Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ειδήσεις για την Νορβηγία που μπορεί να ενδιαφέρουν !!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    #31
    Ευχαριστώ και πάλι patrioten! Η αλήθεια είναι πως το τραγικό των πραγάτων εδώ και οι υποχρεώσεις με το παιδί με αγχώνουν πολύ και φαίνεται.. Απλά θαήθελα αν μπορούσα να αξιοποιήσω και το πτυχίο. όπως και να έχει προτεραιότητα είναι η επιβίωση και προς αυτό δε με απασχολεί το είδος της εραγασίας και ο φόρτος της.

    Comment


      #32
      Βασικά φίλε Νίκο στοχέυεις ψηλά εξαρχής να το ξέρεις... η Νορβγηγία ειναι υπερβολικά ακριβή χώρα και για να πάς με οικογαίνια οπως λές ελπίζω να έχεις σοβαρό κεφάλαιο 25.000+ ευρο για τον πρώτο χρόνο. Και με δίαφορα φροντηστίρια γλώσσας θα ανεβουν κι'αλλο γιαυτό λοιπόν σκέψου το καλά πρώτα.

      Comment


        #33
        ως ανειδηκευτος εργάτης κάτι θα βρεις. Εξαρταται την πόλη βεβαια.... Οσλο ειναι λιγο ζορικα υπαρχουν πολλοι, και ανταγωνισμος μεγαλος. Ετσι και ξέρεις λιγα Νορβηγικα θα ανοιξουν πιο ευκολα οι πόρτες. Γλωσσα γλωσσα και παλι γλώσσα. Σε λιγο θα ζητανε και για τις καθαρηστριες norskprøve 3 πτυχιο.

        Comment


          #34
          Η Νορβηγία και το λέω από προσωπική εμπειρία και όχι από το "ράδιο αρβύλα" σχετικά με τις τιμές και γενικότερα το κόστος διαβίωσης είναι σε πάρα πολύ λογικά επίπεδα, τώρα αν δεν είναι σε θέση κάποιος να βρει αυτό που θέλει και στην τιμή που το θέλει η Νορβηγία του φταίει ?
          Μάλιστα έχει καταπληκτικά μαγαζιά με ρούχα με κορυφαίες μάρκες σε καταπληκτικές τιμές και ποιότητα kai πολύ πιο φτηνά από την Σουηδία και από πολλές άλλες χώρες π.χ.(Γερμανία, Αυστρία, Αγγλία, Δανία, Φινλανδία κ.α. ακριβά)!
          Tα εστιατόρια τώρα έχει τιμές για όλα τα βαλάντια από ταχυφαγία με 1 ευρώ το τσίζμπουργκερ κ.λ.π. μέχρι μπακερί και ένα σωρό μαγαζιά με πάρα πολύ καλές τιμές πιο χαμηλά ακόμα και από την Ελλάδα και με ανώτερη ποιότητα ακόμη και οι τιμές στα σούπερ μάρκετ είναι πιο φτηνά από Ελλάδα Αθήνα (Βασιλόπουλος) στα περισσότερα προϊόντα, π.χ. σε εστιατόριο από τα καλύτερα του Όσλο,για τρία άτομα με σαλάτες και πιάτα με κρέατα και για τους τρεις (αναψυκτικά και μπύρες 2 φορές) 60 ευρώ.
          Το ίδιο ισχύει και για τα σπίτια θέλει ψάξιμο γιατί η ζήτηση είναι μεγάλη, πάντως όποιος ψάχνει σπίτι βρίσκει.
          Αν είσαι κάποιο άτομο που πέρα από το χωριό σου δεν έχεις πάει πουθενά ισχύει αυτό που λέμε "που πας ρε καραμήτρο" δεν ήξερες δεν ρώταγες ?!!!
          Καλό είναι να γράφουμε πραγματικές καταστάσεις που τις έχουμε ζήσει και όχι ότι ακούσαμε η διαβάσαμε, "κάπου", κάποιο άρθρο από κάποιον.
          "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

          Comment


            #35
            Originally posted by Νίκος1986 View Post
            Ευχαριστώ και πάλι patrioten! Η αλήθεια είναι πως το τραγικό των πραγάτων εδώ και οι υποχρεώσεις με το παιδί με αγχώνουν πολύ και φαίνεται.. Απλά θαήθελα αν μπορούσα να αξιοποιήσω και το πτυχίο. όπως και να έχει προτεραιότητα είναι η επιβίωση και προς αυτό δε με απασχολεί το είδος της εραγασίας και ο φόρτος της.
            Νίκο ρίξε μια ματιά εδώ και μην διστάσεις να επικοινωνήσεις μαζί τους, έχουν βοηθήσει πολύ κόσμο (δουλειά,σπίτι,κ.λ.π.) είναι από τις λίγες εξαιρέσεις στον "κανόνα" (κανείς δεν βοηθάει)!
            "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

            Comment


              #36
              μμμ... πιο φθηνα απο την Ελλαδα δε θα το έλεγα. ορισμενα προιοντα ναι, τα βρισκεις πιο φθηνα αλλα θελει ψάξιμο. Ψωμι κοντα στα 4 ευρο. !! αυγα η δωδεκαδα απο 3 ευρω και πανω (ποσο εχει στην Ελλαδα;)
              Μcdonalds menu coca cola πατατες και ενα χαμπουργκερ 13 ευρω.
              Τωρα για τα σπιτια????Ενοικια??? Φωτια και λαβρα!!! 30 τμ (ολα περιλαμβανομενα φως νερο θερμανση ιντερνετ τηλεοραση κλπ) απο 1000 ευρω και πανω. Βρισκεις αλλα μετα απο πολυ ψάξιμο και πολυ ζωορι. Αυτοι που στο νοικιαζουν σε περναν απο κόσκινο.

