Καλώς όρισες !

                      Originally posted by Νίκος1986 View Post
                      Καλησπέρα! Ενδιαφέρομαι να μεταναστέυσω με την σύζυγο και το παιδί μου στη Νορβηγία για εργασία.

                      Συνοπτικά :
                      Για την αρχή χρειάζεται καλή οργάνωση και ένα σοβαρό χρηματικό ποσό για την μετεγκατάσταση και για τον πρώτο καιρό...πόσα ? είναι η επόμενη ερώτηση...όσα πιο πολλά τόσο πιο καλά .
                      Υπάρχουν στο forum πάρα πολλές προσωπικές εμπειρίες για να διαβάσεις.


                      Είμαι πτυχιούχος της νομικής, γνωρίζω αγγλικά και ιταλικά και σκοπεύω να ξεκινήσω νορβηγικά. Τι προοπτικές υπάρχουν;

                      Τα Αγγλικά θα σε βοηθήσουν πάρα πολύ όμως το βασικότερο είναι να μάθεις Νορβηγικά...στην Νορβηγία, δεν είναι κακό να κάνεις κάποια μαθήματα Νορβηγικών στην Ελλάδα μα δεν νομίζω να μάθεις και πολλά πράγματα και το κόστος στην Ελλάδα είναι μεγάλο τα Νορβηγικά καλύτερα να τα μάθεις στην Νορβηγία λόγω των "διάφορων προφορών".
                      Για να μπορείς να συνεννοηθείς να διαβάζεις να γράφεις και να καταλαβαίνεις τι ακούς στα "βασικά Νορβηγικά" με καλό διάβασμα και πολύ όρεξη θέλεις στην καλύτερη 6 μήνες+ πολύ αισιόδοξα ,εξαρτάται από τον άνθρωπο.Στην Νορβηγία για να μάθεις Νορβηγικά πληρώνεις.


                      Το πτυχίο μου μπορεί να με βοηθήσει κάπου, δεδομένου ότι-άμεσα τουλάχιστον-δεν θα μπορώ να ασκήσω το επάγγελμα κατ αρχήν λόγω γλώσσας;
                      Για το πτυχίο σου τώρα η απάντηση είναι όχι π.χ. αν βρεις δουλειά σαν οδηγός διανομέας η σε οικοδομή η συνεργείο καθαρισμού η σε εστιατόριο, το πτυχίο νομικής πώς μπορεί να σε βοηθήσει ?!
                      Όπως θα κατάλαβες από τα προαναφερόμενα για να αξιοποιήσεις πτυχίο νομικής στην Νορβηγία συνοπτικά στο λέω είναι περίπου σαν να ξεκινάς την νομική από την αρχή, χονδρικά θέλεις πάνω από 3 χρόνια εξαρτάται από τον άνθρωπο.
                      Διάβασε καλά στο θέμα της Νορβηγίας υπάρχουν λίνκ για τα πάντα !
                      Ότι απορίες έχεις γράψε ερώτηση.
                      Καλώς ήρθες στην παρέα μας !
                      "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                      Comment


                        #26
                        Αφροδίτη ευχαριστώ για την απάντησή σου. Δεν έχω σαν σκοπό-άμεσα τουλάχιστον-να ασκήσω τη δικηγορία εκεί, κάτι τέτοιο απαιτεί εξάλλου πολύ χρόνο και δεν πιστεύω καν ότι αρκεί από μόνη της η κατοχή ακόμη και ανώτατου πτυχίου της γλώσσας, θα πρέπει να ζήσεις εκεί και να τη γνωρίσεις άριστα, σχεδόν σαν τη μητρική σου. Κυρίως με ενδιαφέρει να ξέρω αν το πτυχίο μου βοηθάει σαν προσόν για να προτιμηθώ ακόμη και σε μία εργασία άσχετη με το αντικείμενο πχ χειρωνακτική όπως αλλιευτικά επαγγέλματα ή οτιδήποτε σχετικό. Ευχαριστώ και πάλι για τον χρόνο σου.

                        Comment


                          #27
                          Patrioten σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, εκτενέστατη ομολογουμένως! Όπως έγραψα και στην Αφροδίτη, δε με απασχολεί άμεσα να ασκήσω το επάγγελμα, αλλά οποιαδήποτε δουλειά θα μπορέσει να συντηρήσει την οικογένειά μου. Η σύζυγός μου είναι ανειδίκευτη και μαζί θα ξεκινήσουμε την εκμάθηση της γλώσσας. Ωστόσο θέλω να ξέρω αν στη χώρα το πτυχίο μου θα με βοηθήσει γενικότερα για κάποια θέση ακόμη και σε άσχετη με την επιστήμη εργασία, ως κριτήριο επιλογής! όπως και το πως είναι σήμερα η αγορά εργασίας για έναν μετανάστη. Ευχαριστώ και πάλι και καλώς σας βρήκα!

                          Comment


                            #28
                            Ανήκεις στην κατηγορία overqualified. Για τους Νορβηγους είναι κακό!! Εχεις παραπανω προσοντα απο το κανονικό για τις απλές δουλειές. Θα χρειαστεί να απαρνηθεις τα προσοντα σου. Πιστεψε με το ζω καθημερινά. Κανεις δε θα προτιμησει εναν δικηγόρο για δουλεια στον καθαρισμο, ή σε σουπερμάρκετ. Με το που το δουν το απορριπτουν γιατι ξερουν πως ετσι και βρεις δουλειά στο αντικείμενο σου θα τους φυγεις. Και δε θα κατσουν να σκεφτουν οτι ως δικηγορος θα χρειαστεις 3 χρονια και βαλε για να ασκησεις το επαγγελμα.
                            Μαθε καλα τα Νορβηγικά, οσο καλυτερα μπορεις. Και ναι ο Πατριοτεν εχει δικιο, στην Ελλαδα δυσκολο να τα μαθεις, και απο πλευρας κόστους και γιατι δεν εχεις καθημερινη επαφη με τη γλωσσα (τηλεοραση, ραδιο, παρέες με Νορβηγους κλπ)

                            Comment


                              #29
                              Κατάλαβα.. Όμως για να τα μάθω τα Νορβηγικά εκεί, θα πρέπει να έρθω εκεί. Και για να γίνει αυτό θα πρέπει να βρω δουλειά. Αλλά αφού ως δικηγόρος δε μπορώ να εργαστώ, αναγκαστικά θα στραφώ σε εργασία ανειδίκευτου. Αν όμως ισχύει αυτό το overqualified, τότε δεν θα με πάρουνε. Αδιέξοδο οπότε! Μόνη λύση να μάθω εδώ τη γλώσσα και να έρθω εκεί χωρίς να δηλώσω την ιδιότητά μου ως νομικού με λίγα λόγια.. Και αν καταφέρω να συνδυάσω εργασία με σπουδές, να ασχοληθώ με το νορβηγικό Δίκαιο ώστε μεταγενέστερα να δουλέψω ως δικηγόρος.. Too complicated, σωστά;; Δουλειές γραφείου κτλ δεν παίζουνε; Δηλαδή να χρησιμεύει το πτυχίο και να μην είναι χειρωνακτική; Ευχαριστώ ξανά για το χρόνο σου και αν κουράζω σε παρακαλώ να μου το πεις γιατί αλλιώς θα συνεχίσω να ρωτάω! (βρήκαμε παπά να θάψουμε πέντε-έξι που λεεί κι η παροιμία)!

                              Comment


                                #30
                                Originally posted by Νίκος1986 View Post
                                Patrioten σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, εκτενέστατη ομολογουμένως! Όπως έγραψα και στην Αφροδίτη, δε με απασχολεί άμεσα να ασκήσω το επάγγελμα, αλλά οποιαδήποτε δουλειά θα μπορέσει να συντηρήσει την οικογένειά μου. Η σύζυγός μου είναι ανειδίκευτη και μαζί θα ξεκινήσουμε την εκμάθηση της γλώσσας. Ωστόσο θέλω να ξέρω αν στη χώρα το πτυχίο μου θα με βοηθήσει γενικότερα για κάποια θέση ακόμη και σε άσχετη με την επιστήμη εργασία, ως κριτήριο επιλογής! όπως και το πως είναι σήμερα η αγορά εργασίας για έναν μετανάστη. Ευχαριστώ και πάλι και καλώς σας βρήκα!
                                Νίκος1986
                                Η απάντηση είναι όχι το Ελληνικό πτυχίο νομικής δεν αποτελεί κριτήριο επιλογής για άλλες δουλειές.
                                Αυτό που μπορεί να σε βοηθήσει και αποτελεί κριτήριο 100% είναι να ξέρεις την γλώσσα να έχεις όρεξη για δουλειά να είσαι ευγενικός και συνεπής χωρίς άγχος και στρές και γενικότερα να είσαι θετικός άνθρωπος, δουλειές υπάρχουν και οι μισθοί είναι πολύ υψηλοί !
                                Για τους ανειδίκευτους υπάρχουν ταχύρρυθμα προγράμματα εξειδίκευσης και κατάρτισης και μάλιστα οι γυναίκες ευνοούνται πιο πολύ από τους άντρες το κλειδί της επιτυχίας είναι η γλώσσα !
                                Και για το παιδί σου θα είναι ότι καλύτερο να το μεγαλώσεις στην Νορβηγία .Η Νορβηγία είναι φανταστική χώρα και οι Νορβηγοί είναι πολύ ζεστοί και θετικοί άνθρωποι, εγώ μένω Στοκχόλμη αλλά πάω συχνά Νορβηγία για αναψυχή για να καταλάβεις την απόσταση είναι όσο Αθήνα ~ Θεσσαλονίκη περίπου .

                                "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                                Comment

                                Working...
                                X