              Comment


                #37
                afrodite εάν θυμάμαι καλά είσαι οδοντίατρος.με την αναγνώριση πως τα κατάφερες ? γιατρός εγώ και έχω μπλέξει από το ένα γραφείο στο άλλο και δεν ξέρω τελικά εάν θα την πάρω.

                Comment


                  #38
                  To σούπερ μάρκετ europris (έχει και site europris.no) έχει τιμές σαν την Ελλάδα. Δεν ξέρω τι τιμές έχει στα τρόφιμα. Το έχει κανείς υπόψη του?

                  Comment


                    #39
                    Για να κάνετε σύγκριση τιμών !
                    1 ευρώ=8,8 nok. περίπου.


                    Coop extra !

                    Bunnpris !

                    Bunnpris.no!
                    "Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός."

                    Comment


                      #40
                      1000 ευρω για ενα σπιτη 30 τ.μ.???
                      What doesnt Kill you,Makes you Stronger..

                      Comment


                        #41
                        Originally posted by joker_black View Post
                        To σούπερ μάρκετ europris (έχει και site europris.no) έχει τιμές σαν την Ελλάδα. Δεν ξέρω τι τιμές έχει στα τρόφιμα. Το έχει κανείς υπόψη του?
                        Το Europris δεν θα το χαρακτηριζα ακριβώς σούπερ μάρκετ.Εχει κάποια τρόφιμα, πχ μπισκότα σοκολάτες καφέ χαρτικά όμως έχει και ηλεκτρικές συσκευές ξύλα χαλιά. Εκεί για παράδειγμα αυγά γαλα πατάτες κτλ δεν πρόκειται να βρείς. Αντίθετα πολύ φτηνές καφετιέρες,πιάτα κτλ τα βρίσκεις. Σπάω το κεφάλι μου να θυμήθω ενα αντίστοιχο κατάστημα Ελλάδα για να καταλάβεις αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέρνω.Οσο για τις τιμές, εγώ θεωρώ οτι ειναι απο τα οικονομικότερα καταστήματα αλλά με όχι πρώτης ποιότητας πράγματα. Κάνεις τη δουλειά σου όμως.
                        Σε γενικές γραμμές εμένα η άποψη μου ειναι οτι σε κάποια προιόντα είναι ακριβότερα εδώ, όπως πχ το κρέαςκαι σε άλλα ίδιες τιμές με Ελλάδα. Δεν νομίζω οτι είναι φθηνότερα...όμως τι μισθό παίρνει κάποιος εδώ και τι μισθό Ελλάδα.

                        Comment


                          #42
                          Για κάποιο λόγο δεν εμφανίζονται ολόκληρα τα μυνήματα μου...

                          Comment


                            #43
                            Originally posted by Erandi View Post
                            1000 ευρω για ενα σπιτη 30 τ.μ.???
                            Erandi έτσι ακριβώς... Εγώ πληρώνω τόσα περίπου, 50 τ.μ βέβαια αλλά είμαι εκτός πόλης. Χωρίς να είναι μέσα στην τιμή ίντερνετ κ ρεύμα.

                            Comment


                              #44
                              Originally posted by vasoulita81 View Post
                              Το Europris δεν θα το χαρακτηριζα ακριβώς σούπερ μάρκετ...Εχει κάποια τρόφιμα, πχ μπισκότα,σοκολάτες,καφέ,χαρτικά όμως έχει και ηλεκτρικές συσκευές, ξύλα,χαλιά. Εκεί για παράδειγμα, αυγά,γαλα,πατάτες κτλ δεν πρόκειται να βρείς. Αντίθετα πολύ φτηνές καφετιέρες,πιάτα κτλ τα βρίσκεις. Σπάω το κεφάλι μου να θυμήθω ενα αντίστοιχο κατάστημα Ελλάδα για να καταλάβεις, αλλά δυστυχώς δεν τα καταφέρνω...Οσο για τις τιμές, εγώ θεωρώ οτι ειναι απο τα οικονομικότερα καταστήματα αλλά με όχι πρώτης ποιότητας πράγματα. Κάνεις τη δουλειά σου όμως.
                              Σε γενικές γραμμές εμένα η άποψη μου ειναι οτι σε κάποια προιόντα είναι ακριβότερα εδώ, όπως πχ το κρέας, και σε άλλα ίδιες τιμές με Ελλάδα. Δεν νομίζω οτι είναι φθηνότερα...όμως τι μισθό παίρνει κάποιος εδώ και τι μισθό Ελλάδα.

                              Έχει σχεδόν τα πάντα. Ξέρω ότι έχει και τρόφιμα, καθώς είχε κάνει μια φάρσα με κομμένα χέρια στα ράφια με τα κρέατα. Σε όλα τα προιόντα, εκτός των τροφίμων, οι τιμές είναι όσο στην Ελλάδα.

                              Comment


                                #45
                                Έχει σχεδόν τα πάντα (europris). Ξέρω ότι έχει και τρόφιμα, καθώς είχε κάνει μια φάρσα με κομμένα χέρια στα ράφια με τα κρέατα. Σε όλα τα προιόντα, εκτός των τροφίμων, οι τιμές είναι όσο στην Ελλάδα.

                                Comment

                                Working...
                                X